Jak wyrobić kartę EKUZ w Kielcach?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Nagła choroba lub wypadek podczas podróży to prawdziwy koszmar dla każdego turysty. Najistotniejszą kwestią staje się wówczas uzyskanie profesjonalnej opieki medycznej. Na szczęście Polacy mogą w takich sytuacjach skorzystać z karty EKUZ, która uprawnia do otrzymania darmowej pomocy lekarskiej. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Kielcach?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Kielcach?

Zgodnie z obecnymi przepisami wszelkie formalności dotyczące państwowych ubezpieczeń zdrowotnych leżą w kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym NFZ odpowiada również za wydawanie Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Toteż każdy turysta zainteresowany otrzymaniem takiej karty powinien złożyć stosowny wniosek do najbliższej placówki NFZ.

W Kielcach mieści się Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, dzięki czemu obywatele tego miasta mogą łatwo dostarczyć wymagany dokument.

Karta EKUZ w Kielcach – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Jana Pawła II 9, 25-025 Kielce;
 • numer telefonu: (41) 364 61 00;
 • adres e-mail: biuro@nfz-kielce.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Kielcach

Oddział NFZ w Kielcach otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Przez dość długi czas złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ wiązało się z koniecznością wizyty w urzędzie. Jednak dzisiaj można załatwić tę sprawę bez wychodzenia z domu!

Wystarczy pobrać stosowny wniosek i wypełnić wszystkie wymagane pola. Następnie pozostaje już tylko kwestia dostarczenia go do placówki NFZ. Poza osobistym złożeniem wniosku można to zrobić na trzy sposoby:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 1. Wniosek można wysłać za pomocą poczty tradycyjnej na podany wyżej adres.
 2. Alternatywnym sposobem będzie przesłanie zeskanowanego wniosku poprzez pocztę elektroniczną – biuro@nfz-kielce.pl.
 3. Jeżeli ktoś korzysta z faksu, Świętokrzyski Oddział NFZ w Kielcach przyjmuje takie dokumenty pod numerem – (41) 343 04 90.

Kiedy karta EKUZ zapewnia ochronę, a kiedy jej nie zapewnia?

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można korzystać jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Dotyczą one przypadków, w których zagrożone jest zdrowie lub życie turysty. Wówczas pacjent powinien trafić do najbliższej publicznej placówki, gdzie otrzyma niezbędną pomoc. Wszelkie koszty wynikające z udzielonych świadczeń medycznych zostaną później opłacone z budżetu NFZ.

Niestety, istnieją również przypadki, kiedy karta EKUZ nie zapewni ochrony. Podstawowym aspektem jest wyjazd poza Europę. Opisywane ubezpieczenie zachowuje ważność na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Co więcej, EKUZ nie uprawnia do korzystania ze wszystkich świadczeń medycznych. Jeżeli turysta jest lekko przeziębiony lub przytrafił mu się niegroźny uraz, pomoc lekarska może nie być refundowana.

Istotne ograniczenie dotyczy również charakteru placówki medycznej. NFZ refunduje leczenie organizowane tylko przez publiczne szpitale i przychodnie. Jeśli turysta skorzysta z prywatnej kliniki, sam będzie musiał ponieść koszty leczenia.

Jak uzupełnić braki w zakresie karty EKUZ?

Trzeba więc jasno stwierdzić, że karta EKUZ nie spełnia wymagań wszystkich turystów. Na szczęście istnieje prosty sposób na uzupełnienie jej zakresu. Jest nim zakup ubezpieczenia dla podróżnych.

Prywatne polisy turystyczne mają dość zróżnicowane warunki i zakres ochrony. Niemniej zdecydowana większość takich świadczeń zapewnia refundację wszelkich wydatków związanych z opieką medyczną. Jedynym ograniczeniem jest wówczas maksymalna kwota refundacji, choć niektóre firmy sprzedają również polisy bez takiego limitu!

Co ważne, ubezpieczenia turystyczne są honorowane na całym świecie. Przed wyjazdem turysta wskazuje cel podróży, dzięki czemu asekurator może dopasować warunki zawieranej polisy. To wszystko sprawia, że pod wieloma względami ubezpieczenie turystyczne jest lepszym rozwiązaniem niż karta EKUZ.

Podsumowanie

Osoby zamieszkujące Kielce mogą złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ w lokalnym Świętokrzyskim Oddziale NFZ. Warto zrobić to w sposób zdalny, aby zaoszczędzić czas i energię. Jeśli chodzi o kartę EKUZ, jest to naprawdę przydatne świadczenie dla wszystkich osób podróżujących po Europie. Natomiast osoby planujące wyprawę na inny kontynent oraz bardziej przezorni turyści powinni wybrać polisę turystyczną. Ubezpieczenie dla podróżnych to świadczenie gwarantujące szerszy poziom ochrony, a co za tym idzie – większe bezpieczeństwo podczas wyjazdu!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia