karta ekuz we włocławku
EKUZ

Gdzie we Włocławku wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie we Włocławku wyrobić kartę EKUZ?

Kiedy potrzebujemy pomocy lekarza, zazwyczaj po prostu odwiedzamy najbliższą poradnię. Takiej możliwości nie mają jednak turyści przebywający na zagranicznym wyjeździe. Co prawda, mogą oni skorzystać z pomocy miejscowych lekarzy, ale takie wizyty zazwyczaj będą płatne. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są usługi medyczne świadczone w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ we Włocławku? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ we Włocławku od ręki?

Choć karta EKUZ to świadczenie o międzynarodowym charakterze, jest ona ściśle związana z krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlaczego? Albowiem tylko osoby objęte taką ochroną będą mogły wyrobić sobie kartę EKUZ.

Instytucją odpowiedzialną za realizację świadczeń z tytułu publicznej opieki medycznej jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Toteż kartę EKUZ można wyrobić w jednym z oddziałów terenowych należących do NFZ. Co prawda, Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ mieści się w Bydgoszczy. Niemniej we Włocławku działa podległa mu placówka, czyli delegatura. Mieści się ona w budynku położonym przy ulicy Jana Kilińskiego (tuż obok galerii).

Dobra wiadomość jest taka, że wyrobienie karty EKUZ od ręki to nic trudnego. Jednak wymaga to trochę wysiłku, ponieważ osoby zainteresowane szybkim otrzymaniem dokumentu muszą osobiście udać się do placówki.

Ile czeka się na kartę EKUZ we Włocławku?

Pojawienie się we wspomnianej placówce ma bowiem jeden istotny atut. Przy złożeniu wniosku na miejscu urzędnicy od razu zajmą się całą procedurą. W efekcie na wydanie karty EKUZ nie trzeba będzie czekać. W zależności od kolejek w oddziale NFZ – cała procedura potrwa około 10-45 minut.

Na tak szybkie rozpatrzenie sprawy nie mogą jednak liczyć wszyscy petenci. Jeśli ktoś złoży wniosek o wydanie karty EKUZ inną metodą, procedura mocno się wydłuży. Co dokładnie należy przez to rozumieć? Otóż średnio na wydanie karty EKUZ trzeba wówczas czekać przez 2-3 tygodnie. Tyle właśnie trwa rozpatrzenie wniosku wysłanego do urzędu, a także wyrobienie i dostarczenie karty EKUZ.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ we Włocławku?

O wydanie karty EKUZ może zawnioskować każdy ubezpieczony Polak. Sama procedura sprowadza się do wypełnienia stosownego podania i złożenia go w najbliższej placówce. Jeżeli komuś zależy na czasie, warto zrobić to osobiście.

Osobista wizyta w oddziale NFZ nie jest jednak konieczna, gdyż wniosek można złożyć również na inne sposoby:

  • E-mail – wypełniony wniosek należy zeskanować i przesłać do placówki NFZ za pomocą poczty elektronicznej.
  • System ePUAP – elektroniczna platforma ePUAP pozwala na szybkie wypełnienie wniosku oraz dostarczenie go bezpośrednio do wybranego urzędu.
  • Faks – osoby dysponujące faksem mogą wysłać wniosek za jego pomocą.
  • List – oddziały NFZ przyjmują również korespondencję w formie tradycyjnych listów, co umożliwia standardową wysyłkę wniosku pocztą.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ we Włocławku?

Co jasne, największe znaczenie ma tutaj złożony wniosek o wydanie karty EKUZ. Jednak urzędnicy nie będą mogli przyjąć każdego podania. Wynika to z faktu, że wydanie karty EKUZ jest obwarowane kilkoma zasadami.

Kluczowa zasada dotyczy tego, że kartę EKUZ mogą otrzymać tylko osoby, które są objęte ubezpieczeniem NFZ. Dlatego urzędnikom trzeba okazać dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy. Wykaz tych dokumentów obejmuje np.: umowy zatrudnienia, legitymacje szkolne lub legitymacje emeryta-rencisty.

Ponadto przy składaniu wniosku o wydanie karty EKUZ należy okazać dokument tożsamości. Niektórzy będą również potrzebować pełnomocnictwa, jeśli złożą wniosek w imieniu innej osoby. Natomiast zdjęcie, które jest niezbędne przy wyrabianiu wielu dokumentów, tutaj nie będzie potrzebne.

Karta EKUZ we Włocławku – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ we Włocławku
ul. Jana Kilińskiego 16, 87-800 Włocławek;
numer telefonu: (54) 412 74 14 lub 800 190 590;
adres e-mail: wloclawek@nfz-bydgoszcz.pl.

Godziny otwarcia NFZ we Włocławku

Oddział NFZ we Włocławku otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

O czym musi pamiętać posiadacz karty EKUZ?

Większość osób wie o tym, że karta EKUZ zapewnia im prawo do uzyskania darmowej opieki medycznej poza granicami Polski. Rzeczywiście tak jest, ponieważ ten zapis stanowi istotę opisywanego dokumentu. Jednak nie oznacza to, że karta EKUZ zawsze i wszędzie zapewnia dostęp do pomocy lekarskiej. Wręcz przeciwnie! W praktyce taka możliwość ma stosunkowo ograniczony zakres.

Turysta może pójść do lekarza tylko wtedy, gdy jego zdrowie lub życie nagle znajdzie się w niebezpieczeństwie. Taka sytuacja odnosi się np. do wypadków, nagłych problemów zdrowotnych lub zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Jednocześnie wszelkie mniej poważne dolegliwości (np. ból zęba) nie są podstawą do uzyskania bezpłatnej pomocy.

Przed samą wizytą turysta powinien sprawdzić, czy na pewno korzysta on z publicznej placówki medycznej. Jest to bardzo istotne, ponieważ refundacja obejmuje tylko leczenie w takich miejscach. Ponadto sama karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) siłą rzeczy zapewnia pomoc tylko w krajach europejskich.

Karta EKUZ czy prywatne ubezpieczenie?

Powyższe ograniczenia mogą zniechęcić wielu turystów do ubiegania się o kartę EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że jest to darmowe świadczenie, które przysługuje wszystkim ubezpieczonym osobom. Dlatego kartę mimo wszystko warto sobie wyrobić, a jej ewentualne braki uzupełnić za sprawą zakupu polisy turystycznej.

Ubezpieczenia dla podróżnych mają kilka atutów, których na próżno szukać w przypadku karty EKUZ. Najważniejszym z nich jest pełen dostęp do usług medycznych. O ile karta EKUZ zapewnia refundację podstawowych świadczeń, o tyle ubezpieczenie pokrywa wszelkie koszty leczenia. Jedyne ograniczenie stanowi maksymalna kwota refundacji, choć na rynku można znaleźć także polisy bez takiego limitu.

Polisa turystyczna jest naturalnym wyborem dla osób zwiedzających np. Azję lub Afrykę. Wynika to z ograniczonego zakresu terytorialnego karty EKUZ. Natomiast prywatne ubezpieczenia są uznawane na całym świecie.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Każdy mieszkaniec Włocławka objęty ubezpieczeniem zdrowotnym może uzyskać kartę EKUZ w lokalnej Delegaturze NFZ. Działa ona w budynku położonym przy ulicy Jana Kilińskiego 16.
  • Delegatura NFZ we Włocławku przyjmuje petentów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Jeżeli ktoś chciałby osobiście złożyć wniosek o kartę EKUZ, musi przyjść do placówki w tych godzinach.
  • Tylko przy osobistym składaniu wniosku można liczyć na to, że karta EKUZ zostanie wydana jeszcze tego samego dnia. W przypadku złożenia wniosku online na wydanie karty trzeba będzie poczekać średnio 2-3 tygodnie.
  • Plusem karty EKUZ jest to, że jej wyrobienie nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Niestety, jej zakres ochrony jest dość ograniczony. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem dla wymagających turystów będzie zakup prywatnej polisy.
  • Prywatne ubezpieczenie turystyczne zagwarantuje dostęp do licznych usług medycznych, których nie obejmuje zakres karty EKUZ. Co więcej, tylko taka polisa zachowa ważność poza obszarem UE/EFTA.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ we Włocławku?
Za przyjmowanie wniosków i wydawanie kart EKUZ odpowiada miejscowy oddział delegatury NFZ, który mieści się przy ulicy Jana Kilińskiego 16. To właśnie tam swoje kroki powinni skierować mieszkańcy Włocławka.
Czy za wydanie karty EKUZ trzeba płacić?
Nie, karta EKUZ jest wydawana bez dodatkowych opłat. Jej to bez wątpienia istotny atut tego dokumentu.
Dlaczego karta EKUZ to gorszy wybór niż ubezpieczenie turystyczne?
Przede wszystkim dlatego, że posiadacze karty EKUZ są zobowiązani do przestrzegania restrykcyjnych zasad dotyczących używania karty. Ponadto sam zakres karty jest ograniczony terytorialnie i nie obejmuje wielu ważnych usług medycznych. To wszystko sprawia, że polisa turystyczna będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.