Karta EKUZ w Norwegii to za mało!

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Chyba żaden prawdziwy miłośnik przyrody nie jest w stanie oprzeć się urokowi norweskich fiordów. Unikalne walory przyrodnicze bez wątpienia przyciągają turystów z całego świata do północnej Europy. Jednak spędzenie urlopu w Norwegii umożliwia również zetknięcie się ze specyficzną skandynawską kulturą. Plan podróży wygląda więc naprawdę imponująco. Co jasne, przed jej rozpoczęciem należy zadbać o zabezpieczenie całego wyjazdu. Każdy turysta powinien uzyskać podstawową ochronę, którą zapewnia karta EKUZ w Norwegii. Jakie atuty ma ten dokument?

Jak działa EKUZ w Norwegii?

Jeszcze kilkanaście lat temu Norwegia nie była zbyt popularnym krajem wśród polskich turystów. Tak naprawdę wyjeżdżali tam głównie Polacy, którzy emigrowali na północ w celach zarobkowych. Rzeczywiście standardy życia w Norwegii są zupełnie inne. Wystarczy tylko wspomnieć o tym, że Norwegia jest najbogatszym krajem w całej Europie. Dochody obywateli stoją na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się również na panujące tam ceny. Dlaczego jest to tak istotna informacja z punktu widzenia turystów?

Ponieważ wiele osób może wpaść w pewną pułapkę. Otóż niedawno norweskie lotniska (w szczególności lotnisko TORP Sandefjord) zaczęły obsługiwać połączenia realizowane przez tanie linie lotnicze. Tacy przewoźnicy oferują bardzo tanie bilety, co skłania wiele osób do spontanicznego zaplanowania krótkiej podróży. Jednak już na miejscu okazuje się, że lokalne ceny dóbr i usług są niezwykle wysokie. Toteż każdy turysta powinien przed wylotem zadbać o swój budżet!

Rzecz jasna wysokie ceny dotyczą również wszelkich usług medycznych. Na szczęście tutaj pomóc może karta EKUZ Norwegia. Ten dokument pozwala turystom na korzystanie z publicznych norweskich szpitali oraz poradni. Niektórzy mogą być zdziwieni tym faktem, ponieważ Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej. Warto jednak wiedzieć, że karta EKUZ obowiązuje również w krajach należących do porozumienia EFTA. Tym samym można jej używać na terytorium Norwegii.

Co obejmuje EKUZ w Norwegii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

 1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
 2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
 3. Karta EKUZ w Norwegii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Na jakich zasadach działa norweski system opieki zdrowotnej?

Wbrew niektórym głosom karta EKUZ Norwegia wcale nie zapewnia darmowego dostępu do opieki lekarskiej. Owszem, posiadacze tego dokumentu mogą liczyć na refundację usług medycznych. Jednak jej wymiar zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju. Jeżeli chodzi o Norwegię, miejscowy system opieki zdrowotnej opiera się na udziale pacjenta w kosztach.

Jak dokładnie to działa? Najpierw turysta powinien upewnić się, że korzysta z państwowego szpitala lub przychodni. Wszelkie publiczne placówki medyczne w Norwegii muszą zawrzeć porozumienie z Rikstrygdeverket, czyli Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym. Już w trakcie rejestracji potrzebna będzie także karta EKUZ Norwegia. Stanowi ona dowód tego, iż turysta posiada ważne ubezpieczenie krajowe.

Państwowy system opieki medycznej w Norwegii zapewnia częściową refundację leczenia. Jak dokładnie wygląda wtedy udział pacjenta w kosztach? Ceny poszczególnych usług kształtują się następująco:

 • za wizytę u lekarza ogólnego trzeba zapłacić około 152 korony norweskie (około 67 złotych);
 • wizyta u specjalisty to koszt 320 (140 złotych) lub 490 koron norweskich (215 złotych)*;
 • leczenie stomatologiczne nie jest refundowane;
 • pacjent musi również pokryć wszelkie koszty związane z użyciem opatrunków, bandaży i innych środków medycznych;
 • transport medyczny może być darmowy (w przypadku zagrożenia życia) lub płatny (zryczałtowana opłata wynosi 133 korony norweskie).

*Niższa opłata przysługuje osobom, które uzyskały skierowanie na konsultację specjalistyczną od lekarza ogólnego.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Naturalnie karta EKUZ Norwegia jest niezbędna do uzyskania częściowej refundacji. Na szczęście zdecydowana większość norweskich przychodni i szpitali podlega pod krajowe biuro ubezpieczeń. Tym samym karta EKUZ Norwegia będzie honorowana w niemal wszystkich placówkach.

Karta EKUZ Norwegia – o czym warto wiedzieć?

Spośród wszystkich wymienionych wyżej informacji należy wyciągnąć kilka kluczowych wniosków. Karta EKUZ Norwegia zapewnia dostęp do częściowej refundacji leczenia, ale nie chroni pacjenta przed uczestnictwem w kosztach. Dokument ten można wykorzystać we wszystkich placówkach mających ważną umowę z biurem Rikstrygdeverket.

Po stronie zalet karty EKUZ należy również zapisać możliwość łatwego uzyskania tego dokumentu. Zainteresowana osoba musi tylko wypełnić stosowny wniosek i złożyć go w pobliskim oddziale NFZ. Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe dla każdej ubezpieczonej osoby. Gotowy dokument można odebrać osobiście lub poprosić o wysyłkę karty bezpośrednio na wskazany adres.

Jeżeli zaś chodzi o wady, karta EKUZ Norwegia nie zapewnia refundacji kosztów transportu medycznego do Polski. Taka procedura jest niezbędna w chwili, gdy pacjent chciałby kontynuować leczenie już w kraju. Do tego należy dodać również wspomniany obowiązek częściowej odpłatności za leczenie zagraniczne.

Karta EKUZ Norwegia to za mało? Postaw na prywatne ubezpieczenie!

Pewne braki w zakresie karty EKUZ są ewidentne. Z tego powodu bardziej zapobiegliwi turyści wyrabiają sobie ten dokument, ale jednocześnie szukają sposobu na uzyskanie szerszej ochrony. O ile zakresu karty EKUZ nie da się rozszerzyć, o tyle istnieje inne rozwiązanie. Jest nim zakup dodatkowej polisy turystycznej.

Prywatne ubezpieczenie stanowi dodatkowy wydatek, gdyż zakup polisy oznacza konieczność opłacenia składki. Natomiast posiadacze takich polis zyskują w zamian ochronę, która pod wieloma względami przewyższa zakres karty EKUZ. Najważniejszą informacją jest to, że prywatne ubezpieczenie gwarantuje pokrycie wszelkich kosztów leczenia. Asekuratorzy refundują nawet wydatki w ramach częściowej refundacji dla posiadaczy kart EKUZ. Tym samym turysta nie musi ponosić żadnych kosztów związanych z leczeniem!

Aby jednak było to możliwe, polisa musi uwzględniać odpowiednio wysokie koszty leczenia. Jest to określony limit pieniędzy, które mogą zostać przyznane turyście. Dlatego ten zapis powinien obejmować możliwie najwyższą sumę. Wynika to przede wszystkim z wysokich cen obowiązujących w Norwegii.

Oprócz tego turysta musi przestrzegać reguł ubezpieczenia. W tym aspekcie haczykiem mogą być wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje uprawniające asekuratora do wstrzymania refundacji. Posiadacz polisy musi mieć świadomość istnienia takiego zapisu. W związku z tym przed zawarciem umowy należy przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Lektura tego dokumentu pozwoli na uniknięcie różnych nieporozumień.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Norwegii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Norwegii?

Wybór pomiędzy tymi świadczeniami wcale nie jest oczywisty. Z jednej strony karta EKUZ Norwegia pozostaje darmowa, ale nie zapewnia ona kompleksowej ochrony. Wyższy poziom bezpieczeństwa gwarantują prywatne ubezpieczenia, choć ich zakup będzie dodatkowym wydatkiem. Ponadto posiadacze takich polis muszą stale stosować się do warunków zawartej umowy. Jeżeli jednak priorytetem turysty jest bezpieczeństwo, warto zaopatrzyć się w obydwa wymienione świadczenia!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia