Karta EKUZ we Włoszech to za mało!
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu

Mediolan, Rzym, Wenecja, Werona, Sycylia, Triest; włoski wypoczynek może mieć naprawdę różne oblicza. Trudno więc dziwić się temu, że Italia do dzisiaj stanowi jeden z najpopularniejszych krajów turystycznych na świecie. W końcu wszystkie drogi i tak prowadzą do Rzymu! Ogromna popularność Italii sprawia, iż zorganizowanie włoskich wakacji nie stanowi większego problemu. Niemniej taki wyjazd należy dobrze zaplanować, aby uniknąć różnych niespodzianek podczas pobytu. Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, kluczowym elementem jest karta EKUZ Włochy. Ten dokument umożliwi bowiem turystom uzyskanie pomocy w nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia. Co tak naprawdę zapewnia karta EKUZ we Włoszech?
Jak działa EKUZ we Włoszech?
Włochy można odkrywać na wiele sposobów. Aby móc zasmakować prawdziwego włoskiego klimatu, warto udać się poza najpopularniejsze kurorty turystyczne. Ciekawym pomysłem będzie np. wyjazd do Palermo, czyli największego miasta na Sycylii. Co prawda, jest to piąte pod względem liczby ludności miasto we Włoszech. Jednakże wcale nie stanowi ono szczególnie popularnego celu dla turystów. Toteż wizyta w Palermo pozwoli na odkrycie prawdziwej włoskiej natury w odmianie sycylijskiej.
Niemniej część turystów może mieć zupełnie inne upodobania. Jeżeli więc ktoś lubi miejsca typowo turystyczne, wybór jest naprawdę szeroki. Dla wielu osób oczywistym celem wyjazdu będzie Wenecja. Miasto niewątpliwie wyjątkowe, a przy tym tak oblegane i popularne, że dzisiaj stanowi ono raczej jeden wielki obiekt turystyczny. Jeśli pływanie gondolą kogoś nie pociąga, może wybrać inne turystyczne klasyki – Mediolan, Rzym lub Weronę.
Wybór celu podróży nie ma jednak wpływu na kwestię bezpieczeństwa. Karta EKUZ przyda się bowiem każdemu turyście odwiedzającemu Italię. Z drugiej strony wszyscy powinni dobrze poznać ten dokument. Znajomość zasad działania karty EKUZ będzie mieć ogromne znaczenie w razie nagłej konieczności skorzystania z pomocy lekarza.
Co obejmuje EKUZ we Włoszech?
Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:
- Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
- Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
- Karta EKUZ we Włoszech zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.
Jak działa włoska opieka zdrowotna?
Sposób korzystania z karty EKUZ zależy od zasad obowiązujących w miejscowym systemie opieki zdrowotnej. Dlatego warto pokrótce omówić tę kwestię. Włochy już od dawna goszczą turystów z całego świata. To z kolei skłoniło miejscowy rząd do zadbania o bezpieczeństwo takich osób. W efekcie karta EKUZ Włochy gwarantuje turystom stosunkowo łatwy dostęp do opieki medycznej.
Pod tym względem dużą rolę odgrywa wysoka dostępność placówek medycznych. Z jednej strony turyści mogą udać się do „normalnych” oddziałów publicznej służby zdrowia – Servizio Sanitario Nazionale (SSN). Z drugiej strony władze niektórych miejscowości, dotyczy to głównie najchętniej odwiedzanych przez turystów miast, zdecydowały się na stworzenie dodatkowych placówek przeznaczonych stricte dla osób odwiedzających Italię. Takie punkty funkcjonują pod nazwą Servizio di Guardia Turistica lubServizio di Guardia Medica Estiva.
We wszystkich wymienionych placówkach karta EKUZ Włochy zapewni możliwość uzyskania pomocy lekarskiej. Niestety, zazwyczaj nie będzie to darmowa pomoc. Dlaczego? Albowiem we Włoszech obowiązuje system współpłacenia za leczenie. Oznacza to, że pacjenci muszą samodzielnie pokryć koszty niektórych usług. Nawet karta EKUZ Włochy nie zwalnia z takiej konieczności.
Jeśli chodzi o wysokość wspomnianych opłat, może być ona naprawdę bardzo zróżnicowana. Warto więc jeszcze przed wizytą dopytać o wysokość dopłaty dla posiadacza karty EKUZ. Jakie świadczenia medyczne są objęte dodatkową płatnością? Do tej kategorii należą:
- wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu/internistów (maksymalna opłata wynosi 36,15 euro);
- konsultacje z lekarzami o określonej specjalizacji (wysokość opłat zależy od placówki);
- opłaty za lekarstwa (stawki zależne od poziomu refundacji);
- transport medyczny (pacjent pokrywa część kosztów).
Od przedstawionej reguły istnieją dwa wyjątki. Leczenie stomatologiczne nie jest w ogóle refundowane. Turyści potrzebujący pomocy dentysty będą więc musieli zapłacić za wszystkie udzielone świadczenia. Natomiast hospitalizacja w pilnych przypadkach pozostaje darmowa.
Karta EKUZ Włochy – co trzeba o niej wiedzieć?
Pod wieloma względami karta EKUZ Włochy stanowi bardzo użyteczny dokument. Tylko jej posiadacze mogą otrzymać częściową refundację kosztów leczenia. To z kolei przełoży się na niższą wysokość opłaty, którą musi wnieść każdy pacjent. Co więcej, samą kartę można uzyskać za darmo. Wystarczy tylko złożyć wniosek o jej wydanie w najbliższym oddziale NFZ.
Trzeba również mieć świadomość tego, że zakres karty EKUZ nie jest kompleksowy. Ten dokument nie zapewnia np. pokrycia kosztów związanych z transportem medycznym do Polski. Taka procedura może okazać się bardzo istotna, jeżeli turysta doznał poważnego uszczerbku zdrowotnego i chce kontynuować leczenie w kraju.
Oprócz tego karta EKUZ Włochy nie zapewnia refundacji w przypadku leczenia prywatnego. Co prawda, publiczna sieć placówek medycznych w Italii jest dobrze rozwinięta. Natomiast w niektórych sytuacjach turysta uzyska szybszą pomoc, gdy uda się do prywatnej kliniki lub poradni. Warto więc pamiętać o tej zależności.
Dlaczego zakup prywatnej polisy turystycznej może być opłacalny?
Karta EKUZ Włochy ma swoje zalety i wady. Niemniej ogólna zasada głosi, że każdy turysta powinien mieć przy sobie ten dokument. Zważywszy na darmowy charakter karty EKUZ – faktycznie jest to opłacalne. Nie należy jednak ignorować oczywistych braków w jej zakresie. Zamiast tego należy zastanowić się nad sposobem, aby uzupełnić te luki w ochronie.
Pomóc w tym może prywatne ubezpieczenie turystyczne. Takie polisy gwarantują zwrot wszystkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym. Co prawda, dotyczy to jedynie zabiegów, których udzielenie było niezbędne i wynikało z zagrożenia życia lub zdrowia. Natomiast taka refundacja jest całkowita, co oznacza, że turysta nie musi pokrywać nawet wspomnianych wyżej opłat standardowych. W jego imieniu zrobi to bowiem ubezpieczyciel.
Oprócz tego polisa turystyczna gwarantuje możliwość refundacji kosztów leczenia prywatnego. Tym samym jej posiadacz może w razie potrzeby skorzystać z usług niepublicznych placówek medycznych. Warto również dodać, iż większość ubezpieczeń tego typu zapewnia pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski. Jest to bardzo istotny zapis, który uzupełnia jedną z największych luk w zakresie karty EKUZ.
Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Włoch
Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Włoch?
Rzeczywiście posiadanie obydwu przedstawionych świadczeń wydaje się najlepszym posunięciem. Karta EKUZ Włochy zagwarantuje darmową hospitalizację oraz dostęp do placówek przeznaczonych dla turystów. Natomiast prywatna polisa turystyczna umożliwi uzyskanie pełnej refundacji leczenia. Dzięki temu turysta nie będzie musiał płacić za udzieloną pomoc medyczną. Jeśli więc komuś zależy na pełnym bezpieczeństwie, powinien zaopatrzyć się zarówno w kartę EKUZ, jak i prywatną polisę!
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie działa karta EKUZ?

w Austrii

w Belgii

w Bułgarii

w Chorwacji

na Cyprze

w Czechach

w Danii

w Estonii

w Finlandii

we Francji

w Grecji

w Hiszpanii

w Holandii

w Irlandii

w Islandii

w Liechtenstein

na Litwie

w Luksemburgu

na Malcie

w Niemczech

w Norwegii

w Portugalii

w Rumunii

w Szwajcarii

w Szwecji

na Słowacji

na Słowenii

w Wielkiej Brytanii

na Węgrzech

we Włoszech

na Łotwie