W branżach związanych np. z produkcją lub logistyką ciągłość pracy stanowi kluczowy element prowadzonej działalności. Specyfika tych branż sprawia bowiem, że każda przerwa w pracy może spowodować powstanie opóźnień i zaległości. Nic więc dziwnego, iż wszyscy woleliby ich unikać. Jednak czasami nie jest to możliwe, bo nagła choroba jednego lub kilku kluczowych pracowników potrafi mocno skomplikować sytuację. O ile jednak przed tymi sytuacjami nie można się uchronić, o tyle można się na nie przygotować. Być może niektórych pracodawców zaskoczy fakt, że jednym z czynników wpływających na szybszą rekonwalescencję pracowników jest posiadanie pakietu medycznego. Dlaczego pakiety medyczne dla firm realnie skracają nieobecność pracowników w pracy? Z czego to wynika i o czym warto pamiętać przy zakupie takich świadczeń? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Z artykułu dowiesz się:
Pakiety medyczne dla firm a codzienne zdrowie pracowników
Każdy pracodawca w momencie zatrudnienia nowego pracownika przyjmuje na siebie obowiązki wynikające z przepisów prawa. Jednym z nich jest obowiązek płacenia składki zdrowotnej. Dzięki niej pracownik może później korzystać ze świadczeń medycznych refundowanych przez NFZ. Tym samym pracodawca zawsze zapewnia pracownikowi podstawową ochronę zdrowia. Tutaj pojawia się więc pytanie – dlaczego pakiety medyczne dla firm stają się tak popularne?
Odpowiedzi należy szukać w licznych wadach, brakach i niedociągnięciach systemu publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. W kontekście nieobecności pracowników w pracy kluczowe znaczenie ma długi czas oczekiwania na konsultację lekarską albo badania medyczne. Dłuższy czas oczekiwania wpływa na późniejsze postawienie diagnozy, a co za tym idzie – późniejsze wdrożenie leczenia. W konsekwencji na efekty takiego leczenia również będzie trzeba czekać zdecydowanie dłużej.
Niektórzy mogą teraz uważać, że takie podejście jest przesadzone. Warto jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii. Pracownicy mogą wziąć zwolnienie lekarskie nie tylko z powodu zwykłego przeziębienia lub infekcji. Tutaj warto choćby przytoczyć najnowsze dane dotyczące zwolnień lekarskich, które zostały zebrane przez ZUS za 2023 rok. Z danych tych wynika, że najczęstszą przyczyną zwolnień wśród pracowników były choroby układu mięśniowo-szkieletowego oraz tkanki łącznej. Odpowiadały one aż za 17% wszystkich wystawionych zwolnień lekarskich. Dopiero na drugim miejscu pojawiły się choroby układu oddechowego związane z przeziębieniami oraz sezonowymi infekcjami.
W jaki sposób pakiet medyczny może skrócić L4 pracownika?
Podane wyżej dane są bardzo istotne w kontekście odpowiedzi na pytanie postawione we wstępie tego tekstu. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej często oznaczają rozmaite skręcenia, zwyrodnienia lub podobne problemy. Niestety, zazwyczaj w takich przypadkach leczenie oraz rehabilitacja okazuje się dość złożonym procesem. Dlatego czas rozpoczęcia działań lekarskich ma tutaj ogromne znaczenie, a zasada jest bardzo prosta. Im szybciej pacjent otrzyma profesjonalną pomoc lekarską, tym lepsze będą rokowania dotyczące przebiegu leczenia oraz rehabilitacji.
Tym sposobem dochodzimy do absolutnie kluczowego wniosku. Mianowicie posiadacze pakietów medycznych mogą znacznie szybciej uzyskać pomoc lekarską i dostęp do niezbędnych badań. Dzięki temu będą w stanie sprawniej rozpocząć leczenie lub rehabilitację, co doprowadzi do skrócenia czasu rekonwalescencji. To z kolei może wpłynąć również na skrócenie okresu przebywania na L4.
Pakiet medyczny lub jego brak – porównanie dwóch sytuacji
Suche fakty oddziałują na nas w dosyć ograniczony sposób. Dlatego w tej części tekstu obrazowo przedstawimy różnicę pomiędzy leczeniem z pakietem medycznym oraz bez dostępu do takiego świadczenia.
Bohaterem naszego przykładu będzie Pan Adam, czyli 38-letni pracownik fizyczny, który doznał skręcenia stawu skokowego podczas pracy.
Leczenie bez pakietu medycznego:
Pan Adam po skręceniu kostki zaczyna odczuwać ogromny ból w czasie chodzenia. Zapisuje się więc do lekarza pierwszego kontaktu i czeka na wizytę, która ma miejsce kolejnego dnia. Lekarz pobieżnie ocena stan nogi, a następnie wystawia skierowanie do ortopedy. Niestety, przy rejestracji Pan Adam dowiaduje się, że na wizytę trzeba czekać ponad 2 miesiące. Co gorsza, ból sprawia coraz większej problemy poszkodowanemu pacjentowi. Dlatego Pan Adam ostatecznie udaje się na oddział szpitalny, gdzie zostaje mu założony gips. W ten sposób kostka Pana Adama zostaje unieruchomiona na ponad miesiąc.
Po tym czasie udaje mu się wreszcie dostać do ortopedy, który zleca dodatkowe badania. Pan Adam musi jednak zadowolić się zwykłym RTG, bo czas oczekiwania na rezonans magnetyczny stawu skokowego wynosi ponad miesiąc. Na podstawie uzyskanego wyniku ortopeda stwierdza, że staw nie był poważnie uszkodzony i Pan Adam niepotrzebnie prosił o założenie gipsu. Lekarz zaleca zabiegi fizjoterapii oraz rehabilitację, aby doprowadzić unieruchomiony staw do pełnej sprawności. Jednak Pan Adam dowiaduje się, że czas oczekiwania na takie zabiegi to kolejne kilka tygodni. Zdenerwowany postanawia więc skorzystać z prywatnej rehabilitacji i płaci za nią kilkaset złotych. Dzięki takim zabiegom szybciej odzyskuje sprawność, przez co finalnie może wrócić do pracy.
Łącznie czas jego nieobecności w pracy wyniósł 3 miesiące.
Leczenie z pakietem medycznym:
Pan Adam zaczyna coraz mocniej odczuwać ból w skręconej kostce. Dlatego w wolnej chwili dzwoni na infolinię operatora odpowiedzialnego za obsługę posiadanego pakietu medycznego. Konsultant odnotowuje zgłoszenie Pana Adama i umawia go na wizytę kolejnego dnia. Pan Adam udaje się do internisty, który stwierdza problem i wystawia skierowanie do ortopedy. Na szczęście Pan Adam posiada pakiet medyczny gwarantujący mu tzw. maksymalny czas oczekiwania na wizytę. Dzięki temu trafia do lekarza-specjalisty jeszcze pod koniec tego samego tygodnia.
Ortopeda bada Pana Adama i zaleca wykonanie rezonansu magnetycznego stawu skokowego, aby ocenić stopień uszkodzeń. Dobra wiadomość jest taka, że pakiet medyczny przewiduje refundację takiego badania i pozwala wykonać je bezpośrednio w placówce. W międzyczasie ortopeda zaleca wstrzymanie się z gipsem, a następnie rekomenduje ograniczenie ruchu i założenie ortezy. Pan Adam kilka dni później wykonuje rezonans magnetyczny stawu skokowego. Wynik badania okazuje się pozytywny, bo skręcenie jest dosyć niewielkie. Taki wynik potwierdza początkowe przypuszczenia ortopedy, który zaleca dalsze korzystanie z ortezy oraz połączenie jej z zabiegami fizjoterapii i rehabilitacji.
Co prawda, pakiet medyczny Pana Adama nie obejmuje rehabilitacji, ale zapewnia zniżkę na zabiegi fizjoterapii. Dzięki temu łączny koszt takiej terapii mimo wszystko okazuje się niższy, co stanowi sporą ulgę dla portfela.
Niemniej dzięki szybkiemu dostępowi do badań i konsultacji lekarskich – Pan Adam nie miał zakładanego gipsu. Ortopeda prawidłowo zdiagnozował, że skręcenie kostki pacjenta było lekkie i wobec tego zalecił inny schemat leczenia. Szybka konsultacja oraz możliwość skorzystania z dokładnego rezonansu magnetycznego jeszcze bardziej usprawniły proces leczenia. To sprawiło, że po zaledwie miesiącu od wypadku Pan Adam przestał odczuwać jakiekolwiek dolegliwości. Niemniej ortopeda zalecił ostrożność oraz dokończenie zabiegów fizjoterapii i rehabilitacji. Po ich zakończeniu Pan Adam szybko wrócił do pracy, a jego łączna nieobecność trwała nieco ponad 1,5 miesiąca.
Pakiety medyczne dla firm – jaki model ochrony wybrać?
Zestawienie dwóch opisanych przykładów pokazuje, że pakiet medyczny może naprawdę pomóc pracownikom w powrocie do zdrowia. Jeżeli więc w danej branży dyspozycyjność pracowników ma duże znaczenie, zakup pakietu medycznego będzie ważną inwestycją. Co więcej, warto wtedy zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu ochrony.
Małe i średnie firmy mogą postawić na tradycyjny model ochrony, który został opisany w powyższej historii. Zakłada on korzystanie z placówek operatora usług medycznych oraz umawianie się na wizyty poprzez infolinię lub stronę internetową.
Warto jednak dodać, że niektórzy operatorzy przygotowali specjalną ofertę dla większych firm. Jest nią opcja uruchomienia indywidualnej przychodni przyzakładowej. Taka usługa dobrze sprawdza się w przypadku największych firm i przedsiębiorstw, które zatrudniają setki pracowników.
Przychodnia przyzakładowa może mieć rozmaitą formę. Przykładem niech będzie innowacyjne rozwiązanie wprowadzone przez firmę PZU. Największy polski ubezpieczyciel wprowadził do swojej oferty usługę przychodni przyzakładowej, która ma formę gabinetu telemedycznego. Taki gabinet jest wyposażony w aparaturę przystosowaną do przeprowadzenia podstawowych pomiarów medycznych. Dodatkowo pracownik może skorzystać z konsultacji online i połączyć się z wybranym lekarzem. Jest to bardzo innowacyjna, ale i niezwykle praktyczna forma korzystania z opieki lekarskiej.
W jaki sposób możesz kupić pakiety medyczne dla pracowników?
Sprzedaż pakietów medycznych dla firm odbywa się na zasadzie indywidualnych spotkań. Wszystko po to, abyś mógł dopasować zakres takiego świadczenia do potrzeb swoich pracowników. Jeżeli więc jesteś zainteresowany zakupem pakietu medycznego, już teraz skontaktuj się z przedstawicielem Polisoteki – kontakt@polisoteka.pl.
Polisoteka oferuje szeroki wybór pakietów medycznych dla firm, które pochodzą z ofert największych ubezpieczycieli i operatorów. Ponadto nasi specjaliści ds. obsługi klienta mają szeroką wiedzę dotyczącą takich pakietów. Dlatego jesteśmy w stanie doradzić zakup świadczeń spełniających podane kryteria. Jednocześnie zadbamy o to, aby finalizacja zakupu oraz płatności przebiegły bez żadnych utrudnień.
Najważniejsze informacje:
- Pakiety medyczne dla firm pozwalają na zapewnienie pracownikom dostępu do prywatnej opieki lekarskiej. Taka możliwość ma ogromne znaczenie, gdyż umożliwia skuteczniejsze dbanie o zdrowie oraz życie.
- Jednak warto pamiętać o tym, że pakiety medyczne zapewniają korzyści nie tylko pracownikom. Inwestycja w takie abonamenty może również przynieść korzyści samym pracodawcom.
- Najlepszym tego przykładem jest zależność pomiędzy posiadaniem pakietu medycznego i krótszym przebywaniem na L4. Wszystko ze względu na to, że posiadacze takich świadczeń mogą szybciej uzyskać pomoc i wdrożyć wymagane leczenie.
- Dzięki dostępowi do takiej opieki pracownicy będą mogli znacznie sprawniej przejść przez proces rekonwalescencji. To z kolei zapewni im szybszy powrót do zdrowia i tym samym możliwość powrotu do pracy.
- Wszystkich pracodawców zainteresowanych zakupem pakietów medycznych zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki. Wystarczy tylko wysłać wiadomość na adres – kontakt@polisoteka.pl.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Dlaczego pakiety medyczne dla pracowników są tak istotne?
- Przede wszystkim dlatego, że samo posiadanie takich świadczeń zapewnia korzyści związane z łatwiejszym dostępem do profesjonalnej opieki lekarskiej. To zaś ma ogromne znaczenie w razie nagłej choroby oraz konieczności podjęcia leczenia.
- Czy pakiety medyczne dla pracowników skracają ich nieobecność w pracy?
- Tak i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Dostęp do prywatnej opieki pozwala pracownikom na sprawne wdrożenie leczenia, co w wielu przypadkach przekłada się na dużo sprawniejszą rekonwalescencję. Dzięki temu posiadacze pakietów medycznych mogą krócej przebywać na zwolnieniach L4.
- W jakich branżach pakiety medyczne będą najważniejsze?
- Wspomniana wyżej zależność ma ogromny wpływ na kwestię zatrudnienia. Dlatego pakiety medyczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie pracodawcy muszą liczyć na obecność wykwalifikowanych pracowników. Tutaj można wspomnieć choćby o branżach, takich jak: IT, budownictwo, księgowość i wiele innych.