Jak wyrobić kartę EKUZ w Tarnowie

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Perspektywa wakacyjnego wypoczynku na ogół budzi jedynie pozytywne skojarzenia. Nie należy jednak zapominać o tym, że różne wypadki mogą zdarzyć się także podczas beztroskiego urlopu. Dlatego obowiązkiem każdego odpowiedzialnego turysty jest zadbanie o własne bezpieczeństwo w trakcie podróży. Zdecydowanie najlepszym zabezpieczeniem podczas takich wyjazdów jest karta EKUZ lub dedykowane ubezpieczenie turystyczne. Wbrew powszechnej opinii pomiędzy tymi świadczeniami występują bardzo istotne różnice. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Tarnowie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Tarnowie?

Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją odpowiedzialną za wyrabianie oraz wydawanie kart EKUZ. Trzeba przyznać, że ten dokument ma kilka bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim zapewnia on możliwość uzyskania pomocy lekarskiej podczas pobytu za granicą. Oprócz tego sama procedura wyrabiania karty EKUZ pozostaje bezpłatna. Jedynym warunkiem niezbędnym do uzyskania opisywanego dokumentu jest posiadanie ważnego ubezpieczenia w NFZ. Osoby mające takie ubezpieczenie muszą tylko złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Należy to zrobić w najbliższej placówce NFZ. W przypadku mieszkańców Tarnowa będzie to lokalna Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Karta EKUZ w Tarnowie – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Tarnowie

adres: aleja Solidarności 5, 33-100 Tarnów;

telefon: 800 190 590, (14) 627 37 77, (14) 696 31 55;

adres e-mail: tarnow@nfz-krakow.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Tarnowie

Delegatura NFZ w Tarnowie otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Wymóg złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ nie oznacza, że każdy musi osobiście dostarczyć ten dokument do placówki NFZ. Równie dobrze można to zrobić poprzez wysyłkę pisma drogą elektroniczną. W tym celu warto skorzystać z platformy ePUAP, która pozwala na łatwe wysyłanie dokumentów urzędowych online. Po zalogowaniu się do tego serwisu trzeba wybrać wzór dokumentu i uważnie go wypełnić. Następnie pozostaje już tylko wybór adresata, do którego ma zostać dostarczony gotowy wniosek.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Niektórzy postanawiają jednak samodzielnie wydrukować wzór takiego wniosku i wypełnić go we własnym domu. Gotowy dokument można później przesłać do placówki NFZ listem tradycyjnym (aleja Solidarności 5, 33-100 Tarnów). Alternatywnym rozwiązaniem będzie zeskanowanie wniosku oraz przesłanie skanu na adres: tarnow@nfz-krakow.pl.

Jeżeli ktoś zamierza osobiście wybrać się do placówki NFZ, na miejscu znajdzie gotowe wzory do wypełnienia. Tym samym nie trzeba wówczas martwić się o wcześniejsze przygotowanie pisma. Co ważne, osobiste złożenie wniosku zapewnia jedną kluczową korzyść. Wnioski składane osobiście są bowiem rozpatrywane od razu. To z kolei oznacza, że wnioskodawca jeszcze tego samego dnia otrzyma gotową kartę EKUZ.

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

Wbrew pozorom karta EKUZ nie jest rodzajem polisy turystycznej. Pod względem zasad działania przypomina ona bardziej międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. To właśnie dlatego turyści muszą okazać kartę EKUZ podczas rejestracji u lekarza, aby otrzymać refundację kosztów wizyty. Co jasne, taka możliwość dotyczy wyłącznie leczenia w publicznych placówkach. Jeśli turysta uda się do prywatnego punktu, karta EKUZ nie zostanie tam uznana. Wówczas turysta będzie musiał samodzielne zapłacić za uzyskaną pomoc.

Konieczność leczenia w publicznych placówkach to tylko jedna z zasad. Oprócz tego turysta może korzystać z karty EKUZ tylko w pilnych przypadkach stanowiących zagrożenie życia lub zdrowia. Mniej poważne dolegliwości nie muszą uprawniać do uzyskania refundacji. Taka zależność dotyczy także zaawansowanych usług medycznych (np. specjalistycznego transportu do kraju).

Jeśli nawet karta EKUZ przewiduje zwrot kosztów leczenia, taka refundacja nie zawsze jest pełna. Dlaczego? Ponieważ w wielu europejskich krajach pacjenci muszą wziąć na siebie część kosztów leczenia. Dla polskich turystów może być to spore zaskoczenie, gdyż nad Wisłą NFZ refunduje praktycznie wszystkie świadczenia medyczne. Dlatego podczas wyjazdu zagranicznego warto mieć przy sobie nie tylko kartę EKUZ, ale także zapas dodatkowej gotówki.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ?

Ubezpieczenie turystyczne i karta EKUZ to dwa różne świadczenia, które jednak mogą wzajemnie się uzupełniać. Na jakiej zasadzie? Otóż prywatne ubezpieczenia turystyczne zapewniają refundację tych kosztów leczenia, które nie są objęte zakresem karty. Z kolei EKUZ pozwoli na darmowe uzyskanie pomocy lekarskiej w publicznych placówkach medycznych. Dzięki temu można uzyskać refundację niektórych wydatków i tym samym utrzymać posiadaną sumę ubezpieczenia.

Co jasne, takie połączenie nie zawsze jest możliwe. Jeśli celem wyjazdu jest państwo położone na innym kontynencie, karta EKUZ zupełnie traci przydatność. Wtedy to ubezpieczenie turystyczne staje się jedyną dostępną alternatywą. Dlatego przy okazji takich wyjazdów należy wybierać polisy gwarantujące wysokie, a nawet nielimitowane koszty leczenia.

Pod jakimi względami ubezpieczenie turystyczne może uzupełnić zakres karty EKUZ? Dotyczy to między innymi możliwości leczenia prywatnego. Jak wiadomo, posiadacze EKUZ mogą korzystać wyłącznie z publicznych szpitali i poradni. Tymczasem dedykowane ubezpieczenie zapewnia prawo do darmowego leczenia we wszystkich placówkach medycznych. Ubezpieczyciele zwracają wtedy wszystkie poniesione wydatki aż do kwoty określonej w umowie. To z kolei sprawia, że prywatne polisy są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się pełną ochroną.

Podsumowanie

Delegatura Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest zlokalizowana w ścisłym centrum Tarnowa. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób zamierzających odwiedzić tę placówkę w celu uzyskania karty EKUZ. Co ważne, samo wydanie takiej karty pozostaje darmowe. Jednakże EKUZ to dokument mający pewne braki w zakresie ochrony. Nie można zatem uznać, że taka karta będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich turystów. Najbardziej wymagające osoby powinny zdecydować się na zakup ubezpieczenia dla podróżnych. Zakres takich polis jest bowiem dużo bardziej kompleksowy. Tym samym ich posiadacze będą mogli uzyskać wsparcie niezależnie od tego, czy dana sytuacja podlega pod zakres karty EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia