Ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii

Zachwycające widoki skąpanych w słońcu i śniegu Szwajcarskich Alp, wyśmienita kuchnia, w tym słynny ser i czekolada, a także interesujące zabytki wielowiekowych miast – Szwajcaria to kraj, który jest doskonałym kierunkiem urlopowym. Zamierzasz wyjechać do Szwajcarii? Przed swoją podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne, aby zredukować ryzyko związane z nieprzewidzianymi wypadkami za granicą. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii warto wybrać!

​Szwajcaria – informacje MSZ

 • Szwajcaria jest powszechnie uznawana za bezpieczny kraj.
 • Zagrożenie przestępczością jest bardzo niskie.
 • Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, ale jej granicę można przekraczać za okazaniem ważnego dowodu osobistego.
 • Ze względu na obecną pandemię koronawirusa zaleca się regularne sprawdzanie aktualnych zaleceń dotyczących podróży do Szwajcarii.
 • Informacje związane z wyjazdem do Szwajcarii można znaleźć na stronach internetowych MSZ.

​Podróż do Szwajcarii – jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wypoczynek za granicą może zakłócić wiele niespodziewanych zdarzeń – od wypadku komunikacyjnego, przez nagłą chorobę, a skończywszy na kradzieży bagażu. Najlepiej zabezpieczyć się przed skutkami takich sytuacji i wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne jest rodzajem polisy, która dedykowana jest dla osób podróżujących za granicę. Polisa ta umożliwia pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego, ratownictwa. Ponadto pozwala ona na wypłatę odszkodowania, gdy dojdzie do określonych zdarzeń powodujących szkody.

Szwajcaria jest jednym z najdroższych krajów do życia w całej Europie. Przekłada się to również na wysokie koszty usług medycznych. Stąd też brak ubezpieczenia turystycznego w Szwajcarii może skutkować bardzo wysokimi rachunkami, które trzeba opłacić we własnym zakresie. Podobnie jest w przypadku kosztów ratownictwa, transportu medycznego, gdzie koszty mogą dochodzić do setek tysięcy złotych! Właśnie dlatego, chociaż polisa do Szwajcarii nie jest obowiązkowa, warto ją mieć.

Jakie ubezpieczenia turystyczne do Szwajcarii wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje!

​Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje do Szwajcarii?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne polisy do Szwajcarii. Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzenie różnych ofert i wybranie tej najlepszej. Dobór odpowiedniej polisy zapewnia skuteczną ochronę podczas wyjazdu za granicę.

Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Szwajcarii warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

1. Cel podróży

Wyjazd do Szwajcarii może mieć charakter turystyczny, ale też sportowy czy pracowniczy. Zatem przy wyborze odpowiedniej polisy należy zaznaczyć, w jakim celu zamierza się odwiedzić ten kraj.

Gdy dojdzie do sytuacji, że osoba posiadająca ubezpieczenie turystyczne, które nie pokrywa określonych zdarzeń, będzie ich uczestnikiem, ubezpieczyciel nie wypłaci środków. Należy więc uwzględnić charakter wyjazdu przy zakupie polisy.

2. Zakres ochrony

Podstawowa polisa turystyczna do Szwajcarii nie będzie obejmowała wszystkich zdarzeń, na jakie narażony jest turysta. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę dodatkowe opcje. Ich wykupienie nie jest związane z wysokimi wydatkami, a przy tym zapewnia znacznie szerszą ochronę podczas zagranicznego wyjazdu.

W ramach podstawowej ochrony ubezpieczyciel pokrywa:

 • Koszty leczenia.
 • Koszty ratownictwa i akcji poszukiwawczych.
 • Zwrot kosztów transportu, w tym medycznego, transportu zwłok do Polski.
 • Koszty następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Poza powyższą ochroną polisa może także zapewniać pomoc w sytuacjach jak: wyrządzenie szkody innej osobie – OC w życiu cywilnym, zniszczenie, kradzież albo zagubienie bagażu czy zachorowanie na COVID-19.

Na wyjątkową uwagę zasługują polisy, które adresowane są do osób uprawiających sporty, między innymi do narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy górskich. Polisy od sportów wysokiego ryzyka oraz sportów ekstremalnych zapewniają szerszą ochronę w razie pojawienia się wypadków, konieczności wykonania akcji ratowniczej czy poszukiwawczej. Można także zdecydować się na dokupienie ubezpieczenia OC sportowego oraz ubezpieczenia sprzętu sportowego.

Specjalne rozszerzenie polisy powinny wykupić osoby, które są przewlekle chore. W tym przypadku składka będzie nieco wyższa, jednak pozwala to na uzyskanie szybkiej pomocy w razie pojawienia się dolegliwości związanych z przewlekłą chorobą wymagającą interwencji lekarza.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Przy wyborze polisy zawsze warto także spojrzeć na wysokość sumy ubezpieczenia – im jest ona wyższa, tym lepsza ochrona dla ubezpieczonego!

​Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Szwajcarii?

Koszty ubezpieczeń turystycznych do Szwajcarii są zróżnicowane, dlatego najlepiej zapoznać się z różnymi propozycjami ubezpieczycieli. Najłatwiej zrobić to za pomocą internetowych kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych, które wykonują indywidualne wyliczenia u wielu ubezpieczycieli jednocześnie.

Ceny polis podróżnych do Szwajcarii rozpoczynają się już od około 3,5 zł za jeden dzień ochrony!

Najtańsze ubezpieczenia turystyczne obejmują podstawową ochronę w ramach pokrycia kosztów leczenia, transportu, ratownictwa i NNW. Osoby, które chciałyby otrzymać dodatkową ochronę, muszą przygotować się na wyższy wydatek – od 5 zł do nawet 50 zł za jeden dzień.

Aby sprawdzić oferty ubezpieczycieli, najlepiej skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów ubezpieczeniowych. Wystarczy poświęcić parę minut na wypisanie formularza, aby natychmiast otrzymać wyliczenie składek w największych towarzystwach w Polsce. Można także sprawdzić dokładny zakres polisy, w tym OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), a następnie zawrzeć umowę online. To wszystko w zaciszu własnego domu – bez konieczności udawania się do placówki ubezpieczyciela albo agenta!

​Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii?

Podróżny wyjeżdżający do Szwajcarii może uzyskać pomoc w poniższym zakresie:

 • Koszty leczenia – pokrywają opłaty za wizyty lekarskie, leczenie, pobyt w szpitalu i inne koszty do wyznaczonej sumy.
 • Koszty ratownictwa i akcji poszukiwawczych – ich suma ma duże znaczenie w przypadku osób uprawiających sporty.
 • Zwrot kosztów transportu – dotyczą także transportu medycznego, zwłok do Polski.
 • Następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) – polisa pokrywa koszty skutków wypadków, na przykład leczenia czy rehabilitacji.
 • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód klienta.
 • Ubezpieczenie sportowe – poszerza ochronę dla sportowców w ramach konkretnych sportów, może włączać polisę sprzętu sportowego, OC sportowe.
 • Ubezpieczenie zniszczenia, kradzieży albo zagubienia bagażu – do maksymalnej sumy w polisie.
 • Assistance – tłumaczenie, obsługa prawnika, pomoc opiekunki, usług organizacyjne i inne świadczone przez ubezpieczyciela.
 • Ubezpieczenie odwołania lub skrócenia wyjazdu – można skorzystać z niego w określonych sytuacjach.
 • Klauzula alkoholowa – ubezpieczyciel pokrywa koszty zdarzeń wywołanych pod wpływem alkoholu.

Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej na swój wyjazd do Szwajcarii warto sprawdzić, co dokładnie wchodzi w jej skład. Najważniejsze znaczenie ma OWU – dokument ten wskazuje na definicje, prawa i obowiązki oraz zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

​Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii?

Najprostszym sposobem, aby zakupić ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii, jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych. Za ich pomocą można łatwo wyliczyć koszty polisy u wielu towarzystw, wybrać najlepszą ofertę, a potem natychmiast zawrzeć umowę online!

Polisę można kupić również w:

 • Agencjach ubezpieczeniowych.
 • Placówkach towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Biurach podróży.

​Czy EKUZ działa w Szwajcarii?

Na terenie Szwajcarii można korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ daje dostęp do usług medycznych w podstawowym zakresie, a także może wymagać dopłaty za dodatkowe usługi. Stąd też właściciele karty nie powinni rezygnować z kupna ubezpieczenia turystycznego, ponieważ razem z nim można pokryć koszty w znacznie szerszym obszarze.

Pro tip: sprawdź jak działa karta EKUZ w Szwajcarii

Przed wyjazdem samochodem sprawdź jak działają winiety w Szwajcarii w 2022.

​Podsumowanie

Planujesz wypoczynek w Szwajcarii? Aby wyjazd był całkowicie udany, nie zapomnij o zakupieniu polisy turystycznej, dzięki której możesz uniknąć poważnych kosztów!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia