Karta EKUZ na Węgrzech to za mało!

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Polaków i Węgrów łączą dość zażyłe relacje, o czym najlepiej świadczy bardzo znana maksyma z bratankami. Czy rzeczywiście kryje ona w sobie ziarnko prawdy? Zdecydowanie tak! Wielu Węgrów z sympatią wypowiada się o Polakach i naszym kraju. Co więcej, polscy turyści zazwyczaj naprawdę pozytywnie wspominają swoje wizyty na Węgrzech. Choć jest to bardzo miła zależność, nie powinna ona przysłaniać logicznego myślenia. Każdą podróż należy bowiem dobrze zaplanować, aby nie martwić się w razie nagłych problemów. Jeżeli turysta dozna np. urazu lub poważnie zachoruje, tylko karta EKUZ Węgry zapewni mu pomoc. Dlatego ten dokument warto wyrobić sobie jeszcze przed wyjazdem. Czym tak naprawdę jest karta EKUZ na Węgrzech i jakie są jej zalety?

Jak działa EKUZ na Węgrzech?

Jeszcze za czasów PRL-u wyjazdy do Budapesztu stanowiły bardzo popularną rozrywkę. Koniec końców Węgry należy wówczas do grona tzw. bratnich państw. Dlatego władze komunistyczne były stosunkowo przychylne tego typu podróżom.

Dzisiejszy świat wygląda zupełnie inaczej, ale wciąż można znaleźć kilka solidnych argumentów przemawiających za odwiedzeniem Budapesztu. Przede wszystkim jest to miasto skrywające w sobie wiele różnych atrakcji. Miłośnicy zwiedzania mogą odwiedzić między innymi słynny Zamek Królewski oraz Basztę Rybacką. Amatorzy nieco innych wrażeń z pewnością odnajdą sporo folkloru w lokalnych pubach i restauracjach. Natomiast wszystkich powinny pogodzić popularne gorące źródła, które stanowią jedną z najważniejszych atrakcji Budapesztu.

Rzecz jasna na Budapeszcie Węgry się nie kończą. Po zwiedzeniu stolicy kraju można wybrać się w dalszą podróż i odwiedzić np. Tokaj lub Wyszehrad (dawną stolicę Węgier). Sposobów na dalszą podróż jest wiele, ale jedno je łączy. Przy każdym takim wyjeździe karta EKUZ będzie przydatnym zabezpieczeniem. Dzięki niej turyści mogą w razie konieczności skorzystać z usług publicznych poradni lub szpitali.

Co istotne, tylko karta EKUZ Węgry gwarantuje refundację usług medycznych. Bez niej turysta musiałby sam zapłacić za wszystkie udzielone świadczenia. Trudno zatem wskazać inny argument, który w lepszy sposób obrazowałby korzyści wynikające z posiadania tego dokumentu.

Co obejmuje EKUZ na Węgrzech?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

 1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
 2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
 3. Karta EKUZ na Węgrzech zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia na Węgrzech?

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, karta EKUZ może mieć różny zakres ochrony. Nie wynika to jednak z faktu, że NFZ wydaje mniej lub bardziej „rozbudowane” karty. Przyczyn zjawiska należy raczej upatrywać w samych warunkach tego świadczenia. Karta EKUZ Węgry ma bowiem zapewniać turystom dostęp do tych samych usług, z których korzystają miejscowi obywatele. To z kolei oznacza, iż obcokrajowcy również zaczynają podlegać lokalnym przepisom.

Dobrą informacją jest to, że na Węgrzech te przepisy są bardzo korzystne dla turystów. Węgierski system opieki zdrowotnej w dużej mierze przypomina ten znany z Polski. Tymczasem nad Wisłą większość podstawowych świadczeń medycznych pozostaje bezpłatna dla pacjenta. Tutaj jest podobnie, ponieważ karta EKUZ Węgry zapewnia niemal darmową opiekę zdrowotną.

Co to dokładnie znaczy? Otóż turyści w nagłych sytuacjach (zagrożenia życia lub zdrowia) mogą za darmo skorzystać z:

 • pomocy lekarza pierwszego kontaktu;
 • konsultacji specjalistycznej (na podstawie ważnego skierowania);
 • hospitalizacji;
 • transportu medycznego;
 • leczenia stomatologicznego (dotyczy tylko najpilniejszych przypadków).
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Żeby jednak były to darmowe świadczenia, trzeba udać się do publicznego szpitala lub poradni. W jaki sposób znaleźć taką placówkę? Wystarczy tylko sprawdzić, czy w opisie danego punktu widnieje adnotacja – „A társadalombiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira szerződött szolgáltató”. Oznacza ona, że placówka posiada ważną umowę z NEAK-iem, czyli węgierskim odpowiednikiem NFZ-u. Przy braku takiego oznaczenia można po prostu zapytać o przyjmowanie pacjentów na podstawie karty EKUZ.

Czy system opieki zdrowotnej na Węgrzech działa dobrze?

Złośliwe osoby mogłyby stwierdzić, że podobieństwa między polskim i węgierskim systemem ochrony zdrowia nie sprowadzają się tylko do odpłatności. Rzeczywiście sami Węgrzy dość często skarżą się na jakość publicznej opieki lekarskiej. Długie kolejki do specjalistów i niska dostępność świadczeń to powszechne zjawiska. W efekcie już od dobrych kilku lat węgierska służba zdrowia przechodzi szeroko rozumianą prywatyzację.

Z jednej strony jest to pozytywny aspekt, gdyż prywatny kapitał umożliwia przeprowadzenie rozmaitych inwestycji. Te z kolei przyczyniają się do poprawy standardów ochrony zdrowia. Ma to jednak swoją cenę, czyli rosnącą liczbę placówek prywatnych. Naturalnie węgierski NEAK może podpisywać umowy z dyrekcjami takich przychodni lub szpitali, dzięki czemu obywatele uzyskają do nich dostęp. Jednak skala tego zjawiska pozostawia jeszcze sporo do życzenia.

Niestety, obecnie to właśnie prywatne kliniki i poradnie wyznaczają standardy opieki medycznej na Węgrzech. Co jasne, leczenie w takich placówkach jest całkowicie płatne przez pacjenta. Jeśli dany lekarz nie ma ważnej umowy z NEAK-iem, nawet karta EKUZ Węgry nie pomoże. Wtedy turysta musi dokonać wyboru i zadecydować, czy jest gotowy zapłacić za uzyskanie opieki medycznej o wyższym standardzie.

Dlaczego na Węgrzech warto mieć polisę turystyczną?

A może wcale nie trzeba decydować! Karta EKUZ Węgry nie jest bowiem jedyną alternatywą dla turystów. Co prawda, zawsze warto mieć przy sobie ten dokument. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby uzupełnić zakres jego ochrony. Tak naprawdę w tym aspekcie pojawia się tylko jedno rozwiązanie – prywatna polisa turystyczna.

Ubezpieczenia dla podróżnych działają na zupełnie innych warunkach niż karty EKUZ. Główną różnicą jest to, że ubezpieczyciele pokrywają również koszty leczenia prywatnego. W przeciwieństwie do NFZ-u prywatne firmy nie muszą porozumiewać się z innymi instytucjami państwowymi. Dlatego też polisy turystyczne zapewniają refundację wszystkich wydatków związanych z leczeniem poza granicami Polski.

Naturalnie dotyczy to tylko świadczeń związanych z doraźnym udzielaniem pomocy. Nawet polisa turystyczna nie pozwala na wykonywanie planowanych zabiegów za granicą. Jeżeli jednak chodzi o ogólne bezpieczeństwo, ubezpieczenia rzeczywiście przewyższają kartę EKUZ.

Warto jednak pamiętać, że takie polisy są obwarowane licznymi zasadami. Dla turystów szczególnie istotne są wyłączenia odpowiedzialności, czyli zdarzenia skutkujące unieważnieniem polisy. Przykładowo, jeśli pijany posiadacz ubezpieczenia spowoduje wypadek i sam w nim ucierpi, asekurator nie zapłaci za jego leczenie. Podobna zależność dotyczy także zażywania narkotyków lub innych form łamania prawa. Aby zapoznać się z takimi zasadami, należy dokładnie przeczytać treść OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Węgry

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Węgry?

Odpowiedź na postawione pytania nie jest jednoznaczna. Z jednej strony karta EKUZ Węgry zapewnia naprawdę szeroką ochronę i bezpłatny dostęp do zdecydowanej większości świadczeń medycznych. Niestety, jej problemem to, że zakres ochrony obejmuje tutaj wyłącznie usługi w ramach publicznej służby zdrowia. Tymczasem państwowy system opieki zdrowotnej na Węgrzech nie działa najlepiej. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które umożliwia korzystanie z prywatnych placówek. Z tej perspektywy to właśnie połączenie dwóch opisywanych świadczeń zapewnia najszerszy poziom ochrony!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia