Chyba każdy miłośnik natury marzy o tym, aby pewnego dnia na własne oczy zobaczyć zorzę polarną. Niemniej realizacja takiego planu wymaga wcześniejszego wyjazdu na północną część Europy. Zorze polarne występują bowiem głównie w krajach skandynawskich. Celem wyjazdu może więc być np. Szwecja, która poza wspomnianymi zorzami oferuje wiele innych atrakcji turystycznych. Warto jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu się do takiej podróży. Szczególnie istotną rolę z punktu widzenia turystów odgrywa karta EKUZ w Szwecji. Dlaczego warto ją mieć przy sobie?
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wyrobić kartę EKUZ do Szwecji?
- Karta EKUZ – co obejmuje w Szwecji?
- Co daje nam karta EKUZ w Szwecji?
- Jak korzystać z karty EKUZ w Szwecji?
- Czym grozi brak karty EKUZ w Szwecji?
- Czy jadąc do Szwecji trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?
- Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Szwecji?
- Czy karta EKUZ Szwecja zapewnia wystarczającą ochronę?
- Ubezpieczenie turystyczne Szwecja – pełen zakres ochrony
- Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Szwecji?
Jak wyrobić kartę EKUZ do Szwecji?
Karta EKUZ to dokument, który zachowuje ważność na całym obszarze UE oraz EFTA. Dlatego nie ma potrzeby wyrabiania karty EKUZ pod konkretny kraj, ponieważ ich zakres terytorialny pozostaje identyczny. Natomiast samo wyrabianie karty EKUZ sprowadza się do dwóch kroków. Pierwszym jest złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ, a drugim potwierdzenie posiadanych praw do świadczeń NFZ. Można to zrobić np. poprzez okazanie umowy zatrudnienia lub posiadanej legitymacji (ucznia, studenta, emeryta).
Sam wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście lub na odległość. Druga opcja jest wygodniejsza, ale mimo to spora część wnioskodawców wybiera osobistą wizytę w oddziale NFZ. Powód jest bardzo prosty. Przy osobistym złożeniu wniosku kartę EKUZ można otrzymać od ręki. Z kolei w przeciwnym wypadku trzeba na nią czekać przynajmniej przez 2 tygodnie.
Karta EKUZ – co obejmuje w Szwecji?
Najważniejszym zadaniem karty EKUZ jest zagwarantowanie turyście refundacji leczenia zagranicznego. Jednak zasady tej refundacji wcale nie są jednolite, ponieważ zależą od zasad przyjętych przez poszczególne państwa. Z drugiej strony samo korzystanie z karty EKUZ rzeczywiście jest objęte kilkoma sztywnymi zasadami. Każdy posiadacz tego dokumentu musi się więc do nich stosować. Oto kilka z nich:
- Turyści mogą korzystać z karty EKUZ tylko w pilnych sytuacjach. Pomoc medyczna przysługuje im tylko w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
- Wszystkie potrzebne zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Jeśli ktoś zdecyduje się na leczenie prywatne, będzie musiał pokryć wszystkie koszty.
- Karta EKUZ w Szwecji zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.
Co daje nam karta EKUZ w Szwecji?
Choć Skandynawia nie jest najpopularniejszym regionem turystycznym w Europie, kraje położone na tym półwyspie są naprawdę interesujące. Sama kultura skandynawska pod wieloma względami różni się od norm typowych dla środkowej i południowej części Europy. Dlatego podróż do Szwecji będzie znakomitą okazją do poszerzenia własnych horyzontów. Kto wie? Być może to właśnie Skandynawia stanie się prawdziwym objawieniem dla niektórych turystów.
Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że sama podróż i pobyt w Szwecji przebiegnie bez większych problemów. Co jasne, niektórych wypadków losowych po prostu nie można przewidzieć. Natomiast istnieją skuteczne sposoby, aby im przeciwdziałać. Jednym z nich jest karta EKUZ, która stanowi podstawową formę zabezpieczenia dla każdego turysty. Dzięki niej można uzyskać pomoc lekarską w placówkach należących do publicznej służby zdrowia.
Tutaj warto przytoczyć jeszcze jedną ważną informację. Otóż niektórzy sądzą, że karta EKUZ zapewnia dostęp do darmowej opieki lekarskiej. Jednak nie jest to prawda. Owszem, posiadacze tego dokumentu otrzymują pewne prawa, ale nie mają gwarancji darmowego uzyskania opieki medycznej. Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu funkcjonowania miejscowego systemu ochrony zdrowia.
Jak korzystać z karty EKUZ w Szwecji?
Standardy publicznej opieki zdrowotnej to ważny aspekt dla wszystkich turystów. Dlaczego? Ponieważ niedofinansowana lub źle działająca służba zdrowia utrudnia uzyskanie pomocy w nagłych wypadkach. Na szczęście osoby podróżujące do Szwecji nie muszą się tym martwić. Lokalny system opieki zdrowotnej uchodzi bowiem za jeden z najlepszych w Europie.
Taka zależność dotyczy tylko standardów i szeroko rozumianego poziomu opieki medycznej. Niestety, turyści z Polski muszą przygotować się na dość niemiłą niespodziankę. Mianowicie w Szwecji obowiązuje system częściowej refundacji leczenia. Tym samym każdy pacjent, nawet posiadający ważne ubezpieczenie zdrowotne, musi pokryć niektóre wydatki związane z opieką medyczną.
Co ciekawe, nawet pod tym względem występuje pewne zróżnicowanie. Stawki dopłat za usługi medyczne nie są stałe i zależą między innymi od lokalizacji szpitala lub przychodni. Jak więc to wygląda w praktyce? Przykładowy wykaz dopłat może wyglądać następująco:
- za wizytę u lekarza trzeba zapłacić 100-450 koron szwedzkich (od około 45 do 200 złotych);
- uzyskanie pomocy ambulatoryjnej w szpitalu (bez hospitalizacji) to koszt 250 koron (około 112 złotych);
- pobyt w szpitalu wiąże się z opłatą w wysokości 80 koron (około 35 złotych) dziennie;
- opłata za leki może wynosić 100% lub 50% ich wartości, a przy kwocie przekraczającej 4300 koron (niespełna 2000 złotych) refundacja wynosi 100%.
Takie należności są naliczane tylko w placówkach należących do Försäkringskassan (Szwedzkiej Agencji ds. Ubezpieczeń Społecznych). Natomiast przy wizycie w prywatnych poradniach lub szpitalach pacjent ponosi 100% wydatków. Warto o tym pamiętać, gdyż w Szwecji nie istnieje żaden system refundowania kosztów związanych z opieką medyczną. Jeśli ktoś uiści jakieś opłaty, żaden państwowy organ mu ich nie zwróci. Dlatego przed wizytą u lekarza warto dokładnie sprawdzić, czy karta EKUZ Szwecja będzie honorowana w danej placówce.
Ciekawostką może być fakt, że w większości regionów Szwecji osoby do 20 roku życia uzyskają darmową pomoc medyczną.
Czym grozi brak karty EKUZ w Szwecji?
Być może niektórzy będą teraz rozczarowani faktem, że karta EKUZ może zapewnić tylko częściową refundację leczenia. Jednak częściowa refundacja wciąż jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zupełny brak refundacji. Ma to tym większe znaczenie w przypadku bogatych państw skandynawskich, gdzie koszty leczenia są bardzo wysokie. Jeśli więc ktoś nie chce narażać swojego budżetu, wyrobienie karty EKUZ będzie konieczne.
Czy jadąc do Szwecji trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?
Wspomniane wyżej koszty leczenia sprawiają, że ubezpieczenie zdrowotne staje się podstawą przy wyjeździe do Szwecji. Pod tym względem karta EKUZ stanowi absolutne minimum. Jeśli ktoś chciałby uzyskać szerszą ochronę, powinien zastanowić się nad zakupem dodatkowego ubezpieczenia dla podróżnych.
Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Szwecji?
Tak, ale tylko w przypadku posiadania ważnej karty EKUZ. To właśnie karta EKUZ sprawia bowiem, że ubezpieczenie NFZ nabiera międzynarodowego charakteru.
Czy karta EKUZ Szwecja zapewnia wystarczającą ochronę?
Wysokie standardy obowiązujące w szwedzkim systemie opieki zdrowotnej to tylko jedna strona medalu. Druga strona to powszechny udział pacjenta w kosztach leczenia. Niestety, karta EKUZ Szwecja nie chroni turystów przed tym obowiązkiem. Co prawda, bez tego dokumentu koszty leczenia byłyby jeszcze wyższe, dlatego koniecznie trzeba mieć taką kartę przy sobie. Jednakże wysokie ceny usług medycznych, nawet przy uwzględnieniu refundacji, stanowią spory problem dla turystów.
Dlatego karta EKUZ Szwecja nie będzie odpowiednim wyborem dla każdego. Naturalnie zapewnia ona podstawowy poziom ochrony i choćby z tego względu warto ją sobie wyrobić. Niemniej osoby chcące uniknąć wszelkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym muszą szukać innego rozwiązania.
Ubezpieczenie turystyczne Szwecja – pełen zakres ochrony
Idealną alternatywą dla osób szukających szerszej ochrony będą prywatne ubezpieczenia turystyczne. Takie polisy można znaleźć w ofertach niemal wszystkich większych asekuratorów. Co jasne, zakup ubezpieczenia będzie dodatkowym wydatkiem, ale przy jakichkolwiek problemach ten wydatek szybko się zwróci.
Głównym atutem polis dla podróżnych jest gwarancja 100% refundacji kosztów leczenia. Asekuratorzy nie dzielą świadczeń medycznych na refundowane i te nierefundowane. Zamiast tego stosują oni limity związane z wydatkami na opiekę medyczną. Jeżeli leczenie zagraniczne pochłonie więcej pieniędzy, posiadacz polisy będzie musiał sam opłacić powstałą nadwyżkę. Dlatego tak ważne jest rozsądne wyznaczanie sumy kosztów leczenia. Co jasne, można to zrobić przy zakupie polisy.
Nie oznacza to jednak, że taka refundacja zawsze będzie przysługiwać turyście. Posiadacz polisy otrzyma ją tylko wtedy, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu z przyczyn niezależnych od siebie. W pozostałych przypadkach obowiązują bowiem tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Na tej liście znajdują się wszystkie sytuacje uprawniające ubezpieczyciela do odmowy przyznania refundacji. Zasada jest więc prosta – nie należy kupować polisy bez wcześniejszego zapoznania się z jej warunkami.
Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Szwecji
Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Szwecji?
Sama karta EKUZ Szwecja zapewne wystarczy osobom, którym zależy jedynie na podstawowej ochronie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego dokumentu warto mieć przy sobie nieco więcej gotówki. Wolne środki pozwolą na pokrycie wszelkich dopłat obowiązujących w czasie leczenia. Aby zupełnie uniknąć takich wydatków, należy zaopatrzyć się w prywatną polisę turystyczną. Ubezpieczenie tego typu zapewnia pełną refundację kosztów leczenia publicznego oraz prywatnego. Turysta musi jednak uważać, aby nie przekroczyć ustalonej kwoty refundacji. Z tego względu nawet posiadacze prywatnych ubezpieczeń powinni mieć przy sobie kartę EKUZ. Połączenie tych świadczeń zapewni im zdecydowanie największą ochronę!
Najważniejsze informacje:
- Poziom opieki zdrowotnej w Szwecji jest wysoki, zwłaszcza przy zestawieniu ze standardami w innych europejskich krajach. Co więcej, Szwecja należy do Unii Europejskiej, a to oznacza, że działają tutaj karty EKUZ.
- Karta EKUZ pozwala turyście na skorzystanie z publicznej opieki medycznej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Jednak karta EKUZ nie zwalnia go z konieczności pokrycia kosztów niektórych usług, które są refundowane tylko częściowo.
- W Szwecji posiadacze karty EKUZ muszą płacić za liczne usługi medyczne. Częściowa refundacja obejmuje między innymi: wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów, porady ambulatoryjne oraz hospitalizację.
- Co gorsza, Szwecja jest krajem, który na standardy polskich turystów posiada bardzo wysokie ceny usług. Dotyczy to także usług medycznych. Dlatego nawet przy częściowej refundacji koszty leczenia w Szwecji mogą być naprawdę wysokie.
- Aby ich uniknąć, turysta nie może polegać jedynie na karcie EKUZ. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa zapewni mu pełną refundację leczenia i pokrycie tych wydatków, które nie są objęte zakresem karty EKUZ.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy karta EKUZ obowiązuje w Szwecji?
- Tak, ponieważ zakres terytorialny tej karty obejmuje wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej lub EFTA. Dlatego w Szwecji można skorzystać z posiadanej karty EKUZ, aby uzyskać pomoc lekarską.
- Czy leczenie w Szwecji z kartą EKUZ jest darmowe?
- Niestety nie. Karta EKUZ zapewnia jedynie częściową refundację usług medycznych, a pozostałe koszty spadają na barki pacjenta. To w połączeniu z wysokimi cenami miejscowych usług jest bardzo złą wiadomością.
- Jakie ubezpieczenia na wyjazd do Szwecji?
- Z tego względu naprawdę rozsądnym wyborem wydaje się zakup ubezpieczenia turystycznego. Prywatna polisa zapewnia pokrycie wszystkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym. Jedynym warunkiem jest to, aby łączna kwota wydatków nie przekroczyła ustalonego limitu. Poza tym turysta może korzystać z pomocy lekarskiej tylko w nagłych przypadkach.