Karta EKUZ w Belgii to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Wizyta w krajach Beneluksu z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem dla turystów, którzy kochają zwiedzać oraz oglądać rozmaite zabytki. W samej Belgii można odnaleźć mnóstwo interesujących budynków, a także liczne muzea i galerie. Jednak przed rozpoczęciem zwiedzania warto zadbać o to, żeby pobyt w Belgii był bezpieczny. Dlatego każdy turysta z Polski powinien mieć przy sobie kartę EKUZ w Belgii lub polisę turystyczną. Takie świadczenia zapewnią pomoc w razie nagłych problemów zdrowotnych. Które z nich będzie lepszym wyborem dla turystów?

Jak działa EKUZ w Belgii?

Jednym z celów powstania Unii Europejskiej było stworzenie systemu swobodnej wymiany usług. Dzięki niemu obywatele poszczególnych państw członkowskich mogą korzystać z określonych świadczeń na terenie całej wspólnoty. Taka zależność dotyczy między innymi państwowej opieki zdrowotnej.

Karta EKUZ jest tak naprawdę dokumentem, który jedynie potwierdza, że dana osoba posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne. Na tej podstawie można bowiem otrzymać pomoc medyczną zarówno w swoim ojczystym kraju, jak i w innych państwach UE. Co jasne, dotyczy to jedynie usług świadczonych przez publiczną służbę zdrowia. Wszelkie placówki medyczne o charakterze prywatnym działają na zasadach odpłatności, dlatego karta EKUZ Belgia nie zapewni refundacji takich świadczeń.

Nie jest to zresztą jej jedyne ograniczenie. Karta EKUZ Belgia gwarantuje dostęp tylko do podstawowych świadczeń medycznych, które trzeba udzielić ze względu na nagły charakter sytuacji. To oznacza, że nie można wykorzystać tego dokumentu np. w celu wykonania zaplanowanego zabiegu.

Co obejmuje EKUZ w Belgii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Belgii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Co warto wiedzieć o belgijskiej służbie zdrowia?

Publiczna służba zdrowia w Belgii funkcjonuje na zupełnie innych zasadach. Najważniejszą różnicą między Belgią a Polską jest fakt, że Belgowie muszą samodzielnie płacić za udzielone im usługi medyczne. Dopiero później miejscowe kasy chorych gwarantują pacjentom refundację poniesionych kosztów. Co ciekawe, nie jest to pełna refundacja, ponieważ obejmuje ona tylko część wydatków.

Taka zależność dotyczy również turystów. Co prawda, Polacy mogą zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o refundację poniesionych kosztów. Tutaj jednak widnieje pewien haczyk. Otóż karta EKUZ zapewnia zwrot kosztów leczenia tylko w takim zakresie, który obejmuje również obywateli danego kraju. Jeżeli więc Belgowie muszą samodzielnie pokrywać część wydatków za usługi medyczne, posiadacze karty EKUZ również będą musieli to zrobić.

Karta EKUZ Belgia – czy warto ją mieć?

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Powyższe informacje mogą kwestionować sens posiadania karty EKUZ. Warto jednak pamiętać, że nawet częściowa refundacja kosztów leczenia będzie lepszym rozwiązaniem niż pełna odpłatność. Jest to bardzo istotne, ponieważ ceny w krajach Beneluksu są naprawdę wysokie. Dość powiedzieć, iż opłata za jeden dzień hospitalizacji może wynieść ponad 40 euro! Z tego względu karta EKUZ bez wątpienia przyda się podczas podróży po Belgii.

Co jasne, karta EKUZ zapewnia refundację tylko pod warunkiem, że pacjent był leczony w publicznej placówce. Jak można to sprawdzić? Jeżeli belgijski lekarz świadczy usługi w ramach państwowej służby zdrowia, przy jego nazwisku widnieje adnotacja „geconventioneerde zorgverleners”. Wtedy turyści mogą skorzystać z jego usług i liczyć na późniejszą refundację kosztów leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne Belgia – potrzebne czy zbędne?

Nawet karta EKUZ nie chroni przed odpłatnością za leczenie w belgijskich przychodniach i szpitalach. Nie jest to dobra informacja dla turystów. Na szczęście darmową pomoc lekarską może zapewnić inny dokument – polisa turystyczna.

Ubezpieczenia dla osób podróżujących są sprzedawane przez prywatne firmy, które nie muszą stosować się do przytoczonych wyżej regulacji. Dzięki temu asekuratorzy mogą zaoferować swoim klientom pełną refundację kosztów zagranicznego leczenia. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest to duża oszczędność, albowiem turysta nie musi płacić za udzieloną mu pomoc medyczną. Co więcej, polisa okazuje się dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Asekuratorzy często korzystają z bezgotówkowych form płatności, dzięki czemu turyści nie muszą samodzielnie uiszczać żadnych opłat. Wszelkie formalności w ich imieniu wykona bowiem pracownik firmy ubezpieczeniowej.

Choć państwowa służba zdrowia w Belgii stoi na wysokim poziomie, warto nadmienić, że polisa zapewnia również refundację prywatnego leczenia. Jeżeli będzie taka konieczność, posiadacz ubezpieczenia może skorzystać z usług prywatnych klinik i poradni.

Co warto wiedzieć o polisie turystycznej?

Zakres ubezpieczenia turystycznego jest bez wątpienia szerszy niż zakres karty EKUZ. Jednak to nie oznacza, iż ubezpieczenia dla podróżnych nie mają żadnych ograniczeń. Asekuratorzy także stosują pewne reguły, które dotyczą korzystania z pomocy medycznej podczas pobytu za granicą. Choć każda firma może je inaczej określić, istnieje kilka uniwersalnych zasad:

  1. Turyści mogą uzyskać pomoc lekarską tylko w nagłych przypadkach. Planowane leczenie i zabiegi nie wchodzą w zakres ubezpieczenia.
  2. Osoby przewlekle chore powinny wybrać rozszerzoną wersję polisy turystycznej, która zapewni pomoc przy tego typu schorzeniach.
  3. Ubezpieczyciel odmówi refundacji leczenia, jeżeli turysta trafi do szpitala pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Belgii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Belgii?

Na podstawie powyższych informacji można wskazać kilka istotnych różnić między tymi dwoma świadczeniami. Karta EKUZ Belgia jest darmowa i zapewnia częściową refundację usług medycznych. Z kolei ubezpieczenie gwarantuje pełen zwrot kosztów leczenia, ale jego zakup wiąże się z określonym wydatkiem. Co więc będzie lepszym wyborem? Pod względem bezpieczeństwa to ubezpieczenie zapewnia wyższy poziom ochrony. Natomiast kartę EKUZ i tak warto mieć przy sobie, gdyż jej wyrobienie nic nie kosztuje, a sam dokument może się po prostu przydać.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia