Jak wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Poznań to stolica Wielkopolski i zarazem miasto będące częstym celem zagranicznych turystów. W dzisiejszych czasach można przecież bez większych przeszkód podróżować po całym świecie. Istotne jest jednak to, żeby podczas podróży dbać o swoje bezpieczeństwo. Pomóc w tym może Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana również jako karta EKUZ. Jakie korzyści uzyskują jej posiadacze? W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Poznaniu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Poznaniu?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pełni funkcję dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z publicznej opieki lekarskiej. Wydawaniem tych kart zajmuje się organ odpowiedzialny za sektor publicznej służby zdrowia, czyli NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia posiada kilkadziesiąt oddziałów terenowych, w których można odebrać kartę EKUZ. Jeden z nich mieści się właśnie w Poznaniu.

Karta EKUZ w Poznaniu – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Grunwaldzka 158, 60-309 Poznań;
 • numer telefonu: (61) 850 60 00 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: centrala@nfz-poznan.pl.

UWAG

W samym Poznaniu działają dwa oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Na ulicy Grunwaldzkiej mieści się główna placówka i to właśnie tam należy kierować całą korespondencję.

Adres drugiego oddziału: Wojewódzki Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu, ul. Piekary 14/15, 61-823 Poznań.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Poznaniu

Oddział NFZ w Poznaniu otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 15:45,
 • wtorek: 8:00 – 15:45,
 • środa: 8:00 – 15:45,
 • czwartek: 8:00 – 15:45,
 • piątek: 8:00 – 15:45;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Nie bez powodu zamieściliśmy informację o wysyłaniu korespondencji do punktu zlokalizowanego na ulicy Grunwaldzkiej. Aby bowiem uzyskać kartę EKUZ, każda osoba mająca ważne ubezpieczenie zdrowotne musi wypełnić stosowny wniosek. Podpisany dokument można osobiście zanieść do oddziału NFZ lub dostarczyć go w inny sposób.

Jeżeli chodzi o zdalne wypełnianie wniosku, petenci mogą skorzystać z kilku rozwiązań:

 1. Pierwszym z nich będzie wysłanie dokumentu przez platformę ePUAP.
 2. Jeśli ktoś nie ma do niej dostępu, może wydrukować wniosek i wysłać go pocztą tradycyjną na wskazany wyżej adres.
 3. Alternatywnym rozwiązaniem jest zeskanowanie dokumentu i wysłanie go poprzez pocztę elektroniczną (centrala@nfz-poznan.pl).

Na jakich zasadach działa karta EKUZ?

Czasami Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest określana mianem państwowej polisy turystycznej. Jednak takie porównanie nie końca oddaje rzeczywistość. Dlaczego? Ponieważ karta EKUZ działa na nieco innych zasadach niż większość komercyjnych ubezpieczeń.

Podstawową kwestią jest ograniczona dostępność usług medycznych. Posiadacz karty EKUZ może udać się do lekarza tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Oznacza to, że jedynie świadczenia związane z ratowaniem życia i zdrowia faktycznie podlegają refundacji. Co więcej, okaziciel karty EKUZ może korzystać tylko z publicznej służby zdrowia w danym kraju.

Nie można również zapominać o ograniczeniu natury terytorialnej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przeznaczona wyłącznie dla obywateli UE lub państw członkowskich EFTA. Dlatego karta EKUZ traci ważność w krajach położonych poza Europą.

Co zrobić, aby uzyskać kompleksową ochronę podczas podróży?

Dla wielu turystów koronnym argumentem jest fakt, że karta EKUZ to darmowe świadczenie. Rzeczywiście NFZ nie pobiera żadnych opłat od osób ubiegających się o przyznanie takiego dokumentu. Jednak EKUZ ma dość ograniczony zakres, a samo stosowanie karty jest obwarowane kilkoma zasadami. Dlatego nie będzie to dobre rozwiązanie dla turystów, którym zależy na kompleksowej ochronie.

Zamiast karty EKUZ warto polecić takim osobom zakup ubezpieczenia dla podróżnych. Polisy turystyczne działają na całym świecie, a ponadto gwarantują turystom dostęp zarówno do publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia. Trzeba również pamiętać, że osoba kupująca ubezpieczenie może dopasować je do swoich potrzeb. Przykładowo, amatorzy sportów ekstremalnych będą mogli uzyskać dodatkową ochronę w trakcie takiej aktywności.

Podsumowanie

Mieszkańcy Poznania mogą odebrać kartę EKUZ w jednym z dwóch miejscowych oddziałów NFZ. Jednakże wszelką korespondencję należy kierować do punktu znajdującego się na ulicy Grunwaldzkiej 158. Sama karta EKUZ zapewnia podstawową ochronę w trakcie podróży po Europie. Jeżeli zatem ktoś potrzebuje szerszego zabezpieczenia lub wyjeżdża poza Stary Kontynent, powinien kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Dobrze dobrana polisa zapewni nieporównywalnie szerszą ochronę, a jej zakup nie będzie zbyt dużym wydatkiem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia