Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Chorwacja od lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród Polaków. Gdy także planujesz swój wakacyjny wyjazd do miasta jak Split, Hvar czy na wyspę Krk, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie ubezpieczeniowej. Indywidualnie dobrana polisa turystyczna pozwoli na uzyskanie szerokiej ochrony podczas zagranicznego wyjazdu. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy podróżnej? Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji wybrać?

​Chorwacja – informacje MSZ

Chorwacja traktowana jest jako kraj bezpieczny. W większych miastach i miejscowościach turystycznych może dojść do kradzieży, dlatego podróżujący powinni uważać na swoje mienie i unikać tłumów, uważać podczas jazdy komunikacją publiczną, a także nie pozostawiać swojego wartościowego mienia w obiektach noclegowych. Zagrożeniem w Chorwacji jest trzęsienie ziemi – kraj znajduje się w regionie sejsmicznym.

Aktualne informacje związane z ostrzeżeniami dla osób wyjeżdżających do Chorwacji można znaleźć na stronie internetowej MSZ.

​Podróż do Chorwacji – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wakacyjny wyjazd może być związany z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Właśnie dlatego powstały ubezpieczenia turystyczne, których zadaniem jest zapewnienie turystom spokojnego snu podczas urlopu.

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj polisy, która stanowi najczęściej grupę produktów ubezpieczeniowych dotyczących turystyki i rekreacji. Są one skierowane osób podróżujących za granicę, aby zmniejszyć ryzyko konsekwencji związanych z wyjazdem.

Polisy podróżne można zakupić obecnie w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Są one oferowane również dla turystów decydujących się na wyjazd do Chorwacji.

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji wybierane jest głównie przez osoby, które samodzielnie wyjeżdżają za granicę w celach wypoczynkowych. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na samodzielny wyjazd, co daje możliwość jego zaplanowania od początku do końca, a także zmniejszenia kosztów związanych z urlopem.

Dodatkowo na zakup polisy turystycznej do Chorwacji można zdecydować się przy wyjeździe służbowym, zawodowym.

Za pomocą polisy turystycznej można uzyskać ochronę w poniższych ramach:

 • Leczenie – obejmuje koszty wizyt lekarskich, diagnostyki, zabiegów, operacji, leków.
 • Transport – w tym także transport medyczny do Polski.
 • Poszukiwanie i ratownictwo.
 • NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków.
 • OC w życiu prywatnym.
 • Ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty ekstremalne
 • OC sportowe.
 • Ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie rezygnacji i skrócenia wyjazdu.
 • Assistance.

Aby skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, należy skontaktować się z ubezpieczycielem lub zaprezentować potwierdzenie zawartej umowy ubezpieczeniowej.

Właściwie dobrane ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji może sprawić, że wyjazd będzie udany nawet wtedy, gdy w jego trakcie pojawią się nieprzewidziane zdarzenia. Ich koszty może pokryć wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe, dlatego turysta nie musi ponosić ich samodzielnie. To oszczędność nawet setek tysięcy złotych!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Chorwacji?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego ma bardzo duże znaczenie, dlatego też przed wyjazdem warto zapoznać się bliżej z dostępnymi ofertami i znaleźć taką, która będzie zapewniała właściwy poziom ochrony w atrakcyjnej cenie.

Jako że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom szeroką gamę różnych ubezpieczeń, a także dodatkowych opcji, duże znaczenie ma określenie celu podróży i dodatkowo własnych potrzeb pod kątem ochrony.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji, należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

1. Charakter wyjazdu

Wyjazd do Chorwacji może mieć charakter turystyczny, ale również służbowy czy zawodowy. Stąd też przy wykupie ubezpieczenia należy wskazać, w jakim celu zamierza się podróżować.

Gdy wyjazd ma mieć charakter wypoczynkowy, należy wybrać ubezpieczenie turystyczne tego typu. Wówczas można skorzystać z podstawowego zakresu ochrony ubezpieczeniowej albo zdecydować się na wykupienie dodatkowych usług.

2. Aktywności podczas wyjazdu

Wyjazd wakacyjny do Chorwacji może koncentrować się na zwiedzaniu lub może obejmować inne aktywności. Stąd też przy wyborze odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej należy wziąć je pod uwagę.

Najczęściej podróżujący w celach turystycznych, który na miejscu zamierzają uprawiać sporty, decydują się na zakupienie specjalnego ubezpieczenia zapewniającego wtedy dodatkową ochronę. Dzięki temu można bezpiecznie uprawiać również sporty ekstremalne, na przykład wspinaczkę, skoki spadochronowe.

3. Uczestnicy wyjazdu

W przypadku wyjazdów rodzinnych można zdecydować się na specjalną ochronę dedykowaną dla rodzin, między innymi w ramach pakietu Assistance. Dzięki temu można uzyskać pomoc polegającą na opiece nad dziećmi czy zapewnieniu noclegu lub organizacji transportu.

4. Maksymalna suma gwarancyjna

Określa ono maksymalną sumę ochrony ubezpieczeniowej w przypadku leczenia oraz innych zdarzeń, których koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Najlepiej, aby maksymalna suma gwarancyjna była jak najwyższa, ponieważ wtedy turysta może otrzymać wsparcie nawet wtedy, gdy będzie ono związane z bardzo wysokimi kosztami, na przykład drogiej akcji ratowniczej czy operacji.

5. Wartość bagażu

Polisy ubezpieczeniowe oferowane są z różnymi kwotami maksymalnej ochrony, która określa, do jakiej sumy ponosi odpowiedzialność ubezpieczyciel.

Gdy na wyjazd zamierza się zabrać droższy sprzęt, na przykład komputer, aparat fotograficzny, w takim przypadku warto sprawdzić kwotę ochrony i dostosować ją do wartości mienia. Dzięki temu będzie można otrzymać stosowne odszkodowanie w razie uszkodzenia, utraty albo kradzieży bagażu.

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do Chorwacji są zróżnicowane, dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z różnymi propozycjami towarzystw. Dzięki temu można wybrać najkorzystniejszą ofertę w przystępnej cenie.

Za jeden dzień ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji należy zapłacić jedynie około 4 złotych!

W ramach powyższej ceny można otrzymać podstawowy zakres ochrony, między innymi w ramach kosztów leczenia, transportu, ratownictwa oraz NNW. Aby uzyskać szerszą ochronę, konieczne jest dokupienie dodatkowych opcji zgodnie ze swoimi potrzebami. Wówczas ceny plasują na poziomie około 6-8 zł na dzień.

Ceny polis ubezpieczeniowych w różnych towarzystwach można sprawdzić już teraz – wystarczy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Po wypisaniu formularza prezentują one ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, co pozwala na uzyskanie przekroju oferta i znalezienie najlepszej oferty.

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji może obejmować ochronę w szerokim zakresie dopasowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Stąd ważne jest również dokładne zapoznanie się ze szczegółami ochrony.

Precyzyjne informacje dotyczące zakresem ochrony ubezpieczeniowej można znaleźć w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia. Wymieniają one zakres ochrony oraz wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczenie nie będzie działało.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej:

 • Leczenie – w ramach ubezpieczenia turystycznego można pokryć koszty jak wizyty lekarskie, badania, zabiegi, pobyt w szpitalu, leki.
 • Transport – ubezpieczenie pozwala na pokrycie wydatków związanych z transportem osoby ubezpieczonej na terenie kraju i do Polski.
 • Poszukiwanie i ratownictwo – w ramach polisy opłacana jest akcja poszukiwawcza oraz ratownicza, na przykład w przypadku osób uprawiających sporty.
 • Assistance – ochrona obejmuje pomoc w sytuacjach jak rezerwacje noclegów, organizacja transportu, opieka dla dzieci.
 • Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków, umożliwia otrzymanie odszkodowania wtedy, gdy doszło do wypadku wymagającego leczenie, rehabilitacji. Pozwala też na otrzymanie odszkodowania w przypadku śmierci ubezpieczonego.
 • OC w życiu prywatnym – wypłacane, gdy ubezpieczony wyrządził nieumyślnie szkodę.
 • OC sportowe – rozszerza ochronę OC na uprawiane sporty.
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – umożliwia otrzymanie odszkodowania w sytuacjach jak kradzież, zniszczenie, utrata mienia.
 • Ubezpieczenie rezygnacji lub skrócenia wyjazdu – na przykład w razie choroby, śmierci bliskiej osoby.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji można zakupić w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, także za pośrednictwem internetu.

Ubezpieczenie można zakupić:

 • W siedzibie ubezpieczyciela.
 • Na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • W biurze agenta ubezpieczeniowego.

Aby wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową, warto poświęcić chwilę na wykonanie kalkulacji w kalkulatorach ubezpieczeń turystycznych online. Kalkulatory pozwalają na bezpłatne porównanie ofert w wielu towarzystwach jednocześnie, dzięki czemu można łatwo wyszukać najkorzystniejszą ofertę.

​Czy EKUZ działa w Chorwacji?

Chorwacja jako członek Unii Europejskiej umożliwia korzystanie z EKUZ, dlatego pozwala na dostęp do leczenia bez opłat w wyznaczonym zakresie.

Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) wydaje się osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia i potwierdza posiadane ubezpieczenie zdrowotne. Kartę EKUZ można wyrobić w placówce NFZ.

Warto jednak pamiętać o tym, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie daje dostępu do wszystkich usług medycznych, dlatego też najlepiej zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie prywatne, aby dzięki temu otrzymać szerszą ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji wymagających opieki medycznej.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Chorwacji

Przed wyjazdem samochodem sprawdź jak działają winiety w Chorwacji w 2022.

​Podsumowanie

Chorwacja to popularny kierunek urlopowych wyjazdów Polaków. Gdy także chcesz zdecydować się na wyjazd do Chorwacji, nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu turystycznym. To dopasowane do indywidualnych wymagań pozwala na uzyskanie maksymalnej ochrony, by wyjazd nie zakończył się wysokim rachunkiem za usługi medyczne lub specjalistyczny transport do kraju. Z dostępnymi ofertami ubezpieczeń turystycznych można zapoznać się online!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia