Jak wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie NFZ zapewnia darmową opiekę lekarską w ramach publicznej służby zdrowia. Co ciekawe, taka ochrona nie obowiązuje jedynie na terytorium Polski. Każda ubezpieczona osoba może bowiem wyrobić sobie kartę EKUZ, która zapewni jej możliwość uzyskania pomocy lekarskiej również za granicą. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Lublinie?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lublinie?

Publiczne placówki lekarskie w Polsce są nadzorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To właśnie ta instytucja odpowiada za obsługę wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Dotyczy to zarówno świadczeń krajowych, jak i międzynarodowych, w tym wspomnianej karty EKUZ.

Jeżeli więc ktoś chciałby wyrobić sobie taką kartę, powinien zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ w Lublinie.

Karta EKUZ w Lublinie – kontakt (e-mail i telefon)

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Lublinie

Oddział NFZ w Lublinie otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Osobista wizyta w placówce NFZ nie jest konieczna, aby złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie wydrukowanie i wypełnienie takiego wniosku we własnym domu. Następnie przygotowany dokument można wysłać drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną lub faksem.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jeszcze szybszym rozwiązaniem będzie załatwienie formalności poprzez platformę ePUAP. Dzięki niej urzędnicy zyskają natychmiastowy dostęp do wszystkich potrzebnych informacji. To z kolei przyspieszy rozpatrywanie wniosku.

Karta EKUZ – podstawowe informacje

Bardzo dobrą wiadomością dla każdego turysty jest fakt, że kartę EKUZ można uzyskać za darmo. Taki dokument stanowi bowiem część ważnego ubezpieczenia, dlatego NFZ nie pobiera od niego żadnych dodatkowych opłat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas podróży po Europie. Jeśli jej posiadacz ulegnie wypadkowi lub będzie potrzebować natychmiastowej pomocy lekarza, karta EKUZ zapewni mu darmową opiekę. Co prawda, zagraniczne przychodnie wystawią turyście rachunek za udzieloną pomoc, jednak taka należność zazwyczaj zostanie uregulowana przez NFZ.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Zakres karty EKUZ nie obejmuje leczenia w placówkach niepublicznej służby zdrowia. Dlatego turysta przed skorzystaniem z usług lekarza powinien sprawdzić, czy honoruje on kartę EKUZ. Co więcej, NFZ pokrywa jedynie koszty niezbędnego leczenia. Wszelkie mniej poważne lub planowane zabiegi medyczne nie podlegają refundacji.

Czy kartę EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Karta EKUZ to naprawdę przydatne, choć niezbyt kompleksowe ubezpieczenie. Z tego względu wielu turystów postanawia rozszerzyć poziom uzyskanej ochrony poprzez zakup polisy turystycznej.

W przeciwieństwie do karty EKUZ, która zachowuje ważność tylko w Europie, ubezpieczenie turystyczne można wykorzystać praktycznie wszędzie. Asekuratorzy dbają o to, aby ich polisy odpowiadały specyfice kraju będącego celem podróży. Ponadto turyści sami decydują o zakresie ubezpieczenia oraz warunkach ochrony.

Tym samym polisa turystyczna umożliwia pokrycie luk w zakresie karty EKUZ. Przykładowo, takie ubezpieczenie pozwala na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Refundacja nie ogranicza się więc tylko do publicznej służby zdrowia. Warto również dodać, że większość asekuratorów zapewnia kompleksową refundację kosztów leczenia. Turysta może zatem skorzystać z pomocy lekarza w przypadku niemal wszystkich dolegliwości zdrowotnych. Jest to ważna zaleta, ponieważ karta EKUZ refunduje tylko niezbędne zabiegi medyczne.

Podsumowanie

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ to placówka, w której mieszkańcy Lublina mogą łatwo wyrobić kartę EKUZ. Wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek i cierpliwie czekać na wydanie karty. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że karta EKUZ zapewnia jedynie podstawową ochronę. Choć jest to darmowe świadczenie, czasami naprawę warto uzupełnić jego zakres. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie zakup polisy turystycznej, która zagwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas wyjazdu.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia