karta ekuz na słowenii
EKUZ

Jak wyrobić kartę EKUZ do Słowenii? Co obejmuje?

Jak wyrobić kartę EKUZ do Słowenii? Co obejmuje?

Słowenia to naprawdę piękny kraj o nietuzinkowych walorach przyrodniczych. Tym bardziej może dziwić fakt, że w miejscowych kurortach nie ma zbyt wielu turystów. Zdecydowanie więcej osób spędza swoje wakacje w sąsiednich krajach, czyli we Włoszech lub w Chorwacji. Ma to jednak swoje dobre strony. Dzięki temu Słowenia będzie idealnym miejscem dla osób, które starają się stronić od tłumu turystów. Bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu zapewni karta EKUZ na Słowenii. Jakie są jej największe atuty?

PAMIĘTAJ! Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument uprawniający jedynie do skorzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. Warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie wydatki!

Jak wyrobić kartę EKUZ do Słowenii?

Zacznijmy od opisania procedur związanych z wyrabianiem karty EKUZ. Na szczęście nie są one zbyt skomplikowane. Osoby zainteresowane uzyskaniem tego dokumentu muszą jedynie wypełnić i złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ. Co więcej, nie trzeba nawet robić tego osobiście, ponieważ całą procedurę można załatwić online.

Jeśli jednak ktoś stawi się w oddziale NFZ, uzyska jedną istotną korzyść. Mianowicie przy osobistym złożeniu wniosku można uzyskać kartę EKUZ od ręki. Wszystko za sprawą błyskawicznego wykonania niezbędnych procedur. Dla kontrastu zaznaczmy, że złożenie wniosku inną metodą wiąże się z czasem oczekiwania wynoszącym średnio 2 tygodnie.

Przed wydaniem karty EKUZ urzędnicy muszą także potwierdzić prawa wnioskodawcy do świadczeń NFZ. W razie wątpliwości trzeba będzie okazać dokument potwierdzający prawo do takich świadczeń. Może to być np.: umowa zatrudnienia, legitymacja szkolna lub emeryta-rencisty.

Karta EKUZ – co obejmuje w Słowenii?

Niestety, posiadacze karty EKUZ nie mają pełnej swobody pod względem korzystania z tego dokumentu. Karta EKUZ ma bowiem ściśle określone przeznaczenie i można z niej korzystać na określonych warunkach. Jeśli turysta się do nich nie zastosuje, utraci możliwość uzyskania refundacji leczenia. Zatem czego dotyczą takie reguły? Oto najważniejsze z nich:

  1. Karta EKUZ w Słowenii gwarantuje refundację tylko niezbędnych świadczeń medycznych, które musiały zostać udzielone ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.
  2. Turysta nie może wykorzystać karty EKUZ do sfinansowania zaplanowanych wcześniej zabiegów medycznych.
  3. Karta EKUZ jest honorowana tylko w placówkach medycznych należących do publicznego systemu ochrony zdrowotnej. Leczenie prywatne nie podlega więc refundacji.

Co daje karta EKUZ w Słowenii?

Wielbiciele zwiedzania na pewno nie będą się nudzić w czasie słoweńskich wakacji. Jeżeli ktoś lubi klimat typowy dla nadmorskich miejscowości, powinien udać się na lokalne wybrzeże. Miasta Koper i Piran mogą bowiem zachwycić swoim malowniczym położeniem. Niestety, Riwiera Słoweńska raczej nie słynie z wyjątkowo pięknych plaż. Mimo tego można tutaj poczuć atmosferę prawdziwego lata!

W transie zwiedzania nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie. Karta EKUZ zapewnia możliwość uzyskania pomocy medycznej w miejscowych poradniach i szpitalach. Posiadacze tego dokumentu muszą mieć na uwadze kilka ważnych zasad związanych z lokalnym systemem opieki zdrowotnej.

Czym grozi brak karty EKUZ w Słowenii?

Jeżeli turysta będzie chciał skorzystać z opieki lekarskiej, zostanie poproszony o okazanie karty EKUZ. Brak tego dokumentu sprawi, że turysta otrzyma status pacjenta podlegającego leczeniu prywatnemu. W efekcie będzie musiał zapłacić za wszystkie udzielone mu usługi (wraz z np. transportem medycznym). Wysokość takich wydatków może wpędzić w prawdziwe tarapaty finansowe, dlatego trzeba zapobiegać podobnym sytuacjom. Karta EKUZ lub ubezpieczenie dla podróżnych jest więc podstawą dla każdego turysty.

Jak korzystać z karty EKUZ w Słowenii?

Na początku warto zaznaczyć, że publiczne słoweńskie szpitale oraz przychodnie stoją na naprawdę niezłym poziomie. Nie ma tutaj problemów z dostępem do lekarzy ani uzyskaniem określonych świadczeń medycznych. Natomiast taki stan rzeczy może wynikać z częściowego udziału pacjenta w niektórych kosztach leczenia.

Słoweński Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych, czyli Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), to instytucja odpowiedzialna za finansowanie świadczeń medycznych. Karta EKUZ Słowenia jest honorowana tylko w placówkach, które posiadają ważną umowę z ZZZS. To bardzo ważna informacja dla wszystkich turystów będących w posiadaniu tego dokumentu.

Pomimo częściowej refundacji kosztów leczenia, turyści są zobowiązani do uregulowania należności za określone usługi. O jakich kwotach mowa? To już zależy od cen obowiązujących w poszczególnych placówkach. Ogólny schemat refundacji wygląda następująco:

  • wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu są darmowe;
  • za konsultację specjalistyczną trzeba zapłacić około 20-30% wartości świadczenia;
  • analogiczny wymiar 20-30% odpłatności pojawia się w trakcie leczenia szpitalnego;
  • pacjent musi opłacić aż 90% kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym.

W przypadku pozostałych świadczeń zasady są nieco bardziej skomplikowane. Kwestia płatności za usługi medyczne jest bowiem uzależniona od stanu zdrowia turysty. We wszystkich nagłych przypadkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie życia posiadaczom karty EKUZ przysługuje prawo do darmowego transportu medycznego oraz dostępu do lekarstw. Jeśli sytuacja nie jest tak poważna, turysta musi częściowo pokryć koszty takich usług.

Czy jadąc do Słowenii trzeba mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Tak, gdyż tylko karta EKUZ lub prywatne ubezpieczenie zapewni pokrycie kosztów leczenia zagranicznego. W przeciwnym wypadku turysta naraża swój budżet na bardzo wysokie wydatki dotyczące leczenia. Dlatego nie warto ryzykować i trzeba z wyprzedzeniem zadbać o uzyskanie potrzebnej ochrony.

Czy polskie ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje w Słowenii?

Polskie ubezpieczenie zdrowotne dzięki karcie EKUZ zaczyna obowiązywać na całym obszarze UE, a więc także w Słowenii.

Karta EKUZ Słowenia – czy jej zakres ochrony jest wystarczający?

Trudno w jednoznaczny sposób ocenić zakres opisywanego dokumentu. Karta EKUZ Słowenia z pewnością przyda się każdemu turyście. Koniec końców umożliwia ona darmowy dostęp do podstawowej opieki lekarskiej. Ponadto jej posiadaczowi przysługują dodatkowe prawa w sytuacji, gdy jego życie lub zdrowie jest poważnie zagrożone.

Nie można jednak stwierdzić, że karta EKUZ Słowenia to świadczenie kompletne. Braki w jej zakresie są bowiem doskonale widoczne. W oczy rzuca się przede wszystkim konieczność płacenia za określone usługi medyczne. Choć podlegają one refundacji, zwrot kosztów leczenia jest tylko częściowy.

Ponadto karta EKUZ Słowenia nakłada na turystę kilka istotnych ograniczeń. Po pierwsze, refundacji podlega tylko leczenie w publicznych placówkach. Wszelkie zabiegi wykonywane w prywatnych gabinetach są wyłączone z zakresu ochrony. Po drugie, karta EKUZ Słowenia nie zapewnia zwrotu kosztów za zorganizowanie transportu medycznego do Polski. W efekcie turysta często musi kontynuować leczenie na terytorium Słowenii.

Spokój i ochrona, czyli kilka słów o ubezpieczeniach turystycznych

Na szczęście coraz więcej turystów podróżuje w sposób świadomy. Takie osoby znają wady i zalety poszczególnych świadczeń. Dlatego też turyści często zdają sobie sprawę z faktu, że karta EKUZ Słowenia może im nie wystarczyć. Czy istnieje jakiś sposób na uzupełnienie luk w jej zakresie?

Tak naprawdę dostępna jest tylko jedna alternatywa, a konkretniej prywatne ubezpieczenie. Polisy turystyczne znajdują się w ofertach praktycznie wszystkich większych asekuratorów. Dostęp do takich świadczeń jest więc naprawdę duży. Niemniej sam zakup polisy musi stanowić dobrze przemyślaną decyzję. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

  1. Koszty leczenia – ten zapis określa maksymalną kwotę, która może zostać przyznana turyście w ramach refundacji leczenia. Zasada jest prosta – im wyższy limit, tym lepiej.
  2. Wyłączenia odpowiedzialności – w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może wstrzymać wypłatę świadczenia, jeżeli turysta złamie warunki polisy. Dlatego warto dobrze zapoznać się z wykazem wyłączeń odpowiedzialności.
  3. Dodatkowe świadczenia – karta EKUZ Słowenia chroni zdrowie i życie turysty. Natomiast prywatna polisa może zabezpieczyć również np. przewożony bagaż. Każde takie udogodnienie stanowi ważną zaletę.

Czasami ubezpieczyciele tworzą specjalne oferty dla osób o zwiększonych wymaganiach. Świetnym przykładem są ubezpieczenia dla sportowców, które chronią również w czasie aktywności fizycznej lub podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Z dodatkowej ochrony mogą skorzystać także osoby przewlekle chore. W ich przypadku asekurator zwiększa zakres polisy, dzięki czemu ubezpieczenie gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Toteż przy podpisywaniu umowy należy zastanowić się nad tym, który wariant świadczenia będzie najbardziej opłacalny.

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Słowenię?

Swobodny dostęp do podstawowych usług medycznych na terytorium Słowenii zapewnia obcokrajowcom bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach. Można zatem stwierdzić, że karta EKUZ Słowenia sprawdzi się w przypadku mniej wymagających turystów. Niemniej posiadacze tego świadczenia muszą być gotowi na pokrycie kosztów niektórych usług medycznych. Ponadto sama karta nie pozwala na refundację wydatków związanych z organizacją transportu medycznego do Polski. Tym samym jej zakres może wymagać uzupełnienia. Pod względem bezpieczeństwa zakup dodatkowej polisy będzie niewątpliwie dobrą inwestycją!

Najważniejsze informacje:

  • Słowenia może być naprawdę ciekawym krajem dla miłośników podróżowania. Co więcej, jest to państwo należące do struktur Unii Europejskiej. Z tego względu Polacy mogą tutaj korzystać z karty EKUZ.
  • Słoweński system opieki medycznej opiera się w dużej mierze na zasadzie częściowej odpłatności zaświadczone usługi lekarskie. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że taka odpłatność będzie dotyczyć także turystów.
  • Wspomnianą odpłatnością są objęte między innymi: wizyty u specjalistów, opłaty za leki oraz zryczałtowane opłaty za hospitalizację.
  • Niestety, karta EKUZ gwarantuje refundację leczenia tylko w zakresie przewidzianym przez miejscowe przepisy dotyczące opieki lekarskiej. Z tego względu w Słowenii nawet posiadacze karty EKUZ będą musieli pokrywać niektóre wydatki dotyczące leczenia zagranicznego.
  • Toteż lepszym rozwiązaniem dla osób planujących wyjazd do Słowenii może być prywatne ubezpieczenie turystyczne. W przeciwieństwie do karty EKUZ taka polisa zapewnia pełną refundację leczenia zagranicznego do określonej kwoty. Co jasne, taka polisa nie musi stanowić jedynej formy zabezpieczenia, gdyż posiadacze prywatnych ubezpieczeń nadal mogą korzystać z EKUZ.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Czy karta EKUZ działa w Słowenii?
Karta EKUZ zachowuje ważność we wszystkich krajach członkowskich UE. Słowenia należy do struktur unijnych, co oznacza, że na jej terytorium turyści mogą posługiwać się kartą EKUZ. Warto jednak pamiętać o tym, że wtedy turystów obowiązują miejscowe przepisy dotyczące funkcjonowania opieki zdrowotnej.
Jak działa system opieki zdrowotnej w Słowenii?
Standard systemu opieki zdrowotnej w Słowenii wypada całkiem nieźle na tle innych krajów UE. Wynika to między innymi z faktu, że w kraju tym obowiązują dopłaty za niektóre usługi medyczne. Jeśli więc pacjent korzysta z publicznych placówek medycznych, musi pokryć część kosztów swojego leczenia.
Czy turyści muszą płacić za leczenie w Słowenii?
Tak, ale wymiar tej płatności zależy od kilku kwestii. Jeżeli ktoś posiada kartę EKUZ i leczy się publicznie, zapłaci tylko za niektóre wydatki. Jeśli natomiast ktoś skorzysta z prywatnego punktu opieki medycznej, wtedy sam pokryje wszystkie koszty. Jedynie prywatne ubezpieczenie turystyczne może ochronić przed taką odpłatnością, ponieważ wtedy koszty leczenia bierze na siebie asekurator.

Sprawdź jak działa karta EKUZ za granicą

Czy wiesz, że podróżując po krajach Unii Europejskiej, masz prawo do opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy tych państw? Sprawdź, jak działa karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i jak możesz skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej podczas podróży za granicę! Zainwestuj chwilę, aby zabezpieczyć swoje zdrowie w podróży - poznaj szczegóły już teraz.