Jak wyrobić kartę EKUZ w Częstochowie
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Ubezpieczenie zdrowotne to w dzisiejszych czasach absolutnie niezbędne świadczenie. Jeżeli ktoś nie posiada takiej polisy, musi samodzielnie płacić za swoje leczenie. To z kolei może wiązać się z naprawdę wysokimi kosztami. W Polsce podstawowym świadczeniem tego typu jest polisa NFZ. Jednak nie wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ wiedzą o tym, że ochrona zdrowotna przysługuje im także poza granicami kraju. Aby móc z niej skorzystać, wystarczy jedynie wyrobić sobie kartę EKUZ. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Częstochowie?
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Częstochowie?
Częstochowa to miasto o fenomenalnej lokalizacji pod względem komunikacyjnym. Liczne drogi krajowe oraz pobliska autostrada A4 znacząco ułatwiają podróżowanie. Dzięki temu mieszkańcy mogą łatwo dojechać do kilku największych polskich miast. Z drugiej strony nie wszyscy są miłośnikami krajowych podróży. Niektóre osoby preferują wakacje w zagranicznych kurortach i nie ma w tym nic złego. Jednak przy okazji takich wyjazdów należy pamiętać o wcześniejszym wyrobieniu sobie karty EKUZ. Dzięki temu dokumentowi turyści będą mogli uzyskać potrzebną pomoc lekarską podczas zagranicznego pobytu. W celu wyrobienia tego dokumentu mieszkańcy Częstochowy powinni skontaktować się z miejscową delegaturą NFZ.
Karta EKUZ w Częstochowie – kontakt (e-mail i telefon)
Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Częstochowie
adres: ulica Adama Jerzego Czartoryskiego 28, 42-200 Częstochowa;
telefon: (34) 360 72 78;
adres e-mail: sekretariat_czestochowa@nfz-katowice.pl, ekuz@nfz.gov.pl.
Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Częstochowie
Delegatura NFZ w Częstochowie otwarta jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00 – 16:00,
- wtorek: 8:00 – 16:00,
- środa: 8:00 – 16:00,
- czwartek: 8:00 – 16:00,
- piątek: 8:00 – 16:00;
Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
Według aktualnych przepisów karta EKUZ może zostać wydana tylko na wniosek osoby ubezpieczonej. Na szczęście częstochowska delegatura NFZ znajduje się blisko ścisłego centrum miasta. Tym samym mieszkańcy zainteresowani osobistą wizytą w placówce z pewnością do niej trafią. Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości? Ponieważ wnioski składane osobiście przez petentów zostają rozpatrzone od razu. Tym samym gotową kartę EKUZ można uzyskać w ciągu kilkunastu minut. Co więcej, we wszystkich oddziałach NFZ znajdują się gotowe i wydrukowane wzory wniosków o wydanie karty EKUZ. Jest to duża wygoda dla petentów.
Jakie są alternatywne sposoby na złożenie wniosku? Przede wszystkim taką możliwość zapewnia platforma ePUAP, czyli oficjalny serwis urzędowy. Za jego pomocą można szybko wypełnić pismo, a następnie przekazać je bezpośrednio do wybranej placówki. Serwis ePUAP jest dostępny dla posiadaczy tzw. profilu zaufanego oraz osób dysponujących e-dowodem osobistym.
Jeżeli ktoś nie chce lub nie może skorzystać z ePUAP, pozostaje mu samodzielne wydrukowanie oraz wypełnienie wniosku. Następnie taki dokument należy wysłać listem tradycyjnym lub zeskanować i wysłać przy pomocy poczty elektronicznej:
- gotowy skan dokumentu można wysłać na adres: sekretariat_czestochowa@nfz-katowice.pl lub ekuz@nfz.gov.pl;
- przesyłki listowe należy kierować na adres: ulica Adama Jerzego Czartoryskiego 28, 42-200 Częstochowa.
Karta EKUZ i najważniejsze warunki jej działania
Każdy turysta wie o tym, że celem karty EKUZ jest zapewnienie dostępu do opieki lekarskiej w czasie zagranicznego pobytu. Jednak wbrew niektórym opiniom takie leczenie wcale nie musi być darmowe. Tak naprawdę posiadacze karty EKUZ są traktowani na terenie UE/EFTA na równi ze wszystkimi ubezpieczonymi obywatelami. Tym samym, podobnie jak oni, muszą podlegać pod miejscowe regulacje w zakresie finansowania publicznej opieki zdrowotnej.
Te z kolei różnią się w zależności od konkretnego kraju. Polska jest pod tym względem państwem przyjaznym pacjentom, gdyż większość usług medycznych pozostaje nad Wisłą darmowa. Jednakże w licznych krajach Europy Zachodniej oraz Północnej obowiązują zgoła odmienne regulacje. Tym samym w niektórych państwach turyści muszą liczyć się z koniecznością częściowej zapłaty za leczenie.
Takie wydatki mogą być jednak jeszcze większe, jeżeli turysta będzie korzystać z prywatnej opieki lekarskiej. Wówczas nie będzie przysługiwać mu nawet częściowa refundacja kosztów leczenia. Ponadto zakres karty EKUZ nie obejmuje żadnego z dodatkowych świadczeń medycznych. Jeżeli więc turysta będzie chciał np. kontynuować leczenie w Polsce, EKUZ nie zapewni mu refundacji kosztów transportu do kraju.
Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?
Przy ocenie karty EKUZ trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po stronie zalet tego dokumentu należy zapisać fakt, że karta jest wydawana bez dodatkowych opłat. Co więcej, jej posiadacze mogą uzyskać dostęp do lekarza w razie zagrożenia życia lub zdrowia. To właśnie w takich sytuacjach karta EKUZ jest najbardziej przydatna.
Z drugiej strony opisywany dokument ma spore wady. Największym minusem karty EKUZ jest to, że nie chroni ona przed potencjalnymi opłatami za leczenie zagraniczne. Choć faktycznie zapewnia ona refundację leczenia, taka refundacja może mieć jedynie częściowy charakter. Kolejną ważną kwestią jest całkowity zakaz korzystania z prywatnych placówek medycznych. Leczenie prywatne nie zostało objęte nawet częściową refundacją. Nie można również zapominać o tym, że sama karta EKUZ zachowuje ważność tylko na terytorium UE/EFTA.
Trudno więc dziwić się turystom, którzy stawiają na prywatne polisy dla podróżnych. Wystarczy tylko porównać zakres tych dwóch świadczeń. Każde ubezpieczenie turystyczne gwarantuje zwrot kosztów leczenia niezależnie od tego, gdzie turysta uzyskał pomoc lekarską. Tym samym nie ma tutaj mowy o obowiązku korzystania z publicznych placówek. Ponadto ubezpieczyciele zwracają swoim klientom wszystkie wydatki dotyczące leczenia zagranicznego. Jeżeli ktoś kupi polisę bez limitu kosztów leczenia, asekurator zapewni mu pełne bezpieczeństwo i refundację wszystkich wydatków. Ponadto z ubezpieczeń turystycznych można korzystać na całym świecie.
Podsumowanie
Jedna z delegatur Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mieści się w Częstochowie. Obecność tej placówki sprawia, że wszyscy mieszkańcy mogą szybko i łatwo uzyskać swoją własną kartę EKUZ. Z pewnością dla wielu osób to właśnie ona będzie podstawowym zabezpieczeniem podczas podróży zagranicznej. Jeśli jednak komuś zależy na uzyskaniu pełnej ochrony, nie powinien stawiać na kartę EKUZ. Dokument ten ma bowiem zbyt duże braki pod względem zakresu. Dużo lepszą i bardziej kompleksową alternatywą będzie prywatne ubezpieczenie turystyczne. Polisa tego typu gwarantuje pełną refundację kosztów leczenia. Ponadto obejmuje ona zdecydowanie więcej świadczeń medycznych niż karta EKUZ.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?
w Białymstoku
w Bielsku-Białej
w Bydgoszczy
w Bytomiu
w Chrzanowie
w Częstochowie
w Gdańsku
w Gdyni
w Gliwicach
w Jeleniej Górze
w Kaliszu
w Katowicach
w Kielcach
w Koninie
w Koszalinie
w Krakowie
w Legnicy
w Lesznie
w Lublinie
w Nowym Sączu
w Nowym Targu
w Olsztynie
w Opolu
w Pile
w Poznaniu
w Radomiu
w Rybniku
w Rzeszowie
w Sosnowcu
w Szczecinie
w Tarnowie
w Toruniu
w Tychach
w Warszawie
w Wałbrzychu
we Wrocławiu
we Włocławku
w Zabrzu
w Zielonej Górze
w Łodzi