Karta EKUZ na Cyprze to za mało!

  • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
  • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Cypr to jeden z niewielu europejskich krajów, w których przez większość roku panują iście tropikalne warunki. Tak naprawdę sezon wakacyjny może trwać tutaj od końca marca do listopada, choć jego szczyt przypada na letnie miesiące. Nic więc dziwnego, że na Cypr przyjeżdżają turyści z całej Europy. Co istotne, przy okazji planowania takiego urlopu warto pamiętać o kwestii bezpieczeństwa. Pod tym względem bardzo przydatna będzie karta EKUZ na Cyprze lub ubezpieczenie turystyczne.

Jak działa EKUZ na Cyprze?

Każdy pasjonat podróżowania powinien wiedzieć o tym, jak ważnym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej turyści mogą w nagłych sytuacjach skorzystać z pomocy medycznej. Karta EKUZ stanowi wówczas dowód na to, że dana osoba posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju. To z kolei uprawnia turystę do ubiegania się o refundację kosztów leczenia zagranicznego.

Aby otrzymać własną kartę EKUZ, osoba ubezpieczona powinna zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ i złożyć tam stosowny wniosek. Sam proces wydawania dokumentu przebiega naprawdę szybko. Przy osobistej wizycie w placówce NFZ karty są wyrabiane praktycznie od ręki. Natomiast wysyłka karty pocztą sprawia, że cała procedura wydłuża się do około kilku dni.

Co obejmuje EKUZ na Cyprze?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

  1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
  2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
  3. Karta EKUZ na Cyprze zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia na Cyprze?

Już od wielu lat w cypryjskiej służbie zdrowia obowiązuje zasada współpłatności. Oznacza to, że pacjenci samodzielnie pokrywają część kosztów leczenia. Na szczęście nie są to duże sumy. Jeżeli dany obywatel Cypru lub turysta posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne, wysokość takich opłat zazwyczaj wyniesie kilka euro. Przykładowo, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie wiązać się z opłatą w wysokości około 3 euro. Natomiast przy konsultacji specjalistycznej wysokość należności wzrasta do około 6 euro. Przy standardowym leczeniu łączna wysokość opłaty nie przekracza sumy 10 euro.

Wszystkie pozostałe koszty leczenia są refundowane przez miejscową służbę zdrowia. Jeśli chodzi o turystów, karta EKUZ Cypr zapewnia im prawo do korzystania z opieki medycznej na standardowych zasadach. Dlatego obcokrajowcy będą musieli częściowo płacić za wizytę u lekarza lub dentysty. Jednak dzięki wspomnianemu systemowi refundacji takie opłaty są dość niewielkie. Ponadto posiadacze karty EKUZ nie muszą płacić za transport karetką i opiekę sanitariuszy.

Co ciekawe, gdy lekarz wystawia receptę, pacjent uiszcza dodatkową opłatę za każdy lek, który się na niej znajdzie. Ma to jednak swoją dobrą stronę. Dlaczego? Ponieważ wszystkie leki przepisane przez lekarzy w ramach publicznej opieki medycznej są wydawane bezpłatnie. Jedynym warunkiem jest to, aby pacjent zrealizował receptę w państwowej aptece.Jeżeli zrobi to w prywatnej placówce, wtedy będzie musiał sam zapłacić za leki.

Cypr Północny i Południowy – o czym trzeba wiedzieć?

Druga połowa XX wieku była naprawdę dramatycznym okresem w historii Cypru. W tych latach dochodziło bowiem do licznych starć pomiędzy miejscową ludnością grecką i turecką. Ostatecznie przerodziły się one w otwarty konflikt, a na Cyprze wybuchła wojna domowa. To z kolei sprawiło, że armia turecka najechała wyspę i rozpoczęła okupację jej północnej części. W 1983 roku proklamowano utworzenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego (zwanej także Cyprem Północnym).

Do dzisiaj Cypr Północny jest krajem, którego nie uznaje większość państw europejskich. Co jasne, nie uznają go nawet władze Cypru, gdyż ich zdaniem północna część wyspy wciąż znajduje się pod okupacją. Nie zmienia to jednak faktu, że turyści mogą podróżować i zwiedzać Cypr Północny. Niemniej w tym przypadku obowiązują ich zupełnie inne zasady.

Najważniejszą informacją jest to, że terytorium Cypru Północnego nie należy do struktur Unii Europejskiej. Tym samym karta EKUZ Cypr ani inne ogólnoeuropejskie świadczenia nie są tam uznawane. Jeżeli zatem ktoś postanowi spędzić urlop na północnej części wyspy, powinien zadbać o inną formę ochrony.

Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

Karta EKUZ na Cyprze – czy jest konieczna?

Bez wątpienia karta EKUZ Cypr przyda się każdemu turyście, który planuje odwiedzić tę malowniczą wyspę. Dzięki temu dokumentowi można otrzymać pomoc w państwowych szpitalach oraz przychodniach. Co prawda, nawet posiadacze karty EKUZ będą musieli pokryć część kosztów leczenia. Natomiast są one na tyle niskie, że turysta nie powinien mieć z tym problemu.

Niestety, karta EKUZ Cypr obowiązuje tylko na południowej części wyspy. Zapewnia ona turystom możliwość korzystania z publicznych placówek i szpitali. Mieszczą się one między innymi w: Pafos, Larnace, Limassol oraz Nikozji. Tymczasem na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego żadne ogólnoeuropejskie świadczenia nie będą uznawane. Trzeba mieć to na uwadze przy planowaniu podróży.

Ubezpieczenie turystyczne Cypr – gwarantowane bezpieczeństwo

Polisa dla podróżnych jest świadczeniem o znacznie szerszym zakresie niż karta EKUZ Cypr. Prywatne ubezpieczenia zapewnią pomoc zarówno na południowej, jak i na północnej części wyspy. Ponadto obejmują one usługi, które nie są refundowane z tytułu karty EKUZ. Do tej kategorii należy między innymi:

  • transport medyczny do Polski;
  • leczenie w prywatnych placówkach;
  • refundacja wszystkich kosztów opieki medycznej.

Najważniejszym ograniczeniem w przypadku ubezpieczeń jest suma kosztów leczenia. Określa ona maksymalną kwotę, którą asekurator może przeznaczyć na leczenie turysty. Jeżeli łączna suma wydatków będzie wyższa, turysta będzie musiał samodzielnie pokryć całą nadwyżkę. Dlatego tak ważne jest to, aby kupować polisy z odpowiednio wysoką sumą kosztów leczenia.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Cypr

Polisa turystyczna – Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Zasady karty EKUZ są stałe, gdyż wszyscy posiadacze tego dokumentu uzyskują identyczny zakres ochrony. Taka zależność wygląda zupełnie inaczej w przypadku ubezpieczeń turystycznych. Każdy asekurator może bowiem dowolnie ustalać zakres ochrony poszczególnych świadczeń. Z tego względu jeszcze przed zakupem polisy warto zapoznać się z treścią OWU.

OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to dokument zawierający szczegółowy wykaz zasad i warunków polisy. Można w nim znaleźć wszystkie kluczowe informacje dotyczące zakresu oraz sposobu korzystania z poszczególnych świadczeń. Szczególną uwagę warto zwrócić na zestawienie wyłączeń odpowiedzialności. Określa ono sytuacje, w których asekurator może odmówić przyznania refundacji kosztów leczenia.

Pro tip: Sprawdź również ubezpieczenie turystyczne na Cypr

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Cypr?

W przypadku Cypru porównanie tych dwóch dokumentów wypada zgoła odmiennie. Jeżeli turysta planuje wyjazd na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego, jedynym sensownym rozwiązaniem będzie prywatne ubezpieczenie. Karta EKUZ Cypr może pomóc wyłącznie osobom przebywającym na południowej części wyspy, które chcą skorzystać z usług publicznej służby zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia – karta EKUZ zapewnia tylko częściową refundację leczenia. Tym samym decyzję o wyborze konkretnego świadczenia należy dokładnie przemyśleć.

Sprawdź nasze Ubezpieczenia