Jak wyrobić kartę EKUZ w Gliwicach

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Stały dostęp do opieki lekarskiej wydaje się czymś zupełnie normalnym. Jednakże nie wszyscy wiedzą o tym, jak należy postępować w razie nagłych problemów zdrowotnych podczas pobytu za granicą. Wówczas podstawą do uzyskania refundowanej opieki lekarskiej będzie okazanie karty EKUZ. Ten dokument jest wydawany bezpłatnie osobom ubezpieczonym w NFZ. Jednak w celu uzyskania takiej karty należy najpierw złożyć wymagany wniosek. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gliwicach?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gliwicach?

Procedura wyrabiania karty EKUZ w miastach należących do aglomeracji śląskiej przebiega bardzo sprawnie. Wszystko ze względu na fakt, że w niemal każdym śląskim mieście znajduje się oddział NFZ. Tym samym mieszkańcy Gliwic nie muszą planować podróży do innego miasta. Wszystkie formalności mogą bowiem załatwić na miejscu. Wystarczy tylko udać się do miejscowego punktu obsługi NFZ.

Karta EKUZ w Gliwicach – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Punkt Obsługi Ubezpieczonych w Gliwicach

adres: ulica Wincentego Pola 7, 44-100 Gliwice;

telefon: 800 190 590;

adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Gliwicach

Delegatura NFZ w Gliwicach otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Początkowo karta EKUZ była wydawana tylko tym osobom, które osobiście złożyły w placówce NFZ wymagany wniosek. Do dzisiaj jest to zresztą metoda preferowana przez niektórych turystów. Dlaczego? Ponieważ osoby składające wniosek samodzielnie mogą liczyć na natychmiastowe rozpatrzenie swojej sprawy. W niektórych przypadkach urzędnicy są w stanie wydać im kartę EKUZ praktycznie od ręki. Osobista wizyta w urzędzie jest więc dobrą alternatywą w przypadku chęci jak najszybszego uzyskania karty.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jednak nie wszystkim tak bardzo zależy na czasie. Jeśli ktoś może poczekać na wyrobienie karty, wygodniejszą alternatywą będzie złożenie wniosku na odległość. Można to zrobić poprzez:

 • ePUAP – na rządowej platformie ePUAP można wypełnić gotowy wzór wniosku i od razu zlecić jego przekazanie;
 • pocztę elektroniczną – podpisany i zeskanowany dokument należy wysłać na adres: ekuz@nfz.gov.pl;
 • wysyłkę listową – wypełniony dokument można również wysłać zwyczajnym listem na adres: ulica Wincentego Pola 7, 44-100 Gliwice.

Fakty i mity na temat karty EKUZ

Szczegółowe warunki karty EKUZ mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Dlatego każdy turysta powinien wiedzieć, co tak naprawdę wchodzi w zakres tego dokumentu. Przede wszystkim karta EKUZ stanowi formę europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że jej posiadacze są traktowani na równi z ubezpieczonymi obywatelami danego kraju. Karta EKUZ jest honorowana w Polsce oraz 31 innych krajach należących do UE/EFTA.

Zdecydowanie największym mitem dotyczącym karty EKUZ jest to, że ten dokument zapewnia bezpłatną opiekę lekarską. Co prawda, taka możliwość istnieje, ale ogranicza się ona do nielicznych sytuacji. Tak naprawdę wszystko zależy od zasad panujących w danym kraju. Przykładowo, Polska oraz Irlandia zapewniają swoim obywatelom darmowy dostęp do niemal wszystkich świadczeń medycznych. Z drugiej strony między innymi Czesi oraz Szwedzi muszą płacić za dostęp do niektórych usług. W obydwu tych krajach panuje bowiem zasada częściowej refundacji leczenia. Warto więc zapamiętać, że podobne regulacje automatycznie rozciągają się także na turystów.

Czy karta EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej? Zazwyczaj tak. Opisane wyżej regulacje zakładają, że w nagłych przypadkach turysta powinien uzyskać niezbędną pomoc. Ewentualna odpłatność jest wówczas ograniczona do minimum. Niestety, ta zasada działa w dwie strony. Niektóre usługi medyczne są bowiem wyłączone z zakresu refundacji. Idealnym przykładem jest pomoc stomatologiczna, która pozostaje darmowa jedynie przy bardzo poważnych problemach. W pozostałych przypadkach turysta musi sam zapłacić za leczenie dentystyczne.

To wszystko sprawia, że osoby zamierzające polegać na karcie EKUZ powinny zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju. Takie informacje można znaleźć choćby na stronie NFZ.

Czy ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ?

Posiadacze karty EKUZ rzadko kiedy biorą pod uwagę możliwość zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Nie jest to jednak słuszne podejście. Warto bowiem wiedzieć, że prywatne polisy mogą stanowić rewelacyjne uzupełnienie karty EKUZ. Ponadto czasami to właśnie dedykowane ubezpieczenie staje się jedyną dostępną możliwością. Dlaczego?

Ponieważ karta EKUZ działa jedynie w 32 krajach Starego Kontynentu. We wszystkich innych państwach turysta musi polegać na prywatnych ubezpieczeniach turystycznych. Ma to jednak swoją dobrą stronę. Prywatne polisy są bowiem świadczeniami o zdecydowanie szerszym zakresie ochrony. Ich posiadacze mogą więc korzystać zarówno z podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych usług lekarskich. Oprócz tego w prywatnych ubezpieczeniach nie pojawia się wymóg leczenia w publicznych placówkach. Równie dobrze posiadacze polis mogą korzystać wyłącznie z usług prywatnych klinik i szpitali.

Pozostaje również kwestia transportu medycznego do Polski. Jeżeli ktoś chciałby kontynuować leczenie w kraju, musi samodzielnie zapłacić za zorganizowanie specjalistycznego transportu. Natomiast prywatne ubezpieczenia zazwyczaj uwzględniają takie wydatki w swoim zakresie. Nie ulega więc wątpliwości, że są one po prostu bardziej kompleksową alternatywą.

Podsumowanie

Gliwicki punkt obsługi NFZ pozwala okolicznym mieszkańcom na szybkie wyrobienie karty EKUZ. Wystarczy tylko udać się do takiej placówki lub złożyć wymagany wniosek przez internet. Natomiast trzeba przy tym pamiętać, że karta EKUZ jest dokumentem mającym dość istotne braki w ochronie. Co prawda, nie muszą one wyjść na światło dzienne podczas każdego wyjazdu. Jednak osobom stawiającym na szerszą ochronę warto polecić dodatkowy zakup polisy turystycznej. Takie ubezpieczenia chronią nawet w sytuacjach, których nie obejmuje zakres kart EKUZ. Co więcej, tylko prywatna polisa zapewni ochronę poza obszarem UE/EFTA. Dlatego pod względem zakresu gwarantowanej ochrony będzie to zdecydowanie lepszy wybór niż karta EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia