Karta EKUZ w Szwajcarii to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Jedną z wizytówek Szwajcarii są bez wątpienia alpejskie kurorty turystyczne. Zimą takie ośrodki przeżywają prawdziwe oblężenie, a miejscowe stoki narciarskie są zupełnie zdominowane przez turystów. Co jasne, wyjazd do Szwajcarii wcale nie musi zakładać podróży w Alpy. Amatorzy zwiedzenia mogą równie dobrze udać się do Zurychu, Genewy lub Brna. W każdym z tych miast znajdują się liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne. Jeżeli chodzi o samą organizację podróży, tutaj pojawia się ważne pytanie. Czy karta EKUZ w Szwajcarii zapewni pomoc podczas pobytu w tym kraju?

Jak działa EKUZ w Szwajcarii?

Powyższe pytanie jest wyjątkowe zasadne. Szwajcaria pod wieloma względami różni bowiem się od innych europejskich krajów. Choć jest to państwo położone niemal w samym sercu Europy, Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Helweci przez wiele lat dość sceptycznie podchodzili do kwestii szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej. Co prawda, już w 1960 roku Szwajcaria przystąpiła do EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jednak później aktywność tego kraju na arenie międzynarodowej była niemal zerowa. Dopiero w 2002 roku Szwajcarzy w zorganizowanym referendum opowiedzieli się za wstąpieniem w szeregi NATO.

Pomimo tego, że Szwajcaria nie należy do UE, członkostwo tego kraju w strukturach EFTA jest niezwykle istotne. To właśnie ono sprawia, że karta EKUZ będzie honorowana w miejscowych placówkach. Dlatego turyści nie muszą martwić się o swoje bezpieczeństwo. Dzięki takiej karcie można uzyskać pomoc medyczną w publicznych szpitalach albo poradniach.

Z drugiej strony jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się ze specyfiką działania szwajcarskiej służby zdrowia. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ faktyczny zakres karty EKUZ zależy od przepisów regulujących działanie publicznych szpitali i poradni. Taka zależność obowiązuje w każdym europejskim państwie. Tym samym błędem jest myślenie, że karta EKUZ zawsze zapewnia taki sam zakres ochrony. W praktyce turyści mogą bowiem otrzymać tylko takie świadczenia, które przysługują również ubezpieczonym obywatelom danego kraju.

Co obejmuje EKUZ w Szwajcarii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Szwajcarii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa system opieki zdrowotnej w Szwajcarii?

Przy opisywaniu charakterystyki Szwajcarii nie sposób pominąć jeszcze jednego aspektu. Otóż ten kraj (obok Luksemburga i Norwegii) należy do grona trzech najbogatszych państw w Europie. Wysokie PKB oraz dochody osiągane przez Helwetów sprawiają, że miejscowy system opieki zdrowotnej również stoi na bardzo dobrym poziomie. W istocie szwajcarskie szpitale i poradnie wielokrotnie zostały uznane za najlepsze europejskie placówki medyczne. Pod tym względem jedynie holenderski system opieki zdrowotnej może konkurować ze standardami wytyczonymi przez Szwajcarów.

Wysoki poziom systemu opieki zdrowotnej z pewnością ucieszy turystów. Niestety, ich radość może przysłonić inna informacja. Mianowicie w Szwajcarii spora część świadczeń medycznych podlega częściowemu finansowaniu przez pacjentów. Takie regulacje bezpośrednio odnoszą się również do turystów. Co prawda, karta EKUZ Szwajcaria zapewnia określoną refundację usług medycznych, ale pacjent musi wziąć na siebie część kosztów.

O jakich stawkach mowa? W Szwajcarii pacjenci uiszczają zryczałtowaną opłatę w wysokości 33 franków szwajcarskich (około 140 złotych). Obowiązuje ona przy różnych usługach lekarskich, takich jak:

  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu;
  • konsultacja specjalistyczna;
  • leczenie stomatologiczne.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W przypadku hospitalizacji pacjent płaci 15 franków (ok. 70 złotych) za każdy dzień pobytu w szpitalu. Co istotne, taka opłata nie dotyczy dzieci oraz studentów w wieku do 25 lat. Jeśli turysta skorzystał z innych usług medycznych na terenie szpitala, będzie musiał pokryć standardową opłatę 33 franków.

Co ważne, wszystkie opisane koszty odnoszą się tylko do pacjentów korzystających z publicznych szpitali lub poradni. W takich miejscach karta EKUZ Szwajcaria gwarantuje turystom opiekę lekarską bez dodatkowych kosztów (wyłączając wspomnianą opłatę ryczałtową). Aby jednak było to możliwe, pacjent musi mieć pewność, że dana placówka działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Szwajcarskim odpowiednikiem NFZ-u, czyli instytucją odpowiedzialną za finansowanie świadczeń publicznych, jest Gemeinsame Einrichtung KVG. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrany szpital lub przychodnia posiada ważną umowę z tym organem.

Ryzykowne górskie przygody, czyli jak działa ratownictwo w Szwajcarii?

Polscy turyści poniekąd przywykli do tego, że w razie potrzeby mogą skorzystać z darmowego ratownictwa górskiego. Wszakże GOPR i TOPR zapewniają pomoc turystom bez pobierania dodatkowych opłat. Jednakże na terytorium Szwajcarii obowiązują zupełnie inne regulacje.

Co dzieje się w sytuacji, gdy ktoś ulegnie wypadkowi na nartach lub dozna kontuzji w czasie wspinaczki górskiej? Na pewno musi wtedy skorzystać z usług pogotowia górskiego. Dobrą informacją jest to, że karta EKUZ Szwajcaria zapewnia zwrot 50% kosztów zorganizowania takiej akcji. Rzecz jasna drugą połowę należności pokrywa turysta. Brak wspomnianego dokumentu skutkuje koniecznością opłacenia 100% kosztów. Pełna odpłatność obowiązuje również w przypadku akcji ratunkowo-poszukiwawczej, gdy ratownicy muszą odnaleźć zaginionego turystę.

Podobnie zresztą wygląda ogólna kwestia transportu medycznego. Pacjent musi opłacić 50% kosztów nawet w razie zwykłego przejazdu karetką. Warto jednak podkreślić, że pod względem takiej odpłatności obowiązuje limit. Za przejazd karetką nie można zapłacić więcej niż 500 franków rocznie. W przypadku ratownictwa górskiego lub medycznego transportu lotniczego limit ten wynosi 5000 franków rocznie.

Czy polisa turystyczna zapewnia większe bezpieczeństwo?

Jednym z największych atutów prywatnych ubezpieczeń turystycznych jest fakt, że zapewniają one dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej. Turysta nawet wtedy może liczyć na pełną refundację leczenia przez asekuratora. Jest więc to świetna alternatywa podczas pobytu w miejscach, gdzie standardy publicznej opieki zdrowotnej są dość mizerne.

Niemniej w przypadku Szwajcarii sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Koniec końców lokalny system opieki zdrowotnej stoi na najwyższym europejskim poziomie. Dlatego turyści rzadko kiedy są zmuszeni do korzystania z prywatnej opieki lekarskiej. To z kolei może stawiać pod znakiem zapytania sensowność zakupu dodatkowej polisy.

Nie można jednak zapominać o tym, że polisa ma również inne zalety. Przede wszystkim zapewniaona całkowitą refundację leczenia do określonej kwoty. Tym samym jej posiadacze nie muszą płacić nawet zryczałtowanych należności, które są powszechne na terytorium Szwajcarii. Ponadto ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztów transportu medycznego, ratownictwa górskiego, a nawet transportu medycznego do Polski! Jest to szczególnie ważne, gdyż karta EKUZ Szwajcaria nie obejmuje ostatniej z wymienionych usług.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Szwajcarii?

Każda osoba mająca ważne ubezpieczenie NFZ może otrzymać kartę EKUZ zupełnie za darmo. W związku z tym warto wykorzystać tę możliwość. Karta EKUZ Szwajcaria na pewno przyda się podczas wyjazdu do tego niezwykłego kraju. Niemniej sama karta nie wystarczy do tego, żeby uniknąć opłat związanych z udzieloną pomocą lekarską. Jeśli ktoś chciałby zabezpieczyć się przed takimi wydatkami, jedynym rozwiązaniem pozostaje prywatne ubezpieczenie turystyczne. Taka polisa połączona z kartą EKUZ zapewnia zdecydowanie najwyższy poziom ochrony!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia