karta ekuz w danii
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Danii? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Danii? Co obejmuje?

Na przestrzeni ostatnich lat duńska turystyka coraz bardziej zyskuje na popularności. Po części wynika to z faktu, że lotnisko w Kopenhadze zaczęło obsługiwać połączenia realizowane przez tanie linie lotnicze. Dzięki temu pasjonaci podróżowania mogą bez większych problemów zorganizować sobie krótki urlop w skandynawskim stylu. Warto jednak pamiętać, że skandynawski styl oznacza także wysokie ceny, które są typowe dla wszystkich północnych krajów. Dlatego turyści powinni zadbać o to, aby w ich portfelach poza gotówką znalazła się karta EKUZ w Danii. Taki dokument będzie nieocenionym wsparciem w razie nagłych problemów ze zdrowiem.

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ do Danii?

Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego nabywca musi między innymi zaznaczyć, jaki kraj jest celem jego wyjazdu. W przypadku karty EKUZ nie ma takiego wymogu, ponieważ ten dokument działa na całym obszarze Unii Europejskiej oraz porozumienia EFTA. Dlatego we wszystkich krajach należących do tych wspólnot można korzystać z karty EKUZ.

Samo wyrobienie tego dokumentu jest bardzo proste. Kartę EKUZ mogą otrzymać wszystkie osoby objęte krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Wystarczy tylko wypełnić i złożyć dedykowany wniosek o wydanie karty EKUZ. Można to zrobić osobiście w oddziale NFZ lub skorzystać z metody złożenia wniosku na odległość.

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ zależy od wybranej metody. Przy osobistym złożeniu wniosku kartę EKUZ można uzyskać właściwie od ręki. Natomiast przy wyborze innej metody czas oczekiwania może wynieść nawet 2 tygodnie.

Karta EKUZ – co obejmuje w Danii?

Dzięki karcie EKUZ turysta może uzyskać refundację kosztów leczenia zagranicznego. Jednak trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Mianowicie zwrot takich kosztów może zostać przyznany tylko w określonych przypadkach. Z tego względu turyści powinni znać podstawowe zasady korzystania z karty EKUZ. Złamanie tych reguł może bowiem prowadzić do utraty możliwości skorzystania z takiej refundacji. Na czym więc polegają te zasady?

  1. Turyści mogą skorzystać z karty EKUZ tylko w razie zagrożenia zdrowia lub życia. Karta EKUZ nie służy do refundacji pomocy lekarskiej w mniej poważnych przypadkach.
  2. Karty EKUZ są akceptowane tylko w placówkach o statusie publicznym. Prywatne leczenie nie jest objęte zakresem kart EKUZ i dlatego nie podlega refundacji
  3. Karta EKUZ w Danii gwarantuje zwrot kosztów jedynie w przypadku tych niezbędnych zabiegów medycznych.

Co daje nam karta EKUZ w Danii?

Powstanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można śmiało określić mianem fundamentu bezpiecznej turystyki. Ten niepozorny dokument uratował już niejednego pasjonata podróży. Dzięki niemu obywatele państw członkowskich UE, którzy posiadają ważne ubezpieczenie zdrowotne, mogą uzyskać pomoc lekarską na terenie całej wspólnoty.

Wystawianiem takich kart zajmują się organy odpowiedzialne za państwowe ubezpieczenia zdrowotne. W Polsce taką funkcję pełni Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego karty EKUZ są wystawiane właśnie przez NFZ. Aby uzyskać taki dokument, wystarczy tylko złożyć wymagany wniosek w najbliższym oddziale NFZ. Karta EKUZ w ciągu kilku dni powinna być gotowa do odbioru.

Czym grozi brak karty EKUZ w Danii?

Okazanie karty EKUZ w czasie rejestracji do lekarza jest niezbędne do uzyskania statusu pacjenta publicznej opieki zdrowotnej. Tylko taki status daje z kolei prawo do otrzymania późniejszej refundacji kosztów leczenia. W związku z tym brak karty EKUZ oznacza utratę prawa do takiej refundacji. Przez to turysta będzie musiał pokryć wszystkie koszty swojego leczenia zagranicznego. Warto więc pamiętać o tym, że brak karty EKUZ naprawdę nie jest dobrym pomysłem.

Jak korzystać z karty EKUZ w Danii?

Wspomniana karta EKUZ Dania zapewnia możliwość korzystania z lokalnej opieki medycznej. Posiadacze tego dokumentu w praktyce otrzymują dokładnie takie same prawa, jak wszyscy obywatele Danii. Oznacza to, że turyści muszą stosować się do zasad obowiązujących w duńskiej służbie zdrowia.

Na szczęście Polacy pod tym względem nie będą mieli większego problemu. Dlaczego? Albowiem duńska służba zdrowia funkcjonuje na podobnych zasadach co jej polski odpowiednik. Z tego względu wszystkie podstawowe świadczenia ambulatoryjne i szpitalne pozostają bezpłatne. Koszty leczenia zostają uregulowane przez duńskie kasy chorych oraz fundusze ubezpieczeniowe. Oczywiście dotyczy to jedynie usług świadczonych w publicznych placówkach. Jeżeli ktoś postanowi leczyć się prywatnie, musi samodzielnie pokryć koszty takich świadczeń.

Jedynymi odstępstwami od tej reguły są usługi stomatologiczne. Tutaj refundacja jest tylko częściowa, co oznacza, że osoby pełnoletnie muszą samodzielnie opłacić część kosztów. Podobne rozwiązanie obowiązuje w Polsce, gdyż NFZ refunduje tylko niektóre zabiegi stomatologiczne. Dlatego obecność takich opłat nie powinna zaskakiwać polskich turystów.

W efekcie turysta musi jedynie upewnić się, że wybrana placówka medyczna ma status publicznej. Można po prostu dopytać o to w czasie rejestracji i zapytać, czy karta EKUZ jest tutaj honorowana.

Czy jadąc do Danii trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Ochrona gwarantowana przez kartę EKUZ lub prywatne ubezpieczenie turystyczne jest potrzebna każdemu turyście. Tylko dzięki takim świadczeniom można uzyskać zwrot kosztów leczenia zagranicznego. Niestety, te mogą być naprawdę wysokie, przez co sporo osób może mieć realne problemy z uregulowaniem takich należności. Aby więc uniknąć problemów, po prostu trzeba mieć przy sobie jedno z opisanych świadczeń.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Danii?

Karta EKUZ rozszerza zakres polskiego ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. Dzięki temu można z niego korzystać w Danii oraz na terytorium innych państw należących do UE/EFTA.

Karta EKUZ Dania – czy warto ją mieć?

Kolejną zaletą karty EKUZ jest fakt, że NFZ nie pobiera żadnych opłat za jej wyrobienie. Toteż każda ubezpieczona osoba może uzyskać taki dokument za darmo. Jest więc to kolejny argument przemawiający za tym, aby wyrobić sobie taką kartę.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że karta EKUZ Dania nie zawsze zapewni refundację leczenia. Dlaczego? Ponieważ istnieje określone zestawienie usług medycznych, które nie są objęte zakresem EKUZ. Do tego grona należy między innymi:

  • transport medyczny turysty do jego ojczystego kraju (w tym transport zwłok);
  • korzystanie z niepublicznej opieki lekarskiej;
  • wspomniane zabiegi stomatologiczne.

Ubezpieczenie turystyczne Dania – kto powinien z niego skorzystać?

Karta EKUZ Dania ma zatem dość szeroki zakres. Jednak najbardziej przezorni turyści mogą zadbać o to, aby uzupełnić jej nieliczne braki. W jaki sposób?

Prywatne ubezpieczenia turystyczne są pozbawione ograniczeń typowych dla kart EKUZ. Przede wszystkim takie polisy zapewniają refundację leczenia prywatnego. Może być to naprawdę przydatne w przypadku osób, które planują pobyt z dala od większych ośrodków miejskich. Ponadto ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztu transportu medycznego do kraju. Dzięki temu turysta zyska pewność, że ewentualne leczenie oraz rekonwalescencję będzie mógł kontynuować w Polsce.

Czy polisa turystyczna jest pozbawiona ograniczeń?

Przy porównaniu ubezpieczenia turystycznego oraz karty EKUZ okaże się, że to polisa ma szerszy zakres ochrony. Taka zależność sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Nie oznacza to jednak, iż komercyjne ubezpieczenia są zupełnie pozbawione wad. Jedną z nich jest choćby ich odpłatność, ponieważ turysta musi przy zakupie opłacić składkę. Tymczasem karta EKUZ Dania zostanie wydana przez NFZ zupełnie za darmo. Niemniej warto mieć na uwadze fakt, iż ubezpieczenia turystyczne są stosunkowo tanie. Za każdy dzień ochrony turysta musi średnio zapłacić kilka złotych.

Dużo większym ograniczeniem są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których asekurator może odmówić refundacji leczenia. Jeśli chodzi o polisy turystyczne, wyłączenia odpowiedzialności dotyczą między innymi:

  • refundacji zaplanowanego wcześniej leczenia;
  • pokrycia kosztów leczenia w momencie, gdy ubezpieczony uległ wypadkowi pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
  • celowych prób wyłudzenia odszkodowania.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Danii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Danii?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, każdy turysta powinien dokładnie określić, czego oczekuje od posiadanego świadczenia. Jeżeli zależy mu tylko na podstawowym zakresie ochrony, karta EKUZ Dania powinna wystarczyć. Osobom bardziej przezornym warto jednak polecić ubezpieczenie turystyczne ze względu na szerszy zakres takich świadczeń. Co istotne, jednoczesne posiadanie prywatnej polisy oraz karty EKUZ się nie wyklucza. Wręcz przeciwnie! Dla bezpieczeństwa warto mieć przy sobie obydwa dokumenty.

Najważniejsze informacje:

  • Dania od dawna należy do struktur Unii Europejskiej. Dzięki temu turyści z Polski mogą bez przeszkód podróżować do tego kraju. Ponadto w samej Danii można w razie potrzeby wykorzystać kartę EKUZ i na tej podstawie uzyskać pomoc lekarską.
  • Dobrą informacją dla turystów jest znakomity poziom systemu opieki zdrowotnej w Danii. Miejscowe placówki mają wysokie standardy, dzięki czemu można łatwiej uzyskać pomoc lekarską.
  • Co więcej, liczne usługi medyczne są w Danii bezpłatne. Jedynym warunkiem jest to, aby były one świadczone przez publiczną placówkę medyczną. W przeciwnym razie turysta będzie musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni.
  • Tak naprawdę jedynie leczenie stomatologiczne oraz koszt zakupu leków spoczywa na barkach pacjenta. Pozostałe usługi medyczne z kartą EKUZ powinny zostać zrefundowane.
  • Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ nie pokryje np. kosztu transportu medycznego do Polski. Dlatego bardziej zapobiegliwi turyści mogą zastanowić się nad zakupem prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa uzupełni wszelkie braki w zakresie karty EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy z karty EKUZ można korzystać w Danii?
Jak najbardziej. Dania jest krajem członkowskim UE i jako taki musi respektować karty EKUZ. Dlatego turyści powinni pamiętać o tym, aby przy wyjeździe do tego kraju zabrać ze sobą posiadaną kartę EKUZ.
Jakie opłaty dodatkowe obejmują posiadaczy EKUZ w Danii?
Takich opłat nie ma zbyt wiele. Jeśli pacjent będzie korzystać z publicznych placówek medycznych, zostanie obciążony jedynie kosztem zakupu leków. Odpłatne jest także leczenie stomatologiczne.
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Danii?
Karta EKUZ zapewni podstawową opiekę lekarską podczas pobytu w Danii. Aby jednak uzyskać szerszy wymiar ochrony, turysta może zdecydować się na zakup prywatnej polisy. Takie ubezpieczenie zapewni mu dodatkowe wsparcie oraz dostęp do innych świadczeń (np. odszkodowania w ramach NNW).

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.