Jak wyrobić kartę EKUZ w Kaliszu

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Stały dostęp do opieki lekarskiej jest niezwykle istotny zarówno podczas przebywania w kraju, jak i poza granicami Polski. Co jasne, podczas pobytu na terytorium innego państwa turyści polegają pod lokalne regulacje prawne dotyczące leczenia obcokrajowców. Na szczęście takie przepisy są podobne na terenie całej Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA. W tych krajach należy mieć przy sobie kartę EKUZ, która w razie potrzeby umożliwi otrzymanie pomocy medycznej. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Kaliszu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Kaliszu?

Kalisz jest miastem położonym blisko centralnej części kraju. Taka lokalizacja znacząco utrudnia organizowanie szybkich wypadów zagranicznych. Toteż dużo większym zainteresowaniem cieszą się odleglejsze wyjazdy, które stanowią element wakacyjnego wypoczynku. W kontekście wyboru ubezpieczenia bardzo ważny jest cel takiego wyjazdu. Jeżeli celem jest miejscowość położona w kraju członkowskim UE/EFTA, warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Na szczęście mieszkańcy Kalisza mogą łatwo wyrobić ten dokument bez konieczności opuszczania miasta. Wystarczy tylko udać się do pobliskiej delegatury NFZ.

Karta EKUZ w Kaliszu – kontakt (e-mail i telefon)

Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu

adres: ulica Skarszewska 42A, 62-800 Kalisz;

telefon: 800 190 590;

adres e-mail: kalisz@nfz-poznan.pl.

Uwaga!

Przez wiele lat siedziba Delegatury Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu mieściła się przy ulicy Kolegialnej. Jednak w ostatnim czasie została ona przeniesiona na ulicę Skarszewską. Dlatego należy pamiętać o nowej lokalizacji placówki!

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Kaliszu

Delegatura NFZ w Kaliszu otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
  • wtorek: 8:00 – 16:00,
  • środa: 8:00 – 16:00,
  • czwartek: 8:00 – 16:00,
  • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Aktualne regulacje Narodowego Funduszu Zdrowia przewidują wydawanie karty EKUZ tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Taki wniosek warto złożyć z wyprzedzeniem, ponieważ procedura wyrabiania karty EKUZ może trwać nawet kilkanaście dni. Co więcej, podczas okresu wakacyjnego czas oczekiwania bywa jeszcze dłuższy! Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy osobista wizyta w urzędzie i złożenie wniosku na miejscu. Dzięki temu można od ręki otrzymać gotową kartę.

Przy braku możliwości osobistego złożenia wniosku pozostają inne alternatywy. Od pewnego czasu składanie dokumentów urzędowych jest możliwe dzięki platformie ePUAP. Można na niej znaleźć gotowe wzory wniosków oraz innych oficjalnych pism. Wystarczy zatem wypełnić odpowiednie pismo i przekazać je drogą elektroniczną bezpośrednio do oddziału NFZ.

Jeżeli ktoś samodzielnie wydrukuje i wypełni taki wniosek we własnym domu, może przekazać go:

  • drogą listową na adres: ulica Skarszewska 42A, 62-800 Kalisz;
  • pocztą elektroniczną na adres: kalisz@nfz-poznan.pl.

Jak działa karta EKUZ?

Dzięki karcie EKUZ obcokrajowcy podlegają tym samym zasadom, co obywatele danego kraju. To z kolei oznacza, że turyści mogą korzystać z miejscowej służby zdrowia. Jednak dokładne zasady dotyczące uzyskania takiej pomocy zależą już od obowiązujących regulacji. Przykładowo, wiele europejskich państw zobowiązuje pacjentów do częściowej płatności za udzielone usługi lekarskie. Taka zasada automatycznie obejmuje również turystów posługujących się kartą EKUZ. Wobec tego kłamstwem jest stwierdzenie, że EKUZ zawsze zapewnia darmową pomoc medyczną.

Aby skorzystać z pomocy lekarza podczas pobytu za granicą, należy okazać kartę EKUZ w lokalnej placówce medycznej. Niestety, nie może to być dowolnie wybrana placówka. Karta EKUZ jest honorowana wyłącznie w punktach mających ważną umowę z instytucją odpowiedzialną za finansowanie publicznej opieki zdrowotnej. To w praktyce uniemożliwia turystom korzystanie z niepublicznych placówek lekarskich. Pod tym względem EKUZ przypomina krajowe ubezpieczenie zdrowotne.

Trzeba również podkreślić, że refundacja przyznawana w ramach karty EKUZ jest ograniczona do podstawowych świadczeń medycznych. Toteż turyści nie mogą liczyć na pokrycie kosztów akcji ratunkowej lub specjalistycznego transportu do Polski.

Kiedy kartę EKUZ warto zastąpić ubezpieczeniem turystycznym?

Karta EKUZ ma jeszcze jedno istotne ograniczenie. Jako dokument europejski obowiązuje ona w krajach należących do struktur UE lub EFTA. Poza tymi wspólnotami EKUZ traci swoją ważność. To oznacza, że turyści planujący podróż na inny kontynent nie muszą zabierać ze sobą karty EKUZ. Zamiast niej warto zaopatrzyć się wówczas w prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.

Polisy turystyczne działają według kompletnie odmiennych regulacji. W przeciwieństwie do kart EKUZ nie są one darmowe, ale za to gwarantują turystom zdecydowanie szerszą ochronę. Co więc obejmuje ich zakres? Po pierwsze, możliwość korzystania zarówno z publicznej, jak i niepublicznej opieki lekarskiej. Asekuratorzy zapewniają refundację niezależnie od wybranego miejsca leczenia. Po drugie, ubezpieczenie turystyczne obejmuje także dodatkowe wydatki, takie jak: koszty ratownictwa, transportu medycznego oraz leczenia dentystycznego. Po trzecie, turyści mogą w razie potrzeby rozszerzyć zakres polisy o inne świadczenia. Tymczasem karty EKUZ nie zapewniają takiej możliwości.

To wszystko sprawia, że bardziej wymagający turyści powinni zdecydować się na zakup polisy. Takie świadczenie przyda się nawet w trakcie podróży po Europie, gdyż uzupełni wówczas braki w zakresie karty EKUZ!

Podsumowanie

Delegatura Wielkopolskiego Oddziału NFZ w Kaliszu to miejsce, w którym okoliczni mieszkańcy mogą wyrobić kartę EKUZ. Wniosek o wydanie tego dokumentu należy złożyć osobiście lub skorzystać z innych dostępnych rozwiązań (np. platformy ePUAP). Sama karta EKUZ jest bez wątpienia istotnym dokumentem podczas zagranicznych podróży. Z drugiej strony nie można lekceważyć istotnych braków w jej zakresie. Dlatego dobrą alternatywą w czasie podróży po Europie będzie jednoczesne posiadanie karty EKUZ i dodatkowej polisy turystycznej. Prywatne ubezpieczenia mają zdecydowanie szerszy zakres, dzięki czemu mogą zapewnić dostęp do wielu potrzebnych świadczeń!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia