Ubezpieczenie turystyczne do Portugalii

Zabytkowe miasta opowiadające wciągające historie, piękne wybrzeża idealne do wypoczynku w promieniach słońca, kojąca przyroda – Portugalia oferuje wiele pomysłów na spędzenie udanych wakacji. Lizbona, Porto, Algarve, ale również Fatima to tylko kilka popularnych kierunków. Gdy zamierzasz wyjechać właśnie tam, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, razem z którym urlop będzie bezpieczniejszy. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Portugalii wybrać?

​Portugalia – informacje MSZ

 • Portugalia jest uznawana za kraj bezpieczny dla turystów.
 • Należy uważać na kieszonkowców, którzy spotykani są głównie w dużych miastach oraz w miejscowościach turystycznych.
 • Aktualna sytuacja w związku z pandemią koronawirusa powoduje zmieniające się obostrzenia dotyczące wyjazdu do Portugalii – warto śledzić je na bieżąco.
 • Dokładne informacje dotyczące podroży do Portugalii można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

​Podróż do Portugalii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy, która skierowana jest do osób wyjeżdżających za granicę. Jej celem jest zapewnienie podróżującemu specjalnej ochrony w niespodziewanych sytuacjach, między innymi jak wypadek, choroba, uraz. Dodatkowo, w ramach dokupionych opcji, możliwe jest rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej.

Zakup polisy turystycznej nie jest obowiązkowy, jednak jest ona wskazana ze względu na ryzyko związane ze zdarzeniami, jakie mogą dotknąć turystę za granicą. Bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej musiałby on samodzielnie pokryć wszystkie koszty, które niekiedy mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Dzięki ubezpieczeniom turystycznym koszty te ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie turystyczne warto zakupić także przed wyjazdem do Portugalii, aby wypoczynek był udany!

Szeroka gama polis turystycznych dostępnych dla osób wyjeżdżających do Portugalii pozwala na dopasowanie ich do charakteru każdego wyjazdu – tego skoncentrowanego na wypoczynku na rajskich plażach, polegającego na aktywnym spędzaniu wolnego czasu na uprawianiu sportów czy na sezonowej pracy.

Jak wybrać najlepszą polisę podróżną do Portugalii? Sprawdź najważniejsze informacje przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje do Portugalii?

Dobre ubezpieczenie turystyczne to takie, które zapewnia ochronę w najmniej oczekiwanych sytuacjach, jakie mogą przydarzyć się podczas zagranicznego wyjazdu. Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzenie ofert u wielu ubezpieczycieli, ponieważ ich zakres jest zróżnicowany.

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne do Portugalii, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

1. Cel wyjazdu do Portugalii

Czy podróż ma polegać tylko na wypoczynku i zwiedzaniu? A może zamierzasz również uprawiać sporty ekstremalne, na przykład nurkować albo wspinać się? Cel wyjazdu to podstawa przy wyborze odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej.

Cel podróży pozwala na dopasowanie odpowiedniego profilu ochrony. Przykładowo, gdy polisa nie będzie obejmować sportów wysokiego ryzyka, wtedy ubezpieczony nie otrzyma odszkodowania, gdy dozna urazu podczas ich uprawiania.

2. Zakres ubezpieczenia turystycznego

Aby sprostać potrzebom turystów wyjeżdżających do Hiszpanii, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę polis. Przy poszukiwaniu najlepszej oferty należy zatem uwzględnić preferowany zakres ubezpieczenia turystycznego.

W podstawowym zakresie ubezpieczenie turystyczne do Portugalii pokrywa:

 • Koszty leczenia.
 • Koszty ratownictwa i poszukiwania.
 • Zwrot kosztów transportu, między innymi transportu medycznego, transportu zwłok po śmierci.
 • Koszty następstw nieszczęśliwych wypadków – NNW.

Jeżeli podróżnik chciałby uzyskać dodatkową ochronę, wtedy może zdecydować się na dokupienie ubezpieczeń, które ją poszerzają.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również dodatkowe polisy:

 • Ubezpieczenie Assistance.
 • Assistance samochodowy.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
 • Klauzula alkoholowa – zdarzenia pod wpływem alkoholu.
 • Ubezpieczenie OC sportowe.
 • Ubezpieczenie opóźnienia lotu i bagażu.
 • Od zachorowania na COVID-19.
 • Ubezpieczenie odwołania lub skrócenia wyjazdu.
 • I inne opcje zależnie od ubezpieczyciela.

3. Dodatkowe opcje do ubezpieczenia turystycznego

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług dodatkowych dla konkretnych osób.

Do wyboru są ubezpieczenia:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
 • Dla osób z przewlekłymi chorobami.
 • sportowców – osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne.
 • Dla osób podróżujących w celach pracowniczych.

Na szczególną uwagę zasługują ubezpieczenia dla sportowców, które pozwalają na uzyskanie dodatkowej ochrony dla osób uprawiających sporty amatorsko i zawodowo. Polisa powala na pokrycie podwyższonych kosztów leczenia, ratownictwa, transportu w ramach wyznaczonych sportów. Dostępne są także ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie OC sportowe – zapewnia ochronę odpowiedzialności cywilnej podczas uprawiania sportów.

4. Suma ubezpieczenia

Aby zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Portugalii, warto wziąć pod uwagę także sumę ubezpieczenia gwarantowaną przez ubezpieczyciela. Pod tym terminem znajduje się limit kosztów, do których ponosi on odpowiedzialność za klienta.

Najtańsze polisy zapewniają niższe sumy gwarancyjne ubezpieczenia, natomiast te droższe większą ochronę. Różnice wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych w przypadku kosztów leczenia i ratownictwa. Wysoka suma ubezpieczenia pozwala na pokrycie wydatków związanych ze zdarzeniami powodującymi poważne konsekwencje finansowe.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Portugalii?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Portugalii są zróżnicowane i wynoszą od około 4 do 10 zł za jeden dzień ochrony.

Najtańsze polisy podróżne do Portugalii zapewniają podstawową ochronę, która obejmuje koszty leczenia, ratownictwa, transportu i NNW do niewysokiej kwoty. Wystarczy jednak tylko dopłacenie kilku złotych, by otrzymać znacznie szerszą ochronę w niespodziewanych sytuacjach.

Za około 5-7 zł dziennie można zakupić polisę, która będzie zapewniała ochronę w razie utraty bagażu, wyrządzenia szkód – OC w życiu prywatnym, będzie pozwalała na bezpieczne uprawianie sportów.

Warto też podkreślić, że im wyższy koszt składki, tym polisa daje wyższe sumy gwarancyjne – różnice to nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jako że ubezpieczenia turystyczne są zróżnicowane, warto poświęcić czas na zapoznanie się z różnymi ofertami towarzystw. Można zrobić to we własnym zakresie, używając kalkulatora ubezpieczeń podróżnych online.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych bezpłatnie podliczy koszt składki dla podróżnika w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie. Dzięki temu pozwala na wybór najlepszych ofert ubezpieczeniowych i porównanie ich cen, by wybrać dla siebie optymalny zakres ochrony. Za pośrednictwem kalkulatora można także kupić ubezpieczenie bezpośrednio na stronie towarzystwa – nawet w parę minut!

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Portugalii?

Ubezpieczenie do Portugalii może być dopasowane do potrzeb turysty. Może ono obejmować poniższą ochronę:

 • Koszty leczenia – ubezpieczyciel płaci za koszty jak: wizyty lekarskie, diagnostyka, zabiegi, operacje, leki, leczenie stomatologiczne. Suma ubezpieczenia dla kosztów leczenia powinna wynosić minimum 30 000 euro.
 • Koszty ratownictwa – towarzystwo opłaca koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych.
 • Koszty transportu – dotyczy opłacenia kosztów transportu medycznego, transportu zwłok, gdy doszło do śmierci osoby ubezpieczonej za granicą.
 • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – polisa pokrywa między innymi koszty leczenia, rehabilitacji, utraconych zysków i innych następstw wypadków.
 • Ubezpieczenie Assistance – pomoc towarzystwa, między innymi usługi tłumacza, prawnika, opiekunki, kierowcy.
 • Ubezpieczenie bagażu – ubezpieczyciel pokrywa koszty, gdy doszło do kradzieży, zniszczenia albo zaginięcia bagażu. Należy zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej.
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie osobom poszkodowanym przez nieumyślne działania ubezpieczonego.
 • Ubezpieczenie dla sportowców – pozwala na pokrycie podwyższonych kosztów leczenia, ratownictwa. Może obejmować dodatkowo ubezpieczenie sprzętu sportowego, OC sportowe.
 • Ubezpieczenie od opóźnienia lotu i bagażu – dotyczy osób korzystających z podróży lotniczych.
 • Zdarzenia pod wpływem alkoholu – ubezpieczyciel płaci za zdarzenia, które są wywołane przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu.
 • Ubezpieczenie od odwołania lub skrócenia wyjazdu – pozwala na odzyskanie kwoty, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku albo trzeba będzie go odwołać z ważnych powodów, na przykład śmierci bliskiej osoby, choroby.
 • Ubezpieczenie od zachorowania na COVID-19 – towarzystwo wypłaca odszkodowanie.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Portugalii?

Polisę turystyczną do Hiszpanii można kupić samodzielnie, korzystając z porównywarki – kalkulatora ubezpieczeń. Po wyliczeniu kosztów można wykupić polisę na stronie ubezpieczyciela.

Ponadto polisy można wykupić bezpośrednio w towarzystwie, w agencji ubezpieczeniowej oraz w biurze podróży.

​Czy EKUZ działa w Portugalii?

Turyści z Polski mogą korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w Portugalii.

EKUZ pozwala na pokrycie wydatków związanych z podstawowym leczeniem, ale warto wskazać, że nawet właściciele karty muszą pokrywać określone koszty, między innymi za pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie w prywatnych placówkach, leki czy transport medyczny do Polski.

Warto zatem pamiętać o tym, żeby nawet wtedy, gdy dysponuje się EKUZ, dokupić ubezpieczenie turystyczne do Portugalii. Dzięki temu nawet poważne choroby czy urazy, jakie przydarzyły się podczas wyjazdu za granicą, nie będą powodowały wysokich kosztów.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Portugalii

​Podsumowanie

Portugalia to zachwycający kraj, w którym można spędzać czas na wypoczynku na pięknych plażach, uprawianiu sportów, zwiedzaniu zachwycających miast. Aby wyjazd za granicę był całkowicie udany, warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym do Portugalii, z którym będzie można spać spokojnie!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia