Pakiet medyczny to specjalny rodzaj abonamentu zdrowotnego dla firm. Dzięki niemu pracodawca może objąć swoich pracowników prywatną opieką lekarską. Jednak taka możliwość rodzi pewne zobowiązania dotyczące kwestii podatkowych. Przez kilka lat rozliczanie pakietów medycznych budziło wiele wątpliwości i sporów między pracodawcami a organami podatkowymi. Niektóre z nich znalazły nawet finał na drodze sądowej. Obecnie wiadomo już znacznie więcej na temat rozliczania takich usług. Czy pakiety medyczne są ozusowane i kiedy trzeba zapłacić od nich podatek?
Pakiety medyczne dla firm i ich zakres
Na polskim rynku działają liczne firmy, które oferują dostęp do prywatnej opieki medycznej. Zazwyczaj są to firmy dysponujące własną siecią placówek i szeroką kadrą lekarzy o różnych specjalizacjach. To z kolei sprawia, że prywatne firmy są w stanie zapewnić szybszą pomoc medyczną niż większość placówek publicznych.
Dostęp do prywatnej opieki medycznej można uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich są pakiety medyczne dla firmy, czyli grupowe abonamenty dla pracowników. Zakupu takiego pakietu może dokonać zarząd firmy, który dodatkowo ustala wówczas indywidualne warunki umowy.
Zakres pakietów medycznych dla firm obejmuje przede wszystkim pomoc ambulatoryjną. Oznacza to, że pacjenci uzyskują dostęp do podstawowych świadczeń, takich jak: konsultacje lekarskie, porady specjalistyczne, badania diagnostyczne i obrazowe. Niektóre pakiety obejmują również usługi z zakresu medycyny pracy.
Opodatkowanie pakietów medycznych
Jednym z najważniejszych pytań dotyczących takich świadczeń jest to, czy pakiety medyczne są opodatkowane? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do ustawy o podatku dochodowym. Znajdziemy w niej zapis, że opodatkowaniu podlega każdy przychód ze stosunku pracy. Rzecz jasna podstawowym przychodem pracowników jest comiesięczne wynagrodzenie. Niemniej ustawa precyzuje, że obowiązek podatkowy odnosi się również do innych świadczeń (np. premii lub dodatków).
Co jasne, pakiet medyczny nie stanowi świadczenia pieniężnego. Jednak mimo to podlega on identycznym zasadom opodatkowania. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z aktualnym orzecznictwem – pakiety medyczne są nieodpłatnymi świadczeniami wynikającymi ze stosunku pracy. Termin ten oznacza, że ubezpieczenie zdrowotne lub pakiet medyczny jest uznawany za jeden z przychodów osiąganych przez pracowników.
Jeżeli zatem rozliczanie pakietów medycznych odbywa się na standardowych zasadach, pracodawca musi odprowadzić od nich trzy rodzaje opłat. Są to: składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i podatek dochodowy.
Ubezpieczenia społeczne
Przy wyliczaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy uwzględnić: składkę na ubezpieczenie chorobowe, emerytalne i rentowe. Co istotne, każda z wymienionych składek ma inną wysokość. Aktualnie wynoszą one odpowiednio:
- 9,76% dla składki emerytalnej;
- 2,45% dla składki chorobowej;
- 1,5% dla składki rentowej.
Wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne trzeba odliczyć od wartości pakietu medycznego. Przykładowo, jeśli abonament medyczny został zakupiony za cenę 200 złotych, ta kwota staje się podstawą oskładkowania.
Ubezpieczenia zdrowotne (składki ZUS)
W tym miejscu można także odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule – tak, pakiety medyczne podlegają ozusowaniu. Składki ZUS są zaliczanie do postawy wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne. Dlatego pracodawca musi płacić je w imieniu swoich pracowników.
Jeżeli chodzi o schemat płatności, tutaj pojawiają się dwie opłaty:
- składka ZUS w wysokości 9%;
- standardowa składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75%.
Co istotne, obydwa świadczenia są naliczane według obniżonej podstawy opodatkowania. Oznacza to, że najpierw od wartości pakietu należy odliczyć wspomnianą sumę składek na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe i rentowe. Dopiero później z pozostałej kwoty trzeba odliczyć składkę zdrowotną i składkę ZUS.
Podatek dochodowy
Ostatnim etapem rozliczania jest przekazanie zaliczki na podatek dochodowy. Jego wysokość na ten moment wynosi 18%. Podatek dochodowy powinien zostać rozliczony po uprzednim odjęciu wszystkich składek od wartości pakietu.
Kiedy pakiety medyczne są ozusowane i czy można tego uniknąć?
Opisane wyżej regulacje podatkowe nie są korzystne dla pracodawców, ponieważ generują dodatkowe koszty. Mamy jednak dobrą wiadomość. Istnieje bowiem prosty sposób na to, aby wyłączyć wspomniane należności z podstawy wymiaru składek. Wystarczy tylko zachęcić pracowników do częściowego sfinansowania zakupu pakietu. Dlaczego ma to znaczenie?
Otóż wspomniane podstawy wymiaru składek dotyczą sytuacji, gdy pakiet medyczny jest w całości opłacany przez pracodawcę. Wówczas organy podatkowe uznają, że abonament stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Jednak taka interpretacja zmienia się w momencie, gdy pracownicy biorą udział w finansowaniu pakietów. Częściowa odpłatność powoduje, że z wymiaru składek znikają wszystkie wymienione należności. Wtedy pracodawca musi tylko odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, co znacząco zmniejsza sumę zobowiązań.
Czy przychód ze stosunku pracy występuje w przypadku każdego pakietu? Nie do końca. Trzeba bowiem pamiętać, że większość pracowników musi przejść obowiązkowe badania lekarskie przed podjęciem pracy. Badania tego typu mogą zostać wykonane właśnie w ramach pakietu medycznego. Jeżeli abonament medyczny gwarantuje pracownikom wyłącznie dostęp do obowiązkowej medycyny pracy, takie świadczenie jest wyłączone ze zobowiązań podatkowych.
Co więcej, finansowanie medycyny pracy obciąża pracodawcę, ponieważ to on musi zapewnić pracownikom stosowne badania. Dlatego takie wydatki można śmiało wliczyć w koszty prowadzenia firmy!
Najważniejsze informacje:
- Większość pakietów medycznych podlega opodatkowaniu na standardowych zasadach. To oznacza, że pracodawca musi z ich tytułu opłacić zarówno składki społeczne oraz zdrowotne, jak i podatek dochodowy.
- Toteż podstawę wymiaru składek stanowią: składki zdrowotne, ZUS, chorobowe, emerytalne i rentowe. Każda z nich ma inną wysokość, dlatego należy upewnić się, że kalkulacja podatkowa została wykonana poprawnie.
- Jeżeli chodzi o składki ZUS, istnieją dwa sposoby na uniknięcie takiej płatności. Pierwszym z nich jest częściowe sfinansowanie pakietu przez pracownika, bo wtedy pakiet przestaje podlegać obowiązkowi składkowemu.
- Drugą opcją jest zakup abonamentu medycznego, który uwzględnia tylko świadczenia z zakresu medycyny pracy. Takie pakiety są zwolnione ze wszystkich dodatkowych opłat i należności podatkowych.
- Dlatego pracodawcy mogą skorzystać z tych dwóch sposobów, aby obniżyć należności podatkowe. Ponadto warto zdecydować się na zakup pakietu medycznego online, ponieważ wtedy można liczyć na najszerszy wybór oraz najlepsze ceny.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy pakiety medyczne są ozusowane?
- Tak. Jeśli pracodawca pokrywa koszt takich pakietów, ich zakup podlega ozusowaniu i opodatkowaniu. Dlatego pracodawcy muszą pamiętać o tym, aby odprowadzić wówczas wszystkie niezbędne składki.
- Kiedy nie trzeba płacić ZUS-u od pakietów medycznych?
- Aby uniknąć takiego obowiązku, wystarczy sprawić, aby pracownik opłacił część składki pakietu z własnej kieszeni. Wtedy dochodzi bowiem tylko do częściowej refundacji pakietu, przez co nie jest ona już objęta składkami ZUS.
- Kiedy pakiet medyczny jest zwolniony z obowiązków podatkowych?
- Jeżeli pakiet medyczny obejmuje tylko świadczenia z zakresu medycyny pracy, nie jest on objęty zobowiązaniami podatkowymi. Wynika to z faktu, że wówczas pracownik właściwie nie odnosi dodatkowych korzyści z faktu posiadania takiego pakietu.