Karta EKUZ w Słowenii to za mało!

 • WAŻNE: karta EKUZ nie zapewnia 100% bezpieczeństwa
 • Zapewnij sobie bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu turystycznemu
 • Kup ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu
Kup ubezpieczenie turystyczne

Słowenia to naprawdę piękny kraj o nietuzinkowych walorach przyrodniczych. Tym bardziej może dziwić fakt, że w miejscowych kurortach nie ma zbyt wielu turystów. Zdecydowanie więcej osób spędza swoje wakacje w sąsiednich krajach, czyli we Włoszech lub w Chorwacji. Ma to jednak swoje dobre strony. Dzięki temu Słowenia będzie idealnym miejscem dla osób, które starają się stronić od tłumu turystów. Bezpieczeństwo podczas takiego wyjazdu zapewni karta EKUZ na Słowenii. Jakie są jej największe atuty?

Jak działa EKUZ na Słowenii?

Wielbiciele zwiedzania na pewno nie będą się nudzić w czasie słoweńskich wakacji. Jeżeli ktoś lubi klimat typowy dla nadmorskich miejscowości, powinien udać się na lokalne wybrzeże. Miasta Koper i Piran mogą bowiem zachwycić swoim malowniczym położeniem. Niestety, Riwiera Słoweńska raczej nie słynie z wyjątkowo pięknych plaż. Mimo tego można tutaj poczuć atmosferę prawdziwego lata!

W transie zwiedzania nie wolno jednak zapominać o bezpieczeństwie. Karta EKUZ zapewnia możliwość uzyskania pomocy medycznej w miejscowych poradniach i szpitalach. Posiadacze tego dokumentu muszą mieć na uwadze kilka ważnych zasad związanych z lokalnym systemem opieki zdrowotnej.

Co obejmuje EKUZ na Słowenii?

Co istotne, możliwość skorzystani z państwowej służby zdrowia została obwarowana kilkoma zasadami:

 1. Turyści mogą korzystać z pomocy medycznej jedynie w nagłych przypadkach, gdy ich życie lub zdrowie jest zagrożone.
 2. Wszelkie zabiegi medyczne muszą zostać udzielone przez publiczną placówkę. Leczenie w prywatnych punktach medycznych nie podlega refundacji.
 3. Karta EKUZ na Słowenii zapewnia refundację jedynie podstawowych usług medycznych.

Jak działa służba zdrowia w Słowenii?

Na początku warto zaznaczyć, że publiczne słoweńskie szpitale oraz przychodnie stoją na naprawdę niezłym poziomie. Nie ma tutaj problemów z dostępem do lekarzy ani uzyskaniem określonych świadczeń medycznych. Natomiast taki stan rzeczy może wynikać z częściowego udziału pacjenta w niektórych kosztach leczenia.

Słoweński Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych, czyli Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), to instytucja odpowiedzialna za finansowanie świadczeń medycznych. Karta EKUZ Słowenia jest honorowana tylko w placówkach, które posiadają ważną umowę z ZZZS. To bardzo ważna informacja dla wszystkich turystów będących w posiadaniu tego dokumentu.

Pomimo częściowej refundacji kosztów leczenia, turyści są zobowiązani do uregulowania należności za określone usługi. O jakich kwotach mowa? To już zależy od cen obowiązujących w poszczególnych placówkach. Ogólny schemat refundacji wygląda następująco:

 • wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu są darmowe;
 • za konsultację specjalistyczną trzeba zapłacić około 20-30% wartości świadczenia;
 • analogiczny wymiar 20-30% odpłatności pojawia się w trakcie leczenia szpitalnego;
 • pacjent musi opłacić aż 90% kosztów związanych z leczeniem stomatologicznym.
Zapewnij sobie spokojny urlop
Nawet 50% taniej za pełen pakiet ochrony

W przypadku pozostałych świadczeń zasady są nieco bardziej skomplikowane. Kwestia płatności za usługi medyczne jest bowiem uzależniona od stanu zdrowia turysty. We wszystkich nagłych przypadkach stanowiących bezpośrednie zagrożenie życia posiadaczom karty EKUZ przysługuje prawo do darmowego transportu medycznego oraz dostępu do lekarstw. Jeśli sytuacja nie jest tak poważna, turysta musi częściowo pokryć koszty takich usług.

Karta EKUZ Słowenia – czy jej zakres ochrony jest wystarczający?

Trudno w jednoznaczny sposób ocenić zakres opisywanego dokumentu. Karta EKUZ Słowenia z pewnością przyda się każdemu turyście. Koniec końców umożliwia ona darmowy dostęp do podstawowej opieki lekarskiej. Ponadto jej posiadaczowi przysługują dodatkowe prawa w sytuacji, gdy jego życie lub zdrowie jest poważnie zagrożone.

Nie można jednak stwierdzić, że karta EKUZ Słowenia to świadczenie kompletne. Braki w jej zakresie są bowiem doskonale widoczne. W oczy rzuca się przede wszystkim konieczność płacenia za określone usługi medyczne. Choć podlegają one refundacji, zwrot kosztów leczenia jest tylko częściowy.

Ponadto karta EKUZ Słowenia nakłada na turystę kilka istotnych ograniczeń. Po pierwsze, refundacji podlega tylko leczenie w publicznych placówkach. Wszelkie zabiegi wykonywane w prywatnych gabinetach są wyłączone z zakresu ochrony. Po drugie, karta EKUZ Słowenia nie zapewnia zwrotu kosztów za zorganizowanie transportu medycznego do Polski. W efekcie turysta często musi kontynuować leczenie na terytorium Słowenii.

Spokój i ochrona, czyli kilka słów o ubezpieczeniach turystycznych

Na szczęście coraz więcej turystów podróżuje w sposób świadomy. Takie osoby znają wady i zalety poszczególnych świadczeń. Dlatego też turyści często zdają sobie sprawę z faktu, że karta EKUZ Słowenia może im nie wystarczyć. Czy istnieje jakiś sposób na uzupełnienie luk w jej zakresie?

Tak naprawdę dostępna jest tylko jedna alternatywa, a konkretniej prywatne ubezpieczenie. Polisy turystyczne znajdują się w ofertach praktycznie wszystkich większych asekuratorów. Dostęp do takich świadczeń jest więc naprawdę duży. Niemniej sam zakup polisy musi stanowić dobrze przemyślaną decyzję. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

 1. Koszty leczenia – ten zapis określa maksymalną kwotę, która może zostać przyznana turyście w ramach refundacji leczenia. Zasada jest prosta – im wyższy limit, tym lepiej.
 2. Wyłączenia odpowiedzialności – w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może wstrzymać wypłatę świadczenia, jeżeli turysta złamie warunki polisy. Dlatego warto dobrze zapoznać się z wykazem wyłączeń odpowiedzialności.
 3. Dodatkowe świadczenia – karta EKUZ Słowenia chroni zdrowie i życie turysty. Natomiast prywatna polisa może zabezpieczyć również np. przewożony bagaż. Każde takie udogodnienie stanowi ważną zaletę.

Czasami ubezpieczyciele tworzą specjalne oferty dla osób o zwiększonych wymaganiach. Świetnym przykładem są ubezpieczenia dla sportowców, które chronią również w czasie aktywności fizycznej lub podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Z dodatkowej ochrony mogą skorzystać także osoby przewlekle chore. W ich przypadku asekurator zwiększa zakres polisy, dzięki czemu ubezpieczenie gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Toteż przy podpisywaniu umowy należy zastanowić się nad tym, który wariant świadczenia będzie najbardziej opłacalny.

Czy warto wyrobić kartę EKUZ jadąc na Słowenię?

Swobodny dostęp do podstawowych usług medycznych na terytorium Słowenii zapewnia obcokrajowcom bezpieczeństwo w nagłych sytuacjach. Można zatem stwierdzić, że karta EKUZ Słowenia sprawdzi się w przypadku mniej wymagających turystów. Niemniej posiadacze tego świadczenia muszą być gotowi na pokrycie kosztów niektórych usług medycznych. Ponadto sama karta nie pozwala na refundację wydatków związanych z organizacją transportu medycznego do Polski. Tym samym jej zakres może wymagać uzupełnienia. Pod względem bezpieczeństwa zakup dodatkowej polisy będzie niewątpliwie dobrą inwestycją!

Sprawdź nasze Ubezpieczenia