karta ekuz na słowacji
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ na Słowację? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ na Słowację? Co obejmuje?

Położenie Słowacji sprawia, że dla Polaków jest to wręcz idealny kraj do zorganizowania krótkiego urlopu. Co więcej, istnieje przynajmniej kilka sposobów na ciekawe zaplanowanie takiego wyjazdu. Osoby ze sportowym zacięciem mogą pokusić się o zdobycie Gerlacha – najwyższego szczytu w Tatrach. Tymczasem zwolennicy spokojniejszego wypoczynku zapewne postawią na zwiedzanie Bratysławy lub Koszyc. Przed zakończeniem wycieczki warto udać się także do jednego ze słowackich parków wodnych. Podróż zaplanowana? Świetnie! W takim razie należy już tylko spakować walizki i sprawdzić, czy karta EKUZ na Słowacji jest gotowa do użycia. Dlaczego wszyscy turyści powinni korzystać z tego świadczenia?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ na Słowację?

Wyrabianie karty EKUZ należy do grona tych łatwiejszych procedur urzędowych. Dlatego uzyskanie tego dokumentu nie będzie niczym trudnym. Tak naprawdę osoba zainteresowana otrzymaniem karty EKUZ musi jedynie złożyć odpowiedni wniosek (stacjonarnie lub online). Po jego rozpatrzeniu urzędnicy wyrobią oraz przekażą gotowy dokument.

Co jednak warto wiedzieć o całej procedurze? Przede wszystkim warto pamiętać, że wybrana metoda złożenia wniosku decyduje o czasie oczekiwania na wydanie karty. Wnioski składane stacjonarnie w oddziałach NFZ są przyjmowane od razu. Dzięki temu wydanie karty EKUZ zazwyczaj nie zajmuje więcej niż pół godziny.

Natomiast rozpatrzenie wniosków składanych innymi metodami może trwać nawet kilka dni. W efekcie cała procedura wydłuża się wówczas do około 2 tygodni.

Przy wyrabianiu karty EKUZ urzędnicy sprawdzą, czy dany wnioskodawca jest objęty ważnym ubezpieczeniem NFZ. Posiadanie krajowego ubezpieczenia zdrowotnego stanowi warunek niezbędny do wydania karty.

Karta EKUZ – co obejmuje na Słowacji?

Karta EKUZ sprawia, że jej posiadacz może korzystać z refundowanej opieki lekarskiej poza granicami kraju. Jednak zasady dotyczące udzielania takiej opieki są już zupełnie inne. Karta EKUZ nie zapewnia pod tym kątem pełnej swobody, gdyż jej stosowanie zostało objęte kilkoma istotnymi regułami. Oto najważniejsze zasady, o których powinni pamiętać wszyscy turyści:

  1. Karta EKUZ to dokument przeznaczony do użycia w nagłych sytuacjach. Turyści mogą z niej skorzystać tylko wtedy, gdy ich życie lub zdrowie staje się zagrożone.
  2. Warunkiem koniecznym do uzyskania refundacji leczenia jest korzystanie z usług publicznych szpitali albo poradni. Wszelkie prywatne punkty medyczne są odgórnie wyłączone ze wspomnianej refundacji.
  3. Karta EKUZ na Słowacji zapewnia zwrot kosztów jedynie w przypadku podstawowych usług medycznych.

Co daje nam karta EKUZ na Słowacji?

Wypadki losowe zdarzają się w każdym miejscu na świecie. Z tego względu nie można lekceważyć własnego bezpieczeństwa nawet podczas pozornie krótkich podróży. Co prawda, Słowacja leży naprawdę blisko Polski. Jednak w razie wypadku szybkie udzielenie pomocy jest możliwe tylko pod warunkiem przewiezienia rannych osób do najbliższego szpitala. Tym samym Polacy zawsze powinni zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.

Jak można to zrobić? Zdecydowanie najbardziej ekonomiczną alternatywą będzie karta EKUZ. Za wystawianie tych dokumentów odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek i wybrać metodę odbioru karty. NFZ nie pobiera żadnych opłat za wyrobienie karty EKUZ.

Posiadacze tego dokumentu otrzymują prawo do uzyskania refundowanej opieki lekarskiej w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Warto jednak podkreślić, że zakres tej refundacji nie jest jednolity. Tak naprawdę zależy on tylko od przepisów regulujących działanie miejscowego systemu ochrony zdrowia.

Czym grozi brak karty EKUZ na Słowacji?

Miejscowe regulacje prawne nie mają jednak znaczenia w sytuacji, kiedy ktoś nie będzie dysponować kartą EKUZ. Wtedy taka osoba zawsze ponosi 100% kosztów związanych z udzieleniem jej pomocy medycznej. Co więcej, nie są to koszty związane tylko z leczeniem. Na rachunku znajdą się bowiem także np. wydatki dotyczące transportu medycznego lub wykonanych badań. Dlatego brak karty EKUZ albo prywatnego ubezpieczenia podczas podróży zagranicznej jest wręcz proszeniem się o problemy.

Jak korzystać z karty EKUZ na Słowacji?

Niektóre osoby mogą założyć, że system opieki zdrowotnej na Słowacji jest pewnie zbliżony do polskich realiów. Czy rzeczywiście będą to słuszne przypuszczenia? Nie do końca. Istnieje co najmniej kilka ważnych czynników, które odróżniają obydwa systemy.

Dla turystów największe znaczenie ma fakt, że na Słowacji niektóre usługi lekarskie pozostają częściowo płatne. Tutaj pojawia się jednak bardzo istotna zależność. Otóż takie opłaty mogą, ale nie muszą zostać naliczone. Najważniejszym kryterium przy podejmowaniu takiej decyzji jest stan pacjenta. Jeżeli np. na pogotowie przyjdzie turysta uskarżający się na lekki ból brzucha, zapłaci od 2 do 10 euro (10-45 złotych) za udzieloną pomoc. Jeśli jednak badania wykażą, że stan turysty jest poważny i musi on zostać w szpitalu, opłata będzie anulowana

Podobna zależność dotyczy także innych świadczeń. Przykładowo, transport karetką jest darmowy tylko w przypadku zagrożenia życia. Przy mniej poważnych interwencjach pacjent może zapłacić około 0,10 euro za każdy przejechany kilometr. Również leczenie stomatologiczne w nagłych przypadkach wiąże się jedynie ze standardową opłatą w wysokości 2 euro. Oprócz niej pacjent pokrywa tylko koszty środków medycznych.

Jest też dobra wiadomość. Na Słowacji niemal wszystkie podstawowe świadczenia lekarskie pozostają bezpłatne. Rzecz jasna tylko pod warunkiem, że karta EKUZ Słowacja zostanie okazana w trakcie wizyty. Posiadacze tego dokumentu mogą za darmo:

  • pójść do lekarza pierwszego kontaktu;
  • uzyskać konieczną pomoc szpitalną;
  • otrzymać niezbędne leki (tylko niektóre środki są objęte pełną refundacją).

Czy jadąc na Słowację trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Pomimo tego, że Słowacja graniczy z Polską, ubezpieczenie zdrowotne przyda się każdej osobie, która planuje pobyt u naszych południowych sąsiadów. Warto pamiętać o tym, że nagłe problemy zdrowotne mogą wymagać szybkiej interwencji lekarskiej. Z kolei jedynym sposobem na uzyskanie refundacji takiej opieki jest właśnie posiadanie karty EKUZ lub prywatnego ubezpieczenia.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje na Słowacji?

Tak, albowiem karta EKUZ rozszerza zakres terytorialny krajowego ubezpieczenia NFZ. Dzięki niej krajowa polisa będzie ważna na Słowacji oraz w innych krajach członkowskich UE/EFTA.

Górskie problemy, czyli na co muszą uważać turyści na Słowacji?

Przytoczone zasady wydają się całkiem korzystne dla turystów. Co prawda, karta EKUZ Słowacja nie chroni ich przed wszystkimi kosztami, ale za to zapewnia dostęp do podstawowej opieki lekarskiej. Niemniej w zakresie tego dokumentu znajduje się jeszcze jedno bardzo istotne wyłączenie. Dotyczy ono ratownictwa górskiego.

Słowackie Tatry to prawdziwy raj zarówno dla amatorów rekreacyjnego trekkingu, jak i ambitnych wspinaczy. Jednak polscy turyści muszą pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Słowackim odpowiednikiem GOPR-u jest Horská Záchranná Služba, która odpowiada za ratownictwo górskie w południowej części Tatr. Oprócz nazewnictwa pomiędzy GOPR-em i HZS-em pojawia się kluczowa różnica. Mianowicie HZS zobowiązuje turystów do samodzielnego opłacenia kosztów związanych z organizacją akcji ratunkowej. Tymczasem GOPR nie pobiera dodatkowych opłat za przeprowadzone akcje.

Co więcej, karta EKUZ Słowacja również nie refunduje ratownictwa górskiego. Sytuacja turystów staje się więc bardzo trudna. Jedynym rozwiązaniem tego problemu będzie zakup prywatnego ubezpieczenia. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o zwykłą polisę. Takie ubezpieczenie musi bowiem obejmować uprawianie sportów wysokiego ryzyka, gdyż asekuratorzy z reguły tak określają wspinaczkę górską. Jeżeli więc ktoś zamierza wybrać się w słowackie Tatry, prywatna polisa będzie wówczas podstawową formą zabezpieczenia.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne nie tylko w góry!

Abstrahując od górskich wędrówek – prywatne ubezpieczenia dla podróżnych mogą zainteresować również turystów o mniej ekstremalnych upodobaniach. Dlaczego? Ponieważ polisy tego typu zapewniają dostęp do kilku ważnych świadczeń, których nie ma w standardowym zakresie karty EKUZ!

Ratownictwo górskie nie jest tutaj jedynym przykładem. Oprócz tego prywatne polisy gwarantują refundację leczenia do określonej kwoty bez względu na rodzaj świadczeń. Oznacza to, że turyści wcale nie muszą korzystać z publicznych przychodni i szpitali. Równie dobrze mogą oni w razie problemów udać się do jednej z prywatnych klinik. Jeśli takie leczenie rzeczywiście było konieczne, asekurator zwróci klientom wszystkie poniesione przez nich koszty.

Warto wspomnieć również o kwestii organizacji transportu medycznego do kraju. Taka usługa przydaje się w momencie, gdy pacjent wciąż wymaga specjalistycznej opieki, ale zarazem chce wrócić do Polski. Karta EKUZ Słowacja nie uwzględnia refundacji w tym zakresie. Natomiast ubezpieczenie turystyczne pozwala na zorganizowanie specjalistycznego transportu.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Słowację?

Przy porównaniu tych dwóch świadczeń nie można także pominąć kwestii odpłatności. Karta EKUZ Słowacja jest wyrabiana za darmo. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć stosowny wniosek i zawsze mieć przy sobie ten dokument. To jednak nie oznacza, że należy ograniczać się tylko do takiej ochrony. Zakup prywatnego ubezpieczenia jest konieczny w przypadku osób planujących wędrówki po słowackiej części Tatr. Niemniej sama polisa turystyczna może przydać się wszystkim osobom wyjeżdżającym za naszą południową granicę. Wobec tego posiadanie zarówno polisy, jak i karty EKUZ zdaje się najlepszym rozwiązaniem!

Najważniejsze informacje:

  • Słowacja jest krajem graniczącym z Polską, dlatego wielu turystów w razie problemów zdrowotych zdecyduje się na powrót do kraju. Warto jednak pamiętać, że Słowacja należy do Unii Europejskiej i dlatego można tutaj skorzystać z karty EKUZ.
  • Z drugiej strony na Słowacji niektóre usługi medyczne podlegają częściowej refundacji. To oznacza, że turysta musi zapłacić za określone świadczenia. Co więcej, posiadanie karty EKUZ nie zwalnia z tego obowiązku.
  • Na Słowacji trzeba zapłacić między innymi za: transport karetką, wizytę na pogotowiu (opłata nie jest naliczana w przypadkach wymagających hospitalizacji) oraz ratownictwo górskie.
  • Karta EKUZ zapewnia refundację tylko pod warunkiem, że turysta korzysta z publicznej opieki lekarskiej. W przeciwnym razie turysta musi pokryć wszystkie koszty leczenia. Co więcej, wspomniane wyżej ratownictwo górskie także nie jest refundowane z tytułu EKUZ.
  • Jeżeli więc ktoś wybiera się na górski trekking lub chce zyskać kompleksową ochronę, powinien kupić ubezpieczenie turystyczne. Prywatna polisa zapewnia refundację kosztów leczenia, ratownictwa górskiego oraz ewentualnego transportu medycznego do Polski.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy EKUZ działa na Słowacji?
Tak, ponieważ Słowacja należy do Unii Europejskiej. Dlatego posiadacze karty EKUZ mogą tutaj korzystać z tego dokumentu, aby uzyskać przynajmniej częściową refundację kosztów leczenia.
Czy na Słowacji trzeba mieć ubezpieczenie?
To zależy. Jeśli ktoś planuje krótki pobyt na Słowacji w celach turystycznych, zazwyczaj wystarczy mu karta EKUZ. Jeżeli jednak turysta planuje górski trekking lub dłuższy pobyt na Słowacji, wtedy przyda mu się już prywatne ubezpieczenie turystyczne.
Dlaczego ubezpieczenie turystyczne to lepszy wybór niż karta EKUZ?
Po pierwsze, ubezpieczenie turystyczne zapewnia pełną refundację leczenia aż do określonej kwoty. Po drugie, taka polisa pokrywa również koszty ratownictwa górskiego oraz transportu medycznego do kraju. Obydwa te świadczenia nie są refundowane z tytułu karty EKUZ.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.