Jak wyrobić kartę EKUZ w Jeleniej Górze
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Jelenia Góra to miejscowość granicząca bezpośrednio z terytorium Czech. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że obywatelom tego miasta regularnie zdarza się przekraczać granicę. Co więcej, spora grupa miejscowych przedsiębiorców przekracza ją w celach zawodowych. Dlatego wszystkim osobom odwiedzającym naszych południowych sąsiadów (i nie tylko) warto przypomnieć o karcie EKUZ. Jest to darmowy dokument, który staje się nieocenionym wsparciem w razie wypadku poza granicami Polski. Co warto wiedzieć o karcie EKUZ i w jaki sposób wyrobić kartę EKUZ w Jeleniej Górze?
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Jeleniej Górze?
Przełęcz Karkonoska jest górskim odcinkiem położonym dokładnie na granicy polsko-czeskiej i zarazem ulubionym miejscem spacerowym dla mieszkańców Jeleniej Góry. Co jasne, przy takich spacerach karta EKUZ zazwyczaj nie będzie potrzebna. Niemniej w razie odleglejszych podróży naprawdę warto mieć ją przy sobie. Na szczęście sama procedura wyrobienia tego dokumentu pozostaje w pełni darmowa dla osób mających ważne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. W celu uzyskania karty EKUZ mieszkańcy Jeleniej Góry powinni skierować swoje kroki do okolicznej delegatury NFZ.
Karta EKUZ w Jeleniej Górze – kontakt (e-mail i telefon)
Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Jeleniej Górze
adres: ulica Wolności 18, 58-560 Jelenia Góra;
telefon: (75) 645 87 21, 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl
Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Jeleniej Górze
Wszystkie placówki i delegatury NFZ są czynne od poniedziałku do piątku. Niestety, sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ ograniczył godziny pracy swoich delegatur. Na ten moment placówka w Jeleniej Górze powinna być czynna od 8:00-14:00. Jednak do momentu odwołania wspomnianych ograniczeń zalecamy korzystanie z kontaktu telefonicznego. Dopiero po wcześniejszym umówieniu wizyty można osobiście wybrać się do placówki.
Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
Opisane wyżej ograniczenia mogą nieco utrudnić procedurę osobistego składania wniosku o wydanie karty EKUZ w urzędzie. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ samodzielne złożenie wniosku stanowi najszybszy sposób na uzyskanie gotowej karty. Dlatego najpierw warto skontaktować się z przedstawicielem NFZ i zapytać o możliwość wizyty w urzędzie.
Z drugiej strony wniosek o wydanie karty EKUZ można bez problemu złożyć na inne sposoby. Co prawda, będzie się to wiązać z nieco dłuższym czasem oczekiwania. Natomiast przy składaniu pism żadne ograniczenia nie powinny stanowić przeszkody. Wobec tego mieszkańcy Jeleniej Góry mogą wybrać jedną z trzech dostępnych alternatyw:
- wniosek o wydanie karty EKUZ można wypełnić i złożyć online za pomocą serwisu ePUAP;
- wydrukowany i wypełniony egzemplarz należy wysłać listem na adres: ulica Wolności 18, 58-560 Jelenia Góra;
- gotowy wniosek można także zeskanować, a następnie wysłać skan przy pomocy e-maila na adres: ekuz@nfz.gov.pl.
Jak działa karta EKUZ?
W internecie często można odnaleźć stwierdzenie, iż karta EKUZ jest darmowym ubezpieczeniem zagranicznym. Po części jest ono prawdziwe, ponieważ wydawanie karty EKUZ w istocie pozostaje bezpłatne dla osób ubezpieczonych. Nie oznacza to jednak, że samo korzystanie z EKUZ nie będzie generować żadnych dodatkowych opłat.
Celem karty EKUZ nie jest bowiem zapewnienie darmowej opieki medycznej. Ten dokument ma jedynie zagwarantować turyście dostęp do pomocy lekarskiej poza granicami kraju. Natomiast same warunki udzielenia takiej pomocy zależą już od zasad obowiązujących w danym państwie.
Warto zatem wiedzieć o tym, że w wielu europejskich krajach osoby ubezpieczone otrzymują tylko częściową refundację kosztów leczenia. Pozostałą część należności muszą już opłacić z własnej kieszeni. Najczęściej dodatkowe opłaty są naliczane przy okazji:
- hospitalizacji;
- wizyty u lekarza specjalisty;
- leczenia stomatologicznego.
Żeby uzyskać częściową refundację kosztów leczenia, turyści muszą stosować się do kilku ważnych zasad. Po pierwsze, karta EKUZ jest honorowana tylko w poradniach i szpitalach mających status placówek publicznych. Tym samym turysta musi samodzielnie zapłacić za wszystkie usługi udzielone prywatnie. Po drugie, zakres refundacji obejmuje tylko podstawowe świadczenia. Po trzecie, karta EKUZ nie zapewnia zwrotu kosztów związanych z organizacją transportu powrotnego do Polski.
Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?
Darmowy charakter karty EKUZ po części rekompensuje przedstawione braki w zakresie tego dokumentu. Jednak ich obecność stanowi ważny sygnał ostrzegawczy. Karta EKUZ może bowiem nie wystarczyć w razie dłuższego pobytu zagranicznego. Jeżeli więc ktoś planuje długoterminowy wyjazd, powinien zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia turystycznego.
Zaopatrzenie się w prywatną polisę dla podróżnych jest konieczne w przypadku wyjazdu poza terytorium UE/EFTA. Wszystko ze względu na fakt, że ważność karty EKUZ ogranicza się tylko do 32 europejskich krajów. We wszystkich pozostałych państwach honorowane są jedynie prywatne polisy.
Mimo tego ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ nawet podczas podróży europejskich. Warto bowiem wiedzieć, że prywatne polisy gwarantują dostęp do znacznie większej liczby świadczeń. Przykładowo, refundują one zarówno leczenie w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Ponadto dzięki ubezpieczeniu turysta nie musi płacić za zorganizowanie transportu medycznego do kraju.
Podsumowanie
Na terenie Jeleniej Góry mieści się Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dzięki tej placówce okoliczni mieszkańcy mogą łatwo uzyskać kartę EKUZ. Choć ten dokument na pewno przyda się w czasie zagranicznej podróży, turyści muszą pamiętać o jego brakach. Ich obecność sprawia, że karta EKUZ nie zawsze będzie odpowiednim wyborem. Toteż najlepszą alternatywą będzie uzupełnienie jej zakresu poprzez zakup prywatnej polisy turystycznej. Ubezpieczenia dedykowane miłośnikom podróżowania zapewniają dostęp do świadczeń, które nie są objęte standardowym zakresem karty EKUZ. Z tego względu wyraźnie zwiększają one poziom bezpieczeństwa w czasie wszystkich wyjazdów zagranicznych.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?
w Białymstoku
w Bielsku-Białej
w Bydgoszczy
w Bytomiu
w Chrzanowie
w Częstochowie
w Gdańsku
w Gdyni
w Gliwicach
w Jeleniej Górze
w Kaliszu
w Katowicach
w Kielcach
w Koninie
w Koszalinie
w Krakowie
w Legnicy
w Lesznie
w Lublinie
w Nowym Sączu
w Nowym Targu
w Olsztynie
w Opolu
w Pile
w Poznaniu
w Radomiu
w Rybniku
w Rzeszowie
w Sosnowcu
w Szczecinie
w Tarnowie
w Toruniu
w Tychach
w Warszawie
w Wałbrzychu
we Wrocławiu
we Włocławku
w Zabrzu
w Zielonej Górze
w Łodzi