Publiczny system opieki zdrowotnej w Polsce boryka się z bardzo licznymi problemami i brakami. Co gorsza, skutki wszelkich tych braków są odczuwane w największym stopniu przez samych pacjentów. To właśnie oni muszą nieraz czekać przez kilka miesięcy na wizytę u lekarza o określonej specjalizacji lub wykonanie potrzebnych badań. Dlatego tak dużo osób zaczyna interesować się możliwością uzyskania dodatkowej ochrony w ramach prywatnych świadczeń medycznych. Na polskim rynku już od dawna można znaleźć pakiety medyczne oferowane przez operatorów, takich jak: LUX MED, Medicover. Jednak od pewnego czasu na rynku pojawiła się także nowa alternatywa, czyli abonamenty medyczne. Co prawda, nie wszyscy będą w stanie od razu zauważyć różnice pomiędzy dwoma opisanymi typami świadczeń. Z tego względu w tym tekście dokładnie opiszemy takie różnice i zwrócimy uwagę na kilka kwestii, które będą mieć istotne znaczenie przy wyborze świadczenia z zakresu prywatnej opieki lekarskiej. Zapraszamy więc do lektury niniejszego artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
- Pakiet, abonament i ubezpieczenie, czyli wyjaśnienie podstawowych pojęć
- Pakiet medyczny i abonament medyczny – najważniejsze różnice
- Jak model finansowania pakietów i abonamentów medycznych wpływa na dostępność świadczeń?
- Co wybrać – pakiet medyczny czy abonament medyczny?
- W jaki sposób kupić abonament medyczny dla firm online?
Pakiet, abonament i ubezpieczenie, czyli wyjaśnienie podstawowych pojęć
Dynamiczny rozwój świadczeń dotyczących szeroko pojętej ochrony zdrowia stanowi odpowiedź na potrzeby klientów. Coraz więcej osób interesuje się bowiem możliwością uzyskania prywatnej opieki lekarskiej, która ma uzupełnić posiadaną ochronę NFZ. W efekcie na rynku pojawia się coraz więcej świadczeń tego typu.
Zacznijmy więc od krótkiego opisania trzech najpopularniejszych rodzajów świadczeń. Pierwszym z nich są znane pakiety medyczne. Są to świadczenia wprowadzone na rynek przez firmy, które dysponują własną siecią placówek medycznych (np. LUX MED). Takie firmy mogą więc zagwarantować swoim pacjentom możliwość korzystania z pomocy medycznej we własnych placówkach. Szeroki wybór takich pakietów oraz duża liczba dostępnych przychodni sprawia, że zainteresowanie pakietami medycznymi jest bardzo wysokie.
Drugą opcją są wspomniane już abonamenty medyczne. Choć ich nazwa brzmi bardzo podobnie, zasady działania tych świadczeń są zupełnie inne. Mianowicie abonamenty są świadczeniami sprzedawanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe, czyli firmy, które nie mają własnej sieci placówek lekarskich. Aby więc zapewnić klientom dostęp do niezbędnej opieki, ubezpieczyciel nawiązuje współpracę z wybraną siecią placówek. Przez to udzielanie świadczeń medycznych odbywa się w placówkach zewnętrznych, ale ich finansowanie spoczywa na barkach towarzystwa ubezpieczeniowego.
Trzecią opcją są wszelkie ubezpieczenia zdrowotne. One działają już według całkowicie innych zasad. Zazwyczaj w ramach ubezpieczenia zdrowotnego asekurator może zapewnić dostęp do wybranych świadczeń medycznych i/lub wypłatę odszkodowania. Tutaj zakres ochrony jest więc ukierunkowany zupełnie inaczej i trzeba mieć to w pamięci.
Pakiet medyczny i abonament medyczny – najważniejsze różnice
Po wyjaśnieniu opisanych pojęć można przejść do odpowiedzi na kluczowe pytanie. Czym różnią się pakiety medyczne oraz abonamenty medyczne? Wspomnieliśmy już o tym, że jedną z głównych różnic jest typ firmy, która jest operatorem takich świadczeń. Może to być bowiem firma mająca swoją własną sieć placówek medycznych lub towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto tutaj podkreślić, że od tego będzie zależeć np. liczba dostępnych placówek lekarskich. Jednak mimo wszystko nie jest to najważniejszy aspekt z punktu widzenia pacjentów.
Dużo ważniejsze są bowiem zasady dotyczące modelu finansowania poszczególnych świadczeń lekarskich. W przypadku pakietów medycznych pacjent po prostu płaci operatorowi takiego pakietu za możliwość korzystania z określonych usług. Płatność jest więc w tym przypadku odgórna, a w zamian za nią pacjentowi mają przysługiwać określone badania, konsultacje lekarskie oraz inne usługi medyczne.
Natomiast w przypadku abonamentów medycznych rozliczanie usług odbywa się na zgoła odmiennych zasadach. Mianowicie przy zakupie abonamentu medycznego pacjent uzyskuje prawo do skorzystania z określonych świadczeń lekarskich. Jeśli więc powstanie taka konieczność, pacjent musi skontaktować się z asekuratorem i umówić wizytę albo badania. Tutaj ponownie przypominamy, że za realizację takich usług odpowiadają zewnętrzne placówki lekarskie, które współpracują z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.
W tym miejscu dochodzimy jednak do kluczowej różnicy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie płacą odgórnie za możliwość wykonania badań medycznych. W ich przypadku płatność ma miejsce dopiero wtedy, gdy pacjent skorzysta z danej usługi. Dlatego najpierw pacjent musi umówić się na wizytę, która musi także finalnie dojść do skutku. Dopiero wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe przekaże operatorowi takiego świadczenia ustaloną kwotę. To właśnie ten aspekt może mieć kluczowe znaczenie dla pacjentów. Dlaczego?
Jak model finansowania pakietów i abonamentów medycznych wpływa na dostępność świadczeń?
Jedną z podstawowych zasad we współczesnym biznesie jest optymalizacja zysków. Polega ona na tym, żeby zwiększać wysokość osiąganych dochodów np. za sprawą dostosowywania metody świadczenia usług. Co istotne, może to dotyczyć także firm działających w branży medycznej.
Trzeba bowiem spojrzeć na pakiety i abonamenty medyczne przez nieco inny pryzmat. Warto choćby zadać jedno ważne pytanie – kiedy operator usług medycznych odnosi zysk? Odpowiedź wcale nie jest identyczna. W przypadku pakietów medycznych zysk operatora ma miejsce wyłącznie wtedy, kiedy pacjent dokona zakupu pakietu. Natomiast później świadczenie wszelkich usług medycznych ma już jedynie charakter obowiązku, który nie zapewnia firmie dodatkowych przychodów. Dlatego, przynajmniej w teorii, można założyć, że operator nie będzie wtedy tak skory do udostępniania kolejnych świadczeń. Powód jest bardzo prosty – firma nie ma już w tym żadnego dodatkowego interesu.
To nie jest niczym dziwnym, ale dla kontrastu warto zestawić to z modelem płatności dotyczącym abonamentów. W przypadku abonamentów medycznych operator może liczyć na zysk tylko wtedy, kiedy pacjent zrealizuje wizytę lub badanie. Dopiero w tym momencie towarzystwo ubezpieczeniowe przekaże takiemu operatorowi określoną kwotę za wykonaną usługę. Z tego powodu przy abonamentach operatorzy odnoszą zysk za każdym razem, kiedy pacjent skorzysta ze świadczeń.
Taka różnica może mieć istotne znaczenie choćby ze względu na wspomnianą optymalizację. Jeżeli pacjent posiada bowiem abonament medyczny, operatorowi po prostu opłaca się sprawnie organizować badania i wizyty lekarskie, bo za każdą zorganizowaną usługę operator otrzyma od towarzystwa ubezpieczeniowego dodatkowe środki. Natomiast w przypadku pakietów medycznych nie ma takiej zależności. Wówczas operatorzy otrzymują tylko jednorazowy zysk przy sprzedaży konkretnego pakietu. Dlatego nie musi im zależeć na tym, aby pacjenci faktycznie korzystali z przysługujących im świadczeń.
Co wybrać – pakiet medyczny czy abonament medyczny?
Model finansowania świadczeń medycznych w ramach pakietów i abonamentów to stosunkowo rzadko poruszane zagadnienie. Tym niemniej przedstawione wyżej informacje pokazują, że może mieć on ogromny wpływ na dostępność usług. Z tego względu pacjenci powinni zdać sobie sprawę z istnienia takich różnic.
Powstaje więc pytanie, czy abonament medyczny zawsze będzie lepszym wyborem dla pacjenta? To już zależy od indywidualnych oczekiwań. W Polisotece zawsze robimy wszystko, aby doradzić naszym użytkownikom wybór najlepszych możliwych rozwiązań. Toteż w czasie rozmowy zawsze dopytujemy o indywidualne potrzeby oraz preferencje.
Na pewno przy zakupie takich świadczeń należy kierować się przede wszystkim zakresem ochrony, czyli wykazem gwarantowanych usług medycznych. Pakiety i abonamenty mogą mieć bowiem mocno zróżnicowany zakres ochrony. Z tego względu co do zasady warto wybierać świadczenia, które zapewnią dostęp do większej liczby usług. Co więcej, trzeba to później odnieść także do ceny pakietu lub abonamentu. W świecie ubezpieczeń jest bowiem tak, że najlepsze świadczenia oferują szeroki zakres ochrony w przystępnej cenie. Analogiczne kryterium można więc zastosować przy zakupie pakietów i abonamentów medycznych.
Jeżeli jednak warunki wybranych świadczeń będą do siebie dość podobne, warto zdecydować się na abonament medyczny. Taki wybór sprawi, że pacjenci będą mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela przy korzystaniu z opieki medycznej. Oprócz tego opisany wyżej model finansowania takich usług będzie sprzyjać zwiększeniu ich dostępności.
W jaki sposób kupić abonament medyczny dla firm online?
Zakup pakietów i abonamentów medycznych przez internet stał się najczęściej wybieraną opcją. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy.
Ważne jest jednak to, aby dobrze przemyśleć wybór konkretnego świadczenia. Na szczęście użytkownicy Polisoteki mają pod tym względem nieco łatwiejsze zadanie. Oferujemy bowiem możliwość zakupu takiego świadczenia poprzez kontakt z naszym doradcą klienta. W czasie rozmowy będziemy mogli poznać Państwa potrzeby, a następnie zaproponować świadczenia dopasowane do wskazanych kryteriów.
Specjalizujemy się w sprzedaży świadczeń dla firm oraz klientów biznesowych. Dlatego pod tym względem służymy kompleksowym doradztwem i pełnym wsparciem klienta. Wszystkich zainteresowanych takim zakupem zachęcamy więc do kontaktu z naszym przedstawicielem – kontakt@polisoteka.pl
Najważniejsze informacje:
- Rynek świadczeń z zakresu prywatnej opieki lekarskiej staje się coraz szerszy. Dowodem na to jest choćby fakt, że obecnie można znaleźć na nim rozmaite świadczenia, takie jak: abonamenty, pakiety i ubezpieczenia.
- Nie wszystkie osoby zdają sobie sprawę z faktu, że abonamenty medyczne różnią się od pakietów medycznych. Te różnice w istotny sposób wpływają na możliwości korzystania z tych świadczeń.
- Pierwsza istotna różnica dotyczy tego, iż pakiety medyczne są obsługiwane przez firmy mające własną sieć placówek medycznych. Natomiast abonamenty to świadczenia sprzedawane przez ubezpieczycieli, którzy współpracują z takimi sieciami.
- Druga istotna różnica dotyczy modelu finansowania opieki. W przypadku abonamentów firma ubezpieczeniowa płaci operatorowi usług medycznych tylko za zrealizowane usługi. Natomiast sami operatorzy pobierają od swoich pacjentów opłaty w sposób odgórny.
- Dlatego przy możliwości wyboru dwóch świadczeń o podobnym zakresie, warto zdecydować się na abonament medyczny. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że to właśnie on zapewni większą dostępność usług.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy abonamenty medyczne to pakiety medyczne?
- Nie. Abonamenty i pakiety stanowią dwa różne rodzaje świadczeń z zakresu niepublicznej opieki medycznej. Warto więc o tym wiedzieć oraz znać różnice pomiędzy tymi dwoma świadczeniami.
- Jakie są różnice pomiędzy abonamentem i pakietem medycznym?
- Pakiety medyczne są obsługiwane przez firmy mające swoje własne placówki lekarskie. Z kolei abonamenty medyczne to świadczenia sprzedawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby zapewnić klientom dostęp do opieki lekarskiej, ubezpieczyciele współpracują ze wspomnianymi sieciami. Jednak taka zależność zmienia między innymi zasady finansowania usług medycznych. Przykładowo, ubezpieczyciele płacą jedynie za te zrealizowane usługi lekarskie, co może zwiększyć ich dostępność dla pacjentów.
- Pakiet czy abonament – jakie świadczenie medyczne warto wybrać?
- Wybór powinien zależeć przede wszystkim od zakresu gwarantowanej ochrony oraz ceny świadczenia. Jeśli jednak będzie taka możliwość, warto wybrać właśnie abonament medyczny, choćby ze względu na opisane wyżej kryteria. Żeby móc wygodnie kupić takie świadczenie online, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki – kontakt@polisoteka.pl.