Jak wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Pomoc lekarska udzielana w ramach publicznej służby zdrowia jest dostępna dla każdej ubezpieczonej osoby. Ze względu na to, że Polska należy do Unii Europejskiej, obywatele naszego kraju mogą uzyskać taką pomoc również w innych europejskich państwach. Wszystko dzięki karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ten dokument zapewnia dostęp do podstawowych usług medycznych we wszystkich krajach należących do wspólnoty. W jaki sposób otrzymać kartę EKUZ w Toruniu?

Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Toruniu?

Wydawanie kart EKUZ to jedna z wielu procedur realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystkie osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne mogą zwrócić się z wnioskiem o wydanie takiej karty.

Aby przyspieszyć proces wyrabiania karty EKUZ, warto przekazać wspomniany wniosek do najbliższego oddziału NFZ. W przypadku mieszkańców Torunia będzie to miejscowa placówka.

Karta EKUZ w Toruniu – kontakt (e-mail i telefon)

 • adres: Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń;
 • numer telefonu: (56) 658 26 00 lub 800 190 590;
 • adres e-mail: torun@nfz-bydgoszcz.pl.

Karta EKUZ – godziny otwarcia punktu w Toruniu

Oddział NFZ w Toruniu otwarty jest w godzinach:

 • poniedziałek: 8:00 – 16:00,
 • wtorek: 8:00 – 16:00,
 • środa: 8:00 – 16:00,
 • czwartek: 8:00 – 16:00,
 • piątek: 8:00 – 16:00;

Jak złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Każda osoba zainteresowana uzyskaniem karty EKUZ może złożyć wniosek na kilka sposobów. Podstawowym rozwiązaniem jest osobista wizyta w placówce i wypełnienie dokumentu na miejscu. Dzięki temu można uzyskać kartę EKUZ praktycznie od ręki. Niestety, osobiste składanie wniosku oznacza także konieczność stania w kolejkach i czekania na wyrobienie karty.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Dlatego większość osób korzysta z możliwości wyrobienia karty EKUZ bez wychodzenia z domu. W tym celu warto skorzystać z platformy ePUAP, która pozwala na bezpośrednie wysłanie wniosku do urzędu. Wniosek można również wydrukować i wypełnić, a następnie przesłać go za pomocą:

 • poczty elektronicznej: torun@nfz-bydgoszcz.pl;
 • tradycyjnej przesyłki pocztowej: Delegatura NFZ w Toruniu, Szosa Chełmińska 30, 87-100 Toruń.

Jakie zasady obowiązują posiadacza karty EKUZ?

Wszyscy posiadacze karty EKUZ mogą z niej korzystać jedynie na określonych warunkach. Jeżeli nie zostaną one spełnione, NFZ po prostu odmówi refundacji kosztów leczenia. Dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Karta EKUZ zapewnia dostęp do publicznej służby zdrowia w krajach UE/EFTA. To oznacza, że turysta nie może korzystać z prywatnych szpitali oraz punktów opieki medycznej. Kolejne ograniczenie dotyczy zakresu świadczonych usług. NFZ zrefunduje koszty usług medycznych, które były niezbędne do ratowania życia lub zdrowia. W ramach karty EKUZ nie można więc korzystać np. z pomocy stomatologa.

Polisa turystyczna a EKUZ – jakie są różnice?

Alternatywą dla karty EKUZ są ubezpieczenia turystyczne. Polisy tego typu nie są obsługiwane przez NFZ, tylko przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe. Oznacza to, że asekurator może zaoferować znacznie szersze warunki ochrony niż państwowa instytucja.

Rzeczywiście taka zależność się sprawdza, ponieważ polisy turystyczne mają po prostu bardziej kompleksowy charakter. Po pierwsze, zapewniają one dostęp do pełnej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Tymczasem karta EKUZ gwarantuje refundację jedynie podstawowych świadczeń. Po drugie, ubezpieczenia turystyczne obejmują niemal wszystkie kraje na świecie. Z kolei zasięg EKUZ ogranicza się jedynie do Europy. Po trzecie, prywatne polisy mogą zawierać liczne świadczenia dodatkowe (np. gwarancję pokrycia kosztów transportu do kraju). Dlatego ubezpieczenia w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się lepszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Oddział NFZ w Bydgoszczy posiada swoją delegaturę, która mieści się w Toruniu. Dzięki temu obywatele miasta Kopernika mogą łatwo wyrobić sobie kartę EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona udzielana w ramach tej karty jest ograniczona. Znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają prywatne ubezpieczenia turystyczne. Co prawda, ich zakup wiąże się z określonym wydatkiem. Jednak gwarancja uzyskania szerszego zakresu ochrony jest zazwyczaj warta poniesionych kosztów.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia