Jak wyrobić kartę EKUZ w Szczecinie?

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Szczecin to miasto zlokalizowane w odległości około kilkunastu kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. Takie położenie sprawia, że spora część mieszkańców Szczecina okazjonalnie wyjeżdża poza zachodnią granicę. Niektórzy robią to w celach prywatnych, a dla innych jest to część obowiązków służbowych. W obydwu przypadkach warto jednak mieć przy sobie kartę EKUZ. Dzięki niej można będzie uzyskać pomoc lekarską nie tylko w Niemczech, ale w całej Unii Europejskiej. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Szczecinie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Szczecinie?

W całej Unii Europejskiej obowiązuje pewien wspólny system opieki zdrowotnej. Jego istnienie sprawia, że każdy obywatel kraju członkowskiego UE może otrzymać bezpłatną pomoc lekarską w innych państwach wspólnoty. Żeby jednak było to możliwe, taka osoba musi posiadać stosowny dokument. W Polsce jest on określany mianem karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Co istotne, kartę EKUZ mogą otrzymać wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie Narodowego Funduszu Zdrowia. Zresztą to właśnie NFZ odpowiada za wydawanie takich dokumentów. Mieszkańcy Szczecina mogą wyrobić kartę EKUZ w lokalnym oddziale NFZ.

Karta EKUZ w Szczecinie – kontakt (e-mail i telefon)

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Szczecinie

Oddział NFZ w Szczecinie otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Karta EKUZ to jeden z dokumentów wydawanych tylko osobom, które złożą stosowny wniosek. Na szczęście cała procedura wyrabiania karty jest w pełni darmowa.

Aby wyrobić kartę EKUZ, wystarczy wypełnić wspomniany wniosek i dostarczyć go do placówki NFZ. Można to zrobić osobiście lub przekazać wniosek upoważnionej osobie. Takie rozwiązanie ma jedną istotną zaletę. Przy osobistym złożeniu podania w urzędzie karta EKUZ jest zazwyczaj dostępna od ręki. Z drugiej strony trzeba się wówczas liczyć z koniecznością czekania w kolejce.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jeśli do wyjazdu zostało sporo czasu, wygodniejszym rozwiązaniem będzie wypełnienie wniosku online. Tutaj z pomocą przychodzi platforma ePUAP, a także możliwość przesłania zeskanowanego wniosku za pomocą poczty elektronicznej. Warto jednak pamiętać, że w tych przypadkach wyrobienie karty EKUZ potrwa kilka dni.

Wypełniony wniosek można również wysłać do placówki NFZ pocztą (adres podany wyżej) lub faksem – (91) 425 10 55.

Jakie świadczenia są gwarantowane przez kartę EKUZ?

Sama karta EKUZ jest więc darmowym ubezpieczeniem turystycznym, które przysługuje wszystkim ubezpieczonym Polakom. Dzięki niej można otrzymać bezpłatną pomoc lekarską poza granicami kraju. Jest to zdecydowanie najważniejszy atut tej karty.

Niestety, sam zakres ochrony nie wygląda już tak dobrze. Co prawda, karta EKUZ zapewnia refundację kosztów leczenia we wszystkich najważniejszych przypadkach. Ponadto taki dokument zachowuje ważność niemal w całej Europie (z wyjątkiem: Grenlandii, Wysp Owczych, Wysp Normandzkich i wyspy Man).

Tutaj jednak pojawia się kilka poważnych problemów. Po pierwsze, pomoc medyczna podlega refundacji tylko w sytuacjach ratowania życia lub zdrowia. Tym samym wszelkie inne dolegliwości nie są podstawą do ubiegania się o zwrot kosztów leczenia. Po drugie, refundacja NFZ dotyczy jedynie osób, które leczyły się w publicznych szpitalach lub przychodniach. Jeżeli turysta zasięgnie porady lekarza w prywatnej placówce, sam będzie musiał uregulować powstałą należność.

Kto powinien kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

Karta EKUZ ma zarówno ważne zalety, jak i istotne wady. W związku z tym nie będzie ona odpowiednim świadczeniem dla wszystkich turystów. Kto powinien zadbać o uzyskanie dodatkowej ochrony?

Przede wszystkim osoby, które planują wyjazd poza Europę. Karta EKUZ nie zostanie uznana w żadnym kraju znajdującym się na innym kontynencie. O rozszerzoną ochronę powinni zadbać również sportowcy, a w szczególności osoby uprawiające sporty ekstremalne. Trzeba bowiem podkreślić, że np. koszty ratownictwa górskiego nie są zazwyczaj refundowane przez NFZ.

Ubezpieczenie turystyczne przyda się również osobom, którym zależy na gwarancji uzyskania kompleksowej pomocy medycznej. Posiadacze karty EKUZ mogą liczyć jedynie na podstawowe świadczenia, natomiast pozostałe usługi medyczne będą dla nich płatne. Tymczasem osoby objęte ochroną w ramach polisy dla podróżnych uzyskają pełną refundację leczenia publicznego i niepublicznego.

Podsumowanie

Osoby mieszkające w Szczecinie mogą uzyskać kartę EKUZ dzięki Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Oddziałowi NFZ. To właśnie tam należy skierować wniosek o wydanie dokumentu. Karta EKUZ będzie szczególnie przydatna w trakcie krótkich podróży, gdyż zakres jej ochrony ma pewne luki. Jeżeli komuś zależy na pełnym bezpieczeństwie, może uzupełnić takie braki poprzez zakup polisy turystycznej. Prywatne ubezpieczenie zapewni dostęp do większości usług medycznych i pełną refundację kosztów leczenia!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia