Polaków i Węgrów łączą dość zażyłe relacje, o czym najlepiej świadczy bardzo znana maksyma z bratankami. Czy rzeczywiście kryje ona w sobie ziarnko prawdy? Zdecydowanie tak! Wielu Węgrów wypowiada się o Polakach i naszym kraju z dużą sympatią. Co więcej, polscy turyści zazwyczaj naprawdę pozytywnie wspominają swoje wizyty na Węgrzech. Choć jest to bardzo miła zależność, nie powinna ona przysłaniać logicznego myślenia. Każdą podróż zagraniczną należy bowiem dobrze zaplanować, aby nie martwić się w razie nagłych problemów. Jeżeli turysta dozna np. urazu lub poważnie zachoruje, tylko karta EKUZ Węgry zapewni mu pomoc. Dlatego ten dokument warto wyrobić sobie jeszcze przed wyjazdem. Czym tak naprawdę jest karta EKUZ na Węgrzech i jakie są jej zalety?
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyrobić kartę EKUZ na Węgry?
- Karta EKUZ – co obejmuje na Węgrzech?
- Co daje nam karta EKUZ na Węgrzech?
- Czym grozi brak karty EKUZ na Węgrzech?
- Jak korzystać z karty EKUZ na Węgrzech?
- Czy jadąc na Węgry trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?
- Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje na Węgrzech?
- Czy system opieki zdrowotnej na Węgrzech działa dobrze?
- Dlaczego na Węgrzech warto mieć polisę turystyczną?
- Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Węgry?
Jak wyrobić kartę EKUZ na Węgry?
Urzędowa procedura wyrabiania karty EKUZ jest dość prosta i szybka w realizacji. Taka wiadomość ma ogromne znaczenie dla wszystkich osób zainteresowanych uzyskaniem tego dokumentu. Co więc dokładnie należy zrobić, aby uzyskać kartę EKUZ? W zasadzie jedynym wymogiem będzie złożenie stosownego wniosku o wydanie karty EKUZ. Wzory tego dokumentu można łatwo znaleźć w internecie, a gotowe i wydrukowane podania widnieją w oddziałach NFZ.
Nie wspominamy o tym bez powodu, ponieważ taki wniosek można złożyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest osobista wizyta w oddziale NFZ, która umożliwia odebranie karty EKUZ jeszcze tego samego dnia. Natomiast drugą opcją będzie złożenie wniosku online. Jest to bardziej praktyczna i wygodniejsza alternatywa, która jednak wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Przy wyborze takiej metody wyrabianie karty trwa średnio przez 2 tygodnie.
Dodajmy jeszcze, że karta EKUZ rozszerza zakres krajowego ubezpieczenia NFZ i dlatego mogą ją uzyskać tylko osoby objęte takim świadczeniem. Na szczęście zdecydowana większość Polaków dysponuje ubezpieczeniem NFZ, dzięki czemu wyrobienie karty nie powinno sprawić problemów.
Karta EKUZ – co obejmuje na Węgrzech?
Po wyrobieniu dokumentu warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z warunkami używania karty EKUZ. Nieznajomość takich reguł może bowiem sprawić spore problemy w czasie pobytu zagranicznego. Dlatego od razu wyjaśnimy jedną podstawową kwestię. Karta EKUZ może zapewnić pomoc tylko w nagłych przypadkach. Co to dokładnie oznacza? Oto kilka ważnych reguł:
- Turyści mają prawo skorzystać z karty EKUZ tylko w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Dokument ten nie służy do zagranicznej realizacji leczenia albo zabiegów medycznych, które zostały zaplanowane wcześniej.
- Refundacja w ramach karty EKUZ obejmuje wyłącznie publiczne placówki medyczne. Jeśli więc turysta zdecyduje się na leczenie w prywatnej przychodni lub szpitalu, musi pokryć 100% kosztów takiej opieki.
- Karta EKUZ na Węgrzech zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.
Co daje nam karta EKUZ na Węgrzech?
Jeszcze za czasów PRL-u wyjazdy do Budapesztu stanowiły bardzo popularną rozrywkę. Koniec końców Węgry należy wówczas do grona tzw. bratnich państw. Dlatego władze komunistyczne były stosunkowo przychylne tego typu podróżom.
Dzisiejszy świat wygląda zupełnie inaczej, ale wciąż można znaleźć kilka solidnych argumentów przemawiających za odwiedzeniem Budapesztu. Przede wszystkim jest to miasto skrywające w sobie wiele różnych atrakcji. Miłośnicy zwiedzania mogą odwiedzić między innymi słynny Zamek Królewski oraz Basztę Rybacką. Amatorzy nieco innych wrażeń z pewnością odnajdą sporo folkloru w lokalnych pubach i restauracjach. Natomiast wszystkich powinny pogodzić popularne gorące źródła, które stanowią jedną z najważniejszych atrakcji Budapesztu.
Rzecz jasna na Budapeszcie Węgry się nie kończą. Po zwiedzeniu stolicy kraju można wybrać się w dalszą podróż i odwiedzić np. Tokaj lub Wyszehrad (dawną stolicę Węgier). Sposobów na dalszą podróż jest wiele, ale jedno je łączy. Przy każdym takim wyjeździe karta EKUZ będzie przydatnym zabezpieczeniem. Dzięki niej turyści mogą w razie konieczności skorzystać z usług publicznych poradni lub szpitali.
Co istotne, tylko karta EKUZ Węgry gwarantuje refundację usług medycznych. Bez niej turysta musiałby sam zapłacić za wszystkie udzielone świadczenia. Trudno zatem wskazać inny argument, który w lepszy sposób obrazowałby korzyści wynikające z posiadania tego dokumentu.
Czym grozi brak karty EKUZ na Węgrzech?
Każda publiczna placówka medyczna w momencie przyjęcia zagranicznego pacjenta ustala status jego ubezpieczenia. Jeśli ktoś dysponuje kartą EKUZ, może liczyć na refundację leczenia. Analogicznie brak karty EKUZ skutkuje koniecznością samodzielnego pokrycia wszystkich kosztów związanych z udzieloną pomocą. Warto przy tym pamiętać, że nie są to tylko koszty leczenia, ale także np. koszty transportu medycznego. Toteż karta EKUZ lub prywatne ubezpieczenie turystyczne będzie niezbędne w czasie podróży zagranicznej.
Jak korzystać z karty EKUZ na Węgrzech?
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, karta EKUZ może mieć różny zakres ochrony. Nie wynika to jednak z faktu, że NFZ wydaje mniej lub bardziej „rozbudowane” karty. Przyczyn zjawiska należy raczej upatrywać w samych warunkach tego świadczenia. Karta EKUZ Węgry ma bowiem zapewniać turystom dostęp do tych samych usług, z których korzystają miejscowi obywatele. To z kolei oznacza, iż obcokrajowcy również zaczynają podlegać lokalnym przepisom.
Dobrą informacją jest to, że na Węgrzech te przepisy są bardzo korzystne dla turystów. Węgierski system opieki zdrowotnej w dużej mierze przypomina ten znany z Polski. Co jasne, nad Wisłą większość podstawowych świadczeń medycznych pozostaje bezpłatna dla pacjenta. Tutaj jest podobnie, ponieważ karta EKUZ Węgry zapewnia niemal darmową opiekę zdrowotną.
Co to dokładnie znaczy? Otóż turyści w nagłych sytuacjach (zagrożenia życia lub zdrowia) mogą za darmo skorzystać z:
- pomocy lekarza pierwszego kontaktu;
- konsultacji specjalistycznej (na podstawie ważnego skierowania);
- hospitalizacji;
- transportu medycznego;
- leczenia stomatologicznego (dotyczy tylko najpilniejszych przypadków).
Żeby jednak były to darmowe świadczenia, trzeba udać się do publicznego szpitala lub poradni. W jaki sposób znaleźć taką placówkę? Wystarczy tylko sprawdzić, czy w opisie danego punktu widnieje adnotacja – „A társadalombiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira szerződött szolgáltató”. Oznacza ona, że placówka posiada ważną umowę z NEAK-iem, czyli węgierskim odpowiednikiem NFZ-u. Przy braku takiego oznaczenia można po prostu zapytać o przyjmowanie pacjentów na podstawie karty EKUZ.
Czy jadąc na Węgry trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?
Na pewno tak, ponieważ tylko takie ubezpieczenie może zapewnić przynajmniej częściowe pokrycie kosztów leczenia. Co jasne, ostateczna decyzja dotycząca wyboru świadczenia należy do turysty. W przypadku podróży na Węgry karta EKUZ zapewnia całkiem szeroki zakres ochrony. Warto jednak pamiętać o tym, że przy odleglejszych wyjazdach niezbędne będzie już prywatne ubezpieczenie dla podróżnych.
Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje na Węgrzech?
Tak, ponieważ obydwa te kraje należą do Unii Europejskiej. Toteż Polacy mogą na Węgrzech korzystać ze swoich ubezpieczeń zdrowotnych, o ile posiadają przy sobie kartę EKUZ.
Czy system opieki zdrowotnej na Węgrzech działa dobrze?
Złośliwe osoby mogłyby stwierdzić, że podobieństwa między polskim i węgierskim systemem ochrony zdrowia nie sprowadzają się tylko do odpłatności. Rzeczywiście sami Węgrzy dość często skarżą się na jakość publicznej opieki lekarskiej. Długie kolejki do specjalistów i niska dostępność świadczeń to powszechne zjawiska. W efekcie już od dobrych kilku lat węgierska służba zdrowia przechodzi szeroko rozumianą prywatyzację.
Z jednej strony jest to pozytywny aspekt, gdyż prywatny kapitał umożliwia przeprowadzenie rozmaitych inwestycji. Te z kolei przyczyniają się do poprawy standardów ochrony zdrowia. Ma to jednak swoją cenę, czyli rosnącą liczbę placówek prywatnych. Naturalnie węgierski NEAK może podpisywać umowy z dyrekcjami takich przychodni lub szpitali, dzięki czemu obywatele uzyskają do nich dostęp. Jednak skala tego zjawiska pozostawia jeszcze sporo do życzenia.
Niestety, obecnie to właśnie prywatne kliniki i poradnie wyznaczają standardy opieki medycznej na Węgrzech. Co jasne, leczenie w takich placówkach jest całkowicie płatne przez pacjenta. Jeśli dany lekarz nie ma ważnej umowy z NEAK-iem, nawet karta EKUZ Węgry nie pomoże. Wtedy turysta musi dokonać wyboru i zadecydować, czy jest gotowy zapłacić za uzyskanie opieki medycznej o wyższym standardzie.
Dlaczego na Węgrzech warto mieć polisę turystyczną?
A może wcale nie trzeba decydować! Karta EKUZ Węgry nie jest bowiem jedyną alternatywą dla turystów. Co prawda, zawsze warto mieć przy sobie ten dokument. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby uzupełnić zakres jego ochrony. Tak naprawdę w tym aspekcie pojawia się tylko jedno rozwiązanie – prywatna polisa turystyczna.
Ubezpieczenia dla podróżnych działają na zupełnie innych warunkach niż karty EKUZ. Główną różnicą jest to, że ubezpieczyciele pokrywają również koszty leczenia prywatnego. W przeciwieństwie do NFZ-u prywatne firmy nie muszą porozumiewać się z innymi instytucjami państwowymi. Dlatego też polisy turystyczne zapewniają refundację wszystkich wydatków związanych z leczeniem poza granicami Polski.
Naturalnie dotyczy to tylko świadczeń związanych z doraźnym udzielaniem pomocy. Nawet polisa turystyczna nie pozwala na wykonywanie planowanych zabiegów za granicą. Jeżeli jednak chodzi o ogólne bezpieczeństwo, ubezpieczenia rzeczywiście przewyższają kartę EKUZ.
Warto jednak pamiętać, że takie polisy są obwarowane licznymi zasadami. Dla turystów szczególnie istotne są wyłączenia odpowiedzialności, czyli zdarzenia skutkujące unieważnieniem polisy. Przykładowo, jeśli pijany posiadacz ubezpieczenia spowoduje wypadek i sam w nim ucierpi, asekurator nie zapłaci za jego leczenie. Podobna zależność dotyczy także zażywania narkotyków lub innych form łamania prawa. Aby zapoznać się z takimi zasadami, należy dokładnie przeczytać treść OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).
Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Węgry
Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Węgry?
Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe i dlatego warto skorzystać z tej opcji. Jak jednak wypada zakres ochrony tej karty? Z jednej strony karta EKUZ Węgry zapewnia naprawdę szeroką ochronę i bezpłatny dostęp do zdecydowanej większości świadczeń medycznych. Niestety, jej problemem to, że zakres ochrony obejmuje tutaj wyłącznie usługi w ramach publicznej służby zdrowia. Tymczasem państwowy system opieki zdrowotnej na Węgrzech nie działa najlepiej. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które umożliwia korzystanie z prywatnych placówek. Z tej perspektywy to właśnie połączenie dwóch opisywanych świadczeń zapewnia najszerszy poziom ochrony!
Najważniejsze informacje:
- Węgry stanowią niezwykle popularny cel podróży dla turystów z Polski. Warto zatem pamiętać o tym, że jest to kraj członkowski UE. Dzięki temu na Węgrzech można korzystać z karty EKUZ.
- Kolejna dobra wiadomość jest taka, że węgierski system opieki zdrowotnej przewiduje głównie darmowe świadczenie pomocy medycznej. Jedyne dopłaty obowiązują przy leczeniu stomatologicznym oraz przy zakupie leków.
- Niestety, sam poziom węgierskiej opieki medycznej nie jest najwyższy. W niektórych miejscach turyści mogą mieć problemy z uzyskaniem odpowiedniej pomocy. Co prawda, można wtedy skorzystać z prywatnych placówek, ale wtedy turysta musi pokryć wszystkie koszty leczenia.
- Rozwiązaniem opisanego wyżej problemu będzie zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Zakres takiej polisy gwarantuje refundację leczenia zagranicznego nawet wtedy, gdy ma ono charakter prywatny. Co więcej, obejmuje ono szerszy wykaz usług niż karta EKUZ.
- Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla turystów będzie zabranie w podróż zarówno karty EKUZ, jak i prywatnej polisy. Połączenie zakresów tych dwóch świadczeń zapewni najwyższy wymiar ochrony.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy karta EKUZ działa na Węgrzech?
- Karta EKUZ działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a więc także na Węgrzech. Jeżeli więc ktoś będzie potrzebować pomocy medycznej, powinien udać się do publicznej placówki ze swoją kartą EKUZ.
- Jak działa węgierski system opieki zdrowotnej?
- Dobra wiadomość jest taka, że na Węgrzech zdecydowana większość świadczeń lekarskich pozostaje darmowa dla posiadaczy kart EKUZ. Natomiast zła wiadomość dotyczy tego, iż poziom miejscowej opieki lekarskiej nie jest najwyższy. Dlatego czasami mogą pojawić się problemy z dostępem do opieki na odpowiednim poziomie.
- Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne przy podróży na Węgry?
- Polisa turystyczna ma na pewno szerszy zakres ochrony niż karta EKUZ. Jej głównym atutem jest możliwość korzystania z prywatnego leczenia, które często zapewnia wyższe standardy niż publiczna opieka lekarska. Dlatego w przypadku wyjazdu na Węgry faktycznie może to być dobra alternatywa.