Karta EKUZ w Grecji to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Każdego roku Grecję odwiedzają miliony turystów z całej Europy i świata. Wakacje w cieniu Olimpu wydają się bardzo kuszącą propozycją, gdy weźmiemy pod uwagę przyjemny klimat i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Warto jednak pamiętać, że idealne wakacje to przede wszystkim bezpieczne wakacje. Oczywiście można tutaj liczyć na łaskę Zeusa, ale bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie samodzielne zadbanie o własne bezpieczeństwo. Pod tym względem szczególnie przydatna okazuje się karta EKUZ w Grecji. Dzięki niej polscy turyści mogą skorzystać z usług greckiej służby zdrowia. Jakie są zalety tego dokumentu i czym karta EKUZ Grecja różni się od standardowej polisy turystycznej?

Jak działa EKUZ w Grecji?

Grecję można znaleźć we wszystkich zestawieniach poświęconych ulubionym wakacyjnym kierunkom Polaków. Tak duża popularność Hellady nie powinna jednak nikogo dziwić. Liczne wyspy położone na Morzu Egejskim zapewniają bowiem idealne warunki do plażowego wypoczynku. Natomiast osoby preferujące bardziej aktywny wypoczynek mogą udać się na zwiedzanie Aten. Liczba interesujących zabytków jest tutaj tak duża, że turyści powinni zapomnieć o ograniczeniu się tylko do jednodniowych wycieczek.

Co jasne, dłuższe pobyty poza granicami kraju wymagają zadbania o dobrą organizację wyjazdu. Dlatego pod tym względem tak istotną rolę odgrywa karta EKUZ Grecja. Jej posiadacze uzyskują możliwość korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terytorium UE/EFTA. Co istotne, turyści otrzymują wówczas te same prawa, co obywatele danego kraju. Z tego względu jeszcze przed wyjazdem warto poznać specyfikę miejscowej opieki lekarskiej.

Co obejmuje EKUZ w Grecji?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ w Grecji zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia w Grecji?

Choć Grecja nie należy do grona szczególnie bogatych państw, miejscowa służba zdrowia działa na przyzwoitym poziomie. Można nawet stwierdzić, że jej standardy są nieco wyższe w porównaniu do polskich realiów.

W Helladzie odpowiednikiem polskiego NFZ-u jest IKA (Idryma Koinonikon Asphaliseon). To właśnie ten organ odpowiada za refundację określonych usług medycznych. Niestety, publiczne szpitale i przychodnie prowadzące współpracę z IKA mieszczą się głównie w miastach położonych na kontynencie. Tymczasem na Wyspach Egejskich działają przede wszystkim prywatne placówki, które często posiadają ważne umowy partnerskie z IKA.

Dlaczego warto o tym wiedzieć? Ponieważ turyści korzystający z prywatnych placówek są zobowiązani do częściowego pokrycia kosztów leczenia. Zazwyczaj muszą oni opłacić około 10-30% całej należności. W dużo gorszej sytuacji znajdą się jednak osoby, które skorzystają z usług lekarzy nieposiadających wspomnianej umowy. Jeżeli dany medyk nie współpracuje z publiczną służbą zdrowia, pacjent musi pokryć 100% kosztów leczenia. Z tego względu turyści zawsze powinni upewniać się, czy karta EKUZ Grecja będzie honorowana w danej poradni.

Częściowa refundacja obejmuje również koszty związane z zakupem lekarstw na receptę. W tym przypadku turysta powinien udać się do jednej z aptek podlegających pod IKA. Po okazaniu recepty i karty EKUZ Grecja można wtedy uzyskać refundację rzędu 75%.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Karta EKUZ Grecja – podsumowanie najważniejszych informacji

Bez wątpienia karta EKUZ Grecja przyda się każdemu turyście odwiedzającemu Helladę. Dzięki niej obcokrajowiec może uzyskać pomoc w przychodniach i szpitalach podlegających pod IKA. Ponadto karta EKUZ Grecja gwarantuje dostęp do niezbędnych badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych podczas hospitalizacji. Jeżeli istnieje taka konieczność, pacjent może zostać przewieziony karetką do szpitala. Ta usługa będzie darmowa tylko wtedy, gdy wykona ją jednostka państwowego ratownictwa medycznego (EKAV).

Warto również pamiętać o tym, że karta EKUZ Grecja przysługuje każdej ubezpieczonej osobie. Turysta musi jedynie zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o wydanie takiej karty. Sama procedura wyrabiania dokumentu jest darmowa i trwa maksymalnie kilka dni. Toteż kartę EKUZ zawsze warto mieć przy sobie!

Z drugiej strony należy mieć świadomość pewnych braków w zakresie tego dokumentu. Najważniejszą informacją dla turystów jest wspomniana kwestia refundacji. Jeżeli turysta zacznie leczyć się w prywatnych placówkach, karta EKUZ Grecja nie zapewni zwrotu kosztów leczenia. Jest to dość problematyczne, gdyż najwięcej prywatnych placówek mieści się właśnie nieopodal kurortów turystycznych. Co gorsza, karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju. Taka procedura może okazać się konieczna, jeżeli turysta dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu (np. udaru lub zawału). Niestety, wszelkie koszty spadną wówczas na pacjenta i jego bliskich.

Ubezpieczenie turystyczne – wartościowe uzupełnienie ochrony

O ile kartę EKUZ Grecja z pewnością warto mieć przy sobie, o tyle prywatne ubezpieczenia są w pełni dobrowolne. Jednak nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup takich świadczeń. Głównym argumentem jest tutaj fakt, że prywatne ubezpieczenie może znakomicie uzupełnić braki karty EKUZ.

Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują bowiem swoim klientom pełną refundację kosztów leczenia do określonej kwoty. Innymi słowy, jeżeli turysta nie przekroczy ustalonego limitu, asekurator zwróci mu 100% poniesionych kosztów. Nie ma tutaj znaczenia to, czy leczenie odbywało się w publicznej placówce. Prywatne polisy zapewniają pokrycie wszystkich wydatków związanych z leczeniem (w tym także transportu medycznego do Polski).

Tutaj pojawia się jednak mały haczyk. Są nim tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, gdy asekurator może odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczą one przede wszystkim urazów powstałych np. pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Takie zapisy obejmują również wszelkie wypadki będące efektem złamania prawa (np. przekroczenia prędkości lub kierowania pojazdem bez uprawnień).

Toteż polisa może być świetnym uzupełnieniem ochrony gwarantowanej przez kartę EKUZ. Trzeba tylko mieć na uwadze przypadki, w których ubezpieczyciel ma prawo do odmowy przyznania refundacji.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne do Grecji

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc do Grecji?

Karta EKUZ Grecja jest świadczeniem w pełni darmowym, ale za to ma ograniczony zakres ochrony. Z kolei zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego będzie stanowić dodatkowy wydatek. Jednak w zamian turysta otrzyma znacznie bardziej rozbudowaną ochronę. Co więc będzie lepszym wyborem? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie ulega wątpliwości, że najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w obydwa świadczenia. Dzięki temu można korzystać ze standardowej refundacji, a ponadto otrzymać zwrot pozostałych kosztów od asekuratora.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia