Karta EKUZ na Malcie to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Popularne powiedzenie głosi, że małe jest piękne. W taki sposób można określić Maltę, czyli wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym. Choć jest to jeden z najmniejszych krajów w Europie, Malta bez wątpienia zasługuje na miano niezwykle malowniczego miejsca. Jest to wręcz wymarzony cel podróży dla wszystkich miłośników letniego klimatu. Dowodem niech będzie fakt, że stolica kraju, czyli Valletta, uchodzi za najbardziej słoneczną stolicę w Europie. Jednak przed ubraniem okularów przeciwsłonecznych i wyruszeniem na plażę każdy turysta powinien zadbać o to, aby w jego posiadaniu znalazła się karta EKUZ na Malcie. Dlaczego jest to tak ważny dokument?

Jak działa EKUZ na Malcie?

Czasami turyści nazywają Maltę wyspą, choć nie do końca jest to trafne określenie. Naturalnie Malta ma charakter wyspiarski, ale terytorium tego kraju obejmuje cały archipelag. Stąd zresztą wzięła się jego nazwa, gdyż jest to Archipelag Maltański. W każdym razie większość turystów trafia na największą wyspę Malty, na której mieści się Valletta oraz większość kurortów. Aby dostać się na wyspę Gozo lub Comino, trzeba skorzystać z przeprawy promowej lub wynająć łódkę.

Karta EKUZ Malta umożliwia korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na terenie całego kraju. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość państwowych placówek mieści się na głównej wyspie. Dla porównania – na wyspie Gozo działa tylko jeden z kilku publicznych szpitali. Jeżeli zaś chodzi o kurorty turystyczne, mieszczą się w nich zarówno państwowe, jak i prywatne przychodnie. Co ważne, karta EKUZ zapewnia refundację tylko wtedy, gdy turysta uda się do publicznej placówki.

Co obejmuje EKUZ na Malcie?

Możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ na Malcie zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa system opieki zdrowotnej na Malcie?

Malta to kraj w dużej mierze przystosowany do obsługi turystów. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż dochody z turystyki stanowią około 35% całego PKB Malty. To z kolei sprawia, że obcokrajowcy mogą uzyskać tam stosunkowo łatwy dostęp do opieki lekarskiej.

Kluczową informacją dla turystów jest to, że karta EKUZ Malta zapewnia bezpłatny dostęp do wielu świadczeń medycznych. Refundacja ma tutaj dość kompleksowy charakter, gdyż obejmuje zdecydowaną większość usług. Toteż turyści w nagłych wypadkach mogą za darmo skorzystać z pomocy lekarskiej. Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, otrzymają również skierowanie do szpitala. Sama hospitalizacja i transport medyczny na terenie Malty pozostają darmowe pod warunkiem okazania karty EKUZ.

Niestety, karta EKUZ Malta nie obejmuje leczenia w prywatnych przychodniach. Tymczasem to właśnie niepubliczne punkty medyczne są najczęściej zlokalizowane nieopodal największych hoteli. Warto więc jeszcze przed wizytą u lekarza dopytać, czy karta EKUZ Malta umożliwia bezpłatne skorzystanie z pomocy. Jeżeli dokument nie zostanie uznany, oznacza to, że dana poradnia działa na zasadzie prywatnej praktyki.

Leczenie stomatologiczne na Malcie zazwyczaj nie podlega refundacji. Co prawda, zdarzają się wyjątki od tej reguły, jeżeli dentysta stwierdzi, że stan turysty uzasadnia konieczność natychmiastowego udzielenia pomocy. W pozostałych przypadkach nawet karta EKUZ Malta nie zapewni refundacji takich usług.

Karta EKUZ na Malcie – podsumowanie najważniejszych informacji

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Opieka medyczna dla turystów przebywających na Malcie jest w większości darmowa. Karta EKUZ Malta gwarantuje zwrot kosztów leczenia praktycznie we wszystkich nagłych przypadkach. Dlatego osoby planujące wyjazd do tego słonecznego kraju niewątpliwie powinny mieć przy sobie ten dokument. Kartę EKUZ można wyrobić za darmo w jednym z wojewódzkich oddziałów NFZ.

Z drugiej strony każdy turysta musi wiedzieć o pewnych brakach w zakresie tego dokumentu. Brak możliwości korzystania z niepublicznych placówek lekarskich oraz konieczność zapłaty za leczenie stomatologiczne to nie wszystko. Dużo większym problemem jest pełna odpłatność w zakresie zorganizowania transportu medycznego do kraju. Jeżeli bowiem turysta dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, zapewne będzie chciał kontynuować leczenie w Polsce. Niestety, koszt specjalistycznego transportu jest bardzo wysoki, a karta EKUZ Malta go nie refunduje.

Na podstawie przytoczonych informacji warto wyciągnąć dwa wnioski. Po pierwsze, karta EKUZ Malta to bardzo przydatny dokument i koniecznie trzeba wyrobić go przed wyjazdem. Po drugie, zakres jej ochrony obejmuje większość świadczeń medycznych, ale są w nim także pewne braki.

Ubezpieczenie turystyczne Malta, czyli sposób na pełną ochronę

Alternatywą dla karty EKUZ mogą być prywatne ubezpieczenia turystyczne. Są one dostępne w wielu różnych wariantach, a każde świadczenie tego typu ma nieco inny zakres ochrony. Na szczęście turyści mają pełną dowolność pod względem wyboru polisy.

Jakie są korzyści takich ubezpieczeń? Ich podstawową zaletą jest pełna refundacja leczenia zagranicznego. Karta EKUZ Malta gwarantuje zwrot kosztów tylko pod warunkiem leczenia w publicznej placówce. Natomiast prywatne ubezpieczenie nie zawiera takiej reguły. W efekcie turysta może uzyskać pomoc w dowolnej przychodni, gdyż asekurator i tak pokryje koszty leczenia.

Ponadto polisa turystyczna zazwyczaj obejmuje refundację transportu medycznego do Polski. Tym samym uzupełnia ona ważną lukę w zakresie kart EKUZ.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy turystycznej?

Podstawowym świadczeniem we wszystkich ubezpieczeniach turystycznych są koszty leczenia (KL). Zapis ten określa maksymalną kwotę refundacji, którą może otrzymać turysta. Przekroczenie tego limitu sprawi, że osoba ubezpieczona będzie musiała pokryć pozostałe rachunki z własnej kieszeni. Dlatego zasada jest tutaj prosta – koszty leczenia powinny być jak najwyższe lub nielimitowane.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę również na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Ten dokument określa wszystkie zobowiązania asekuratora względem posiadacza polisy. W jego treści kryją się także wyłączenia odpowiedzialności, czyli wykaz sytuacji skutkujących unieważnieniem ubezpieczenia. Uważna lektura OWU jest więc niezbędnym krokiem przed zakupem polisy. Dzięki temu turysta dużo dokładniej pozna warunki ubezpieczenia, co może uchronić go przed przykrymi niespodziankami.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Maltę

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Maltę?

Pod wieloma względami karta EKUZ Malta stanowi dobre ubezpieczenie turystyczne. Wynika to głównie z faktu, że na Malcie obowiązują przyjazne turystom przepisy regulujące działanie systemu opieki zdrowotnej. Dlatego posiadacze tego dokumentu mogą uzyskać dostęp do prawie wszystkich najważniejszych świadczeń. Jednak karta EKUZ Malta ma również braki. Żeby je uzupełnić, wystarczy dokonać zakupu polisy turystycznej. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane w przypadku dłuższego pobytu na Malcie. Karta EKUZ i dodatkowe ubezpieczenie to wówczas gwarancja pełnego bezpieczeństwa!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia