Karta EKUZ w Danii to za mało!

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Na przestrzeni ostatnich lat duńska turystyka coraz bardziej zyskuje na popularności. Po części wynika to z faktu, że lotnisko w Kopenhadze zaczęło obsługiwać połączenia realizowane przez tanie linie lotnicze. Dzięki temu pasjonaci podróżowania mogą bez większych problemów zorganizować sobie krótki urlop w skandynawskim stylu. Warto jednak pamiętać, że skandynawski styl oznacza także wysokie ceny, które są typowe dla wszystkich północnych krajów. Dlatego turyści powinni zadbać o to, aby w ich portfelach poza gotówką znalazła się karta EKUZ w Danii. Taki dokument będzie nieocenionym wsparciem w razie nagłych problemów ze zdrowiem.

Jak działa EKUZ w Danii?

Powstanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można śmiało określić mianem fundamentu bezpiecznej turystyki. Ten niepozorny dokument uratował już niejednego pasjonata podróży. Dzięki niemu obywatele państw członkowskich UE, którzy posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne, mogą uzyskać pomoc lekarską na terenie całej wspólnoty.

Wystawianiem takich kart zajmują się organy odpowiedzialne za państwowe ubezpieczenia zdrowotne. W Polsce taką funkcję pełni Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego karty EKUZ są wystawiane właśnie przez NFZ. Aby uzyskać taki dokument, wystarczy tylko złożyć wymagany wniosek. Karta EKUZ w ciągu kilku dni powinna być gotowa do odbioru.

Co obejmuje EKUZ w Danii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

 1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
 2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
 3. Karta EKUZ w Danii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Co warto wiedzieć o duńskiej służbie zdrowia?

Wspomniana karta EKUZ Dania zapewnia możliwość korzystania z lokalnej opieki medycznej. Posiadacze tego dokumentu w praktyce otrzymują dokładnie takie same prawa, jak wszyscy obywatele Danii. Oznacza to, że turyści muszą stosować się do zasad obowiązujących w duńskiej służbie zdrowia.

Na szczęście Polacy pod tym względem nie będą mieli większego problemu. Dlaczego? Albowiem duńska służba zdrowia funkcjonuje na podobnych zasadach co jej polski odpowiednik. Z tego względu wszystkie podstawowe świadczenia ambulatoryjne i szpitalne pozostają bezpłatne. Koszty leczenia zostają uregulowane przez duńskie kasy chorych oraz fundusze ubezpieczeniowe. Oczywiście dotyczy to jedynie usług świadczonych w publicznych placówkach. Jeżeli ktoś postanowi leczyć się prywatnie, musi samodzielnie pokryć koszty takich świadczeń.

Jedynymi odstępstwami od tej reguły są usługi stomatologiczne. Tutaj refundacja jest tylko częściowa, co oznacza, że osoby pełnoletnie muszą samodzielnie opłacić część kosztów. Podobne rozwiązanie obowiązuje w Polsce, gdyż NFZ refunduje tylko niektóre zabiegi stomatologiczne. Dlatego obecność takich opłat nie powinna zaskakiwać polskich turystów.

Karta EKUZ Dania – czy warto ją mieć?

Kolejną zaletą karty EKUZ jest fakt, że NFZ nie pobiera żadnych opłat za jej wyrobienie. Toteż każda ubezpieczona osoba może uzyskać taki dokument za darmo. Jest więc to kolejny argument przemawiający za tym, aby wyrobić sobie taką kartę.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Jednocześnie trzeba podkreślić, że karta EKUZ Dania nie zawsze zapewni refundację leczenia. Dlaczego? Ponieważ istnieje określone zestawienie usług medycznych, które nie są objęte zakresem EKUZ. Do tego grona należy między innymi:

 • transport medyczny turysty do jego ojczystego kraju (w tym transport zwłok);
 • korzystanie z niepublicznej opieki lekarskiej;
 • wspomniane zabiegi stomatologiczne.

Ubezpieczenie turystyczne Dania – kto powinien z niego skorzystać?

Karta EKUZ Dania ma zatem dość kompleksowy zakres. Jednak najbardziej przezorni turyści mogą zadbać o to, aby uzupełnić jej nieliczne braki. W jaki sposób?

Prywatne ubezpieczenia turystyczne są pozbawione ograniczeń typowych dla kart EKUZ. Przede wszystkim takie polisy zapewniają refundację leczenia prywatnego. Może być to naprawdę przydatne w przypadku osób, które planują pobyt z dala od większych ośrodków miejskich. Ponadto ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztu transportu medycznego do kraju. Dzięki temu turysta zyska pewność, że ewentualne leczenie oraz rekonwalescencję będzie mógł kontynuować w Polsce.

Czy polisa turystyczna jest pozbawiona ograniczeń?

Przy porównaniu ubezpieczenia turystycznego oraz karty EKUZ okaże się, że to polisa ma szerszy zakres ochrony. Taka zależność sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Nie oznacza to jednak, iż komercyjne ubezpieczenia są zupełnie pozbawione wad. Jedną z nich jest choćby ich odpłatność, ponieważ turysta musi przy zakupie opłacić składkę. Tymczasem karta EKUZ Dania zostanie wydana przez NFZ zupełnie za darmo. Niemniej warto mieć na uwadze fakt, iż ubezpieczenia turystyczne są stosunkowo tanie. Za każdy dzień ochrony turysta musi średnio zapłacić kilka złotych.

Dużo większym ograniczeniem są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których asekurator może odmówić refundacji leczenia. Jeśli chodzi o polisy turystyczne, wyłączenia odpowiedzialności dotyczą między innymi:

 • refundacji zaplanowanego wcześniej leczenia;
 • pokrycia kosztów leczenia w momencie, gdy ubezpieczony uległ wypadkowi pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
 • celowych prób wyłudzenia odszkodowania.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Danii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Danii?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, każdy turysta powinien dokładnie określić, czego oczekuje od posiadanego świadczenia. Jeżeli zależy mu tylko na podstawowym zakresie ochrony, karta EKUZ Dania powinna wystarczyć. Osobom bardziej przezornym warto jednak polecić ubezpieczenie turystyczne ze względu na jego szerszy zakres. Co istotne, jednoczesne posiadanie prywatnej polisy oraz karty EKUZ się nie wyklucza. Wręcz przeciwnie! Dla bezpieczeństwa warto mieć przy sobie obydwa dokumenty.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia