Jak wyrobić kartę EKUZ w Lesznie
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Karta EKUZ to jeden z najważniejszych dokumentów dla osób podróżujących po Europie. Dzięki niemu turyści mogą uzyskać dostęp do publicznej opieki lekarskiej w razie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Taka gwarancja obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej i porozumienia EFTA. Jest więc to międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem podróży należy zadbać o uzyskanie ważnej karty EKUZ. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lesznie?
Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Lesznie?
Status miasta powiatowego sprawia, że w Lesznie znajdują się liczne placówki urzędowe. Jest to znakomita informacja dla mieszkańców, którzy mogą załatwić wiele formalności bezpośrednio na miejscu. Co istotne, taka możliwość dotyczy również procedury wyrabiania karty EKUZ! W Lesznie mieści się bowiem Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Jedną z kompetencji tej placówki jest właśnie wyrabianie i wydawanie kart EKUZ.
Karta EKUZ w Lesznie – kontakt (e-mail i telefon)
Delegatura Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Lesznie
adres: Plac Kościuszki 4, 64-100 Leszno;
telefon: (65) 322 67 75, (65) 322 67 79, (65) 322 67 80;
adres e-mail: leszno@nfz-poznan.pl.
Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Lesznie
Delegatura NFZ w Lesznie otwarta jest w godzinach:
- poniedziałek: 8:00 – 16:00,
- wtorek: 8:00 – 16:00,
- środa: 8:00 – 16:00,
- czwartek: 8:00 – 16:00,
- piątek: 8:00 – 16:00;
Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?
Wydawanie karty EKUZ nie jest procedurą realizowaną automatycznie. Wynika to z faktu, że NFZ odgórnie dostarcza pacjentom tylko karty, które potwierdzają ważność krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast osoby zainteresowane uzyskaniem karty EKUZ muszą samodzielnie o to zadbać. W tym celu trzeba wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w najbliższym oddziale lub delegaturze NFZ.
Samo wypełnianie wniosku nie powinno stanowić większego problemu. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka dostępnych alternatyw pod względem sposobu dostarczenia tego dokumentu. Najlepszą opcją dla osób preferujących szybkie wypełnianie formalności będzie osobista wizyta w urzędzie. Podczas takiej wizyty można samodzielnie złożyć wniosek i w ciągu kilkunastu minut odebrać gotową kartę. Minusem tego rozwiązania jest z kolei konieczność stania w kolejkach. Te zaś mogą być szczególnie długie podczas okresu wakacyjnego.
Toteż nieco praktyczniejszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku online. Tutaj pojawiają się dwie podstawowe metody:
- przesłanie zeskanowanego wniosku przy pomocy poczty elektronicznej na adres: leszno@nfz-poznan.pl;
- wypełnienie i wysłanie dokumentu za pośrednictwem serwisu ePUAP.
Wniosek można także wydrukować, wypełnić i wysłać do oddziału NFZ zwykłym listem. Wówczas pismo należy skierować na adres: Plac Kościuszki 4, 64-100 Leszno.
Jak działa karta EKUZ?
Dzięki okazaniu karty EKUZ turysta może liczyć na uzyskanie pomocy w zagranicznych placówkach medycznych. Trzeba jednak wiedzieć o kilku ważnych ograniczeniach dotyczących tego zapisu. Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku odpłatność za leczenie. Jeżeli miejscowy system opieki zdrowotnej zakłada pobieranie opłat od osób ubezpieczonych, turyści także będą musieli je uiścić. Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj nie są to wysokie opłaty, gdyż większą część kosztów leczenia pokrywa państwo. Natomiast turyści muszą pamiętać o tej zasadzie.
Ponadto karta EKUZ nie zadziała we wszystkich przychodniach lub szpitalach. Turyści mają prawo do korzystania jedynie z tych punktów, które przyjmują pacjentów w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej. Tym samym niepubliczne leczenie jest całkowicie wyłączone z zakresu karty EKUZ.
Istotne ograniczenie stanowi również zapis mówiący o udzielaniu pomocy jedynie w nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia. Zakłada on, że turyści będą korzystali z karty EKUZ tylko w ostateczności. Z tego względu karta EKUZ zazwyczaj nie refunduje np. leczenia stomatologicznego lub innych podstawowych zabiegów.
Prywatna polisa turystyczna – rozszerzona wersja karty EKUZ
Karta EKUZ ma więc zalety oraz wady. Po stronie jej atutów należy zapisać wysoką dostępność i możliwość uzyskania tego dokumentu zupełnie za darmo. Ponadto karta EKUZ rzeczywiście zapewnia pomoc w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia podczas zagranicznego pobytu. Tym samym spełnia ona podstawowe założenie dobrego ubezpieczenia.
Niestety, nie można uznać jej za świadczenie kompleksowe. Braki w zakresie karty EKUZ mogą bowiem stanowić spore utrudnienie dla turystów. Pod tym względem największym problemem jest zasada częściowej odpłatności za leczenie oraz fakt, że EKUZ nie refunduje niektórych wydatków. Należy również pamiętać, iż w krajach nienależących do UE/EFTA – EKUZ kompletnie traci swoją ważność.
Trudno więc dziwić się turystom, którzy coraz częściej stawiają na prywatne polisy dla podróżnych. Zakres takich świadczeń jest zdecydowanie szerszy i tym samym bardziej kompleksowy. Co jasne, za ubezpieczenie trzeba dodatkowo zapłacić. Jednak trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycja we własne bezpieczeństwo!
Prywatne ubezpieczenie turystyczne gwarantuje:
- możliwość korzystania z publicznych oraz prywatnych punktów opieki medycznej;
- refundację wszystkich wydatków dotyczących niezbędnego leczenia zagranicznego (do określonej w umowie kwoty);
- zwrot kosztów ratownictwa, akcji poszukiwawczej oraz transportu medycznego.
Jeżeli ktoś wybiera się na egzotyczne wakacje, tylko ubezpieczenie turystyczne może zapewnić mu wymaganą ochronę. Natomiast w czasie podróży po Europie taka polisa będzie znakomicie uzupełniać zakres karty EKUZ.
Podsumowanie
Mieszkańcy Leszna mogą wyrobić kartę EKUZ w lokalnej Delegaturze Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Najszybszym sposobem na uzyskanie tego dokumentu będzie osobiste złożenie wniosku w urzędzie. Jeśli jednak czas nie gra tak dużej roli, wygodniejszą alternatywą jest skorzystanie z opcji wysyłki dokumentu online. Karta EKUZ zapewnia dostęp do podstawowych usług medycznych podczas pobytu za granicą. Niestety, karta nie obejmuje wszystkich świadczeń, a ponadto traci ona swoją ważność przy wyjeździe poza terytorium UE/EFTA. Wobec tego przy odleglejszych wyjazdach jedyną alternatywą dla podróżnych pozostaje prywatne ubezpieczenie turystyczne. Takie polisy stanowią dużo lepsze zabezpieczenie, gdyż ich zakres jest zdecydowanie szerszy niż zakres kart EKUZ.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie wyrobisz kartę EKUZ?
w Białymstoku
w Bielsku-Białej
w Bydgoszczy
w Bytomiu
w Chrzanowie
w Częstochowie
w Gdańsku
w Gdyni
w Gliwicach
w Jeleniej Górze
w Kaliszu
w Katowicach
w Kielcach
w Koninie
w Koszalinie
w Krakowie
w Legnicy
w Lesznie
w Lublinie
w Nowym Sączu
w Nowym Targu
w Olsztynie
w Opolu
w Pile
w Poznaniu
w Radomiu
w Rybniku
w Rzeszowie
w Sosnowcu
w Szczecinie
w Tarnowie
w Toruniu
w Tychach
w Warszawie
w Wałbrzychu
we Wrocławiu
we Włocławku
w Zabrzu
w Zielonej Górze
w Łodzi