Karta EKUZ w Islandii to za mało!
-
WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
-
Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
-
Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu

Islandia to jedno z tych państw, które powinien odwiedzić każdy miłośnik natury. Miejscowe krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach, a islandzkie gejzery są znane wszystkim turystom. Co istotne, wyjazd na Islandię wymaga naprawdę dobrych przygotowań. Szczególnie istotne jest to, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pobytu na tej niezwykłej wyspie. Jeżeli chodzi o turystów z Polski, najlepszym zabezpieczeniem bez wątpienia będzie karta EKUZ w Islandii. Dlaczego warto mieć ją przy sobie i co zapewnia ten dokument?
Jak działa EKUZ w Islandii?
Już przy pierwszej wizycie na Islandii turyści szybko zorientują się, że w tym malowniczym kraju panują bardzo wysokie ceny. Co ciekawe, miejscowa waluta, czyli korona islandzka, jest zdecydowanie tańsza w porównaniu do polskiej złotówki. Na ten moment 1 złotówka stanowi równowartość 34-35 koron islandzkich. Mimo tego lokalne ceny będą bardzo wysokie z punktu widzenia polskiego turysty. Warto zatem mieć to na uwadze w kontekście świadczeń medycznych.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli po prostu karta EKUZ, to świadczenie o charakterze ogólnoeuropejskim. Mogą z niego korzystać wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Choć Islandia nie należy do struktur unijnych, kraj ten od ponad 50 lat jest członkiem EFTA. Z tego względu karta EKUZ Islandia będzie honorowana w miejscowych szpitalach.
Aby uzyskać dostęp do opisywanego dokumentu, należy złożyć stosowny wniosek w najbliższym oddziale NFZ. Karta EKUZ Islandia jest wydawana bez pobierania dodatkowych opłat. Tym samym można ją otrzymać zupełnie za darmo. Dzięki niej turysta uzyska możliwość korzystania z publicznych placówek medycznych na terytorium Islandii.
Co obejmuje EKUZ w Islandii?
Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:
- Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
- Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
- Karta EKUZ w Islandii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.
Co warto wiedzieć o służbie zdrowia na Islandii?
Islandia to jeden z najbogatszych krajów europejskich, co częściowo tłumaczy tak wysokie ceny poszczególnych usług. Jednak wysoki poziom zamożności wpływa również na standardy miejscowej służby zdrowia. Także i pod tym względem Islandia plasuje się w europejskiej czołówce.
Wysokie standardy usług medycznych to z pewnością dobra informacja dla podróżnych. Niestety jest też zła wiadomość. Otóż na Islandii obowiązuje powszechna zasada współpłacenia za usługi medyczne. Oznacza to, że nawet osoby posiadające ważne ubezpieczenie zdrowotne – muszą płacić za udzieloną pomoc lekarską. Taka konieczność obejmuje również turystów.
Pewną pociechą będzie fakt, że jest to tylko częściowa odpłatność za leczenie. Zdecydowana większość kosztów podlega bowiem refundacji. Rzecz jasna dotyczy ona tylko tych przypadków, gdy leczenie miało miejsce w publicznym szpitalu lub poradni. Jak można to sprawdzić? Na Islandii działa tzw. Sjúkratryggingar Íslands, czyli organ będący odpowiednikiem polskiego NFZ-u. Pod jego nadzorem funkcjonuje sieć państwowych placówek medycznych określanych jako Heilsugæslustöð. Zasada jest więc prosta. Aby uzyskać prawo do częściowej refundacji leczenia, należy udać się do przychodni oznaczonej takim symbolem. Co jasne, potrzebna wtedy będzie również karta EKUZ Islandia.
Pozostaje więc odpowiedzieć na kluczowe pytanie. Jak wysokie mogą być koszty związane z częściową odpłatnością leczenia? Tutaj wiele zależy od rodzaju udzielonych świadczeń. Islandzkie placówki medyczne zazwyczaj działają w godzinach 8:00-16:00. W późniejszym czasie dyżur pełni wyznaczony lekarz oraz pielęgniarka. Jeżeli zatem turysta uda się do poradni w godzinach jej otwarcia, zapłaci 1200 koron islandzkich. Jest to równowartość około 35 złotych za jedną wizytę. Natomiast udanie się do poradni poza godzinami otwarcia oznacza wydatek rzędu 3100 koron (około 90 złotych).
Turysta pokrywa również koszty leczenia stomatologicznego oraz wizyty u specjalisty. Natomiast hospitalizacja w nagłych przypadkach zagrożenia życia pozostaje w 100% refundowana.
Czy karta EKUZ Islandia jest potrzebna?
Ktoś może teraz pomyśleć, że konieczność pokrycia częściowej odpłatności za leczenie podważa sens posiadania karty EKUZ. Takie myślenie jest jednak całkowicie błędne. Bez tego dokumentu turysta będzie musiał opłacić 100% kosztów leczenia. To z kolei wiązałoby się z ogromnymi wydatkami. Dlatego karta EKUZ Islandia jest bez wątpienia potrzebna.
Nie znaczy to jednak, że ten dokument rozwiązuje wszystkie kłopoty turystów. Pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne oraz prywatną opiekę lekarską pozostaje sporym problemem. Jeżeli ktoś dysponuje mniejszym budżetem, nawet częściowa odpłatność będzie stanowić dla niego obciążenie. Toteż kartę EKUZ należy mieć przy sobie, ale warto pamiętać, iż nie chroni ona przed wszystkimi wydatkami.
Ubezpieczenie turystyczne – idealna alternatywa dla karty EKUZ?
Przydatność karty EKUZ nie polega dyskusji, choć ciężko kwestionować pewne braki w zakresie dokumentu. Dlatego turyści nie muszą ograniczać się tylko do tego świadczenia. Co prawda, kartę EKUZ i tak warto sobie wyrobić. Jednak poza nią każdy podróżny może zaopatrzyć się w prywatną polisę turystyczną.
Ubezpieczenia dla podróżnych mają jedną ważną zaletę. Gwarantują one pełne pokrycie kosztów leczenia do określonej kwoty. W ich przypadku częściowa odpłatność nie stanowi problemu, ponieważ ubezpieczyciel bierze ją na siebie. Prywatna polisa umożliwia również turyście korzystanie z prywatnych poradni i szpitali na Islandii. Również w tym przypadku asekurator zapewnia pokrycie kosztów związanych z udzieleniem pomocy lekarskiej.
Jest więc to znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby uzupełnić braki karty EKUZ. Naturalnie sam zakup ubezpieczenia turystycznego oznacza dodatkowy wydatek. Jednakże wyższy poziom ochrony bez dwóch zdań rekompensuje poniesione koszty.
Polisa turystyczna? Tak, ale…
Przy zakupie polisy turystycznej trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, ubezpieczenie (podobnie jak karta EKUZ Islandia) nie zapewnia refundacji planowanych zabiegów medycznych. Takie świadczenia mają pomóc turyście jedynie w nagłych sytuacjach, gdy jego życie lub zdrowie będzie zagrożone.
Po drugie, polisa powinna obejmować wysoką kwotę maksymalnej refundacji kosztów leczenia. Wszystko z powodu cen obowiązujących na Islandii. Trzeba przy tym pamiętać, że przekroczenie limitu refundacji będzie skutkować obciążeniem budżetu turysty. Tego z kolei należy bezwzględnie unikać.
Po trzecie, każde ubezpieczenie zawiera w swojej treści tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Jest to wykaz sytuacji, w których asekurator nie będzie musiał refundować leczenia. Zazwyczaj wyłączenia tego typu obejmują np. doznanie uszczerbku na zdrowiu po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Niemniej szczegółowa zawartość wykazu zależy tylko od danego asekuratora. W związku z tym przed zakupem polisy należy koniecznie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Islandii
Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Islandii?
Pomimo pewnych braków w ochronie karta EKUZ Islandia stanowi niezbędnik każdego turysty. Jest to całkowicie darmowe świadczenie zapewniające pomoc w nagłych wypadkach. Choćby z tego względu warto wyrobić sobie ten dokument jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli jednak turysta chciałby uzyskać bardziej kompleksową ochronę, zakup dodatkowej polisy będzie zdecydowanie wskazany. Prywatne ubezpieczenia zapewniają pełną refundację kosztów leczenia, dzięki czemu turysta nie musi ich finansować z własnej kieszeni. Ponadto polisa gwarantuje możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej oraz zapewnia refundację dodatkowych usług (np. transportu medycznego do Polski). Biorąc więc pod uwagę wysokie ceny panujące na Islandii – posiadanie obydwu świadczeń wydaje się rozsądne.
Sprawdź nasze Ubezpieczenia
Gdzie działa karta EKUZ?

w Austrii

w Belgii

w Bułgarii

w Chorwacji

na Cyprze

w Czechach

w Danii

w Estonii

w Finlandii

we Francji

w Grecji

w Hiszpanii

w Holandii

w Irlandii

w Islandii

w Liechtenstein

na Litwie

w Luksemburgu

na Malcie

w Niemczech

w Norwegii

w Portugalii

w Rumunii

w Szwajcarii

w Szwecji

na Słowacji

na Słowenii

w Wielkiej Brytanii

na Węgrzech

we Włoszech

na Łotwie