Jak wyrobić kartę EKUZ we Włocławku?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Kiedy potrzebujemy pomocy lekarza, zazwyczaj po prostu odwiedzamy najbliższą poradnię. Takiej możliwości nie mają jednak turyści przebywający na zagranicznym wyjeździe. Co prawda, mogą oni skorzystać z pomocy miejscowych lekarzy, jednak takie wizyty zazwyczaj będą płatne. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są usługi medyczne świadczone w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ we Włocławku?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ we Włocławku?

Choć karta EKUZ to świadczenie o międzynarodowym charakterze, jest ona ściśle związana z krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlaczego? Albowiem tylko osoby objęte taką ochroną będą mogły wyrobić sobie kartę EKUZ.

Instytucją odpowiedzialną za realizację świadczeń z tytułu publicznej opieki medycznej jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Toteż kartę EKUZ można wyrobić w jednym z oddziałów terenowych należących do NFZ. Co prawda, Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ mieści się w Bydgoszczy. Niemniej we Włocławku działa podległa mu placówka.

Karta EKUZ we Włocławku – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Jana Kilińskiego 16, 87-800 Włocławek;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
 • numer telefonu: (54) 412 74 14 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: wloclawek@nfz-bydgoszcz.pl;
 • numer faksu: (54) 412 74 12.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu we Włocławku

Oddział NFZ we Włocławku otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

O wydanie karty EKUZ może zawnioskować każdy ubezpieczony Polak. Sama procedura sprowadza się do wypełnienia stosownego podania i złożenia go w najbliższej placówce. Jeżeli komuś zależy na czasie, warto zrobić to osobiście. Wnioski składane bezpośrednio w urzędach są rozpatrywane od razu. Dzięki temu gotową kartę EKUZ można z reguły odebrać w ciągu kilkunastu minut.

Osobista wizyta w oddziale NFZ nie jest konieczna, gdyż wniosek można złożyć również na inne sposoby:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • E-mail – wypełniony wniosek należy zeskanować i przesłać do placówki NFZ za pomocą poczty elektronicznej.
 • System ePUAP – elektroniczna platforma ePUAP pozwala na szybkie wypełnienie wniosku oraz dostarczenie go bezpośrednio do wybranego urzędu.
 • Faks – osoby dysponujące faksem mogą wysłać wniosek za jego pomocą.
 • List – oddziały NFZ przyjmują również korespondencję w formie tradycyjnych listów, co umożliwia standardową wysyłkę wniosku pocztą.

O czym musi pamiętać posiadacz karty EKUZ?

Większość osób wie o tym, że karta EKUZ zapewnia im prawo do uzyskania darmowej opieki medycznej poza granicami Polski. Rzeczywiście tak jest, ponieważ ten zapis stanowi istotę opisywanego dokumentu. Jednak nie oznacza to, że karta EKUZ zawsze i wszędzie zapewnia dostęp do pomocy lekarskiej. Wręcz przeciwnie! Taka możliwość ma stosunkowo ograniczony zakres…

Turysta może pójść do lekarza tylko wtedy, gdy jego zdrowie lub życie nagle znajdzie się w niebezpieczeństwie. Taka sytuacja odnosi się np. do wypadków, nagłych problemów zdrowotnych lub zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Jednocześnie wszelkie mniej poważne dolegliwości (np. ból zęba) nie są podstawą do uzyskania bezpłatnej pomocy.

Przed samą wizytą turysta powinien sprawdzić, czy na pewno korzysta on z publicznej placówki medycznej. Jest to bardzo istotne, ponieważ refundacja obejmuje tylko leczenie w takich miejscach. Ponadto sama karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) siłą rzeczy zapewnia pomoc tylko w krajach europejskich.

Karta EKUZ czy prywatne ubezpieczenie?

Powyższe ograniczenia mogą zniechęcić wielu turystów do ubiegania się o kartę EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że jest to darmowe świadczenie, które przysługuje wszystkim ubezpieczonym osobom. Dlatego kartę mimo wszystko warto sobie wyrobić, a jej ewentualne braki uzupełnić za sprawą zakupu polisy turystycznej.

Ubezpieczenia dla podróżnych mają kilka atutów, których na próżno szukać w przypadku karty EKUZ. Najważniejszym z nich jest pełen dostęp do usług medycznych. O ile karta EKUZ zapewnia refundację podstawowych świadczeń, o tyle ubezpieczenie pokrywa wszelkie koszty leczenia. Jedyne ograniczenie stanowi maksymalna kwota refundacji, choć na rynku można znaleźć także polisy bez takiego limitu.

Polisa turystyczna jest naturalnym wyborem dla osób zwiedzających np. Azję lub Afrykę. Wynika to z ograniczonego zakresu terytorialnego karty EKUZ. Natomiast prywatne ubezpieczenia są uznawane na całym świecie.

Podsumowanie

Każdy mieszkaniec Włocławka objęty ubezpieczeniem zdrowotnym może uzyskać kartę EKUZ w lokalnej Delegaturze NFZ. Wyrobienie tego dokumentu nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Niestety, sam zakres karty EKUZ jest dość ograniczony. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem dla wymagających turystów będzie zakup prywatnej polisy. Dzięki niej można uzyskać dostęp do usług medycznych, których nie obejmuje zakres karty EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia