Karta EKUZ w Estonii to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Trzeba przyznać, że Estonia nie cieszy się wśród turystów szczególnie dużą popularnością. Jeżeli jednak ktoś postanowi odwiedzić ten niewielki kraj, na pewno tego nie pożałuje. Amatorzy zwiedzenia powinni zwrócić szczególną uwagę na miasto Tallin, czyli stolicę Estonii. Można tam odnaleźć mnóstwo historycznych obiektów i liczne zabytki. Z kolei miłośnikom przyrody warto polecić relaks na łonie natury w otoczeniu miejscowych lasów oraz jezior. Niezależnie od charakteru podróży, każdemu turyście przyda się karta EKUZ w Estonii. Dlaczego jest ona tak ważna?

Jak działa EKUZ w Estonii?

Ubezpieczenia zdrowotne realizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązują nie tylko w Polsce. Każdy ubezpieczony Polak może skorzystać z posiadanej ochrony również poza granicami kraju. W tym celu należy jednak wyrobić sobie kartę EKUZ. Ten dokument uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej w krajach członkowskich EU oraz EFTA.

Karta EKUZ Estonia zapewnia więc dostęp do podstawowych świadczeń lekarskich podczas pobytu w tym kraju. Jednak tutaj pojawia się istotne ograniczenie. Otóż turyści mają prawo do korzystania wyłącznie z publicznej służby zdrowia. Leczenie w prywatnych gabinetach i szpitalach nie podlega refundacji, co oznacza, że turysta sam będzie musiał pokryć jego koszty.

Co obejmuje EKUZ w Estonii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Estonii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia w Estonii?

Każdy kraj posiada swoje własne regulacje w zakresie działania publicznej służby zdrowia. Jeżeli chodzi o Estonię, miejscowe zasady są dość podobne do reguł, które obowiązują w Polsce. Wszystkie osoby mające ważne ubezpieczenie zdrowotne mogą za darmo udać się do lekarza pierwszego kontaktu i zasięgnąć porady. Pacjenci nie płacą również za ratownictwo, w tym także za ratownictwo lotnicze.

Natomiast pewne rozbieżności pojawiają się w przypadku leczenia specjalistycznego. Tutaj funkcjonuje bowiem zasada częściowej odpłatności za udzielone usługi medyczne. Dotyczy to przede wszystkim: wizyt u lekarzy specjalistów, leczenia stomatologicznego oraz hospitalizacji. Na szczęście zdecydowaną większość kosztów wciąż pokrywają kasy chorych. Dzięki temu pacjenci płacą dość symboliczne kwoty. Przykładowo, wizyta u dentysty oznacza wydatek rzędu 5 euro. Natomiast za każdy dzień hospitalizacji pacjent musi zapłacić 2,5 euro*.

Co jasne, takie wyliczenia dotyczą tylko usług realizowanych przez publiczne placówki medyczne. Jeśli pacjent zdecyduje się na prywatne leczenie, wszystkie koszty będą zdecydowanie wyższe. Karta EKUZ Estonia nie zapewni wtedy nawet częściowej refundacji, dlatego trzeba mieć to na uwadze.

*Z zastrzeżeniem, że łączny rachunek za jednorazowy pobyt w szpitalu nie może przekroczyć sumy 25 euro.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Czy karta EKUZ Estonia jest potrzebna turystom?

Powyższe wyliczenia jasno pokazują, że karta EKUZ nie chroni przed częściową odpłatnością za usługi medyczne. Ponadto zapewnia ona refundację tylko wtedy, gdy turysta podda się leczeniu w publicznej placówce. Trudno więc uznać ją za kompleksowe świadczenie.

Z drugiej strony nie można umniejszać jej znaczenia. Tak naprawdę karta EKUZ Estonia przyda się każdemu turyście, który planuje odwiedzić ten kraj. Warto bowiem pamiętać, że nawet częściowa refundacja kosztów leczenia będzie dużym wsparciem w razie nagłych problemów zdrowotnych. Ponadto gwarancja pokrycia kosztów ratownictwa ma tutaj równie duże znaczenie. Co jasne, turyści nie muszą ograniczać się tylko do takiej ochrony, ale z pewnością warto o nią zadbać. Nie jest to zresztą trudne, gdyż kartę EKUZ można uzyskać za darmo.

Polisa turystyczna Estonia – czy warto mieć dodatkową ochronę?

Poza kartą EKUZ wszyscy turyści mogą przed wyjazdem zakupić dodatkowe ubezpieczenie dla podróżnych. Warto podkreślić, że te dwa świadczenia się wzajemnie nie wykluczają. Jeżeli ktoś chce uzyskać pełne bezpieczeństwo, powinien mieć przy sobie zarówno kartę EKUZ, jak i polisę.

Podstawową zaletą ubezpieczeń turystycznych jest szeroki zakres ochrony, który wyraźnie przewyższa zakres kart EKUZ. Dlaczego? Ponieważ polisy gwarantują refundację wszystkich wydatków związanych z leczeniem. Oznacza to, że asekuratorzy zwracają również koszty takich usług, które normalnie nie podlegają refundacji. Dzięki temu turyści mogą w praktyce uzyskać pomoc lekarską zupełnie za darmo. Co więcej, jeżeli ich polisa obejmuje rozliczenie w formie płatności bezgotówkowej, asekurator automatycznie zajmie się uregulowaniem powstałej należności.

Przydatne informacje na temat ubezpieczeń turystycznych

Kolejną istotną różnicą między ubezpieczeniem turystycznym oraz kartą EKUZ jest to, że karta ma uniwersalny zakres ochrony. Tymczasem polisy dla podróżnych są dostępne w wielu wariantach. Ogólna zasada głosi, iż droższe ubezpieczenia zapewniają szerszy zakres ochrony.

Zazwyczaj kupowanie rozszerzeń ochrony jest dobrowolne. W ten sposób turysta może odpłatnie zwiększyć zakres swojej polisy. Jednak czasami zakup dodatkowych świadczeń jest po prostu konieczny. Dotyczy to choćby osób przewlekle chorych, które muszą uzyskać gwarancję stałej ochrony podczas podróży. Na dodatkowy wydatek powinni być gotowy również sportowcy. Większość dostępnych ubezpieczeń nie obejmuje bowiem uprawiania sportów, a w szczególności dyscyplin ekstremalnych.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Estonii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Estonii?

Jak widać, karta EKUZ Estonia pod wieloma względami różni się od prywatnych ubezpieczeń. Dla wielu osób kluczową informacją będzie darmowy charakter karty EKUZ. Inni z kolei zwrócą uwagę na jej niepełny zakres. Jeżeli ktoś chce uzyskać kompleksowe bezpieczeństwo w trakcie wyjazdu, polisa niewątpliwie będzie lepszym rozwiązaniem. Prywatne ubezpieczenie warto polecić również osobom o szczególnych wymaganiach (np. osobom przewlekle chorym). Warto jednak pamiętać, że nawet fakt posiadania prywatnej polisy nie umniejsza przydatności karty EKUZ. Toteż na wszelki wypadek należy wyrobić sobie ten dokument.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia