Istnieje wiele ciekawych sposobów na spędzenie wakacyjnego urlopu. Jednak wszystkie takie plany powinna łączyć wspólna cecha. Otóż każdy udany urlop musi być przede wszystkim bezpieczny. Co prawda, różne zdarzenia losowe mogą przytrafić się nawet najbardziej ostrożnym turystom. Dlatego wszyscy pasjonaci podróżowania powinni stale mieć przy sobie kartę EKUZ. Jest to podstawowa forma zabezpieczenia przy okazji zagranicznych wyjazdów. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Bielsku-Białej? Gdzie można wyrobić ten dokument?
Z artykułu dowiesz się:
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Bielsku-Białej od ręki?
Mieszkańcy Bielska-Białej nie mogą narzekać na warunki do uprawiania turystyki. Pobliskie pasmo Beskidu Śląskiego zapewnia możliwość górskich wędrówek oraz odpoczynku na łonie natury. Jednak przy okazji odleglejszych wyjazdów zagranicznych warto zabrać ze sobą nie tylko dobry humor, ale także kartę EKUZ. Dzięki niej w razie nieprzewidzianych okoliczności będzie można uzyskać pomoc lekarską.
Aby otrzymać kartę EKUZ, należy najpierw złożyć wniosek o wydanie tego dokumentu. Stosowne pismo trzeba dostarczyć do najbliższej siedziby NFZ. Na szczęście w Bielsku-Białej mieści się Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Wspomniana delegatura mieści się w budynku przy ulicy Karpackiej. Co ważne, jeśli ktoś chce uzyskać kartę EKUZ od ręki, musi osobiście udać się do oddziału. Wynika to z ważnego faktu. Otóż tylko przy osobistym złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ urzędnicy rozpatrzą podanie na miejscu. W efekcie cała procedura nie powinna zająć więcej niż kilkadziesiąt minut.
Ile czeka się na kartę EKUZ w Bielsku-Białej?
Wspomniana wyżej opcja jest zdecydowanie najlepszym wyborem pod kątem czasu oczekiwania na wydanie karty. Jeżeli bowiem w danym oddziale NFZ nie ma wyjątkowo dużego ruchu, karta EKUZ powinna zostać wydana od ręki. Dlatego tak wiele osób decyduje się na osobiste złożenie wniosku o wydanie karty.
Ile jednak trzeba czekać przy złożeniu wniosku na odległość? Zazwyczaj czas oczekiwania w takim przypadku wynosi 2 (maksymalnie 3) tygodnie. Tyle właśnie zajmuje rozpatrzenie złożonego wniosku, wyrobienie karty oraz wysłanie jej na wskazany adres. Warto więc pamiętać o tym, że jest to znacznie wygodniejsze, ale za to bardziej czasochłonne rozwiązanie.
Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w Bielsku-Białej?
Osoby zainteresowane złożeniem takiego wniosku mają kilka możliwości. Pod względem czasowym najlepszym rozwiązaniem jest pojechanie do miejscowej placówki NFZ i złożenie wniosku na miejscu. Wtedy zazwyczaj wystarczy poczekać 15-30 minut, gdyż po tym czasie często można odebrać gotową kartę.
Jeżeli jednak ktoś nie może lub nie chce jechać do oddziału, wniosek o EKUZ można złożyć online. W tym celu wystarczy np. skorzystać z platformy ePUAP, która pozwala na łatwe składanie oficjalnych dokumentów urzędowych. Wniosek o EKUZ można także wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną. Warto jedynie mieć na uwadze fakt, że przy wysyłce listowej czas oczekiwania na wydanie karty może się wydłużyć.
Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Bielsku-Białej?
Według obecnych przepisów karta EKUZ może zostać wydana tylko osobom, które mają prawo do korzystania z ubezpieczenia NFZ. Na szczęście ubezpieczenie NFZ obejmuje zdecydowaną większość Polaków. Dlatego kartę EKUZ mogą otrzymać np.: uczniowie, studenci, osoby pracujące, emeryci oraz renciści.
Przy składaniu wniosku o wyrobienie karty EKUZ niezbędne może być okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do opisanych świadczeń. W przypadku uczniów takim dokumentem będzie więc legitymacja szkolna. Jeżeli zaś chodzi o osoby pracujące, stosowne potwierdzenie zatrudnienia powinno widnieć w systemie NFZ. Toteż okazanie dokumentu będzie potrzebne tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy do wyrobienia karty EKUZ potrzebne będzie zdjęcie. Jednak w tym przypadku zdjęcie nie jest potrzebne przy składaniu wniosku.
Karta EKUZ w Bielsku-Białej – kontakt (e-mail i telefon)
Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bielsku-Białej
adres: ulica Karpacka 24, 43-316 Bielsko-Biała;
telefon: (33) 498 98 00, 800 190 590;
adres e-mail: bielskobiala@nfz-katowice.pl.
Godziny otwarcia NFZ w Bielsku-Białej
Jeżeli ktoś zamierza osobiście wybrać się do wspomnianej placówki NFZ Bielsko-Biała, może to zrobić tylko w dni powszednie.
Delegatura w Bielsku-Białej otwarta jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00-18:0;
- wtorek: 8:00-16:00;
- środa: 8:00-16:00;
- czwartek: 8:00-16:00;
- piątek: 8:00-16:00.
Jak działa karta EKUZ?
Głównym celem karty EKUZ jest zapewnienie zagranicznym turystom dostępu do podstawowej opieki lekarskiej na terenie całej UE/EFTA. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej zakresowi takiej ochrony. Wbrew pozorom posiadacze karty EKUZ wcale nie otrzymują gwarancji darmowego leczenia. Ten dokument zapewnia im jedynie prawo do korzystania z miejscowej opieki lekarskiej na zasadach obowiązujących wszystkich obywateli. Na czym więc polega problem?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że w licznych europejskich krajach funkcjonuje reguła częściowej odpłatności za udzielone świadczenia medyczne. Według takiej zasady państwo refunduje większą część wydatków związanych z leczeniem. Za wszystkie pozostałe wydatki pacjenci muszą płacić z własnej kieszeni. Dla polskich turystów może to być bardzo nieprzyjemne zaskoczenie, ponieważ karta EKUZ nie obejmuje refundacji takich wydatków. Wobec tego turyści mogą być zobowiązani do zapłaty za:
- pobyt w szpitalu;
- wizytę u lekarza;
- zakup leków i preparatów medycznych;
- zorganizowanie transportu medycznego do kraju.
Oprócz tego posiadacze karty EKUZ muszą pamiętać o tym, aby korzystać jedynie z publicznych poradni lub szpitali. Wszystkie niepubliczne placówki medyczne działają bowiem poza zakresem karty EKUZ.
Karta EKUZ, a może ubezpieczenie turystyczne?
Pomimo opisanych braków karta EKUZ na ogół sprawdza się podczas stosunkowo krótkich wyjazdów. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku dłuższych podróży. Dlaczego? Ponieważ karta EKUZ nie działa poza obszarem Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Tym samym w czasie egzotycznych wakacji turyści nie będą mogli polegać na tym dokumencie. Wówczas jedyną alternatywą pozostaje zakup prywatnej polisy dla podróżnych.
Co jasne, nabywcy dedykowanego ubezpieczenia muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Mimo tego prywatna polisa zapewnia zdecydowanie bardziej kompleksową ochronę niż darmowa karta EKUZ. Wystarczy tylko porównać ze sobą warunki obydwu tych świadczeń, aby szybko dostrzec różnice:
- ubezpieczenie turystyczne gwarantuje refundację wszystkich wydatków do określonej kwoty (karta EKUZ zapewnia wyłącznie zwrot kosztów niezbędnego leczenia);
- posiadacze polisy turystycznej mogą korzystać zarówno z prywatnych, jak i publicznych placówek lekarskich (EKUZ refunduje jedynie publiczne świadczenia);
- prywatne ubezpieczenie zapewnia zwrot kosztów ratownictwa oraz transportu medycznego (EKUZ nie pokrywa takich wydatków).
Tym samym należy dobrze przemyśleć wybór konkretnego ubezpieczenia na nadchodzący wyjazd. Kartę EKUZ można uzyskać całkowicie za darmo, ale ten dokument ma kilka bardzo poważnych wad. Z drugiej strony za turystyczne ubezpieczenie zdrowotne trzeba dodatkowo zapłacić. Jednak w zamian turyści otrzymują zdecydowanie szerszy zakres ochrony. Toteż taką decyzję trzeba podjąć świadomie!
Najważniejsze informacje:
- W Bielsku-Białej mieści się Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Placówka ta działa w budynku położonym przy ulicy Karpackiej 24. To dzięki niej wszyscy okoliczni mieszkańcy mogą szybko uzyskać kartę EKUZ.
- Delegatura w Bielsku-Białej działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Podane godziny otwarcia nie dotyczą jednak poniedziałków, gdyż wtedy placówka jest czynna do godziny 18:00.
- Aby uzyskać kartę EKUZ, należy złożyć stosowny wniosek w oddziale lub przesłać wypełniony dokument drogą listową albo elektroniczną. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wydanie karty, tylko osobista wizyta w oddziale pozwoli na uzyskanie karty EKUZ od ręki.
- Warto także pamiętać, że karta EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę w czasie zagranicznego wyjazdu. Aby uzyskać bardziej kompleksowe zabezpieczenie, turyści powinni postawić na prywatną polisę dla podróżnych.
- Prywatne ubezpieczenie może bardzo skutecznie uzupełnić braki w zakresie karty EKUZ. Ponadto takie polisy mają nieporównywalnie szerszy zakres terytorialny, ponieważ działają niemal na całym świecie.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Bielsku-Białej?
- Instytucją odpowiedzialną za realizowanie tej procedury jest Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Mieści się ona przy ulicy Karpackiej 24. W tym oddziale mieszkańcy Bielska i okolic mogą uzyskać kartę EKUZ.
- W jaki sposób można złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
- Taki wniosek można np. samodzielnie wypełnić i złożyć w oddziale NFZ. Dzięki temu gotowa karta EKUZ powinna zostać wydana jeszcze tego samego dnia. Natomiast alternatywą może być także wypełnienie wniosku online (choćby poprzez system ePUAP).
- Czy karta EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę?
- To już zależy w dużej mierze od celu wyjazdu oraz planów związanych z jego przebiegiem. Faktem jest jednak to, że karta EKUZ nigdy nie zastąpi kompleksowej polisy turystycznej. Dobre ubezpieczenie ma nie tylko szerszy zakres ochrony, ale także większy zasięg terytorialny.