Karta EKUZ na Słowacji to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Położenie Słowacji sprawia, że dla Polaków jest to wręcz idealny kraj do zorganizowania krótkiego urlopu. Co więcej, istnieje przynajmniej kilka sposobów na ciekawe zaplanowanie takiego wyjazdu. Osoby ze sportowym zacięciem mogą pokusić się o zdobycie Gerlacha – najwyższego szczytu w Tatrach. Tymczasem zwolennicy spokojniejszego wypoczynku zapewne postawią na zwiedzanie Bratysławy lub Koszyc. Przed zakończeniem wycieczki warto udać się także do jednego ze słowackich parków wodnych. Podróż zaplanowana? Świetnie! W takim razie należy już tylko spakować walizki i sprawdzić, czy karta EKUZ na Słowacji jest gotowa do użycia. Dlaczego wszyscy turyści powinni korzystać z tego świadczenia?

Jak działa EKUZ na Słowacji?

Wypadki losowe zdarzają się w każdym miejscu na świecie. Z tego względu nie można lekceważyć własnego bezpieczeństwa nawet podczas pozornie krótkich podróży. Co prawda, Słowacja leży naprawdę blisko Polski. Jednak w razie wypadku szybkie udzielenie pomocy jest możliwe tylko pod warunkiem przewiezienia rannych osób do najbliższego szpitala. Tym samym Polacy zawsze powinni zabezpieczyć się przed taką ewentualnością.

Jak można to zrobić? Zdecydowanie najbardziej ekonomiczną alternatywą będzie karta EKUZ. Za wystawianie tych dokumentów odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy tylko złożyć stosowny wniosek i wybrać metodę odbioru karty. NFZ nie pobiera żadnych opłat za wyrobienie karty EKUZ.

Posiadacze tego dokumentu otrzymują prawo do uzyskania refundowanej opieki lekarskiej w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu. Warto jednak podkreślić, że zakres tej refundacji nie jest jednolity. Tak naprawdę zależy on tylko od przepisów regulujących działanie miejscowego systemu ochrony zdrowia.

Co obejmuje EKUZ na Słowacji?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ na Słowacji zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Słowacki system opieki zdrowotnej – najważniejsze informacje

Niektóre osoby mogą założyć, że system opieki zdrowotnej na Słowacji jest pewnie zbliżony do polskich realiów. Czy rzeczywiście będą to słuszne przypuszczenia? Nie do końca. Istnieje co najmniej kilka ważnych czynników, które odróżniają obydwa systemy.

Dla turystów największe znaczenie ma fakt, że na Słowacji niektóre usługi lekarskie pozostają częściowo płatne. Tutaj pojawia się jednak bardzo istotna zależność. Otóż takie opłaty mogą, ale nie muszą zostać naliczone. Najważniejszym kryterium przy podejmowaniu takiej decyzji jest stan pacjenta. Jeżeli np. na pogotowie przyjdzie turysta uskarżający się na lekki ból brzucha, zapłaci od 2 do 10 euro (10-45 złotych) za udzieloną pomoc. Jeśli jednak badania wykażą, że stan turysty jest poważny i musi on zostać w szpitalu, opłata będzie anulowana

Podobna zależność dotyczy także innych świadczeń. Przykładowo, transport karetką jest darmowy tylko w przypadku zagrożenia życia. Przy mniej poważnych interwencjach pacjent może zapłacić około 0,10 euro za każdy przejechany kilometr. Również leczenie stomatologiczne w nagłych przypadkach wiąże się jedynie ze standardową opłatą w wysokości 2 euro. Oprócz niej pacjent pokrywa tylko koszty środków medycznych.

Jest też dobra wiadomość. Na Słowacji niemal wszystkie podstawowe świadczenia lekarskie pozostają bezpłatne. Rzecz jasna tylko pod warunkiem, że karta EKUZ Słowacja zostanie okazana w trakcie wizyty. Posiadacze tego dokumentu mogą za darmo:

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony
  • pójść do lekarza pierwszego kontaktu;
  • uzyskać konieczną pomoc szpitalną;
  • otrzymać niezbędne leki (tylko niektóre środki są objęte pełną refundacją).

Górskie problemy, czyli na co muszą uważać turyści na Słowacji?

Przytoczone zasady wydają się całkiem korzystne dla turystów. Co prawda, karta EKUZ Słowacja nie chroni ich przed wszystkimi kosztami, ale za to zapewnia dostęp do podstawowej opieki lekarskiej. Niemniej w zakresie tego dokumentu znajduje się jeszcze jedno bardzo istotne wyłączenie. Dotyczy ono ratownictwa górskiego.

Słowackie Tatry to prawdziwy raj zarówno dla amatorów rekreacyjnego trekkingu, jak i ambitnych wspinaczy. Jednak polscy turyści muszą pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Słowackim odpowiednikiem GOPR-u jest Horská Záchranná Služba, która odpowiada za ratownictwo górskie w południowej części Tatr. Oprócz nazewnictwa pomiędzy GOPR-em i HZS-em pojawia się kluczowa różnica. Mianowicie HZS zobowiązuje turystów do samodzielnego opłacenia kosztów związanych z organizacją akcji ratunkowej. Tymczasem GOPR nie pobiera dodatkowych opłat za przeprowadzone akcje.

Co więcej, karta EKUZ Słowacja również nie refunduje ratownictwa górskiego. Sytuacja turystów staje się więc bardzo trudna. Jedynym rozwiązaniem tego problemu będzie zakup prywatnego ubezpieczenia. Rzecz jasna nie chodzi tutaj o zwykłą polisę. Takie ubezpieczenie musi bowiem obejmować uprawianie sportów wysokiego ryzyka, gdyż asekuratorzy z reguły tak określają wspinaczkę górską. Jeżeli więc ktoś zamierza wybrać się w słowackie Tatry, prywatna polisa będzie wówczas podstawową formą zabezpieczenia.

Prywatne ubezpieczenie turystyczne nie tylko w góry!

Abstrahując od górskich wędrówek – prywatne ubezpieczenia dla podróżnych mogą zainteresować również turystów o mniej ekstremalnych upodobaniach. Dlaczego? Ponieważ polisy tego typu zapewniają dostęp do kilku ważnych świadczeń, których nie ma w standardowym zakresie karty EKUZ!

Ratownictwo górskie nie jest tutaj jedynym przykładem. Oprócz tego prywatne polisy gwarantują refundację leczenia do określonej kwoty bez względu na rodzaj świadczeń. Oznacza to, że turyści wcale nie muszą korzystać z publicznych przychodni i szpitali. Równie dobrze mogą oni w razie problemów udać się do jednej z prywatnych klinik. Jeśli takie leczenie rzeczywiście było konieczne, asekurator zwróci klientom wszystkie poniesione przez nich koszty.

Warto wspomnieć również o kwestii organizacji transportu medycznego do kraju. Taka usługa przydaje się w momencie, gdy pacjent wciąż wymaga specjalistycznej opieki, ale zarazem chce wrócić do Polski. Karta EKUZ Słowacja nie uwzględnia refundacji w tym zakresie. Natomiast ubezpieczenie turystyczne pozwala na zorganizowanie specjalistycznego transportu.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Słowację?

Przy porównaniu tych dwóch świadczeń nie można także pominąć kwestii odpłatności. Karta EKUZ Słowacja jest wyrabiana za darmo. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć stosowny wniosek i zawsze mieć przy sobie ten dokument. To jednak nie oznacza, że należy ograniczać się tylko do takiej ochrony. Zakup prywatnego ubezpieczenia jest konieczny w przypadku osób planujących wędrówki po słowackiej części Tatr. Niemniej sama polisa turystyczna może przydać się wszystkim osobom wyjeżdżającym za naszą południową granicę. Wobec tego posiadanie zarówno polisy, jak i karty EKUZ zdaje się najlepszym rozwiązaniem!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia