Jedna z najbardziej znanych maksym we współczesnej medycynie zakłada, że dużo lepiej jest zapobiegać chorobom niż je później leczyć. Zresztą to założenie stało się fundamentem bardzo szerokiej dziedziny, którą jest obecnie profilaktyka zdrowotna. Profilaktyka kojarzy się nam przede wszystkim ze zdrowym stylem życia oraz zachowaniami mającymi ograniczać ryzyko wystąpienia chorób. Nie można jednak zapominać o tym, że jednym z elementów takiej profilaktyki są także szczepienia ochronne. To właśnie dzięki nim lekarzom udało się ograniczyć śmiertelność wywołaną wieloma chorobami zakaźnymi. Dlatego też niektóre szczepienia do dzisiaj mają status obowiązkowych. Na szczęście ten aspekt nie umknął uwadze firm zajmujących się sprzedażą pakietów i abonamentów medycznych. Z tego względu szczepienia ochronne znajdują się aktualnie w zakresie sporej części takich świadczeń. Na co więc mogą dokładnie liczyć posiadacze pakietów oraz abonamentów medycznych, jeśli chodzi o szczepienia ochronne? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Z artykułu dowiesz się:
- Obowiązkowe i dobrowolne, czyli jak wygląda obecny podział szczepień ochronnych?
- Jak wygląda aktualny kalendarz szczepień?
- Obowiązkowe szczepienia dla turystów – o czym warto wiedzieć?
- Pakiety medyczne dla firm a szczepienia ochronne
- Jakie szczepienia ochronne pojawiają się w pakietach medycznych?
- Czy pakiety medyczne obejmują szczepienia ochronne dla dzieci?
- Jakie firmy oferują szczepienia ochronne w zakresie swoich świadczeń?
- Gdzie i w jaki sposób można zamówić pakiet medyczny obejmujący szczepienia?
Obowiązkowe i dobrowolne, czyli jak wygląda obecny podział szczepień ochronnych?
Taki artykuł trzeba zacząć od krótkiego opisania bardzo istotnej kwestii. W Polsce oraz praktycznie we wszystkich innych krajach obowiązuje podział na szczepienia obowiązkowe i szczepienia dobrowolne. Szczepienia obowiązkowe dotyczą przede wszystkim groźnych chorób zakaźnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Wykaz takich szczepień jest określany przez Ministra Zdrowia i dotyczy szczepień dla dzieci oraz nastolatków.
Jeżeli chodzi o szczepienia dla dorosłych, tutaj przeważnie nie ma już mowy o obowiązku. Wynika to z faktu, że osoba dorosła może samodzielnie podejmować decyzję o szczepieniu. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, iż nawet dorośli mogą w niektórych sytuacjach być zobowiązani do szczepienia ochronnego. Przykładem jest szczepienie przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B (WZW B). Do przyjęcia takiej szczepionki mogą być zobowiązani np. pacjenci, których czeka operacja lub zabieg szpitalny. Analogiczny wymóg dotyczy także studentów medycyny.
W tym miejscu nie można również pominąć kwestii, która z pewnością będzie istotna dla wielu osób. Dotyczy ona bowiem odpłatności za szczepienia. Jeżeli jakieś szczepienie wprost wynika z kalendarza szczepień obowiązkowych, taka szczepionka przeważnie jest darmowa. Dotyczy to zwłaszcza szczepień wymaganych w przypadku dzieci.
Natomiast szczepienia dobrowolne są z reguły płatne. Czasami pacjent pokrywa 100% kosztów, ale czasami zdarza się także, że szczepionka jest częściowo refundowana. Przykładem mogą być szczepienia przeciwko grypie. Osoby w wieku 18-64 lat mogą uzyskać nawet 50% refundacji przy zakupie takiego szczepienia. Natomiast te same szczepionki pozostają darmowe między innymi dla kobiet w ciąży oraz seniorów. Dlatego przed szczepieniem warto zapoznać się z zasadami w zakresie przyznawania refundacji.
Jak wygląda aktualny kalendarz szczepień?
Zdecydowanie najbardziej napiętym okresem w całym kalendarzu szczepień są pierwsze miesiące życia dziecka. To właśnie w tym czasie należy wykonać największą liczbę obowiązkowych szczepień. W tym wykazie znajdują się między innymi szczepienia przeciwko:
- gruźlicy,
- WZW typu B;
- rotawirusom;
- błonicy;
- tężcowi;
- krztuścowi;
- polio;
- pneumokokom.
Warto tutaj dodać, że niektóre z opisanych szczepień wymagają podania drugiej, a czasami nawet trzeciej dawki. Niekiedy trzeba ją podać naprawdę szybko, czego przykładem może być szczepionka przeciw WZW typu B, bo w jej przypadku wszystkie dawki należy podać jeszcze przed ukończeniem roczku. W innych przypadkach podanie kolejnej dawki może nastąpić dopiero po upływie kilku, a nieraz nawet kilkunastu lat. Przykładem może być łączona szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi oraz krztuścowi. W jej przypadku trzecia dawka powinna zostać podana dopiero po ukończeniu 18. roku życia.
Po wyjaśnieniu tej kwestii można pochylić się nad kolejnym ważnym zagadnieniem, czyli kalendarzem szczepień dla dorosłych. W jego przypadku podstawową różnicą jest to, że poza bardzo nielicznymi wyjątkami – wszystkie szczepionki są jedynie zalecane. Tym samym dorosły pacjent może sam zadecydować o tym, czy zaszczepi się przeciwko danej chorobie.
Kiedy zatem jest to wskazane? Aktualny kalendarz szczepień dla dorosłych obejmuje:
- coroczne szczepienie przeciwko grypie;
- szczepienie przeciwko COVID-19;
- szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu;
- szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym występującym w innych krajach.
Obowiązkowe szczepienia dla turystów – o czym warto wiedzieć?
We wcześniejszym akapicie wspomnieliśmy o tym, że praktycznie wszystkie szczepienia dla dorosłych mają status zalecanych. Tym samym nie istnieje prawny wymóg poddania się takiemu szczepieniu.
Nie oznacza to jednak, że takie szczepienia nigdy nie będą potrzebne. Wcześniej podaliśmy przykład studentów medycyny, którzy ze względu na swoje obowiązki muszą zaszczepić się przeciwko WZW. Warto więc dodać, iż nie jest to jedyny przykład. W bardzo podobnej sytuacji znajdują się choćby niektórzy turyści.
Posiadanie ważnych szczepień może bowiem stanowić wymóg niezbędny do przekroczenia granicy niektórych państw. Taka konieczność pojawia się przede wszystkim w Afryce, gdzie liczne kraje borykają się z problemem epidemii. Jeżeli więc turysta chce udać się do jednego z takich państw, musi wcześniej zaszczepić się przeciwko konkretnym chorobom.
Jakich chorób mogą dotyczyć takie szczepienia? Będą to między innymi:
- żółta febra;
- polio;
- dur brzuszny.
Pakiety medyczne dla firm a szczepienia ochronne
Na podstawie przedstawionych wyżej informacji widać, że szczepienia ochronne wcale nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Istnieje bowiem całkiem sporo sytuacji, kiedy nawet osoby dorosłe powinny skorzystać z określonego szczepienia. Niestety, problemem może okazać się ich odpłatność. Na szczęście tutaj z pomocą mogą przyjść pakiety medyczne dla firm.
Co jasne, pakiety medyczne mają przede wszystkim zagwarantować dostęp do prywatnej opieki lekarskiej. To właśnie takie usługi są priorytetem w przypadku pakietów i abonamentów medycznych. Jednak warto wiedzieć, że obecnie rynek takich świadczeń jest naprawdę szeroki. Dlatego firmy starają się zaproponować swoim klientom różne dodatkowe usługi, które zwiększają zakres ochrony gwarantowanej w ramach pakietu. Przykładem takiej usługi mogą być właśnie szczepienia ochronne.
Dobra wiadomość jest taka, że zainteresowanie szczepieniami ochronnymi utrzymuje się na stałym poziomie. Z tego względu spora grupa operatorów medycznych stara się uwzględnić takie świadczenia w zakresach swoich pakietów lub abonamentów. Co istotne, szczepienia ochronne mogą być tylko jednym z kilku dodatków. Zawsze warto więc wybierać takie świadczenia, w których zakres obejmuje nie tylko podstawowe usługi medyczne, ale również liczne zabiegi dodatkowe.
Jakie szczepienia ochronne pojawiają się w pakietach medycznych?
Zdecydowanie najpopularniejszym zapisem we wszelkich abonamentach i pakietach medycznych jest szczepienie przeciwko grypie. Przypomnijmy w tym miejscu, że jest to dość unikalna szczepionka, bo należy ją przyjmować raz na rok. Wynika to z faktu, iż wirusy wywołujące grypę bardzo szybko ewoluują. Przez to naukowcy muszą stale modyfikować zawartość szczepionek i przystosowywać ją do aktualnych szczepów wirusów.
Kolejnym często spotykanym świadczeniem jest szczepienie ochronne przeciwko WZW typu B. Ten wybór jest jednak bardzo uzasadniony, ponieważ szczepienie przeciwko WZW jest wymagane np. przed hospitalizacją. Dlatego możliwość szybkiego umówienia się na takie szczepienie będzie bardzo przydatna w razie nagłych problemów zdrowotnych.
Jeżeli chodzi o inne szczepienia ochronne, ich dostępność zależy już stricte od warunków danego świadczenia. Niektóre firmy mogą uwzględnić również inne szczepionki w zakresie ochrony. Co ciekawe, część operatorów decyduje się tutaj na inne rozwiązanie, czyli na zapewnienie zniżki dotyczącej innych szczepień. Z tego względu przy zakupie świadczeń medycznych warto dokładnie zapoznać się z ich warunkami oraz zakresem refundacji.
Czy pakiety medyczne obejmują szczepienia ochronne dla dzieci?
Zazwyczaj w pakietach medycznych nie ma wzmianek o możliwości refundacji szczepień dla dzieci. Wynika to z prostego faktu, że wszystkie obowiązkowe szczepienia są bezpłatne. Toteż za ich refundację powinien odpowiadać Narodowy Fundusz Zdrowia.
Mimo tego abonamenty medyczne nadal mogą być bardzo przydatne dla rodziców. Takie świadczenia zapewniają bowiem znacznie łatwiejszy dostęp do pediatrów oraz lekarzy-specjalistów. Dzięki temu przy ich pomocy można szybciej ułożyć harmonogram szczepień i zadbać o to, aby był on dopasowany do indywidualnych potrzeb malucha.
Jakie firmy oferują szczepienia ochronne w zakresie swoich świadczeń?
Tym samym pakiety medyczne mogą zagwarantować dostęp do refundowanych szczepień głównie dorosłym pacjentom. To właśnie takie osoby najbardziej skorzystają na posiadaniu pakietu, który obejmuje szczepienia ochronne. Dlatego w tym momencie warto odpowiedzieć na pytanie, jakie firmy umożliwiają zakup pakietów medycznych wraz ze szczepieniami ochronnymi?
Jedną z firm oferujących dostęp do świadczeń ze szczepieniami ochronnymi jest TU Zdrowie. Asortyment tej firmy obejmuje kilka różnych abonamentów stworzonych z myślą o codziennej ochronie życia i zdrowia. Co istotne, każdy z dostępnych wariantów gwarantuje możliwość skorzystania ze szczepienia przeciwko grypie oraz szczepienia przeciwko tężcowi. Natomiast w bardziej rozbudowanych wariantach można także znaleźć inne szczepienia, takie jak:
- szczepienie przeciwko WZW typu A i B;
- szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu;
- skojarzone szczepienie przeciwko różyczce, śwince oraz odrze.
Nieco inaczej wygląda zakres szczepień oferowanych w ramach ubezpieczenia grupowego Signal Iduna. Tutaj najbardziej rozbudowane warianty tej polisy obejmują szczepienia przeciwko: grypie, tężcowi oraz WZW typu B.
Gdzie i w jaki sposób można zamówić pakiet medyczny obejmujący szczepienia?
Sprzedaż pakietów oraz abonamentów medycznych, podobnie jak sprzedaż ubezpieczeń, obecnie odbywa się głównie poprzez kanały elektroniczne. Wynika to z faktu, że zamawianie świadczeń przez internet to bardzo wygodna opcja. Co więcej, wybór takiej metody zapewnia także większą oszczędność czasu i pieniędzy. Te aspekty sprawiają, że coraz więcej firm składa zamówienia drogą elektroniczną.
Co jasne, takie zamówienie można złożyć na różne sposoby. Jednak w szczególnie dobrej sytuacji będą użytkownicy Polisoteki. Nasz serwis oferuje bowiem kompleksową pomoc przy doborze oraz zakupie wybranego świadczenia. Nasi użytkownicy mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony doradcy klienta.
Takie wsparcie będzie obejmować zarówno wybór świadczenia, jak i finalizację jego zakupu. To dlatego nasz doradca w pierwszej kolejności zawsze zapyta o potrzeby firmy oraz oczekiwania pracowników. Na ich podstawie będzie bowiem można łatwiej wybrać świadczenia, które spełniają wskazane kryteria. Później pozostaje tylko wybrać jedno z nich, uzupełnić wymagane dane oraz sfinalizować zakup.
Wszystkich zainteresowanych taką opcją zachęcamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki. W tym celu wystarczy wysłać wiadomość e-mail na adres – kontakt@polisoteka.pl.
Najważniejsze informacje:
- Szczepienia ochronne stanowią jeden z filarów profilaktyki zdrowotnej w zakresie chorób zakaźnych. Dlatego warto wiedzieć, kiedy poszczególne szczepienia są obowiązkowe lub zalecane.
- Obowiązkowe szczepienia dotyczą głównie dzieci i młodzieży, a ich celem jest zabezpieczenie ich przed najgroźniejszymi chorobami zakaźnymi. Natomiast w przypadku osób dorosłych szczepionki są tylko zalecane, a ich celem jest przede wszystkim wzmocnienie już posiadanej odporności.
- Warto także dodać, że szczepienia ochronne są refundowane przez NFZ tylko wtedy, gdy szczepienie ma status obowiązkowego. W przeciwnym wypadku pacjenci mogą z reguły liczyć jedynie na częściową refundację.
- Na szczęście posiadacze pakietów medycznych coraz częściej mogą skorzystać z refundacji nawet w przypadku szczepień ochronnych. Coraz większa część pakietów obejmuje bowiem szczepienia dla dorosłych, które normalnie pozostają odpłatne.
- Pakiety medyczne obejmują przede wszystkim możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie. Jednak te bardziej rozbudowane świadczenia pozwalają między innymi na szczepienie przeciwko: WZW, boreliozie lub tężcowi. Dlatego taka możliwość będzie naprawdę cennym dodatkiem.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy pakiety medyczne obejmują szczepienia ochronne?
- Kiedyś szczepienia ochronne były obecne jedynie w zakresie tych najbardziej rozbudowanych pakietów i abonamentów. Jednak teraz coraz więcej firm uwzględnia szczepienia w zakresach swoich świadczeń. Jest więc to dobra informacja dla wszystkich osób, które chcą zadbać o profilaktykę w zakresie zdrowia.
- Jakie szczepienia ochronne można wykonać dzięki pakietom medycznym?
- Pakiety medyczne obejmują głównie szczepienia przeciwko grypie, które najczęściej pojawiają się w zakresach takich świadczeń. Niemniej w bardziej rozbudowanych abonamentach pojawiają się także inne szczepienia, takie jak: szczepienie przeciwko tężcowi, WZW typu B lub odkleszczowemu zapaleniu mózgu.
- Jak kupić pakiet medyczny obejmujący szczepienia ochronne?
- Zdecydowanie najlepszą opcją będzie zamówienie takiego pakietu online wraz ze wsparciem doradcy klienta. Taką opcję zapewnia serwis Polisoteka. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy więc do kontaktu z naszym doradcą – kontakt@polisoteka.pl.