Jak wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Nagła choroba lub groźny wypadek to przykłady zdarzeń, które same w sobie są wystarczającym problemem. Niestety, czasami przytrafiają się one osobom przebywającym poza granicami Polski. Wówczas jest to ogromny problem także pod względem organizacyjnym. Dlatego tak ważne jest to, aby turyści podróżujący po świecie posiadali własne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku wyjazdów europejskich wiele osób stawia na kartę EKUZ. Czy zapewnia ona wystarczająco szeroką ochronę? Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu?

Bytom to miasto położone w samym sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ten rejon jest więc silnie zurbanizowany, co ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Nie można jednak dziwić się mieszkańcom Bytomia, którzy chętnie wykorzystują okazje do spędzenia urlopu poza miastem. Bardzo często celem takich wyjazdów są zagraniczne kurorty turystyczne. Jeżeli ktoś faktycznie planuje spędzenie urlopu poza granicami Polski, karta EKUZ z pewnością mu się przyda. Taką kartę można uzyskać w dowolnym oddziale lub placówce terenowej NFZ. Co istotne, jedna z tych placówek mieści się właśnie w Bytomiu.

Karta EKUZ w Bytomiu – kontakt (e-mail i telefon)

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – Sekcja Obsługi Ubezpieczonych w Bytomiu

adres: ulica Wrocławska 32-34*, 41-902 Bytom

telefon: 800 190 590;

adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl.

* Wejście do placówki znajduje się od strony ulicy gen. Okulickiego.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Bytomiu

Delegatura NFZ w Bytomiu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wypełnienie wniosku o wydanie karty EKUZ nie powinno sprawiać zbyt wielu problemów. Jest to krótki formularz wymagający podania jedynie kilku najważniejszych informacji. Co więcej, osoba wypełniająca taki wniosek może wybrać metodę dostarczenia gotowego dokumentu do placówki NFZ. Jeśli ktoś chciałby uzyskać kartę EKUZ bez czekania, powinien osobiście złożyć wniosek w urzędzie. Natomiast przy innych sposobach składania wniosku czas oczekiwania na wydanie karty będzie nieco dłuższy.

Spośród wszystkich pozostałych metod najlepszą alternatywą jest złożenie wniosku za pomocą internetowej platformy ePUAP. Jest to oficjalny serwis urzędowy pozwalający na załatwianie formalności drogą elektroniczną. W bazie ePUAP znajdują się gotowe wzory dokumentów, które można wypełnić online. Dla osób zamierzających uzyskać kartę EKUZ będzie to bardzo wygodna alternatywa.

Z drugiej strony gotowy wzór wniosku można także pobrać i samodzielnie wypełnić. Wówczas w grę wchodzą dwa rozwiązania. Pierwszym będzie zeskanowanie gotowego wniosku, a następnie przesłanie go za pośrednictwem poczty elektronicznej. Takie dokumenty warto kierować na adres dedykowany wyrabianiu karty EKUZ: ekuz@nfz.gov.pl. Wnioskodawca ma również możliwość wysłania pisma listem poleconym na adres: ulica Wrocławska 32-34, 41-902 Bytom.

Zakres oraz zasady używania karty EKUZ

Karta EKUZ to darmowe ubezpieczenie zdrowotne o międzynarodowym zasięgu. Niestety, ma ono kilka istotnych wad. Dotyczą one zakresu udzielanej ochrony, a raczej pewnych braków w tym zakresie.

Mitem jest choćby to, że karta EKUZ gwarantuje prawo do darmowego leczenia poza granicami Polski. W rzeczywistości posiadacze tego dokumentu mogą uzyskać refundację kosztów leczenia zagranicznego. Natomiast taka refundacja wcale nie musi obejmować wszystkich wydatków. Jeżeli miejscowy system opieki zdrowotnej zakłada pobieranie opłat od pacjentów, posiadacze karty EKUZ także muszą je uiścić.

Kolejny ważny problem to ograniczony zakres refundacji. Aby uzyskać przynajmniej częściowy zwrot kosztów leczenia, turysta musi korzystać ze świadczeń publicznych. Są to usługi udzielane przez szpitale oraz poradnie należące do systemu państwowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że turyści leczący się w prywatnych placówkach zostaną pozbawieni prawa do uzyskania refundacji. Co gorsza, karta EKUZ zazwyczaj nie obejmuje zwrotu kosztów leczenia stomatologicznego oraz mniej poważnych zabiegów lekarskich. W jej zakres nie wchodzą także wydatki związane ze zorganizowaniem transportu medycznego do Polski.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne jako uzupełnienie karty EKUZ

Rzecz jasna nie każdy turysta zwróci uwagę na przedstawione braki w zakresie karty EKUZ. Mimo tego dla niektórych osób są one problemem. Dlatego popularną praktyką jest uzupełnianie zakresu karty EKUZ poprzez zakup dodatkowej polisy turystycznej. Jakie korzyści wiążą się z takim działaniem?

Zasadniczo można stwierdzić, że ubezpieczenie turystyczne sięga wszędzie tam, gdzie kończy się standardowy zakres karty EKUZ. Doskonałym przykładem jest tutaj kwestia leczenia prywatnego. Jeżeli ktoś korzysta tylko z karty EKUZ, musi płacić za wszystkie zabiegi przeprowadzone w niepublicznych szpitalach lub poradniach. Tymczasem ubezpieczyciele zwracają swoim klientom nawet koszty leczenia prywatnego.

Nie można także zapominać o innych ważnych aspektach. Ubezpieczenie turystyczne działa we wszystkich krajach świata, natomiast zakres terytorialny EKUZ ogranicza się do struktur UE/EFTA. Tym samym wybór konkretnego świadczenia w niektórych przypadkach jest odgórnie narzucony. Ponadto zakres prywatnych ubezpieczeń może być modyfikowany przez turystów. Większość firm sprzedających takie świadczenia pozwala bowiem swoim klientom na odpłatne rozszerzenie zakresu ochrony. Toteż ubezpieczenie turystyczne będzie dużo lepszą alternatywą dla najbardziej wymagających turystów.

Podsumowanie

Aby wyrobić kartę EKUZ w Bytomiu, należy zwrócić się do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Gotowy dokument można odebrać w miejscowej placówce NFZ zlokalizowanej przy ulicy Wrocławskiej. Posiadacze karty EKUZ muszą jednak pamiętać o istotnych brakach w zakresie tego dokumentu. Ich obecność sprawia, że nagłe leczenie zagraniczne może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Jeśli ktoś chciałby ich uniknąć, powinien dodatkowo zakupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Dedykowane polisy dla podróżnych zapewniają refundację wszystkich kosztów leczenia aż do określonej kwoty. Ponadto gwarantują one możliwość korzystania z niepublicznych placówek lekarskich. Dlatego trzeba przyznać, że ubezpieczenie turystyczne jest dużo bardziej kompleksową i tym samym lepszą alternatywą niż karta EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia