karta ekuz w poznaniu
EKUZ

Gdzie w Poznaniu wyrobić kartę EKUZ?

Gdzie w Poznaniu wyrobić kartę EKUZ?

Poznań to stolica Wielkopolski i zarazem miasto będące częstym celem zagranicznych turystów. W dzisiejszych czasach można przecież bez większych przeszkód podróżować po całym świecie. Istotne jest jednak to, żeby podczas podróży dbać o swoje bezpieczeństwo. Pomóc w tym może Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana również jako karta EKUZ. Jakie korzyści uzyskują jej posiadacze? Jak i kiedy może zostać wydana karta EKUZ w Poznaniu? Gdzie można wyrobić ten dokument?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu od ręki?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pełni funkcję dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z publicznej opieki lekarskiej. Wydawaniem tych kart zajmuje się organ odpowiedzialny za sektor publicznej służby zdrowia. W Polsce jest więc to NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia posiada kilkadziesiąt oddziałów terenowych, w których można odebrać kartę EKUZ. Aż dwa z nich mieszczą się właśnie w Poznaniu. Pierwsza placówka działa w budynku położonym przy ulicy Grunwaldzkiej. Natomiast drugi oddział znajduje się przy ulicy Piekary. Co ważne, obydwie te placówki zapewniają możliwość złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ.

Dlatego osoby zainteresowane szybkim uzyskaniem tego dokumentu muszą udać się do jednego z tych oddziałów.

Ile czeka się na kartę EKUZ w Poznaniu?

Tak naprawdę na kartę EKUZ wcale nie trzeba czekać. Jednak tutaj pojawia się pewien warunek. Aby nie czekać na wydanie karty, trzeba osobiście udać się do oddziału NFZ. Tam trzeba wypełnić wniosek i złożyć go osobiście. Dzięki temu urzędnicy od razu zaakceptują podanie, a następnie rozpoczną procedurę wyrabiania karty. W efekcie dokument powinien być gotowy w ciągu 10-30 minut.

Z drugiej strony wysyłka wniosku listem lub drogą elektroniczną oznacza długi czas oczekiwania. Ma to związek z tym, że takie podania są rozpatrywane dopiero w drugiej kolejności. Ponadto sama wysyłka gotowej karty również okazuje się dość czasochłonna. To wszystko sprawia, że na uzyskanie karty trzeba wtedy czekać nawet 2-3 tygodnie.

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ w Poznaniu?

Cała procedura jest w tym przypadku jasna. Aby uzyskać kartę EKUZ, każda osoba mająca ważne ubezpieczenie zdrowotne musi wypełnić stosowny wniosek. Podpisany dokument można osobiście zanieść do oddziału NFZ lub dostarczyć go w inny sposób.

Jeżeli chodzi o zdalne wypełnianie wniosku, petenci mogą skorzystać z kilku rozwiązań:

  1. Pierwszym z nich będzie wysłanie dokumentu przez platformę ePUAP.
  2. Jeśli ktoś nie ma do niej dostępu, może wydrukować wniosek i wysłać go pocztą tradycyjną na wskazany wyżej adres.
  3. Alternatywnym rozwiązaniem jest zeskanowanie dokumentu i wysłanie go poprzez pocztę elektroniczną (centrala@nfz-poznan.pl).

Jakie dokumenty są potrzebne do wydania karty EKUZ w Poznaniu?

W momencie składania wniosku o wydanie karty EKUZ urzędnicy muszą sprawdzić, czy wnioskodawca może otrzymać ten dokument. Kluczowe znaczenie ma tutaj weryfikacja prawa do korzystania ze świadczeń NFZ. Takie prawo przysługuje wszystkim osobom ubezpieczonym. Co jasne, podstawa takiego ubezpieczenia może być inna w przypadku poszczególnych osób. Dlatego urzędnicy mogą poprosić o okazanie np.: dowodu zatrudnienia, legitymacji emeryta, legitymacji szkolnej lub innych dokumentów potwierdzających prawo do ubezpieczenia.

Jednocześnie urzędnicy powinni zweryfikować tożsamość wnioskodawcy i poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. Ponadto takiej osobie może być potrzebne pisemne upoważnienie, jeśli składa ona wniosek w imieniu kogoś innego.

Zdjęcie w przypadku karty EKUZ nie jest wymagane.

Karta EKUZ w Poznaniu – kontakt (e-mail i telefon)

NFZ w Poznaniu
ul. Grunwaldzka 158, 60-309 Poznań;
numer telefonu: (61) 850 60 00 lub 800 190 590;
adres e-mail: centrala@nfz-poznan.pl.

UWAGA

W samym Poznaniu działają dwa oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Na ulicy Grunwaldzkiej mieści się główna placówka i to właśnie tam należy kierować całą korespondencję.

Adres drugiego oddziału: Wojewódzki Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu, ul. Piekary 14/15, 61-823 Poznań.

Godziny otwarcia NFZ w Poznaniu

Oddział NFZ w Poznaniu otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00-16:00;
  • wtorek: 8:00-16:00;
  • środa: 8:00-16:00;
  • czwartek: 8:00-16:00;
  • piątek: 8:00-16:00.

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

Czasami Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest określana mianem państwowej polisy turystycznej. Jednak takie porównanie nie końca oddaje rzeczywistość. Dlaczego? Ponieważ karta EKUZ działa na nieco innych zasadach niż większość komercyjnych ubezpieczeń.

Podstawową kwestią jest ograniczona dostępność usług medycznych. Posiadacz karty EKUZ może udać się do lekarza tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Oznacza to, że jedynie świadczenia związane z ratowaniem życia i zdrowia faktycznie podlegają refundacji. Co więcej, okaziciel karty EKUZ może korzystać tylko z publicznej służby zdrowia w danym kraju.

Nie można również zapominać o ograniczeniu natury terytorialnej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przeznaczona wyłącznie dla obywateli UE lub państw członkowskich EFTA. Dlatego karta EKUZ traci ważność w krajach położonych poza Europą lub poza obszarem wspólnoty (np. w Turcji).

Co zrobić, aby uzyskać kompleksową ochronę podczas podróży?

Dla wielu turystów koronnym argumentem jest fakt, że karta EKUZ to darmowe świadczenie. Rzeczywiście NFZ nie pobiera żadnych opłat od osób ubiegających się o przyznanie takiego dokumentu. Jednak EKUZ ma dość ograniczony zakres, a samo stosowanie karty jest obwarowane kilkoma zasadami. Dlatego nie będzie to dobre rozwiązanie dla turystów, którym zależy na kompleksowej ochronie.

Zamiast karty EKUZ warto polecić takim osobom zakup ubezpieczenia dla podróżnych. Polisy turystyczne działają na całym świecie, a ponadto gwarantują turystom dostęp zarówno do publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia. Trzeba również pamiętać, że osoba kupująca ubezpieczenie może dopasować je do swoich potrzeb. Przykładowo, amatorzy sportów ekstremalnych będą mogli uzyskać dodatkową ochronę w trakcie takiej aktywności.

Wnioski do pobrania na 2024 rok

Poniżej znajdziesz aktywne dokumenty wymagane do wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na rok 2024. Możesz je przesłać do NFZ lub złożyć w oddziale. Wystarczy je pobrać, wypełnić i wydrukować.

Najważniejsze informacje:

  • Mieszkańcy Poznania mogą odebrać kartę EKUZ w jednym z dwóch miejscowych oddziałów NFZ. Jednak wszelką korespondencję należy kierować do punktu znajdującego się na ulicy Grunwaldzkiej 158.
  • Wspomniana placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00.
  • Jeżeli ktoś nie chce składać wniosku o wydanie karty EKUZ osobiście, może zrobić to przez internet. Niemniej wtedy trzeba liczyć się z nieco dłuższym czasem oczekiwania na wydanie karty.
  • Sama karta EKUZ zapewnia podstawową ochronę w trakcie podróży po Europie. Jeżeli zatem ktoś potrzebuje szerszego zabezpieczenia lub wyjeżdża poza Stary Kontynent, powinien kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne.
  • Dobrze dobrana polisa turystyczna będzie uzupełniać wszelkie braki w zakresie karty EKUZ. Ponadto jej posiadacze będą mogli liczyć na możliwość korzystania z usług, które normalnie nie są objęte refundacją.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Gdzie można odebrać kartę EKUZ w Poznaniu?
W Poznaniu działają dwie różne placówki należące do NFZ-u. Pierwsza mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej 158 i to ona ma status głównej placówki. Jednak kartę EKUZ można odebrać także w drugiej placówce, która mieści się przy ulicy Piekary 14/15.
Jak długo trzeba czekać na wydanie karty EKUZ w Poznaniu?
Jeśli ktoś osobiście złoży wniosek o wydanie karty w oddziale NFZ, przy odrobinie szczęścia uzyska kartę EKUZ od ręki. W pozostałych przypadkach na jej wydanie trzeba będzie poczekać około 2-3 tygodni. W szczególnych okresach (np. sezonie wakacyjnym) czas ten może być dłuższy.
Czy karta EKUZ zapewni wystarczającą ochronę?
Niestety nie zawsze. Jeśli ktoś wyjeżdża poza Europę lub obszar UE/EFTA, karta EKUZ traci swoją ważność. Wówczas jedyną alternatywą pozostaje zakup prywatnego ubezpieczenia dla turystów.

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Posiadający ubezpieczenie w Polsce mają prawo do skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana bezpłatnie w oddziałach lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie złożonego wniosku. Proces wyrobienia Karty jest całkowicie dobrowolny. Sprawdź, gdzie w danym mieście można otrzymać EKUZ.