Jak wyrobić kartę EKUZ w Radomiu
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Bilet lotniczy, bagaż, potwierdzenie rezerwacji noclegu; oto podstawowa lista rzeczy do zabrania przy okazji zagranicznego wyjazdu. Czy jednak jest ona kompletna? Aby tak było, należy do niej dołączyć jeszcze jedną rzecz, a konkretnie ubezpieczenie zdrowotne. Taka polisa ma ogromne znaczenie, gdyż bez niej turyści będą musieli płacić za wszystkie zabiegi medyczne wykonane podczas pobytu zagranicznego. Na szczęście podstawową ochronę można uzyskać bezpłatnie. Wystarczy jedynie mieć przy sobie kartę EKUZ. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Radomiu?
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Radomiu?
Radom jest miastem położonym blisko centralnej części Polski. Dzięki temu jego mieszkańcy mogą stosunkowo szybko dotrzeć do dowolnego miejsca w kraju. To z kolei zapewnia szerokie możliwości pod względem planowania urlopu. Co więcej, niebawem w Radomiu ma powstać pasażerskie lotnisko. Na ukończenie tej inwestycji czekają wszyscy miłośnicy zagranicznych wakacji. Jednak przed zaplanowaniem takiej podróży należy najpierw zaopatrzyć się w kartę EKUZ. Ten dokument będzie podstawową formą zabezpieczenia w czasie zagranicznego wyjazdu. Samo wyrobienie karty jest bardzo proste, gdyż w Radomiu mieści się Delegatura Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Karta EKUZ w Radomiu – kontakt (e-mail i telefon)
Delegatura Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Radomiu
adres: ulica Piastowska 4, 26-617 Radom;
telefon: (48) 670 96 00, 800 190 590;
adres e-mail: radom@nfz-warszawa.pl.
Karta EKUZ – godziny otwarcia delegatury w Radomiu
Delegatura NFZ w Radomiu otwarta jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00 – 16:00,
- wtorek: 8:00 – 16:00,
- środa: 8:00 – 16:00,
- czwartek: 8:00 – 16:00,
- piątek: 8:00 – 16:00;
Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
Osobista wizyta w oddziale NFZ przez długie lata była jedyną metodą na złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ. Co jasne, dzisiaj dokumenty urzędowe można również składać drogą elektroniczną. Natomiast w przypadku karty EKUZ nie zawsze jest to zalecane. Dlaczego? Albowiem taką kartę można uzyskać znacznie szybciej dzięki wizycie w urzędzie. Wynika to z faktu, że urzędnicy NFZ w pierwszej kolejności rozpatrują podania złożone osobiście przez petentów.
Co jednak powinny zrobić osoby, które z różnych względów nie mogą skorzystać z takiej opcji? Alternatywnym rozwiązaniem będzie samodzielne wydrukowanie i wypełnienie wniosku o wydanie karty EKUZ. Tak przygotowany oraz podpisany dokument należy dostarczyć do placówki NFZ. Można to zrobić na dwa sposoby:
- pierwsza metoda polega na zeskanowaniu wniosku i przesłaniu takiego skanu bezpośrednio na adres: radom@nfz-warszawa.pl;
- drugą metodą będzie z kolei wysłanie gotowego wniosku tradycyjnym listem poleconym na adres: ulica Piastowska 4, 26-617 Radom.
W jeszcze lepszej sytuacji znajdują się osoby mające konto na platformie ePUAP. Serwis ten umożliwia bowiem wypełnienie i wysłanie wniosku online. Petent musi jedynie zalogować się na platformę ePUAP przy pomocy profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.
W jaki sposób działa karta EKUZ?
Karta EKUZ to ogólnoeuropejskie ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym warunki tego dokumentu pod kilkoma względami przypominają warunki krajowych polis NFZ. Jednym z takich aspektów jest fakt, że posiadacze karty EKUZ mogą korzystać jedynie z publicznych placówek. Według obecnych przepisów wszystkie świadczenia lekarskie udzielone w niepublicznych szpitalach lub punktach medycznych nie są objęte refundacją. Wobec tego pacjenci muszą brać na siebie wydatki związane z leczeniem prywatnym.
To jednak nie wszystko. Nawet przy standardowym leczeniu publicznym pacjenci mogą zostać zobligowani do pokrycia części kosztów. Co prawda, taka zasada obowiązuje tylko w niektórych krajach. Mimo tego warto zapamiętać, że karta EKUZ wcale nie gwarantuje darmowego leczenia.
Regulacje prawne określają również zakres odpłatności za dodatkowe usługi medyczne. Tutaj świetnym przykładem będzie ratownictwo górskie. Na terytorium Polski GOPR pomaga bezpłatnie turystom potrzebującym pomocy. Jednak w niemal wszystkich innych europejskich krajach za zorganizowanie akcji ratunkowej musi zapłacić turysta. Nawet karta EKUZ nie refunduje takich wydatków.
Dlaczego polisa turystyczna przewyższa kartę EKUZ?
Na pewno sama możliwość darmowego uzyskania karty EKUZ jest istotna dla każdego turysty. Nie można jednak zapominać, że ochrona gwarantowana w ramach EKUZ ma istotne braki. Co jasne, większość turystów nie odczuje tego na własnej skórze. Niemniej nagły wypadek lub choroba może szybko zweryfikować faktyczny zakres takiej ochrony.
Dlatego coraz więcej osób stawia na prywatne ubezpieczenie turystyczne. Czym różni się ono od karty EKUZ? Przede wszystkim faktem, że posiadacze polis nie muszą płacić za swoje leczenie zagraniczne. Asekurator pokrywa 100% kosztów leczenia aż do wskazanego limitu. Dopiero po przekroczeniu określonej sumy turysta zaczyna partycypować w kosztach. Z drugiej strony bardziej zapobiegliwe osoby mogą kupić ubezpieczenie turystyczne bez limitu kosztów leczenia. Taka polisa stanowi kompleksowe zabezpieczenie każdej podróży zagranicznej.
Co więcej, sam zakres takiej refundacji jest zdecydowanie szerszy niż w przypadku karty EKUZ. Przykładowo, większość polis gwarantuje pokrycie kosztów zorganizowania akcji ratunkowej oraz transportu medycznego do Polski. Dzięki temu turyści mogą liczyć na wyższy poziom bezpieczeństwa podczas pobytu zagranicznego.
Na zakończenie warto wspomnieć również o kwestii terytorialnej. Z karty EKUZ można korzystać w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. We wszystkich pozostałych państwach karta EKUZ nie zapewnia żadnych korzyści. Toteż osoby wyjeżdżające np. na inny kontynent muszą polegać wyłącznie na prywatnych ubezpieczeniach.
Podsumowanie
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ uruchomił swoją delegaturę w Radomiu. Dzięki temu każdy ubezpieczony mieszkaniec Radomia może uzyskać w tej placówce swoją własną kartę EKUZ. Co jasne, większość osób wyrabia sobie taki dokument tuż przed nadchodzącą podróżą. Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ najlepiej sprawdza się w czasie krótkich wyjazdów. Natomiast przy dłuższym pobycie zagranicznym warto postawić na bardziej kompleksowe ubezpieczenie dla podróżnych. Zakres takich polis jest zdecydowanie szerszy, a ponadto gwarantują one pełen zwrot kosztów leczenia zagranicznego. Tym samym mogą one uzupełnić, a nawet całkowicie zastąpić kartę EKUZ.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?
w Białymstoku
w Bielsku-Białej
w Bydgoszczy
w Bytomiu
w Chrzanowie
w Częstochowie
w Gdańsku
w Gdyni
w Gliwicach
w Jeleniej Górze
w Kaliszu
w Katowicach
w Kielcach
w Koninie
w Koszalinie
w Krakowie
w Legnicy
w Lesznie
w Lublinie
w Nowym Sączu
w Nowym Targu
w Olsztynie
w Opolu
w Pile
w Poznaniu
w Radomiu
w Rybniku
w Rzeszowie
w Sosnowcu
w Szczecinie
w Tarnowie
w Toruniu
w Tychach
w Warszawie
w Wałbrzychu
we Wrocławiu
we Włocławku
w Zabrzu
w Zielonej Górze
w Łodzi