karta ekuz w gliwicach
EKUZ

Gdzie w Gliwicach wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Gliwicach wyrobić kartę EKUZ?

Stały dostęp do opieki lekarskiej wydaje się czymś zupełnie normalnym. Jednakże nie wszyscy wiedzą o tym, jak należy postępować w razie nagłych problemów zdrowotnych podczas pobytu za granicą. Wówczas podstawą do uzyskania refundowanej opieki lekarskiej będzie okazanie karty EKUZ. Ten dokument jest wydawany bezpłatnie osobom ubezpieczonym w NFZ. Jednak w celu uzyskania takiej karty należy najpierw złożyć wymagany wniosek. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Gliwicach? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gliwicach od ręki?

Procedura wyrabiania karty EKUZ w miastach należących do aglomeracji śląskiej przebiega bardzo sprawnie. Wszystko ze względu na fakt, że w niemal każdym śląskim mieście znajduje się oddział NFZ. Czy w Gliwicach także mieści się taki punkt?

Rzeczywiście przez długie lata w Gliwicach istniał osobny Punkt Obsługi Klientów, który mieścił się przy ulicy Wincentego Pola 7. Jednak w 2022 roku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ podjął decyzję o zamknięciu gliwickiej placówki. Od tego momentu mieszkańcy Gliwic muszą korzystać z placówek zlokalizowanych w innych miastach. Biorąc pod uwagę położenie tych placówek – najbliższej znajduje się punkt w Zabrzu

Obecnie w Gliwicach nie można więc wyrobić karty EKUZ od ręki.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Gliwicach?

Dobra informacja jest taka, że dojazd do pobliskiego Zabrza nie stanowi większego problemu. Warto się na to zdecydować, ponieważ przy osobistej wizycie w oddziale NFZ można szybko otrzymać kartę EKUZ.

Wynika to ze sposobu rozpatrywania złożonych podań. Pracownicy oddziałów NFZ w pierwszej kolejności rozpatrują wnioski złożone osobiście przez petentów. Dzięki temu przy osobistej wizycie w oddziale NFZ kartę EKUZ można uzyskać już w kilkanaście minut.

Natomiast przy składaniu wniosku na odległość jest już zupełnie inaczej. Co prawda, przeniesienie punktu obsługi do Zabrza może skłonić niektórych mieszkańców Gliwic do złożenia wniosku online. Jednak wtedy na wydanie karty trzeba będzie czekać od 1 do nawet 3 tygodni.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Gliwicach?

Zlikwidowanie placówki w Gliwicach sprawia, że obecnie w mieście tym nie można złożyć wspomnianego wniosku. W tym celu należy więc udać się np. do Zabrza lub Bytomia. Na pewno powinny to zrobić osoby, którym zależy na szybkim uzyskaniu gotowej karty.

Jednak nie wszystkim tak bardzo zależy na czasie. Jeśli ktoś może poczekać na wyrobienie karty, wygodniejszą alternatywą będzie złożenie wniosku na odległość. Można to zrobić poprzez:

  • ePUAP – na rządowej platformie ePUAP można wypełnić gotowy wzór wniosku i od razu zlecić jego przekazanie;
  • pocztę elektroniczną – podpisany i zeskanowany dokument należy wysłać na adres: ekuz@nfz.gov.pl;
  • wysyłkę listową – wypełniony dokument można również wysłać zwyczajnym listem na adres: ulica Pawła Ślęczka 20, 41-800 Zabrze.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Zabrzu?

Wymagania dotyczące dokumentów są identyczne we wszystkich miastach. Do wydania karty EKUZ niezbędne będzie okazanie dokumentu, który potwierdza prawo do korzystania z ubezpieczenia NFZ. W przypadku osób pracujących będzie to np. dowód zatrudnienia. Co prawda, najczęściej stosowne potwierdzenie zatrudnienia widnieje w systemie NFZ, dzięki czemu nie trzeba okazywać takiego dokumentu.

Z drugiej strony okazanie np. legitymacji szkolnej lub legitymacji rencisty może być już konieczne. Dlatego na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą takie dokumenty. Jeżeli chodzi o zdjęcia, obecnie nie ma wymogu składania ich wraz z wnioskiem.

Na wszelki wypadek trzeba mieć przy sobie również ważny dokument tożsamości (np. dowód osobisty).

Karta EKUZ w Zabrzu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Zabrzu
ul. Pawła Ślęczka 20, 41-800 Zabrze;
numer telefonu: 800 190 590;
adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl

Godziny otwarcia NFZ w Zabrzu

Delegatura NFZ w Zabrzu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Fakty i mity na temat karty EKUZ

Szczegółowe warunki karty EKUZ mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Dlatego każdy turysta powinien wiedzieć, co tak naprawdę wchodzi w zakres tego dokumentu. Przede wszystkim karta EKUZ stanowi formę europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że jej posiadacze są traktowani na równi z ubezpieczonymi obywatelami danego kraju. Karta EKUZ jest honorowana w Polsce oraz 31 innych krajach należących do UE/EFTA.

Mit darmowego leczenia poza granicami Polski

Zdecydowanie największym mitem dotyczącym karty EKUZ jest to, że ten dokument zapewnia bezpłatną opiekę lekarską. Co prawda, taka możliwość istnieje, ale ogranicza się ona do nielicznych sytuacji. Tak naprawdę wszystko zależy od zasad panujących w danym kraju.

Przykładowo, Polska oraz Irlandia zapewniają swoim obywatelom darmowy dostęp do niemal wszystkich świadczeń medycznych. Z drugiej strony między innymi Czesi oraz Szwedzi muszą płacić za dostęp do niektórych usług. W obydwu tych krajach panuje bowiem zasada częściowej refundacji leczenia. Warto więc zapamiętać, że podobne regulacje automatycznie rozciągają się także na turystów.

Na co mogą liczyć posiadacze karty EKUZ?

Czy karta EKUZ w Gliwicach zapewnia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej? Zazwyczaj tak. Opisane wyżej regulacje zakładają, że w nagłych przypadkach turysta powinien uzyskać niezbędną pomoc. Ewentualna odpłatność jest wówczas ograniczona do minimum. Niestety, ta zasada działa w dwie strony. Niektóre usługi medyczne są bowiem wyłączone z zakresu refundacji. Idealnym przykładem jest pomoc stomatologiczna, która pozostaje darmowa jedynie przy bardzo poważnych problemach. W pozostałych przypadkach turysta musi sam zapłacić za leczenie dentystyczne.

To wszystko sprawia, że osoby zamierzające polegać na karcie EKUZ powinny zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju. Takie informacje można znaleźć choćby na stronie NFZ.

Czy ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ?

Posiadacze karty EKUZ rzadko kiedy biorą pod uwagę możliwość zakupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Nie jest to jednak słuszne podejście. Warto bowiem wiedzieć, że prywatne polisy mogą stanowić rewelacyjne uzupełnienie karty EKUZ. Ponadto czasami to właśnie dedykowane ubezpieczenie staje się jedyną dostępną możliwością. Dlaczego?

Ponieważ karta EKUZ działa jedynie w 32 krajach Starego Kontynentu. We wszystkich innych państwach turysta musi polegać na prywatnych ubezpieczeniach turystycznych. Ma to jednak swoją dobrą stronę. Prywatne polisy są bowiem świadczeniami o zdecydowanie szerszym zakresie ochrony. Ich posiadacze mogą więc korzystać zarówno z podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych usług lekarskich. Oprócz tego w prywatnych ubezpieczeniach nie pojawia się wymóg leczenia w publicznych placówkach. Równie dobrze posiadacze polis mogą korzystać wyłącznie z usług prywatnych klinik i szpitali.

Pozostaje również kwestia transportu medycznego do Polski. Jeżeli ktoś chciałby kontynuować leczenie w kraju, musi samodzielnie zapłacić za zorganizowanie specjalistycznego transportu. Natomiast prywatne ubezpieczenia zazwyczaj uwzględniają takie wydatki w swoim zakresie. Nie ulega więc wątpliwości, że są one po prostu bardziej kompleksową alternatywą.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • W Gliwicach przez długie lata działał Punkt Obsługi Klientów, który podlegał pod Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Jednak w 2022 roku punkt ten został zamknięty.
  • Decyzja NFZ o zamknięciu punktu w Gliwicach sprawiła, że mieszkańcy tego miasta nie mogą już wyrobić karty EKUZ na miejscu. Obecnie w tym celu muszą udać się do jednego z oddziałów NFZ, które mieszczą się w pobliskich miastach.
  • Biorąc pod uwagę lokalizację Gliwic, najlepszym wyborem wydaje się Delegatura Śląskiego Oddziału NFZ w Zabrzu. Oprócz tego mieszkańcy Gliwic mogą skorzystać z placówek w: Bytomiu, Chorzowie lub Katowicach.
  • Karta EKUZ może zapewnić pomoc w czasie podróży po wielu krajach europejskich. Jednak trzeba pamiętać, że ten dokument ma mocno ograniczony zakres ochrony.
  • Z tego względu bardziej wymagający turyści lub osoby planujące odleglejszą podróż muszą postawić na prywatne ubezpieczenia. Polisy turystyczne zapewniają nie tylko pełną refundację leczenia, ale przede wszystkim działają niemal na całym świecie. Dlatego takie świadczenia są po prostu lepszym rozwiązaniem niż karty EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy kartę EKUZ można wyrobić w Gliwicach?
Niestety, obecnie nie ma takiej możliwości. Wynika to z faktu, że w 2022 roku miejscowy Punkt Obsługi Klientów został zamknięty na mocy decyzji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Gdzie kartę EKUZ mogą wyrobić mieszkańcy Gliwic?
Zamknięcie gliwickiego punktu sprawiło, że mieszkańcy tego miasta w celu wyrobienia karty EKUZ muszą udać się do innego oddziału NFZ. Ze względu na położenie Gliwic najlepszym wyborem wydaje się oddział w pobliskim Zabrzu. Mieszkańcy Gliwic mogą także skorzystać np. z punktu w Bytomiu lub Chorzowie.
Czy karta EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno karta EKUZ przyda się w czasie podróżowania po Europie, ale przy odleglejszych wyjazdach jej przydatność spada do zera. Dlatego w wielu przypadkach to polisa turystyczna będzie zdecydowanie lepszą alternatywą.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.