Jak wyrobić kartę EKUZ w Rybniku

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Dla osób żyjących w przygranicznych miejscowościach przebywanie na terytorium innego państwa jest czymś zupełnie normalnym. Niektórzy mieszkańcy przekraczają wówczas granice Polski nawet kilka razy w ciągu tygodnia. Przez to takie podróże mogą stać się dość rutynowe. Jednak mimo tego nie należy tracić czujności nawet podczas bardzo krótkich wyjazdów za granicę. Czasami niepozorny wypadek na terytorium innego kraju może bowiem oznaczać spore problemy. Aby się przed nimi uchronić, warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Posiadacze tego dokumentu mogą liczyć na uzyskanie pomocy w razie wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia poza granicami Polski. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rybniku?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Rybniku?

Rybnik to jedno z największych miast w województwie śląskim, które dodatkowo znajduje się około 30 kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Nic więc dziwnego, że spora grupa okolicznych mieszkańców dość regularnie podróżuje na terytorium naszego południowego sąsiada. Niektórzy robią to w celach biznesowych, a inni wyjeżdżają prywatnie. Jednak niezależnie od celu podróży, karta EKUZ przyda się wszystkim osobom przekraczającym granice Polski. Aby uzyskać taki dokument, mieszkańcy Rybnika mogą złożyć wizytę w miejscowej delegaturze NFZ.

Karta EKUZ w Rybniku – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rybniku

adres: ulica 3 Maja 29, 44-200 Rybnik;

telefon: (32) 429 49 95;

adres e-mail: rybnik@nfz-katowice.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Rybniku

Delegatura NFZ w Rybniku otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Złożenie stosownego wniosku jest podstawą do wyrobienia i wydania karty EKUZ. Dlatego każda osoba zainteresowana uzyskaniem takiej karty musi najpierw wypełnić określone formalności. Co istotne, może to zrobić na cztery różne sposoby:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  1. Osobista wizyta w placówce NFZ – samodzielne wypełnienie wniosku w oddziale NFZ jest zalecanym rozwiązaniem dla osób pilnie potrzebujących karty EKUZ. Wówczas urzędnicy mogą od razu przyjąć i przetworzyć wniosek. Dzięki temu gotowa karta EKUZ powinna zostać wydana w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut.
  2. Złożenie wniosku przez platformę ePUAP – serwis ePUAP to rządowa inicjatywa, która ma ułatwić obywatelom załatwianie różnych spraw urzędowych. Tym samym można skorzystać z tej platformy między innymi w celu złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem będzie znalezienie i wypełnienie gotowego wzoru. Następnie pozostaje tylko zatwierdzić przygotowany dokument oraz przesłać do bezpośrednio do rybnickiej delegatury NFZ.
  3. Zeskanowanie i wysłanie wniosku przy pomocy e-maila – jeżeli ktoś nie posiada konta na platformie ePUAP, powinien wydrukować i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Gotowy dokument wystarczy później zeskanować, a następnie wysłać na adres: rybnik@nfz-katowice.pl.
  4. Wysłanie wypełnionego wniosku drogą listową – wypełniony wniosek można także wysłać listem tradycyjnym. Taką przesyłkę należy skierować na adres: ulica 3 Maja 29, 44-200 Rybnik.

Warunki i zakres karty EKUZ

Dlaczego karta EKUZ jest tak istotna w czasie zagranicznych podróży? Ponieważ pod względem działania przypomina ona ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niej Polacy mogą uzyskać pomoc medyczną we wszystkich krajach Unii Europejskiej i porozumienia EFTA. Warto jednak wiedzieć, że pomoc ta musi zostać udzielona zgodnie z określonymi procedurami. Te z kolei różnią się w zależności od kraju.

W niektórych europejskich państwach (np. Irlandii lub Malcie) posiadacze karty EKUZ mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną. Jedyne ograniczenia dotyczą tylko leczenia dentystycznego, które pozostaje darmowe wyłącznie w nagłych przypadkach.

Należy jednak podkreślić, że powyższe regulacje obowiązują jedynie w kilku krajach. Tymczasem dużo powszechniejszym rozwiązaniem jest schemat refundacji zakładający częściowe pokrycie kosztów leczenia przez pacjenta. Wówczas państwo pokrywa większość wydatków związanych z leczeniem, ale pacjent musi samodzielnie zapłacić za niektóre usługi. Co istotne, takie zasady automatycznie obejmują także turystów.

Tym samym karta EKUZ zapewnia dostęp do opieki lekarskiej, choć taka opieka nie zawsze będzie darmowa. O czym jeszcze należy pamiętać?

  1. Refundacja (pełna lub częściowa) zostanie przyznana tylko wtedy, gdy posiadacz karty EKUZ skorzysta z państwowej placówki.
  2. Powyższa zasada oznacza, że turyści powinni korzystać z usług poradni jedynie w godzinach ich otwarcia. W przeciwnym wypadku udzielone świadczenia mogą zostać uznane za niepubliczne.
  3. Karta EKUZ zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej. Toteż za wszystkie bardziej zaawansowane świadczenia (np. zorganizowanie akcji ratunkowej lub transportu do Polski) musi zapłacić turysta.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne – remedium na braki karty EKUZ?

Powyższe zasady nie są z reguły problematyczne w czasie jedno lub dwudniowych wyjazdów. Natomiast przy każdej dłuższej podróży wspomniane braki karty EKUZ stanowią już pewne ryzyko. Na szczęście można je łatwo uzupełnić. Wszystko za sprawą zakupu prywatnej polisy turystycznej.

Dedykowane ubezpieczenia dla podróżnych pod wieloma względami przewyższają kartę EKUZ. Z jednej strony ich posiadacze nie muszą szukać publicznych placówek lekarskich podczas pobytu za granicą. Większość ubezpieczycieli refunduje bowiem także leczenie prywatne. To zaś gwarantuje zdecydowanie szerszą swobodę działania. Co więcej, polisa turystyczna zapewnia zwrot niektórych wydatków, które zostały wyłączone z zakresu karty EKUZ. Są to między innymi: koszty leczenia stomatologicznego, opłaty za zorganizowanie akcji ratunkowej lub transportu medycznego do Polski.

Tym samym prywatna polisa turystyczna będzie znakomitym uzupełnieniem karty EKUZ w czasie podróży po Europie. Natomiast przy wyjeździe międzykontynentalnym turyści mogą polegać wyłącznie na zakupionym ubezpieczeniu, gdyż EKUZ działa tylko na terytorium państw UE/EFTA.

Podsumowanie

Wyrobienie karty EKUZ w Rybniku jest możliwe dzięki miejscowej Delegaturze Śląskiego Oddziału NFZ. Tym samym okoliczni mieszkańcy nie powinni mieć z tym żadnego problemu. Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ gwarantuje jedynie podstawowy wymiar ochrony podczas pobytu zagranicznego. Dużo lepszym zabezpieczeniem będzie więc prywatna polisa turystyczna. Dedykowane ubezpieczenie pozwala na uzyskanie pełnej refundacji kosztów leczenia aż do określonej kwoty. Ponadto jego zakres obejmuje znacznie więcej świadczeń. Wobec tego prywatna polisa będzie rekomendowanym rozwiązaniem w przypadku dłuższych i odleglejszych podróży.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia