karta ekuz w grecji
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Grecji? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Grecji? Co obejmuje?

Każdego roku Grecję odwiedzają miliony turystów z całej Europy i świata. Wakacje w cieniu Olimpu wydają się bardzo kuszącą propozycją, gdy weźmiemy pod uwagę przyjemny klimat i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Warto jednak pamiętać, że idealne wakacje to przede wszystkim bezpieczne wakacje. Oczywiście można tutaj liczyć na łaskę Zeusa, ale bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie samodzielne zadbanie o własne bezpieczeństwo. Pod tym względem szczególnie przydatna okazuje się karta EKUZ w Grecji. Dzięki niej polscy turyści mogą skorzystać z usług greckiej służby zdrowia. Jakie są zalety tego dokumentu i czym karta EKUZ Grecja różni się od standardowej polisy turystycznej?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ do Grecji?

W wirze przygotowań do nadchodzącego wyjazdu niektórzy mogą zapomnieć o wyrobieniu karty EKUZ. Jeśli przypomną sobie o tym na ostatni moment, pozostaje im do wyboru tylko jedna opcja. Jest nią osobiste złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ w oddziale NFZ. Dzięki temu można uzyskać kartę EKUZ właściwie od ręki, gdyż procedura rzadko kiedy trwa dłużej niż pół godziny.

Dla porównania – czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ przy złożeniu wniosku online wynosi średnio 2 tygodnie. Co prawda, wiele osób uzna, że jest to znacznie wygodniejsza alternatywa. Jednak w praktyce mogą sobie na to pozwolić tylko osoby, które wyrabiają kartę EKUZ ze sporym wyprzedzeniem.

Złożenie wniosku o karty EKUZ to w zasadzie jedyna formalność. Warto jednak pamiętać, że karta EKUZ stanowi formę rozszerzenia krajowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego ten dokument mogą uzyskać tylko osoby dysponujące prawem do świadczeń NFZ.

Karta EKUZ – co obejmuje w Grecji?

W internecie często można natrafić na informacje dotyczące tego, że zakres karty EKUZ zależy od zasad obowiązujących w danym państwie. Jest to prawda, ale trzeba nieco doprecyzować to stwierdzenie. Otóż takie zróżnicowanie dotyczy jedynie zakresu refundacji. Natomiast sam fakt przyznania refundacji zależy od kilku zasad, które są ważne niezależnie od celu wyjazdu. Oto najważniejsze reguły związane z używaniem karty EKUZ:

  1. Turyści mogą uzyskać refundację leczenia zagranicznego tylko wtedy, kiedy ich zdrowie lub życie znajdzie się w niebezpieczeństwie. Karta EKUZ nie zapewnia refundacji zabiegów planowanych ani estetycznych.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne podlegają refundacji tylko pod warunkiem, że udzieli ich publiczna placówka lekarska. Leczenie prywatne nie jest refundowane z tytułu karty EKUZ.
  3. Karta EKUZ w Grecji zapewnia zwrot tylko kosztów związanych z udzieleniem podstawowych usług medycznych.

Co daje nam karta EKUZ w Grecji?

Grecję można znaleźć we wszystkich zestawieniach poświęconych ulubionym wakacyjnym kierunkom Polaków. Tak duża popularność Hellady nie powinna jednak nikogo dziwić. Liczne wyspy położone na Morzu Egejskim zapewniają bowiem idealne warunki do plażowego wypoczynku. Natomiast osoby preferujące bardziej aktywny wypoczynek mogą udać się na zwiedzanie Aten. Liczba interesujących zabytków jest tutaj tak duża, że turyści powinni zapomnieć o ograniczeniu się tylko do jednodniowych wycieczek.

Co jasne, dłuższe pobyty poza granicami kraju wymagają zadbania o dobrą organizację wyjazdu. Dlatego pod tym względem tak istotną rolę odgrywa karta EKUZ Grecja. Jej posiadacze uzyskują możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terytorium UE/EFTA. Co istotne, turyści otrzymują wówczas te same prawa, co obywatele danego kraju. Z tego względu jeszcze przed wyjazdem warto poznać specyfikę miejscowej opieki lekarskiej.

Czym grozi brak karty EKUZ w Grecji?

Przede wszystkim grozi on wpadnięciem w spore tarapaty finansowe. Brak karty EKUZ lub prywatnego ubezpieczenia oznacza, że opłacenie wszystkich kosztów leczenia spada na barki turysty. Co gorsza, takie kwoty mogą sięgać setek, a nieraz wręcz tysięcy euro. Z tego powodu zabranie w podróż karty EKUZ albo prywatnego ubezpieczenia to jedyna rozsądna decyzja.

Jak korzystać z karty EKUZ w Grecji?

Choć Grecja nie należy do grona szczególnie bogatych państw, miejscowa służba zdrowia działa na przyzwoitym poziomie. Można nawet stwierdzić, że jej standardy są nieco wyższe w porównaniu do polskich realiów.

W Helladzie odpowiednikiem polskiego NFZ-u jest IKA (Idryma Koinonikon Asphaliseon). To właśnie ten organ odpowiada za refundację określonych usług medycznych. Niestety, publiczne szpitale i przychodnie prowadzące współpracę z IKA mieszczą się głównie w miastach położonych na kontynencie. Tymczasem na Wyspach Egejskich działają przede wszystkim prywatne placówki, które często posiadają ważne umowy partnerskie z IKA.

Dlaczego warto o tym wiedzieć? Ponieważ turyści korzystający z prywatnych placówek są zobowiązani do częściowego pokrycia kosztów leczenia. Zazwyczaj muszą oni opłacić około 10-30% całej należności. W dużo gorszej sytuacji znajdą się jednak osoby, które skorzystają z usług lekarzy nieposiadających wspomnianej umowy. Jeżeli dany medyk nie współpracuje z publiczną służbą zdrowia, pacjent musi pokryć 100% kosztów leczenia. Z tego względu turyści zawsze powinni upewniać się, czy karta EKUZ Grecja będzie honorowana w danej poradni.

Częściowa refundacja obejmuje również koszty związane z zakupem lekarstw na receptę. W tym przypadku turysta powinien udać się do jednej z aptek podlegających pod IKA. Po okazaniu recepty i karty EKUZ Grecja można wtedy uzyskać refundację rzędu 75%.

Czy jadąc do Grecji trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne podczas podróży zagranicznej jest naprawdę ważne. Niestety, różne wypadki przytrafiają się nawet bardzo ostrożnym osobom. Z kolei tylko wspomniane ubezpieczenie może zapewnić pomoc w pokryciu kosztów leczenia zagranicznego. Toteż karta EKUZ będzie dla turystów obowiązkowym zabezpieczeniem. Niektórzy mogą jednak rozszerzyć jej zakres poprzez zakup dodatkowej polisy turystycznej.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Grecji?

Jeżeli turysta jest posiadaczem karty EKUZ, jego krajowe ubezpieczenie zachowuje ważność we wszystkich krajach UE. Co jasne, Grecja należy do struktur unijnych. Dlatego można tutaj bez obaw korzystać z polskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Karta EKUZ Grecja – podsumowanie najważniejszych informacji

Bez wątpienia karta EKUZ Grecja przyda się każdemu turyście odwiedzającemu Helladę. Dzięki niej obcokrajowiec może uzyskać pomoc w przychodniach i szpitalach podlegających pod IKA. Ponadto karta EKUZ Grecja gwarantuje dostęp do niezbędnych badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych podczas hospitalizacji. Jeżeli istnieje taka konieczność, pacjent może zostać przewieziony karetką do szpitala. Ta usługa będzie darmowa tylko wtedy, gdy wykona ją jednostka państwowego ratownictwa medycznego (EKAV).

Warto również pamiętać o tym, że karta EKUZ Grecja przysługuje każdej ubezpieczonej osobie. Turysta musi jedynie zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie takiej karty. Sama procedura wyrabiania dokumentu jest darmowa i trwa maksymalnie kilka dni. Toteż kartę EKUZ zawsze warto mieć przy sobie!

Z drugiej strony należy mieć świadomość pewnych braków w zakresie tego dokumentu. Najważniejszą informacją dla turystów jest wspomniana kwestia refundacji. Jeżeli turysta zacznie leczyć się w prywatnych placówkach, karta EKUZ Grecja nie zapewni zwrotu kosztów leczenia. Jest to dość problematyczne, gdyż najwięcej prywatnych placówek mieści się właśnie nieopodal kurortów turystycznych. Co gorsza, karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju. Taka procedura może okazać się konieczna, jeżeli turysta dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu (np. udaru lub zawału). Niestety, wszelkie koszty spadną wówczas na pacjenta i jego bliskich.

Ubezpieczenie turystyczne – wartościowe uzupełnienie ochrony

O ile kartę EKUZ Grecja z pewnością warto mieć przy sobie, o tyle prywatne ubezpieczenia są w pełni dobrowolne. Jednak nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup takich świadczeń. Głównym argumentem jest tutaj fakt, że prywatne ubezpieczenie może znakomicie uzupełnić braki karty EKUZ.

Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują bowiem swoim klientom pełną refundację kosztów leczenia do określonej kwoty. Innymi słowy, jeżeli turysta nie przekroczy ustalonego limitu, asekurator zwróci mu 100% poniesionych kosztów. Nie ma tutaj znaczenia to, czy leczenie odbywało się w publicznej placówce. Prywatne polisy zapewniają pokrycie wszystkich wydatków związanych z leczeniem (w tym także transportu medycznego do Polski).

Tutaj pojawia się jednak mały haczyk. Są nim tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, gdy asekurator może odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczą one przede wszystkim urazów powstałych np. pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Takie zapisy obejmują również wszelkie wypadki będące efektem złamania prawa (np. przekroczenia prędkości lub kierowania pojazdem bez uprawnień).

Toteż polisa może być świetnym uzupełnieniem ochrony gwarantowanej przez kartę EKUZ. Trzeba tylko mieć na uwadze przypadki, w których ubezpieczyciel ma prawo do odmowy przyznania refundacji.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Grecji?

Karta EKUZ Grecja jest świadczeniem w pełni darmowym, ale za to ma ograniczony zakres ochrony. Z kolei zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego będzie stanowić dodatkowy wydatek. Jednak w zamian turysta otrzyma znacznie bardziej rozbudowaną ochronę. Co więc będzie lepszym wyborem? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w obydwa świadczenia. Dzięki temu można korzystać ze standardowej refundacji, a ponadto otrzymać zwrot pozostałych kosztów od asekuratora.

Najważniejsze informacje:

  • Grecja od dawna należy do grupy najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród polskich turystów. Ogromne zainteresowanie sprawia, że wycieczki do Grecji w każdym sezonie wakacyjnym stają się hitem sprzedaży.
  • Aby zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie greckich wakacji, turyści powinni zabrać ze sobą kartę EKUZ. Dzięki niej będą mogli uzyskać pomoc lekarską w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Taka pomoc będzie przynajmniej częściowo refundowana.
  • W Grecji podstawowa pomoc medyczna i konsultacje lekarskie są całkowicie refundowane. Jednak ubezpieczeni pacjenci oraz posiadacze karty EKUZ muszą dopłacić np. za określone badania lub leczenie szpitalne.
  • Refundacja wspomnianych wyżej usług zostanie przyznana pod warunkiem, że turysta zgłosi się do publicznej placówki medycznej. Jeżeli placówka będzie mieć status niepublicznej, wtedy posiadacz karty EKUZ pokryje 100% kosztów leczenia.
  • Warto jednak pamiętać, że posiadacze prywatnych ubezpieczeń turystycznych mogą skorzystać bezpłatnie nawet z prywatnej opieki medycznej. W ich przypadku za refundację kosztów leczenia nie odpowiada bowiem NFZ, ale konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu zakres ochrony jest dużo szerszy.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy w Grecji można korzystać z kart EKUZ?
Tak, karta EKUZ jest respektowana w Grecji. Wynika to z faktu, że Grecja należy do Unii Europejskiej i jako kraj członkowski musi respektować takie dokumenty. Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ zachowuje ważność tylko pod warunkiem korzystania z usług publicznych placówek lekarskich.
Na jakim poziomie stoi publiczna opieka zdrowotna w Grecji?
Jeżeli porównamy standardy greckiej i polskiej opieki zdrowotnej, Grecja wypada dużo lepiej. Nie oznacza to jednak, że miejscowy system opieki zdrowotnej nie ma swoich wad. Jednym z głównych problemów jest tutaj ograniczona dostępność publicznych lecznic.
Dlaczego dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do Grecji będzie przydatne?
Nie na każdej greckiej wyspie działa publiczna placówka medyczna. Z tego względu niektórzy turyści mogą być zmuszeni do skorzystania z opieki niepublicznej, która jest dodatkowo płatna. Aby więc uniknąć obowiązku płacenia za takie leczenie z własnej kieszeni, warto kupić ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.