Karta EKUZ w Niemczech to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Większość Polaków wyjeżdża do Niemiec głównie w celach zarobkowych. Jeżeli zaś chodzi o polskich turystów, rekreacyjne odwiedzanie niemieckich landów stanowi dość nietypowy wybór. Dlatego niektórzy mogą sądzić, że Niemcy nie są krajem słynącym z turystyki. Takie odczucie jest jednak błędne, gdyż w rzeczywistości naszych zachodnich sąsiadów odwiedzają miliony turystów z całego świata. Jeżeli więc ktoś lubi nieszablonowe rozwiązania, spędzenie urlopu w Niemczech może być naprawdę ciekawą alternatywą. Co jasne, przy okazji takiej podróży każdemu turyście przyda się karta EKUZ w Niemczech. Z jakich powodów jest ona tak istotna?

Jak działa EKUZ w Niemczech?

Co ciekawe, na terytorium Niemiec mieszczą się największe skupiska europejskiej Polonii. Przez to wiele osób podróżuje do Niemiec w celu spotkania swoich bliskich lub dalszych krewnych i znajomych. Takie wyjazdy stanowią również świetną okazję do tego, aby nieco bliżej poznać kulturę i historię poszczególnych landów.

Niezależnie od celu wyjazdu – karta EKUZ Niemcy przyda się każdemu obywatelowi Polski. Posiadacze tego dokumentu mogą bowiem korzystać z usług publicznej służby zdrowia na terenie Niemiec. Co prawda, taka możliwość obejmuje jedynie nagłe sytuacje, które stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia. Jednak to właśnie wtedy pomoc lekarska jest najbardziej potrzebna.

Karta EKUZ zapewnia więc prawo do uzyskania opieki medycznej. Natomiast zasady jej udzielania zależą od przepisów regulujących działanie miejscowego systemu opieki zdrowotnej.

Co obejmuje EKUZ w Niemczech?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Niemczech zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

System opieki zdrowotnej w Niemczech – co warto o nim wiedzieć?

Ogólny poziom życia w Niemczech jest bardzo wysoki. Nic więc dziwnego, że wpływa to także na jakość świadczonych usług medycznych. Niemiecki system opieki zdrowotnej uchodzi za jeden z najlepszych w całej Europie. Turyści nie muszą więc martwić się o standardy lokalnych poradni lub szpitali.

Trzeba jednak podkreślić, że niemieckie placówki medyczne działają na nieco innych zasadach. Jedna z nich dotyczy odpłatności za udzielanie niektórych świadczeń lekarskich. Przykładowo, wszyscy pełnoletni pacjenci muszą uiścić tzw. opłatę standardową za każdy dzień pobytu w szpitalu. Jej wysokość wynosi 10 euro, czyli około 45 złotych. Taka opłata jest naliczana przez 28 dni. Jeżeli leczenie szpitalne potrwa dłużej, pozostałe koszty podlegają pełnej refundacji. Łatwo można więc obliczyć, że maksymalna opłata za pobyt w szpitalu wynosi 280 euro, a więc około 1300 złotych.

Na tym jednak nie kończą się dopłaty. Pacjent musi również pokryć część kosztów związanych z zakupem środków medycznych, czyli lekarstw i opatrunków. Wysokość takiej dopłaty nie może być niższa niż 5 euro i wyższa niż 10 euro. Oprócz tego pacjenci płacą 10 euro za wystawienie recepty. Jeżeli chodzi o transport medyczny, jest on bezpłatny w sytuacji, gdy stan pacjenta zagraża jego życiu. W pozostałych przypadkach obowiązuje dopłata we wspomnianym wyżej zakresie od 5 do 10 euro.

Wysokość poszczególnych dopłat uwzględnia częściową refundację. Tym samym przytoczone kwoty obowiązują tylko w przypadku osób posiadających ważne ubezpieczenie zdrowotne. Taką rolę pełni również karta EKUZ Niemcy. Jeśli ktoś nie wyrobi sobie takiego dokumentu, będzie musiał pokryć 100% kosztów leczenia. To z kolei oznacza naprawdę duży wydatek.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Karta EKUZ Niemcy – gdzie i jak jej używać?

Tylko karta EKUZ Niemcy może zapewnić darmowy dostęp do lekarzy i stomatologów działających w publicznej służbie zdrowia. Dzięki niej turysta musi pokryć jedynie wspomniane opłaty standardowe. Warto jednak pamiętać, że używanie karty EKUZ jest obwarowane kilkoma zasadami.

Przede wszystkim karta EKUZ Niemcy zostanie uznana tylko w publicznych placówkach medycznych. Leczenie prywatne nie wchodzi w zakres tego dokumentu. Z tego powodu turysta musi upewnić się, że korzysta z usług państwowych poradni lub szpitali. W jaki sposób można uzyskać taką pewność?

W Niemczech refundacja leczenia spoczywa na barkach miejscowych kas chorych. Jeżeli lekarz świadczy usługi w ramach publicznej służby zdrowia, na drzwiach jego gabinetu powinna widnieć adnotacja Kassenarzt lub Alle Kassen. Co jasne, większość lekarzy i dentystów przyjmuje pacjentów jedynie w godzinach otwarcia poradni. Aby uzyskać pomoc poza tymi godzinami, należy poszukać punktów określanych jako Notdienst. Są one odpowiednikiem polskich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Tym samym można w nich uzyskać pomoc o każdej porze dnia lub nocy.

Ubezpieczenie turystyczne – pełna ochrona w czasie wyjazdu

Choć karta EKUZ Niemcy gwarantuje refundację najważniejszych usług medycznych, trudno uznać ją za kompleksowe świadczenie. Jej główną wadą jest to, że turyści wciąż muszą ponosić różne koszty związane z zagranicznym leczeniem. Największym problemem zazwyczaj okazuje się hospitalizacja, gdyż tutaj maksymalna wysokość dopłaty może wynieść ponad 1000 złotych!

Trudno więc dziwić się turystom, którzy szukają sposobu na uzyskanie szerszej ochrony. W przypadku takich osób zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup polisy turystycznej. Prywatne ubezpieczenie zapewnia bowiem refundację wszystkich kosztów leczenia zagranicznego. Asekuratorzy umożliwiają swoim klientom nawet korzystanie z prywatnych placówek medycznych. Jeżeli zatem sytuacja będzie tego wymagać, turysta powinien uzyskać pomoc w możliwie najszybszy sposób. Ponadto asekurator zadba o zorganizowanie i opłacenie transportu medycznego do Polski.

W momencie zawarcia umowy ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia wszelkich należności rozumianych jako koszty leczenia.Co istotne, w wielu polisach widnieje limit dotyczący kwoty maksymalnej refundacji. Warto więc wybrać takie ubezpieczenie, które zapewnia bardzo wysokie lub nawet nielimitowane koszty leczenia. Dzięki temu turysta nie będzie musiał obawiać się o swój budżet.

Wszystkie polisy turystyczne mają jednak charakter dwustronny. Oznacza to, iż turysta również przyjmuje pewne zobowiązania względem asekuratora. Nie chodzi tutaj tylko o opłacenie składki. Turysta musi bowiem stosować się do warunków ubezpieczenia. Złamanie określonych reguł może skutkować nawet całkowitą utratą refundacji. Toteż kluczowe znaczenie w chwili zawarcia umowy ma uważna lektura dwóch dokumentów:

  • OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia);
  • wykazu wyłączeń odpowiedzialności.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Niemiec

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Niemiec?

Karta EKUZ Niemcy to darmowe świadczenie, z którego może skorzystać każda ubezpieczona osoba. Z tego względu wszyscy turyści powinni mieć przy sobie ten dokument. Czy jednak sama karta zapewnia wystarczającą ochronę? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Bez dwóch zdań posiadanie zarówno karty EKUZ, jak i prywatnego ubezpieczenia gwarantuje zdecydowanie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jest więc to alternatywa, którą warto mieć na uwadze.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia