Karta EKUZ w Szwecji to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Chyba każdy miłośnik natury marzy o tym, aby pewnego dnia na własne oczy zobaczyć zorzę polarną. Niemniej realizacja takiego planu wymaga wcześniejszego wyjazdu na północną część Europy. Zorze polarne występują bowiem głównie w krajach skandynawskich. Celem wyjazdu może więc być np. Szwecja, która poza wspomnianymi zorzami oferuje wiele innych atrakcji turystycznych. Warto jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu się do takiej podróży. Szczególnie istotną rolę z punktu widzenia turystów odgrywa karta EKUZ w Szwecji. Dlaczego warto ją mieć przy sobie?

Jak działa EKUZ w Szwecji?

Choć Skandynawia nie jest najpopularniejszym regionem turystycznym w Europie, kraje położone na tym półwyspie są naprawdę interesujące. Sama kultura skandynawska pod wieloma względami różni się od norm typowych dla środkowej i południowej części Europy. Dlatego podróż do Szwecji będzie znakomitą okazją do poszerzenia własnych horyzontów. Kto wie? Być może to właśnie Skandynawia stanie się prawdziwym objawieniem dla niektórych turystów.

Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem, że sama podróż i pobyt w Szwecji przebiegnie bez większych problemów. Co jasne, niektórych wypadków losowych po prostu nie można przewidzieć. Natomiast istnieją skuteczne sposoby, aby im przeciwdziałać. Jednym z nich jest karta EKUZ, która stanowi podstawową formę zabezpieczenia dla każdego turysty. Dzięki niej można uzyskać pomoc lekarską w placówkach należących do publicznej służby zdrowia.

Tutaj warto przytoczyć jeszcze jedną ważną informację. Otóż niektórzy sądzą, że karta EKUZ zapewnia dostęp do darmowej opieki lekarskiej. Jednak nie jest to prawda. Owszem, posiadacze tego dokumentu otrzymują pewne prawa, ale nie mają gwarancji darmowego uzyskania opieki medycznej. Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu funkcjonowania miejscowego systemu ochrony zdrowia.

Co obejmuje EKUZ w Szwecji?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Szwecji zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa system opieki zdrowotnej w Szwecji?

Standardy publicznej opieki zdrowotnej to ważny aspekt dla wszystkich turystów. Dlaczego? Ponieważ niedofinansowana lub źle działająca służba zdrowia utrudnia uzyskanie pomocy w nagłych wypadkach. Na szczęście osoby podróżujące do Szwecji nie muszą się tym martwić. Lokalny system opieki zdrowotnej uchodzi bowiem za jeden z najlepszych w Europie.

Taka zależność dotyczy tylko standardów i szeroko rozumianego poziomu opieki medycznej. Niestety, turyści z Polski muszą przygotować się na dość niemiłą niespodziankę. Mianowicie w Szwecji obowiązuje system częściowej refundacji leczenia. Tym samym każdy pacjent, nawet posiadający ważne ubezpieczenie zdrowotne, musi pokryć niektóre wydatki związane z opieką medyczną.

Co ciekawe, nawet pod tym względem wystepują pewne różnice. Stawki dopłat za usługi medyczne nie są stałe i zależą między innymi od lokalizacji szpitala lub przychodni. Jak więc to wygląda w praktyce? Przykładowy wykaz dopłat może wyglądać następująco:

  • za wizytę u lekarza trzeba zapłacić 100-450 koron szwedzkich (od około 45 do 200 złotych);
  • uzyskanie pomocy ambulatoryjnej w szpitalu (bez hospitalizacji) to koszt 250 koron (około 112 złotych);
  • pobyt w szpitalu wiąże się z opłatą w wysokości 80 koron (około 35 złotych) dziennie;
  • opłata za leki może wynosić 100% lub 50% ich wartości, a przy kwocie przekraczającej 4300 koron (niespełna 2000 złotych) refundacja wynosi 100%.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Takie należności są naliczane tylko w placówkach należących do Försäkringskassan (Szwedzkiej Agencji ds. Ubezpieczeń Społecznych). Natomiast przy wizycie w prywatnych poradniach lub szpitalach pacjent ponosi 100% wydatków. Warto o tym pamiętać, gdyż w Szwecji nie istnieje żaden system refundowania kosztów związanych z opieką medyczną. Jeśli ktoś uiści jakieś opłaty, żaden państwowy organ mu ich nie zwróci. Dlatego przed wizytą u lekarza warto dokładnie sprawdzić, czy karta EKUZ Szwecja będzie honorowana w danej placówce.

Ciekawostką może być fakt, że w większości regionów Szwecji osoby do 20 roku życia uzyskają darmową pomoc medyczną.

Czy karta EKUZ Szwecja zapewnia wystarczającą ochronę?

Wysokie standardy obowiązujące w szwedzkim systemie opieki zdrowotnej to tylko jedna strona medalu. Druga strona to powszechny udział pacjenta w kosztach leczenia. Niestety, karta EKUZ Szwecja nie chroni turystów przed tym obowiązkiem. Co prawda, bez tego dokumentu koszty leczenia byłyby jeszcze wyższe, dlatego koniecznie trzeba mieć taką kartę przy sobie. Jednakże wysokie ceny usług medycznych, nawet przy uwzględnieniu refundacji, stanowią spory problem dla turystów.

Dlatego karta EKUZ Szwecja nie będzie odpowiednim wyborem dla każdego. Naturalnie zapewnia ona podstawowy poziom ochrony i choćby z tego względu warto ją sobie wyrobić. Niemniej osoby chcące uniknąć wszelkich kosztów związanych z leczeniem zagranicznym muszą szukać innego rozwiązania.

Ubezpieczenie turystyczne Szwecja – pełen zakres ochrony

Idealną alternatywą dla osób szukających szerszej ochrony będą prywatne ubezpieczenia turystyczne. Takie polisy można znaleźć w ofertach niemal wszystkich większych asekuratorów. Co jasne, zakup ubezpieczenia będzie dodatkowym wydatkiem, ale przy jakichkolwiek problemach ten wydatek szybko się zwróci.

Głównym atutem polis dla podróżnych jest gwarancja 100% refundacji kosztów leczenia. Asekuratorzy nie dzielą świadczeń medycznych na refundowane i te nierefundowane. Zamiast tego stosują oni limity związane z wydatkami na opiekę medyczną. Jeżeli leczenie zagraniczne pochłonie więcej pieniędzy, posiadacz polisy będzie musiał sam opłacić powstałą nadwyżkę. Dlatego tak ważne jest rozsądne wyznaczanie sumy kosztów leczenia. Co jasne, można to zrobić przy zakupie polisy.

Nie oznacza to jednak, że taka refundacja zawsze będzie przysługiwać turyście. Posiadacz polisy otrzyma ją tylko wtedy, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu z przyczyn niezależnych od siebie. W pozostałych przypadkach obowiązują bowiem tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Na tej liście znajdują się wszystkie sytuacje uprawniające ubezpieczyciela do odmowy przyznania refundacji. Zasada jest więc prosta – nie należy kupować polisy bez wcześniejszego zapoznania się z jej warunkami.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Szwecji

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Szwecji?

Sama karta EKUZ Szwecja zapewne wystarczy osobom, którym zależy jedynie na podstawowej ochronie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego dokumentu warto mieć przy sobie nieco więcej gotówki. Wolne środki pozwolą na pokrycie wszelkich dopłat obowiązujących w czasie leczenia. Aby zupełnie uniknąć takich wydatków, należy zaopatrzyć się w prywatną polisę turystyczną. Ubezpieczenie tego typu zapewnia pełną refundację kosztów leczenia publicznego oraz prywatnego. Turysta musi jednak uważać, aby nie przekroczyć ustalonej kwoty refundacji. Z tego względu nawet posiadacze prywatnych ubezpieczeń powinni mieć przy sobie kartę EKUZ. Połączenie tych świadczeń zapewni im zdecydowanie największą ochronę!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia