Jak wyrobić kartę EKUZ w Rzeszowie?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Wypadek, choroba lub inna nieprzewidziana sytuacja zawsze stanowi pewien problem. Jednak taka okoliczność staje się szczególnie trudna podczas pobytu za granicą. Wówczas uzyskanie pomocy medycznej jest utrudnione, a samo leczenie może generować naprawdę wysokie koszty. Aby zapobiegać takim sytuacjom, każdy turysta powinien jeszcze przed wyjazdem zadbać o uzyskanie karty EKUZ. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Rzeszowie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rzeszowie?

Karta EKUZ jest dokumentem, który rozszerza zakres posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, że jej posiadacze mogą uzyskać bezpłatną pomoc lekarską także poza granicami swojego kraju. W Polsce wydawaniem i obsługiwaniem kart EKUZ zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia.

W Rzeszowie mieści się Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ. Jest to jedna z placówek, gdzie można za darmo wyrobić kartę EKUZ.

Karta EKUZ w Rzeszowie – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów;
 • numer telefonu: (17) 860 41 02 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: ekuz@nfz.gov.pl;
 • numer faksu: (17) 860 41 15.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Rzeszowie

Oddział NFZ w Rzeszowie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Zgodnie z obecnymi przepisami karta EKUZ przysługuje wszystkim osobom mającym ważne ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Warto jednak zaznaczyć, że taki dokument zostanie wydany dopiero po złożeniu wymaganego wniosku.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Wniosek o wydanie karty EKUZ można łatwo wypełnić np. poprzez platformę ePUAP. Gotowe wzory podania znajdują się także w placówkach NFZ. Jeżeli ktoś postanowi osobiście zanieść wniosek do urzędu, najczęściej będzie mógł uzyskać kartę EKUZ tego samego dnia!

Rozpatrywanie wniosków złożonych na odległość trwa nieco dłużej, ale z drugiej strony jest to wygodniejsza alternatywa. Podanie należy wydrukować i wypełnić, a później wysłać do placówki NFZ przy pomocy:

 • poczty tradycyjnej – Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Zamkowa 8, 35-032 Rzeszów;
 • faksu – (17) 860 41 15;
 • poczty elektronicznej (wysyłka skanu podpisanego dokumentu) – ekuz@nfz.gov.pl.

W jaki sposób działa karta EKUZ?

Możliwość darmowego uzyskania pomocy lekarskiej poza granicami Polski to główna korzyść wynikająca z posiadania karty EKUZ. Co istotne, samo wydanie karty EKUZ również nie generuje dodatkowych opłat. Jest więc to jedyne w pełni darmowe ubezpieczenie dla turystów!

Bezpłatny charakter karty EKUZ ma jednak swoją cenę. Ten dokument zapewnia bowiem pomoc medyczną ograniczoną do kilku podstawowych świadczeń. W praktyce turysta może skorzystać z opieki lekarskiej tylko wtedy, gdy jego życie lub zdrowie jest zagrożone. Co więcej, refundacja gwarantowana przez NFZ dotyczy wyłącznie leczenia w publicznych placówkach medycznych.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – różnice

Prywatne ubezpieczenia turystyczne mają zupełnie inny zakres niż karta EKUZ gwarantowana przez NFZ. Przede wszystkim zakup takiej polisy wiąże się z określonym wydatkiem. Tymczasem karta EKUZ jest w pełni darmowa.

Kwestia odpłatności to jednak nie wszystko. Znacznie ważniejszym czynnikiem w przypadku ubezpieczeń pozostaje zakres ochrony. Natomiast pod tym względem prywatne ubezpieczenia deklasują kartę EKUZ. Polisy turystyczne gwarantują bowiem ochronę na całym świecie, a nie tylko w Europie. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj refundują koszty wszystkich zabiegów medycznych. Oznacza to, że zwrot kosztów leczenia nie ogranicza się tylko do zabiegów ratujących zdrowie i życie. Co więcej, turysta objęty ochroną w ramach prywatnego ubezpieczenia może korzystać z usług niepublicznych placówek medycznych.

Podsumowanie

Wyrobienie karty EKUZ w Rzeszowie jest naprawdę proste. Wszystkie zainteresowane osoby mogą w tym celu skorzystać z usług Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Posiadanie karty EKUZ zapewnia podstawową ochronę podczas zagranicznych wyjazdów. Jednakże jej zakres pozostawia wiele do życzenia. Dlatego osoby z większymi wymaganiami powinny zdecydować się na zakup dodatkowej polisy turystycznej.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia