Jak wyrobić kartę EKUZ w Legnicy

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne NFZ zapewnia dostęp do publicznych usług medycznych na terenie całej Polski. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że zakres takiego ubezpieczenia może zostać rozszerzony. Posiadacze polisy NFZ mogą bowiem złożyć wniosek o wydanie im karty EKUZ. Ten dokument pozwala na korzystanie z podstawowej opieki lekarskiej we wszystkich 32 krajach należących do UE/EFTA. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Legnicy?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Legnicy?

Legnica jest miastem położonym w odległości około 100 kilometrów od granicy polsko-czeskiej oraz polsko-niemieckiej. Tym samym okoliczni mieszkańcy mogą bez większych problemów podróżować pomiędzy trzema różnymi krajami. Co jasne, takie wyjazdy z reguły mają charakter okazjonalny. Natomiast niektórzy pasjonaci podróżowania regularnie przekraczają granice Polski. To właśnie im należy w pierwszej kolejności przypomnieć o wyrobieniu karty EKUZ. Dzięki temu dokumentowi każda europejska podróż staje się znacznie bezpieczniejsza. Jeżeli chodzi o kwestie formalne, mieszkańcy Legnicy mogą wyrobić kartę EKUZ w pobliskiej delegaturze NFZ.

Karta EKUZ w Legnicy – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Legnicy

adres: ulica Jana Pawła II 7, 59-220 Legnica;

telefon: (76) 729 31 16, 800 190 590;

adres e-mail: wniosek_le@nfz-wroclaw.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia delegatury w Legnicy

Delegatura NFZ w Legnicy otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Składanie dokumentów urzędowych od zawsze wiązało się z kilkoma utrudnieniami. Żeby więc uniknąć takich problemów, organy rządowe zainicjowały projekt stworzenia platformy urzędowej online. Tak właśnie powstał serwis ePUAP, który obecnie umożliwia składanie oficjalnych pism urzędowych za pomocą strony internetowej. W bazie tej platformy znajduje się między innymi wzór wniosku o wydanie karty EKUZ. Jeżeli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem takiej karty, musi jedynie wypełnić wniosek online. Co ważne, jedną z funkcji serwisu ePUAP jest również urzędowa skrzynka nadawcza. Dzięki niej można od razu wysłać gotowy wniosek do wybranej delegatury NFZ.

Gotowe wzory wniosku o wydanie karty EKUZ widnieją także w internecie. Tym samym każdy może samodzielnie pobrać, wydrukować i wypełnić taki wniosek. Rzecz jasna należy go później dostarczyć do placówki NFZ. Można to zrobić osobiście lub skorzystać z:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • poczty elektronicznej (wysyłka zeskanowanego wniosku) – wniosek_le@nfz-wroclaw.pl;
  • przesyłki listowej (wysłanie podpisanego wniosku listem) – ulica Jana Pawła II 7, 59-220 Legnica.

Wbrew pozorom opcja osobistego złożenia wniosku w placówce NFZ wciąż jest popularna. Wynika to jednak z istotnej zależności. Otóż urzędnicy najpierw rozpatrują wnioski, które zostały złożone w sposób bezpośredni. Z tego względu wnioskodawca może oczekiwać rozpatrzenia pisma i wydania karty jeszcze tego samego dnia. Takie ułatwienie skłania wiele osób do odwiedzania delegatur NFZ.

Co trzeba wiedzieć o karcie EKUZ?

W przypadku karty EKUZ pojawia się pewien naprawdę ciekawy paradoks. Z jednej strony jest to świadczenie cieszące się dużym zainteresowaniem. Najlepiej świadczy o tym fakt, że większość regularnie podróżujących osób posiada własną kartę EKUZ. Jednak z drugiej strony tylko niektórzy turyści znają szczegółowe warunki tego dokumentu. Niestety, brak wiedzy na temat wspomnianych reguł może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego warto z wyprzedzeniem sprawdzić, co tak naprawdę zapewnia karta EKUZ.

Głównym celem tego dokumentu jest zagwarantowanie turyście dostępu do opieki lekarskiej w czasie pobytu zagranicznego. Należy tutaj podkreślić, że warunki tego dostępu zależą wyłącznie od zasad przyjętych w konkretnym państwie. Przykładowo, czeski system opieki zdrowotnej funkcjonuje według reguły częściowej refundacji leczenia. Oznacza ona, że nawet ubezpieczeni pacjenci muszą płacić za udzielenie im określonych świadczeń medycznych. Co istotne, opłaty tego typu są pobierane także od posiadaczy karty EKUZ, choć nie podlegają one refundacji. Tym samym turyści muszą uiścić taką należność z własnej kieszeni.

Karta EKUZ może więc zapewnić częściową lub pełną refundację kosztów leczenia. Aby tak się stało, jej posiadacz musi korzystać z placówek należących do publicznej opieki zdrowotnej. Wszelkie zabiegi udzielane w prywatnych klinikach zostały bowiem wyłączone z zakresu karty EKUZ.

Nie można również zapominać o kwestii, która wydaje się oczywista. EKUZ to skrót od pełnej nazwy dokumentu – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taka nazwa jasno sugeruje, że karta EKUZ działa wyłącznie na Starym Kontynencie. W rzeczywistości można z niej korzystać na terytorium Unii Europejskiej oraz w krajach przynależących do sojuszu EFTA. Poza tymi strukturami karta EKUZ nie ma właściwie żadnej wartości.

Prywatne ubezpieczenie a karta EKUZ – o czym warto pamiętać?

Niektóre osoby uznają kartę EKUZ za darmową alternatywę dla polisy turystycznej. Czy faktycznie takie podejście jest uzasadnione? Niestety nie. Co prawda, karta EKUZ w istocie jest wydawana bezpłatnie. Natomiast zakres jej ochrony ma się nijak do zakresu standardowego ubezpieczenia dla podróżnych.

Wynika to głównie z tego, że polisa turystyczna działa na innych zasadach. W momencie zawarcia umowy asekurator zobowiązuje się do uregulowania wszystkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym swojego klienta. Dotyczy to zarówno świadczeń udzielonych w prywatnych, jak i publicznych placówkach. Co więcej, turyści mogą także kupić ubezpieczenie turystyczne bez limitu kosztów leczenia. Taka polisa zapewnia więc 100% refundację wszystkich wydatków i zarazem stanowi kompleksowe zabezpieczenie nadchodzącej podróży.

Kto powinien kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne? Na pewno wszystkie osoby udające się w podróż poza terytorium Unii Europejskiej/EFTA. W pozostałych krajach tylko prywatne polisy będą respektowane pod względem refundacji kosztów leczenia. To jednak nie oznacza, że dedykowane ubezpieczenie jest bezwartościowe dla turystów podróżujących po Europie. Wręcz przeciwnie! Prywatna polisa znakomicie uzupełnia podstawowe braki w zakresie karty EKUZ. Z tego powodu będzie to doskonała alternatywa dla turystów ceniących pełne bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Jedna z Delegatur Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mieści się w Legnicy. To zaś sprawia, że osoby żyjące w tym mieście mogą szybko uzyskać egzemplarz karty EKUZ. Wniosek o wydanie takiego dokumentu można złożyć osobiście lub przesłać do delegatury drogą listową albo elektroniczną. Niestety, sama karta EKUZ nie przyda się w czasie podróży poza Europę. Co więcej, jej zakres może być zbyt wąski dla najbardziej wymagających turystów. Dlatego takie osoby powinny postawić na dedykowane ubezpieczenie turystyczne. Polisa tego typu zapewni im znacznie szerszą ochronę podczas całego pobytu za granicą.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia