Jak wyrobić kartę EKUZ w Pile

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Jeżeli ktoś regularnie wyjeżdża poza granice Polski, prawdopodobnie jest już posiadaczem karty EKUZ. Nie wszyscy turyści wiedzą jednak o istnieniu tego dokumentu. Takie osoby powinny uzupełnić posiadane informacje, ponieważ karta EKUZ to jedno z najważniejszych świadczeń dla ludzi podróżujących po Europie. Posiadacze tej karty mogą bowiem uzyskać pomoc lekarską w razie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Co ważne, taka ochrona obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej oraz państw należących do porozumienia EFTA. Dlatego przy okazji kolejnej podróży zagranicznej warto zadbać o wyrobienie takiego dokumentu. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Pile?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Pile?

Karta EKUZ i krajowe ubezpieczenie zdrowotne to świadczenia wchodzące w zakres kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym wszyscy turyści zainteresowani uzyskaniem własnej karty EKUZ muszą zgłosić się do najbliższej placówki NFZ. Dlaczego? Ponieważ obecne przepisy wskazują, że ten dokument jest wydawany tylko na wniosek osoby ubezpieczonej. Aby zatem otrzymać kartę EKUZ, wnioskodawca musi mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Dobra wiadomość jest taka, że mieszkańcy Piły mogą złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ bez konieczności opuszczania miasta. W Pile działa bowiem Delegatura Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Karta EKUZ w Pile – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Pile

adres: aleja Wojska Polskiego 43, 64-920 Piła;

telefon: (63) 351 28 80, 800 190 590;

adres e-mail: pila@nfz-poznan.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Pile

Delegatura NFZ w Pile otwarta jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Aktualnie osoby składające wniosek o wydanie karty EKUZ mogą dostarczyć takie pismo na kilka sposobów. Co ciekawe, spora część wnioskodawców decyduje się na osobistą wizytę w urzędzie. Powód jest bardzo prosty. Wnioski składane osobiście są rozpatrywane w pierwszej kolejności. To z kolei wyraźnie skraca czas oczekiwania na wydanie karty. Przy braku kolejek gotowa karta EKUZ zostanie wydana w ciągu kilkunastu minut. Jest więc to najlepsza alternatywa dla osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu dokumentu.

Z drugiej strony to wysłanie wniosku o wydanie karty stanowi dużo wygodniejszą alternatywę dla petentów. Należy jednak pamiętać, że wszystkie metody tego typu wiążą się z dłuższym czasem oczekiwania. Jak więc można dostarczyć taki dokument? Najszybszym rozwiązaniem będzie wypełnienie i wysłanie wniosku online za pomocą urzędowego serwisu ePUAP. Serwis ten pozwala na skierowanie pisma bezpośrednio do wybranej placówki NFZ. Co więcej, na platformie widnieją gotowe wzory dokumentów, co zdecydowanie ułatwia całą procedurę.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Platforma ePUAP jest tylko jedną z dostępnych alternatyw. Jeśli ktoś nie chce z niej korzystać, może samodzielne wydrukować i wypełnić wzór wniosku o wydanie EKUZ. Tak przygotowany dokument należy dostarczyć do placówki NFZ. Można to zrobić poprzez:

 • zeskanowanie wniosku i wysłanie skanu pocztą elektroniczną: pila@nfz-poznan.pl;
 • wysłanie podpisanego dokumentu listem tradycyjnym na adres: aleja Wojska Polskiego 43, 64-920 Piła.

Na jakich warunkach działa karta EKUZ?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że za powstanie kart EKUZ odpowiadają rządy państw członkowskich Unii Europejskiej. To właśnie na szczeblu międzynarodowym pojawił się pomysł stworzenia dokumentu, który mógłby zwiększyć bezpieczeństwo obywateli podróżujących po terytorium wspólnoty. Ostatecznie zakres karty EKUZ został rozciągnięty także na kraje należące do porozumienia EFTA. Tym samym dokument ten jest oficjalnie honorowany w Polsce oraz 31 zagranicznych państwach.

Co ważne, karta EKUZ to międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i nie należy jej określać mianem polisy turystycznej. Pomiędzy tymi świadczeniami występują bowiem istotne różnice. Przykładowo, karta EKUZ ma charakter niekomercyjny. Dzięki temu osoby mające ważne ubezpieczenie NFZ mogą uzyskać ją bez żadnych opłat. Jest to ważny atut karty EKUZ, ale nie powinien on przysłaniać pewnych wad tego dokumentu.

Kluczową wadą EKUZ jest fakt, że jej posiadacze muszą stosować się do zasad obowiązujących w miejscowym systemie opieki zdrowotnej. To z kolei może być szczególnie trudne dla polskich turystów. Wszystko ze względu na zasadę częściowej refundacji leczenia, która działa w licznych państwach zachodnich. Według takiej reguły państwo pokrywa większą część kosztów związanych z leczeniem. Pozostałe wydatki obciążają bezpośrednio pacjenta.

Tym samym posiadacze karty EKUZ wcale nie są zwolnieni z obowiązku zapłaty za udzielenie wybranych usług. Co więcej, zakres tego dokumentu obejmuje jedynie podstawowe zabiegi medyczne. Za wszelkie pozostałe usługi musi zapłacić turysta. Dotyczy to między innymi:

 • kosztów zorganizowania akcji ratunkowej;
 • przeprowadzenia transportu medycznego do Polski;
 • wykonania mniej poważnych zabiegów medycznych (np. leczenia stomatologicznego).

Czy polisa turystyczna jest lepszą alternatywą niż EKUZ?

Niewątpliwie karta EKUZ to przydatny dokument, który ma liczne zalety. Jednakże w jego zakresie znajdują się poważne braki i należy o tym pamiętać. To właśnie skłania niektórych turystów do rozszerzenia posiadanej ochrony za sprawą zakupu polisy turystycznej. Co jasne, taki dokument całkowicie zastępuje kartę EKUZ podczas podróży do kraju, który nie należy do struktur UE/EFTA.

Z drugiej strony kompleksowe ubezpieczenie turystyczne może zapewnić korzyści nawet osobom podróżującym tylko po Europie. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim zakres prywatnych polis obejmuje świadczenia, które nie są finansowane z tytułu karty EKUZ. Wystarczy choćby wspomnieć o organizacji transportu powrotnego do Polski lub refundacji kosztów akcji ratunkowej. Ponadto prywatna polisa umożliwia korzystanie z prywatnych klinik lub poradni. Natomiast osoby używające EKUZ muszą leczyć się wyłącznie w publicznych placówkach. Złamanie tej zasady mogłoby spowodować cofnięcie gwarantowanej refundacji leczenia.

Toteż zestawienie tych dwóch świadczeń przemawia na korzyść ubezpieczeń turystycznych. Warto więc polecić takie polisy wszystkim osobom, które chciałyby w większym stopniu zabezpieczyć swoją zagraniczną podróż.

Podsumowanie

Jedna z delegatur Wielkopolskiego Oddziału NFZ znajduje się w centrum Piły. Toteż wszyscy okoliczni mieszkańcy mogą bez trudu wyrobić sobie własną kartę EKUZ. Czy warto to zrobić? Zdecydowanie tak. Karta EKUZ zapewnia bowiem podstawowy wymiar ochrony w czasie pobytu poza granicami Polski. Co prawda, jej zakres ma pewne braki. Jednak można je łatwo uzupełnić za sprawą zakupu polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie zapewni wsparcie w niemal wszystkich sytuacjach, które nie zostały objęte zakresem karty EKUZ.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia