Karta EKUZ na Łotwie to za mało!
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu

Osoby decydujące się na podróż po północnej części Europy z pewnością powinny odwiedzić Łotwę. Ten niewielki kraj może poszczycić się zarówno ciekawymi zabytkami, jak i urokliwymi parkami narodowymi. Istnieje więc kilka sposobów na podróż po Łotwie. Rzecz jasna warunkiem każdego udanego urlopu powinno być przede wszystkim bezpieczeństwo. Na szczęście karta EKUZ na Łotwie może zapewnić podstawowy wymiar ochrony. Jaki jest jej zakres i dlaczego ma ona tak duże znaczenie dla turystów?
Jak działa EKUZ na Łotwie?
Najpopularniejszym celem turystów odwiedzających Łotwę jest stolica kraju – Ryga. Mieści się w niej wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Lokalna starówka uchodzi zresztą za jedną z najpiękniejszych w całej Europie! Oprócz Rygi podczas sezonu letniego turyści mogą skierować swoje kroki w stronę wybrzeża. Kurorty położone nad Morzem Bałtyckim zapewniają dobre warunki do plażowania.
Jednak jeszcze przed wyjazdem na urlop turysta powinien zadbać o to, aby w jego posiadaniu znalazła się karta EKUZ Łotwa. Dzięki niej można bowiem uzyskać pomoc lekarską w ramach publicznej służby zdrowia. Taka możliwość obejmuje jedynie nagłe przypadki, czyli różnego typu sytuacje stanowiące zagrożenie dla życia lub zdrowia.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że niektóre osoby mylnie rozumieją charakter karty EKUZ. Czasami dokument ten bywa przedstawiany jako świadczenie zapewniające darmową pomoc medyczną poza granicami Polski. Niestety, problem odpłatności za leczenie jest nieco bardziej złożony. Mówiąc krótko – odpłatność za leczenie w przypadku posiadaczy kart EKUZ zależy od zasad miejscowej opieki zdrowotnej. Dlatego warto pokrótce opisać działanie łotewskiego systemu ochrony zdrowia.
Co obejmuje EKUZ na Łotwie?
Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:
- Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
- Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
- Karta EKUZ na Łotwie zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.
Co trzeba wiedzieć o łotewskim systemie ochrony zdrowia?
Standard łotewskich publicznych placówek medycznych stoi na bardzo przeciętnym poziomie. Podobnie jak w Polsce, nie ma tutaj specjalnego problemu z dostępem do podstawowej pomocy lekarskiej. Jednak uzyskanie bardziej złożonych świadczeń może być już nieco większym wyzwaniem.
Istnieje jednak bardzo ważna różnica pomiędzy polskim i łotewskim systemem ochrony zdrowia. Mianowicie na Łotwie obowiązuje powszechna zasada uczestnictwa pacjenta w kosztach. Toteż pacjenci mogą liczyć na częściową refundację kosztów leczenia, ale jednocześnie muszą oni z własnej kieszeni uregulować określone opłaty. Niestety, karta EKUZ nie chroni turystów przez taką koniecznością.
Pewnym pocieszeniem będzie jednak stosunkowo niska wysokość takich opłat. Przykładowo, za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu należy zapłacić 1,42 euro, czyli około 7 złotych. Natomiast każdy dzień pobytu w szpitalu będzie oznaczać wydatek rzędu 10 euro (około 45 złotych). Rzecz jasna takie opłaty dotyczą jedynie posiadaczy kart EKUZ. Osoby niemające tego dokumentu muszą przygotować się na dużo wyższe wydatki. Wówczas za jedną wizytę u lekarza można zapłacić nawet około 25-30 euro (ponad 100 złotych).
Wspomniana stawka obowiązuje również w prywatnych gabinetach lekarskich. Co prawda, takie placówki często oferują lepszy standard świadczeń niż publiczne przychodnie lub szpitale. Jednakże pacjenci muszą pokryć wszystkie koszty leczenia prywatnego.
Karta EKUZ Łotwa – czy wystarczy na podróż?
Konieczność płacenia za wizytę u lekarza może zniechęcić wielu turystów. Należy jednak pamiętać, że tylko karta EKUZ Łotwa chroni przed jeszcze większymi wydatkami. Dlatego mimo wszystko warto mieć przy sobie ten dokument.
Natomiast kwestia zakresu ochrony budzi już nieco więcej wątpliwości. Co prawda, karta EKUZ Łotwa zapewni możliwość uzyskania pomocy w nagłych przypadkach. Jednakże z reguły turysta będzie musiał ponieść koszty wszystkich wspomnianych opłat standardowych. Ponadto nie będzie mógł korzystać z placówek niepublicznych.
Tym samym karta EKUZ Łotwa będzie dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób planujących krótkie podróże. Przy dłuższym pobycie na Łotwie ten dokument może po prostu nie wystarczyć.
Ubezpieczenie turystyczne – rozwiązanie dla wymagających
Wniosek jest więc prosty. Aby uzyskać kompleksowe bezpieczeństwo podczas pobytu na Łotwie, trzeba rozszerzyć posiadany zakres ochrony. Niestety, karta EKUZ Łotwa nie daje takiej możliwości. Przez to jedyną alternatywą dla bardziej przezornych turystów będzie zakup prywatnego ubezpieczenia.
Polisy dla podróżnych stanowią świadczenia zupełnie innego typu. Przede wszystkim mają one charakter komercyjny, co oznacza, że turyści muszą je po prostu kupić. To z kolei stanowi dodatkowy wydatek, ponieważ kartę EKUZ można uzyskać za darmo. Jednak ubezpieczenie turystyczne ma dużo bardziej kompleksowy zakres.
Prywatne ubezpieczenie pozwala na korzystanie z prywatnych placówek medycznych. Asekurator bierze na siebie wszystkie zobowiązania wynikające z leczenia turysty posiadającego wykupioną polisę. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku maksymalna kwota refundacji. Niemniej przy zakupie ubezpieczenia turysta może ustalić jej wysokość.
Co więcej, polisa zapewnia turyście zwrot wszystkich kosztów poniesionych w związku z leczeniem. W tym zakresie mieści się także częściowa odpłatność, która przecież jest obowiązkowa w przypadku turystów. Jednakże posiadacze prywatnych ubezpieczeń mogą później ubiegać się o zwrot takich wydatków. Ponadto asekurator w razie potrzeby zapewni im także transport medyczny do Polski. Trzeba pamiętać, że taka usługa nie wchodzi w zakres karty EKUZ.
Czy prywatne ubezpieczenia mają jakieś wady? Oprócz wydatku związanego z zakupem polisy warto zwrócić uwagę na tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Zapisy te są poświęcone sytuacjom, w których asekurator ma prawo do niewyrażenia zgody na refundację kosztów leczenia. Tak naprawdę każda firma może stosować inne wyłączenia odpowiedzialności, przez co uważna lektura zawieranej umowy stanowi konieczność. Wszystkie najważniejsze informacje można znaleźć w treści OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia).
Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Łotwę
Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Łotwę?
Choć karta EKUZ Łotwa ma swoje wady, dokument ten zazwyczaj sprawdza się podczas krótkich wyjazdów. Jednak osoby planujące nieco dłuższy urlop na Łotwie powinny zadbać o uzyskanie nieco szerszej ochrony. W ich przypadku prywatne ubezpieczenie dla podróżnych wydaje się zdecydowanie lepszym wyborem. Natomiast sam fakt zakupu polisy nie przekreśla korzyści gwarantowanych przez kartę EKUZ. Z tego względu turystom zaleca się posiadanie zarówno karty, jak i prywatnego ubezpieczenia.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie działa karta EKUZ?

w Austrii

w Belgii

w Bułgarii

w Chorwacji

na Cyprze

w Czechach

w Danii

w Estonii

w Finlandii

we Francji

w Grecji

w Hiszpanii

w Holandii

w Irlandii

w Islandii

w Liechtenstein

na Litwie

w Luksemburgu

na Malcie

w Niemczech

w Norwegii

w Portugalii

w Rumunii

w Szwajcarii

w Szwecji

na Słowacji

na Słowenii

w Wielkiej Brytanii

na Węgrzech

we Włoszech

na Łotwie