Jak wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Czasami podczas zagranicznych wyjazdów zdarzają się poważne sytuacje, które wymagają szybkiej interwencji medycznej. Nie jest to nic przyjemnego, gdyż obcokrajowcy zazwyczaj muszą z własnej kieszeni płacić za udzielone świadczenia lekarskie. Wyjątkiem są posiadacze karty EKUZ, ponieważ takie osoby mogą otrzymać pomoc za darmo. W jaki sposób można uzyskać wspomniany dokument? W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Olsztynie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Olsztynie?

Karta EKUZ, a właściwie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to świadczenie finansowane przez publiczną służbę zdrowia. Dlatego wydawanie takich dokumentów leży w kompetencji oddziałów wojewódzkich NFZ.

Jeden z nich mieści się właśnie w Olsztynie. Dzięki temu mieszkańcy mogą bez żadnych przeszkód uzyskać kartę EKUZ.

Karta EKUZ w Olsztynie – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Głowackiego 14, 10-561 Olsztyn;
 • godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00;
 • numer telefonu: (89) 678 74 14 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: wf14@nfz-olsztyn.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Olsztynie

Oddział NFZ w Olsztynie otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Aby otrzymać kartę EKUZ, każda zainteresowana osoba musi wypełnić wymagany wniosek. Podpisany dokument można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem upoważnionej osoby do placówki NFZ. Wówczas urzędnicy powinni na miejscu sprawdzić wniosek i od razu wydać gotową kartę EKUZ.

Nie każdy ma jednak taką możliwość. Na szczęście wszelkie formalności związane z wydaniem karty EKUZ można wypełnić również w sposób zdalny. Tutaj warto skorzystać z platformy ePUAP, ponieważ gwarantuje ona szybkie rozpatrzenie wniosku. Podanie można także wysłać do placówki NFZ za pomocą:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • poczty elektronicznejwf14@nfz-olsztyn.pl;
 • faksu – (89) 533 91 74;
 • poczty tradycyjnej – Warmińsko-Mazurski Oddział NFZ w Olsztynie, ul. Żołnierska 16, 10-561 Olsztyn.

Co warto wiedzieć o zakresie karty EKUZ?

Karta EKUZ została stworzona po to, aby osoby mające ważne ubezpieczenie zdrowotne mogły w nagłych przypadkach uzyskać pomoc medyczną. W tym miejscu pojawia się pierwsza ważna informacja. Karta EKUZ obejmuje tylko nagłe sytuacje, gdy życie lub zdrowie turysty jest zagrożone. Jeżeli dolegliwości są mniej poważne, koszty leczenia nie podlegają refundacji.

Drugim ważnym aspektem jest zasada dotycząca korzystania wyłącznie z publicznej służby zdrowia. Aby uzyskać refundację, należy mieć pewność, że wybrana placówka ma charakter publicznej przychodni lub szpitala. W przeciwnym wypadku za leczenie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Warto również zwrócić uwagę na pozornie błahy aspekt, czyli nazewnictwo. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest siłą rzeczy świadczeniem obowiązującym na terytorium państw europejskich. Dlatego osoby planujące wyjazd na inny kontynent nie będą mogły z niej skorzystać.

Czy karta EKUZ to ubezpieczenie turystyczne?

Co prawda, karta EKUZ ma pewne cechy typowe dla ubezpieczenia turystycznego. Jednak jej zakres jest daleki od warunków polis sprzedawanych komercyjnie.

Prywatne ubezpieczenia turystyczne są płatnymi świadczeniami, natomiast karta EKUZ jest przyznawana za darmo. Niemniej zakres polis komercyjnych nie ma aż tak daleko idących ograniczeń. Przede wszystkim posiadacze prywatnych ubezpieczeń mogą korzystać zarówno z publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych. Asekuratorzy gwarantują im pełne pokrycie kosztów leczenia do kwoty określonej w OWU.

Nie można także zapominać, iż ubezpieczenia turystyczne gwarantują pomoc na wszystkich kontynentach. Są więc one jedynym rozwiązaniem w przypadku planowania odleglejszych podróży.

Podsumowanie

Dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi NFZ obywatele Olsztyna mogą łatwo wyrobić sobie kartę EKUZ. Taki dokument z pewnością przyda się osobom, które mają w planach wyjazd do jednego z europejskich krajów. Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ nie zapewni ochrony we wszystkich sytuacjach. Refundacja kosztów leczenia jest bowiem ograniczona do zabiegów ratujących życie i zdrowie. Znacznie większą ochronę zapewniają płatne ubezpieczenia turystyczne. Warto więc zastanowić się nad tym, które świadczenie będzie bardziej opłacalne.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia