Rosnąca popularność pakietów medycznych dla firm jest najlepszym dowodem na to, że coraz więcej osób chce mieć możliwość korzystania z niepublicznej opieki lekarskiej. Z tego względu pracodawca może zapewnić swoim pracownikom dostęp do takich świadczeń. Wtedy taki pakiet stanie się po prostu dodatkową korzyścią wynikającą z zatrudnienia. Pakiety medyczne dla firm skupiają na sobie coraz więcej uwagi, ale często ich zakres jest omawiany dosyć pobieżnie. Dlatego w tym tekście bardzo dokładnie odpowiemy na pytanie, co zawierają pakiety medyczne dla firm? Jakie świadczenia można znaleźć w ich zakresie i od czego tak naprawdę zależy wykaz dostępnych usług? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Z artykułu dowiesz się:
- Od czego zależy zakres ochrony w pakietach medycznych dla firm?
- Jak można sprawdzić zakres pakietu medycznego dla firm?
- Pakiety medyczne dla firm – konsultacje internistyczne
- Pakiety medyczne dla firm – telemedycyna i pomoc lekarska online
- Pakiety medyczne dla firm – konsultacje specjalistyczne
- Pakiety medyczne dla firm – zabiegi ambulatoryjne
- Pakiety medyczne dla firm – badania laboratoryjne
- Pakiety medyczne dla firm – badania diagnostyczne
- Pakiety medyczne dla firm – badania obrazowe
- Pakiety medyczne dla firm – konsultacje profesorskie
- Pakiety medyczne dla firm – pomoc doraźna, infolinia i wizyty domowe
- W jaki sposób można kupić pakiet medyczny dla firm z indywidualnym zakresem ochrony?
Od czego zależy zakres ochrony w pakietach medycznych dla firm?
Już na początku zaznaczymy, że na rynku naprawdę trudno byłoby znaleźć dwa identyczne pakiety medyczne. Operatorzy takich świadczeń mają bowiem pełną dowolność pod kątem ustalania warunków i zakresu sprzedawanych pakietów. W efekcie na rynek trafiają świadczenia o bardzo dużym zróżnicowaniu, czego najlepszym dowodem jest właśnie zakres ochrony.
Toteż indywidualna ocena zakresu ochrony w pakietach medycznych dla firm będzie jedynym odpowiednim podejściem. Niemniej jednak na potrzeby tego artykułu możemy wyróżnić trzy rodzaje pakietów, gdzie zakres ochrony spełnia konkretne założenia.
Pierwszą i zarazem najbardziej popularną kategorię stanowią pakiety medyczne, które mają uzupełniać luki w ochronie gwarantowanej przez NFZ. Zakres tych abonamentów jest więc zbudowany wokół świadczeń związanych np. z: konsultacjami specjalistycznymi, badaniami diagnostycznymi oraz laboratoryjnymi. Taki pakiet ma więc zapewniać wsparcie wszędzie tam, gdzie ubezpieczenie NFZ okazuje się zawodne lub nieefektywne.
Drugą z dostępnych alternatyw są kompleksowe pakiety medyczne o bardzo rozbudowanym zakresie ochrony. Ich rola wygląda już inaczej, bo takie abonamenty mają zapewnić danej osobie kompleksowy dostęp do prywatnej opieki lekarskiej. Nie chodzi więc tutaj tylko o wspomniane wyżej konsultacje lekarskie lub badania. Takie pakiety często obejmują nawet leczenie szpitalne, rehabilitację oraz rozmaite dodatkowe zabiegi. Wszystko po to, aby posiadacze takich pakietów mogli liczyć na pełne zabezpieczenie swojego życia lub zdrowia.
Trzecią opcję stanowią natomiast pakiety medyczne dla firm o ograniczonym zakresie i ściśle określonym przeznaczeniu. Najlepszym tego przykładem będą pakiety medyczne obejmujące wyłącznie medycynę pracy. Posiadacze takich świadczeń mogą wykonać tylko te badania, które mają bezpośredni związek z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi.
Jak można sprawdzić zakres pakietu medycznego dla firm?
Przy sprzedaży pakietów medycznych konsultanci lub przedstawiciele handlowi powinni udzielić wyczerpujących informacji na temat zawartości wybranego pakietu. Jednak w tym miejscu chcemy przypomnieć o kluczowej zasadzie. Mianowicie w przypadku pakietów medycznych albo prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych kluczowe znaczenie zawsze mają zapisy zawarte w umowie.
Jeżeli chodzi o ubezpieczenia, kluczowym dokumentem są tzw. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Co ciekawe, niektórzy operatorzy pakietów medycznych także korzystają z tej nazwy w przypadku opisywanego dokumentu. W każdym razie ten dokument dokładnie określa wykaz dostępnych usług oraz zasady ich świadczenia. Tym samym wszelkie wątpliwości dotyczące zakresu ochrony można wyjaśnić poprzez uważną lekturę OWU.
Warto jeszcze dodać, że czasami operatorzy usług medycznych dodają do OWU stosowne załączniki. Jeśli więc dotyczą one interesujących nas usług, warto również rzucić okiem na ich treść.
Po wyjaśnieniu tej kwestii możemy przejść do opisu świadczeń, które najczęściej pojawiają się w pakietach medycznych dla firm.
Pakiety medyczne dla firm – konsultacje internistyczne
Praktycznie we wszystkich rozwiniętych krajach obowiązuje bardzo podobny schemat leczenia pacjentów. Zakłada on, że pacjent z niepokojącymi objawami musi najpierw zgłosić się do tzw. lekarza pierwszego kontaktu. Zadaniem takiego medyka jest przeprowadzenie podstawowego wywiadu z pacjentem, ogólna ocena stanu zdrowia i postawienie wstępnej diagnozy. Później taki lekarz może zdecydować o wdrożeniu określonego leczenia albo skierowaniu pacjenta na badania i/lub konsultację specjalistyczną.
Właśnie dlatego pierwszym i zarazem podstawowym zapisem w niemal wszystkich pakietach medycznych są konsultacje internistyczne. Mają one zapewnić bezpłatny dostęp do: lekarzy medycyny rodzinnej, internistów lub pediatrów. Każdy z tych lekarzy może zapewnić pierwszą opinię w razie pojawienia się niepokojących objawów zdrowotnych.
Taka wizyta często inicjuje proces dalszego leczenia. Dlatego też zapis dotyczący takich wizyt stanowi absolutny fundament w niemal wszystkich pakietach medycznych. Tutaj warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej, ale również bardzo ważnej kwestii.
Pakiety medyczne dla firm – telemedycyna i pomoc lekarska online
Lata związane z pandemią sprawiły, że w Polsce rozpowszechniła się idea telemedycyny. Wizyty online mają swoje plusy i minusy, ale nie można zaprzeczyć, że jest to bardzo wygodna opcja dla pacjentów. Dzięki niej pacjent może skonsultować się z lekarzem bez wychodzenia z domu. Co więcej, taką wizytę można zarezerwować w dogodnej dla siebie porze. Te aspekty powodują, że telemedycyna nieraz okazuje się naprawdę korzystną alternatywą.
Na szczęście gwarancja dostępu do usług medycznych świadczonych w ramach telemedycyny pojawia się w większości pakietów medycznych. Co istotne, może ona dotyczyć zarówno konsultacji internistycznych, jak i konsultacji specjalistycznych. Wszystko zależy tutaj od zasad sformułowanych przez danego operatora świadczeń.
Pakiety medyczne dla firm – konsultacje specjalistyczne
Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych świadczeń wchodzących w zakres pakietów medycznych dla firm. Dlatego warto się przy nim zatrzymać na dłuższą chwilę.
Jednym z absolutnie największych problemów systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest właśnie dostępność lekarzy-specjalistów. Nieraz nawet media rozpisują się o tym, że pacjenci muszą czekać kilka miesięcy na potrzebną wizytę. Niestety, taki stan rzeczy wynika z kilku czynników i niewiele wskazuje na to, aby najbliższa przyszłość miała przynieść pod tym względem jakiekolwiek zmiany.
Co jasne, podstawową alternatywą dla pacjentów pozostają wizyty prywatne, ale one okazują się naprawdę drogie. Dlatego pod tym względem pakiet medyczny może być rewelacyjną opcją zapasową. Praktycznie wszystkie, nawet te najtańsze pakiety medyczne, zapewniają dostęp do konsultacji specjalistycznych. Jednak tutaj pojawia się bardzo ważne zróżnicowanie. Zakres pakietu medycznego może obejmować dostęp do lekarzy o kilku, kilkunastu, a nieraz nawet kilkudziesięciu różnych specjalizacjach.
Jeżeli chodzi o te najbardziej podstawowe konsultacje specjalistyczne, zazwyczaj obejmują one np.: chirurgów, ortopedów lub okulistów. Bardziej rozbudowane pakiety obejmują np.: hematologów, hepatologów i urologów. Natomiast te najbardziej rozbudowane abonamenty uwzględniają nawet lekarzy o rzadkich specjalizacjach, takich jak: neurochirurg, nefrolog, a nawet immunolog.
Tym samym można stwierdzić, że niemal każdy pakiet medyczny zapewni dostęp do konsultacji specjalistycznych. Jednak tylko te droższe i bardziej rozbudowane abonamenty będą obejmować szerszy wykaz dostępnych lekarzy-specjalistów. Jest więc to kolejny argument przemawiający za uważnym zapoznaniem się z warunkami kupowanego pakietu.
Pakiety medyczne dla firm – zabiegi ambulatoryjne
Czasami pacjenci zgłaszają się do lekarzy, którzy zalecają im skorzystanie z konkretnych zabiegów ambulatoryjnych. To pojęcie jest używane dość rzadko, dlatego poświecimy mu nieco uwagi. Mianem zabiegów ambulatoryjnych można określić wszelkie zabiegi lecznicze wykonywane w poradniach lub punktach opieki zdrowotnej, które nie wymagają całodniowego pozostania pacjenta w takiej placówce.
Wykaz takich zabiegów jest więc bardzo długi. Obejmuje on między innymi wszelkie zabiegi polegające na usuwaniu guzków, znamion lub ciał obcych. W przypadku długiego leczenia mianem takiego zabiegu można określić także zmianę opatrunku lub używanych akcesoriów leczniczych.
Dobra wiadomość jest taka, że zabiegi ambulatoryjne również wchodzą w zakres większości pakietów medycznych. Natomiast w ich przypadku także pojawia się zależność pomiędzy stopniem rozbudowy abonamentu i wykazem dostępnych świadczeń. Dlatego można śmiało założyć, że te bardziej rozbudowane pakiety zapewnią dostęp do większej liczby zabiegów ambulatoryjnych.
Pakiety medyczne dla firm – badania laboratoryjne
Diagnostyka laboratoryjna od zawsze odgrywała ważną rolę w medycynie. Jednak ostatnie lata przyniosły jeszcze większy wzrost jej znaczenia, a wszystko za sprawą rozwoju technologicznego. Nowoczesna technologia sprawia, że przy pomocy niepozornego badania krwi można wykryć coraz więcej chorób. Problem polega jednak na tym, iż NFZ wciąż refunduje takie badania w ograniczonym zakresie. Tutaj więc po raz kolejny z pomocą mogą przyjść pakiety medyczne dla firm.
Każdy abonament medyczny powinien zapewniać dostęp do tych najbardziej podstawowych badań krwi oraz moczu. Koniec końców takie badania są fundamentem współczesnej diagnostyki. Jednak trzeba przyznać, że te bardziej rozbudowane abonamenty mogą zapewnić dostęp do wielu innych przydatnych badań.
Takie świadczenia często uwzględniają np.: badania dotyczące poziomu hormonów, witamin lub minerałów. Co więcej, niejednokrotnie wykaz badań obejmuje nawet markety nowotworowe. Toteż możliwość wykonania określonych testów diagnostycznych będzie istotna zarówno pod kątem leczenia, jak i profilaktyki zdrowotnej.
Pakiety medyczne dla firm – badania diagnostyczne
Badania diagnostyczne to już nieco bardziej specjalistyczna grupa badań, które mają na celu zdiagnozowanie konkretnej dolegliwości. Co istotne, takie badania pojawiają się praktycznie we wszystkich specjalizacjach. Przykładowo, badaniem diagnostycznym w kardiologii może być echo serca. Natomiast w przypadku pulmonologii przykładem będzie choćby spirometria.
Badania diagnostyczne co do zasady wchodzą w zakres pakietów medycznych, choć ich dostępność może być bardzo zróżnicowana. Z pewnością te podstawowe badania powinny zostać uwzględnione w większości pakietów. Jeżeli jednak chodzi o bardziej zaawansowaną diagnostykę, dostępność badań może być nieco niższa. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na wykaz badań gwarantowanych w ramach abonamentu medycznych.
Pakiety medyczne dla firm – badania obrazowe
Jednym z najcenniejszych rodzajów badań we współczesnej diagnostyce są badania obrazowe. Tylko one pozwalają lekarzom na dosłowne zajrzenie do wnętrza ciała pacjenta. W ostatnim czasie możliwości płynące z wykorzystania takich badań rosną w tempie wykładniczym. Nic więc dziwnego, że pacjentom mocno zależy na uzyskaniu dostępu do diagnostyki obrazowej.
Jak w tym przypadku wygląda zakres pakietów medycznych dla firm? Zasadniczo te podstawowe abonamenty medyczne zapewniają dostęp przede wszystkim do badań RTG oraz podstawowych badań USG. Jeśli chodzi o pakiety medyczne ze standardowym zakresem, tutaj refundowane są zazwyczaj wszystkie badania USG i wybrane TK/RM. Natomiast te najbardziej rozbudowane abonamenty obejmują nawet specjalistyczne badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W wielu przypadkach obejmują one także podanie środka kontrastującego w czasie badania.
Pakiety medyczne dla firm – konsultacje profesorskie
Bardzo częstym dodatkiem pojawiającym się w standardowych i rozbudowanych pakietach są tzw. konsultacje profesorskie. Tym mianem określa się konsultacje z lekarzami-specjalistami, którzy posiadają tytuł profesora lub docenta w danej specjalizacji. Można więc uznać, że takie osoby powinny być prawdziwymi autorytetami w swojej dziedzinie.
Konsultacje profesorskie sprawdzają się szczególnie dobrze podczas długotrwałego leczenia. Specjalista może wtedy ocenić, czy stosowany schemat leczenia jest właściwy. Niejednokrotnie taki lekarz może wręcz zalecić zmiany pod względem terapii. Rzecz jasna takie zalecenia mogą równie dobrze dotyczyć np. wprowadzenia pewnych zmian pod kątem codziennych nawyków lub stylu życia. Dlatego dostęp do takich konsultacji okazuje się naprawdę przydatny.
Nieco rzadziej operatorzy pakietów medycznych zapewniają swoim klientom prawo do skorzystania z drugiej opinii lekarskiej. Ma ona na celu sprawdzenie tego, czy inny lekarz o tej samej specjalizacji powtórzy diagnozę swojego poprzednika. Będzie to nieoceniona opcja dla pacjentów, którzy mają wątpliwości dotyczące swojej pierwszej diagnozy.
Pakiety medyczne dla firm – pomoc doraźna, infolinia i wizyty domowe
Wszystkie opisane do tej pory świadczenia odnosiły się do tzw. trybu leczenia planowanego. Jednak nie można przy tym zapominać o sytuacjach, w których nagle dochodzi u pacjenta do zaostrzenia objawów chorobowych. Wtedy pacjentom zależy na możliwie najszybszym uzyskaniu pomocy. Jak więc na takie sytuacje są przygotowani operatorzy pakietów medycznych?
Na pewno warto wspomnieć o tym, że każdy operator świadczeń medycznych zapewnia dostęp do swojej własnej infolinii. Może ona służyć nie tylko umawianiu wizyt, ale także szeroko pojętej koordynacji leczenia. Jeżeli więc pacjent nagle zacznie mieć problemy zdrowotne, może zadzwonić na infolinię i poprosić o zorganizowanie pomocy.
Co więcej, niektórzy operatorzy w ramach sprzedawanych pakietów uwzględniają wizyty domowe. Wtedy wspomniany wcześniej konsultant może po prostu odnotować zgłoszenie pacjenta oraz wysłać do jego domu lekarza. Taki lekarz przeprowadzi wstępnie badania i podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Jedyny minus jest taki, że wizyty domowe w ramach pakietów medycznych niemal zawsze są limitowane. Zazwyczaj pacjenci mają prawo do 2-4 takich wizyt rocznie. Z drugiej strony sytuacje wymagające natychmiastowej pomocy lekarza nie zdarzają się aż tak często. Dlatego mimo tych ograniczeń może to być cenny dodatek.
Tutaj warto też wspomnieć o ciekawej usłudze oferowanej przez firmę Medicover. Klienci tej firmy w ramach pakietu mogą uzyskać dostęp do infolinii Hot Line Medicover. Jest to linia obsługiwana przez pielęgniarki lub ratowników medycznych. Takie osoby są w stanie trafniej ocenić stan pacjenta i zalecić podjęcie odpowiednich kroków. Dzięki temu nawet porada telefoniczna staje się wtedy cennym źródłem wiedzy dla rodziny lub bliskich pacjenta.
W jaki sposób można kupić pakiet medyczny dla firm z indywidualnym zakresem ochrony?
Obecnie na rynku działa przynajmniej kilka przedsiębiorstw świadczących kompleksowe usługi w zakresie prywatnej opieki lekarskiej. Takie grupy pozwalają swoim klientom między innymi na zakup opisywanych pakietów medycznych dla firm. Warto jednak dodać, że od pewnego czasu podobne świadczenia znajdują się także w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. W tym przypadku ubezpieczyciele zapewniają klientom dostęp do takich świadczeń dzięki współpracy ze wspomnianymi operatorami usług medycznych.
W efekcie na rynku można znaleźć zarówno standardowe pakiety medyczne dla firm, jak i świadczenia oferowane przez ubezpieczycieli. Trzeba więc przyznać, że wybór takich świadczeń jest naprawdę bogaty. Mimo tego niektóre firmy lub osoby prywatne chcą bardzo szczegółowo dostosować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszą opcją staje się zakup pakietu z indywidualnie dobranym zakresie ochrony.
Wybór takiego rozwiązania sprawia, że zarząd firmy może samodzielnie wybrać świadczenia wchodzące w skład pakietu. Dzięki temu kupowany abonament nabiera indywidualnego charakteru i w efekcie może okazać się najlepszą dostępną opcją. Warto tutaj dodać, iż spora liczba operatorów zapewnia możliwość indywidualnego przystosowania zakresu ochrony w ramach kupowanego pakietu. Aby więc uzyskać dodatkowe informacje na temat zakupu świadczenia tego typu, zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki – kontakt@polisoteka.pl.
Najważniejsze informacje:
- Pakiety medyczne dla firm to świadczenia o dużym zróżnicowaniu pod kątem zakresu gwarantowanej ochrony. Dlatego wybór takiego abonamentu staje się bardzo istotną decyzją.
- Pomimo wspomnianego zróżnicowania można wskazać na kilka świadczeń, które praktycznie zawsze wchodzą w zakres takich pakietów. Stanowią więc one fundament gwarantowanej ochrony.
- Absolutną podstawą są tutaj wizyty lekarskie, w tym wizyty internistyczne oraz zaawansowane konsultacje z lekarzami-specjalistami. Niektóre firmy zapewniają nawet swoim klientom dostęp do konsultacji profesorskich.
- Dodatkowo zakres pakietów zawsze obejmuje określony wykaz badań laboratoryjnych, diagnostycznych oraz obrazowych. Warto jednak pamiętać, że liczba dostępnych świadczeń będzie zależeć przede wszystkim od stopnia rozbudowania pakietu.
- Warto także pamiętać, że spora część operatorów zapewnia swoim klientom możliwość indywidualnego określania zakresu ochrony w ramach pakietów medycznych. Aby skorzystać z takiej opcji, zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Co zawierają pakiety medyczne dla firm?
- Podstawowy zakres pakietów medycznych dla firm obejmuje dwa rodzaje świadczeń. Pierwszym z nich są konsultacje lekarskie (internistyczne i specjalistyczne), a drugim rozmaite badania diagnostyczne, laboratoryjne i obrazowe.
- Jakie wizyty lekarskie wchodzą w zakres pakietów medycznych?
- Każdy pakiet powinien gwarantować dostęp do internistów oraz przynajmniej kilku lekarzy-specjalistów. Natomiast te bardziej rozbudowane pakiety gwarantują dostęp do lekarzy o kilkudziesięciu różnych specjalizacjach. Dotyczy to także tych rzadziej spotykanych specjalizacji (np. immunologa, audiologa).
- Jakie badania wchodzą w zakres pakietów medycznych?
- Podobna zależność dotyczy także wszelkich badań. Standardowe pakiety zapewniają dostęp do podstawowych badań laboratoryjnych i diagnostycznych. Jeżeli jednak chodzi o bardziej zaawansowane badania (zwłaszcza badania obrazowe), dostęp do nich mogą zagwarantować te bardziej rozbudowane abonamenty medyczne.