karta ekuz w radomiu
EKUZ

Gdzie w Radomiu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Radomiu wyrobić kartę EKUZ?

Bilet lotniczy, bagaż, dokumenty, potwierdzenie rezerwacji noclegu; oto podstawowa lista rzeczy do zabrania przy okazji zagranicznego wyjazdu. Czy jednak jest ona kompletna? Aby tak było, należy do niej dołączyć jeszcze jedną rzecz, a konkretnie ubezpieczenie zdrowotne. Taka polisa ma ogromne znaczenie, gdyż bez niej turyści będą musieli płacić za wszystkie zabiegi medyczne wykonane podczas pobytu zagranicznego. Na szczęście podstawową ochronę można uzyskać bezpłatnie. Wystarczy jedynie mieć przy sobie kartę EKUZ. Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Radomiu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie można wyrobić kartę EKUZ w Radomiu od ręki?

Radom jest miastem położonym blisko centralnej części Polski. Dzięki temu jego mieszkańcy mogą stosunkowo szybko dotrzeć do dowolnego miejsca w kraju. To z kolei zapewnia szerokie możliwości pod względem planowania urlopu.

Jednak przed zaplanowaniem takiej podróży należy najpierw zaopatrzyć się w kartę EKUZ. Ten dokument będzie podstawową formą zabezpieczenia w czasie zagranicznego wyjazdu. Samo wyrobienie karty jest bardzo proste, gdyż w Radomiu mieści się Delegatura Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Działa ona w budynku zlokalizowanym przy ulicy Piastowskiej.

Co jasne, nie wszyscy będą zainteresowani osobistym składaniem wniosku w oddziale NFZ. Jednak te osoby, którym bardzo zależy na czasie, naprawdę powinny się na to zdecydować. Wizyta w oddziale NFZ stanowi bowiem jedyny sposób na uzyskanie karty EKUZ od ręki.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Radomiu?

Kiedy petent składa wniosek o wydanie karty EKUZ osobiście, urzędnicy od razu przyjmują takie podanie. W efekcie cała procedura wyrabiania karty przebiega znacznie szybciej. Naturalnie pewną przeszkodą mogą być tutaj np. kolejki w oddziale NFZ. Jeśli jednak ruch nie jest szczególnie duży, czas oczekiwania wyniesie raptem kilkanaście minut.

Na pewno niektórzy spodziewają się już, że wyrabianie karty EKUZ na odległość trwa zdecydowanie dłuższej. Jest to prawda, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę ze skali tej różnicy. Otóż wybór innej metody złożenia wniosku wiąże się z czasem oczekiwania wynoszącym nawet 2-3 tygodnie. Różnica jest więc na tyle znacząca, iż warto o niej pamiętać.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Radomiu?

Osobista wizyta w oddziale NFZ przez długie lata była jedyną metodą na złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ. Co jasne, dzisiaj dokumenty urzędowe można również składać drogą elektroniczną. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem będzie samodzielne wydrukowanie i wypełnienie wniosku o wydanie karty EKUZ. Tak przygotowany oraz podpisany dokument należy dostarczyć do placówki NFZ. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • pierwsza metoda polega na zeskanowaniu wniosku i przesłaniu takiego skanu bezpośrednio na adres: radom@nfz-warszawa.pl;
  • drugą metodą będzie z kolei wysłanie gotowego wniosku tradycyjnym listem poleconym na adres: ulica Piastowska 4, 26-617 Radom.

W jeszcze lepszej sytuacji znajdują się osoby mające konto na platformie ePUAP. Serwis ten umożliwia bowiem wypełnienie i wysłanie wniosku online. Petent musi jedynie zalogować się na platformę ePUAP przy pomocy profilu zaufanego.

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Radomiu?

W momencie przyjęcia wniosku o wydanie karty EKUZ urzędnicy mogą prosić o okazanie dwóch dokumentów. Pierwszym z nich jest dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Ponadto urzędnicy mogą poprosić o przekazanie pisemnego upoważnienia, gdy dana osoba składa wniosek w imieniu kogoś innego.

Drugi dokument ma z kolei stanowić potwierdzenie praw do ubezpieczenia NFZ. Takie ubezpieczenie odgórnie przysługuje wielu osobom, ale podstawa prawna może być zupełnie inna. Dlatego wykaz dokumentów stanowiących takie potwierdzenie może obejmować: legitymacje szkolne (w przypadku młodzieży i studentów), umowy zatrudnienia oraz legitymacje wydawane emerytom.

Co ważne, obecnie do wniosku o wydanie karty EKUZ nie trzeba dodawać zdjęcia.

Karta EKUZ w Radomiu – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Radomiu
ul. Piastowska 4, 26-617 Radom;
telefon: (48) 670 96 00, 800 190 590;
adres e-mail: radom@nfz-warszawa.pl.

Godziny otwarcia NFZ w Radomiu

Delegatura NFZ w Radomiu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

W jaki sposób działa karta EKUZ?

Karta EKUZ to ogólnoeuropejskie ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym warunki tego dokumentu pod kilkoma względami przypominają warunki krajowych polis NFZ. Jednym z takich aspektów jest fakt, że posiadacze karty EKUZ mogą korzystać jedynie z publicznych placówek.

Według obecnych przepisów wszystkie świadczenia lekarskie udzielone w niepublicznych szpitalach lub punktach medycznych nie są objęte refundacją. Wobec tego pacjenci muszą brać na siebie wydatki związane z leczeniem prywatnym.

To jednak nie wszystko. Nawet przy standardowym leczeniu publicznym pacjenci mogą zostać zobligowani do pokrycia części kosztów. Co prawda, taka zasada obowiązuje tylko w niektórych krajach. Mimo tego warto zapamiętać, że karta EKUZ wcale nie gwarantuje darmowego leczenia.

Regulacje prawne określają również zakres odpłatności za dodatkowe usługi medyczne. Tutaj świetnym przykładem będzie ratownictwo górskie. Na terytorium Polski GOPR pomaga bezpłatnie turystom potrzebującym pomocy. Jednak w niemal wszystkich innych europejskich krajach za zorganizowanie akcji ratunkowej musi zapłacić turysta. Nawet karta EKUZ nie refunduje takich wydatków.

Dlaczego polisa turystyczna przewyższa kartę EKUZ?

Na pewno sama możliwość darmowego uzyskania karty EKUZ jest istotna dla każdego turysty. Nie można jednak zapominać, że ochrona gwarantowana w ramach EKUZ ma istotne braki. Co jasne, większość turystów nie odczuje tego na własnej skórze. Niemniej nagły wypadek lub choroba może szybko zweryfikować faktyczny zakres takiej ochrony.

Dlatego coraz więcej osób stawia na prywatne ubezpieczenia turystyczne. Czym różnią się one od karty EKUZ? Przede wszystkim faktem, że posiadacze polis nie muszą płacić za swoje leczenie zagraniczne. Asekurator pokrywa 100% kosztów leczenia aż do wskazanego limitu. Dopiero po przekroczeniu określonej sumy turysta zaczyna partycypować w kosztach.

Z drugiej strony bardziej zapobiegliwe osoby mogą kupić ubezpieczenie turystyczne bez limitu kosztów leczenia. Taka polisa stanowi kompleksowe zabezpieczenie każdej podróży zagranicznej.

Dlaczego warto wybrać prywatną polisę turystyczną?

Co więcej, sam zakres takiej refundacji jest zdecydowanie szerszy niż w przypadku karty EKUZ. Przykładowo, większość polis gwarantuje pokrycie kosztów zorganizowania akcji ratunkowej oraz transportu medycznego do Polski. Dzięki temu turyści mogą liczyć na wyższy poziom bezpieczeństwa podczas pobytu zagranicznego.

Na zakończenie warto wspomnieć również o kwestii terytorialnej. Z karty EKUZ można korzystać w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. We wszystkich pozostałych państwach karta EKUZ nie zapewnia żadnych korzyści. Toteż osoby wyjeżdżające np. na inny kontynent muszą polegać wyłącznie na prywatnych ubezpieczeniach.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ uruchomił swoją delegaturę w Radomiu. Dzięki temu każdy ubezpieczony mieszkaniec Radomia może uzyskać w tej placówce swoją własną kartę EKUZ.
  • Radomska delegatura NFZ mieści się przy ulicy Piastowskiej 4. Placówka ta jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
  • W Radomiu kartę EKUZ można wyrobić stacjonarnie poprzez przyjście do urzędu i wypełnienie określonych dokumentów. Jeśli jednak ktoś nie chce korzystać z tej opcji, może również złożyć wniosek online.
  • Karta EKUZ najlepiej sprawdza się w czasie krótkich wyjazdów. Natomiast przy dłuższym pobycie zagranicznym warto postawić na bardziej kompleksowe ubezpieczenie dla podróżnych.
  • Zakres prywatnych polis jest zdecydowanie szerszy, a ponadto gwarantują one pełen zwrot kosztów leczenia zagranicznego. Tym samym mogą one znakomicie uzupełnić braki w zakresie kart EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Jak wyrobić kartę EKUZ w Radomiu?
W Radomiu przy ulicy Piastowskiej 4 mieści się delegatura NFZ-u. To właśnie w tej placówce można złożyć wniosek o wydanie karty i odebrać gotowy dokument.
Czy wniosek o wydanie karty EKUZ trzeba złożyć w delegaturze NFZ?
Nie, ale ma to swoje plusy. Przy osobistym złożeniu wniosku można liczyć na to, że czasami karta EKUZ zostanie wydana od ręki. Natomiast przy składaniu wniosku online na wydanie karty zawsze trzeba będzie poczekać.
Czy karta EKUZ to dobry wybór dla turystów?
Na pewno przy bliskich i krótkich wyjazdach turystycznych jest ona dobrym rozwiązaniem. Jednak przy każdym dłuższym wyjeździe zagranicznym jej braki stają się ewidentne. Z tego względu lepszym rozwiązaniem będzie wtedy zakup prywatnego ubezpieczenia dla podróżnych.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.