Jak wyrobić kartę EKUZ w Gdańsku?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Dzięki karcie EKUZ Polacy przebywający poza granicami kraju mogą uzyskać darmową pomoc lekarską. Taka forma ochrony z pewnością przyda się każdej osobie podróżującej po Starym Kontynencie. Co istotne, kartę EKUZ można uzyskać zupełnie za darmo! Wystarczy tylko zgłosić się do pobliskiego oddziału NFZ i złożyć stosowny wniosek o wydanie karty. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Gdańsku?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Gdańsku?

Obsługą powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych już od wielu lat zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego to właśnie NFZ odpowiada również za wydawanie kart EKUZ. Wszystkie formalności związane z tą procedurą są realizowane przez terenowe oddziały NFZ.

Tym samym mieszkańcy Gdańska powinni udać się bezpośrednio do Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Karta EKUZ w Gdańsku – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk;
 • numer telefonu: (58) 751 25 00 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: biurowss@nfz-gdansk.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Gdańsku

Oddział NFZ w Gdańsku otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Aby zmniejszyć kolejki w placówkach terenowych, Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zdalny system rozpatrywania wniosków. Dzięki niemu petenci nie muszą już składać dokumentów bezpośrednio w oddziale NFZ. Obecnie wszystkie procedury można więc zrealizować na odległość.

Najprostszym rozwiązaniem dla mieszkańców Gdańska będzie zatem zeskanowanie wypełnionego wniosku i wysłanie go poprzez pocztę elektroniczną – biurowss@nfz-gdansk.pl.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Co jasne, nie każdy dysponuje skanerem. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem jest wysyłka wniosku pocztą tradycyjną lub faksem:

 • numer faksu: (58) 321 86 48;
 • adres do korespondencji: Pomorski Oddział NFZ, ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk.

Zalety i wady karty EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to jedyne świadczenie o charakterze międzynarodowym, które zapewnia pokrycie kosztów leczenia zagranicznego przez NFZ. Dlatego każda osoba objęta państwowym ubezpieczeniem powinna skorzystać z takiej możliwości.

Trzeba jednak pamiętać, że NFZ refunduje zabiegi medyczne tylko w ograniczonym zakresie. Przede wszystkim refundacja dotyczy wyłącznie tych świadczeń, które są niezbędne do ratowania zdrowia i życia. Co więcej, NFZ zwróci koszty leczenia pod warunkiem, że pacjent korzystał z publicznej placówki. Prywatna opieka jest więc wyłączona z zakresu ochrony.

Co istotne, karta EKUZ zachowuje ważność na terytorium Unii Europejskiej oraz większość państw członkowskich EFTA (z wyłączeniem Grenlandii, Wysp Owczych oraz dependencji Wielkiej Brytanii). Jeżeli ktoś planuje podróż na inny kontynent, karta EKUZ mu się po prostu nie przyda.

EKUZ + ubezpieczenie turystyczne – gwarancja spokojnej podróży

Luki w zakresie ochrony zapewnianej przez kartę EKUZ mogą okazać się poważnym problemem dla turystów. Dlatego warto uzupełnić je poprzez zakup dodatkowej polisy turystycznej.

Ubezpieczenia turystyczne mają bowiem znacznie bardziej kompleksowy charakter. Gwarantują one zwrot wszystkich wydatków związanych z leczeniem (do określonej kwoty) oraz zachowują ważność na całym świecie. Ponadto turysta może dopasować ich warunki i zakres ochrony. To wszystko sprawia, że jest to dobra alternatywa dla osób chcących zadbać o bezpieczną podróż.

Podsumowanie

Mieszkańcy Gdańska mogą bezpłatnie wyrobić kartę EKUZ w miejscowym oddziale NFZ. Co istotne, wypełnienie wszelkich formalności nie wymaga osobistej wizyty w urzędzie. Warto jednak zastanowić się nad uzupełnieniem ochrony gwarantowanej przez kartę EKUZ. Polisa turystyczna może zapewnić bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie nie sięga zakres wspomnianej karty. Z tego względu jej zakup będzie bardzo rozsądnym posunięciem.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia