Karta EKUZ w Liechtensteinie to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Liechtenstein zajmuje bardzo wysoką pozycję w rankingu najmniejszych państw położonych w Europie. Łączna powierzchnia tego kraju obejmuje jedynie 160 kilometrów kwadratowych. To zaś sprawia, że Liechtenstein jest bardzo atrakcyjnym celem dla turystów, którzy planują krótki wypoczynek. W tym przypadku nawet kilkudniowy urlop pozwoli na zapoznanie się z niemal wszystkimi atrakcjami tego malowniczego państwa. Co istotne, każdy turysta z Polski odwiedzający Liechtenstein powinien mieć przy sobie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowym świadczeniem tego typu będzie karta EKUZ w Liechtenstein. Jaki jest jej zakres i co trzeba o niej wiedzieć?

Jak działa EKUZ w Liechtenstein?

Pobyt w Liechtensteinie będzie szczególną atrakcją dla wszystkich wielbicieli górskich trekkingów. Wszakże jest to jedyny europejski kraj położony całkowicie w Alpach. Miejscowe szlaki gwarantują wiele godzin wspaniałej wędrówki w otoczeniu pięknych szczytów. Natomiast amatorzy większych wyzwań mogą wejść na Grauspitz, czyli najwyższy szczyt Liechtensteinu (2599 m n.p.m.). Co jasne, osoby planujące takie wędrówki powinny zaopatrzyć się w specjalne ubezpieczenie turystyczne obejmujące uprawianie sportu.

Przy mniej ambitnych planach karta EKUZ Liechtenstein zapewni podstawowy wymiar ochrony. Ten dokument umożliwia turystom korzystanie z publicznych przychodni oraz szpitali. Uprawnia ich również do uzyskania refundacji kosztów leczenia. Warto jednak pamiętać, że warunki refundacji w poszczególnych krajach są zupełnie inne. Dlatego przed wyjazdem należy zapoznać się z regulacjami dotyczącymi działania miejscowego systemu opieki zdrowotnej.

Co obejmuje EKUZ w Liechtenstein?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Liechtenstein zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa ochrona zdrowia w Liechtensteinie?

Według aktualnych danych Liechtenstein zamieszkuje około 39 tysięcy osób. Tak niewielka liczba mieszkańców sprawia, że miejscowa opieka zdrowotna ma dość minimalistyczny charakter. W całym Liechtensteinie działa tylko jeden szpital, który mieści się w stolicy kraju (Vaduz). Sama baza publicznych poradni również jest dość ograniczona. Trzeba jednak pamiętać, że turyści mogą otrzymać refundację leczenia tylko pod warunkiem korzystania z państwowych usług.

Zatem w jaki sposób można znaleźć takiego lekarza? Medycy świadczący usługi w zakresie publicznej opieki zdrowotnej działają pod szyldem Liechtensteinischer Krankenkassenverband (LKV). Przy wizycie u takich lekarzy karta EKUZ zapewnia turyście prawo do refundacji kosztów opieki medycznej. Warto zatem sprawdzić, czy dana poradnia posiada ważną umowę z LKV.

Co istotne, refundacja kosztów leczenia w Liechtensteinie ma charakter częściowy. Przez to pacjent musi z własnej kieszeni pokryć część wydatków związanych z udzieleniem opieki medycznej. Wymiar tej odpłatności zależy od kilku czynników:

  1. Odgórna opłata ryczałtowa za wizytę lekarską, specjalistyczną lub hospitalizację wynosi 67 franków szwajcarskich, czyli około 280 złotych.
  2. Z tej opłaty zwolnione są dzieci i młodzież w wieku do 20 lat. Z kolei emeryci płacą jedynie 50% tej kwoty.
  3. Leczenie stomatologiczne nie jest refundowane w żadnym wypadku.
  4. Transport medyczny pozostaje darmowy, jeżeli koszt jego zorganizowania nie przekracza kwoty 500 franków. Analogiczna zasada dotyczy transportu lotniczego, choć tutaj limit wynosi 1000 franków.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Aby uzyskać dostęp do częściowej refundacji usług medycznych, konieczna będzie karta EKUZ Liechtenstein. Jedynie posiadacze tego dokumentu mogą korzystać z opisanych ulg. W przeciwnym wypadku, a także w razie leczenia prywatnego, turysta musi pokryć 100% kosztów. Zważywszy na ceny panujące w Liechtensteinie – będzie to niebagatelny wydatek.

Karta EKUZ Liechtenstein – o czym trzeba pamiętać?

Każdy turysta musi zatem mieć na uwadze to, że karta EKUZ Liechtenstein nie zapewnia pełnej refundacji leczenia. Naturalnie zmniejsza ona wysokość finalnej należności, jednak ze względu na wysokie ceny usług medycznych wciąż będzie to znaczne obciążenie. Ponadto karta EKUZ Liechtenstein obejmuje tylko leczenie w publicznych placówkach. Jeżeli turysta uda się do prywatnej przychodni, będzie musiał samodzielnie opłacić wszystkie wydatki.

Co gorsza, dokument ten nie zapewni pomocy turystom, którzy będą chcieli kontynuować swoje leczenie w Polsce. Transport medyczny do kraju został bowiem wyłączony z zakresu karty EKUZ. O ile sama karta jest więc bardzo przydatna, o tyle w jej zakresie widnieją istotne luki.

Karta EKUZ Liechtenstein to za mało? Postaw na polisę turystyczną!

Braki w zakresie ochrony połączone z obowiązkowym udziałem w kosztach leczenia to główne wady karty EKUZ. Co prawda, dokument ten można uzyskać bezpłatnie i zapewne jest to kluczowy argument dla wielu turystów. Niemniej spora część osób podróżujących na terytorium Liechtensteinu postanawia rozszerzyć posiadaną ochronę za sprawą zakupu prywatnego ubezpieczenia.

Szeroki wybór polis turystycznych sprawia, że znalezienie odpowiedniego świadczenia staje się dużo łatwiejsze. Asekuratorzy mogą zapewnić swoim klientom ochronę na całym świecie, gdyż nie mają oni obowiązku stosowania się do regulacji EKUZ. Tym samym prywatne ubezpieczenia zapewniają zdecydowanie szerszy zakres ochrony.

Ich podstawowym atutem jest gwarancja pełnej refundacji leczenia do określonej kwoty. Obecność tego zapisu nakłada na ubezpieczyciela obowiązek pokrycia wszelkich wydatków poniesionych przez turystę, które były związane z leczeniem zagranicznym. Dopiero przekroczenie wyznaczonego limitu sprawia, że turysta zaczyna uczestniczyć w kosztach. Ponadto koszty leczenia w polisach dla podróżnych obejmują usługi nierefundowane przez kartę EKUZ. Wystarczy wspomnieć choćby o transporcie medycznym do kraju oraz leczeniu w prywatnych placówkach.

Aby zakup polisy nie okazał się rozczarowaniem, warto przed podjęciem decyzji dokładnie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W treści tego dokumentu powinny znaleźć się szczegółowe warunki polisy oraz zakres poszczególnych świadczeń. Turysta koniecznie musi sprawdzić także wykaz wyłączeń odpowiedzialności. Jeżeli bowiem w trakcie wyjazdu pogwałci on zasady ubezpieczenia, asekurator może nie przyznać mu refundacji kosztów leczenia!

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Liechtensteinie?

Nie ulega wątpliwości, że koszty leczenia w Liechtensteinie są naprawdę wysokie. Dlatego żaden turysta nie powinien przyjeżdżać do tego kraju bez ważnej polisy zdrowotnej. Podstawowym rozwiązaniem dla bardziej oszczędnych osób będzie karta EKUZ Liechtenstein. Należy jednak pamiętać, że ma ona ograniczony zakres, a przy tym nie chroni przed częściową odpłatnością za leczenie. Bardziej kompleksowym świadczeniem będzie prywatne ubezpieczenie turystyczne. Zakup takiej polisy będzie dodatkowym wydatkiem, ale w zamian turysta uzyska większą ochronę. Jednak pod względem bezpieczeństwa najlepszą alternatywą jest posiadanie zarówno karty EKUZ, jak i prywatnego ubezpieczenia.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia