Dodatkowe benefity związane z zatrudnieniem stały się powszechnie obowiązującym standardem na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że kwestia dostępu do takich świadczeń coraz częściej pojawia się podczas rekrutacji. Co jasne, dodatkowe korzyści z tytułu zatrudnienia mogą mieć różną formę, ale coraz częściej dotyczą one prywatnej opieki lekarskiej. Niestety, realia polskiego systemu opieki zdrowotnej sprawiają, że wielu pacjentów postanawia poszukać innej alternatywy. Na szczęście pakiety medyczne dla firm gwarantują ochronę, która może znakomicie uzupełniać braki dotyczące świadczeń NFZ-u. Dlatego pracownicy z różnych branż coraz chętniej pytają swoich pracodawców o możliwość uzyskania dostępu do abonamentów medycznych. W tym tekście skupimy się na zakresie takich świadczeń, a w szczególności na przydatnych zapisach dodatkowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaki zakres ochrony mają pakiety medyczne dla firm?
- Pakiety medyczne dla firm – chirurgia jednego dnia i zabiegi szpitalne
- Pakiety medyczne dla firm – szczepienia ochronne
- Pakiety medyczne dla firm – rehabilitacja
- Pakiety medyczne dla firm – zabiegi fizjoterapii oraz fizykoterapii
- Pakiety medyczne dla firm – zabiegi stomatologiczne
- Pakiety medyczne dla firm – konsultacje z dietetykiem, psychologiem lub psychiatrą
- W jaki sposób można rozszerzyć zakres pakietu medycznego dla firm?
Jaki zakres ochrony mają pakiety medyczne dla firm?
W świecie ubezpieczeń bardzo często pojawiają się dwa pojęcia, czyli podstawowy i rozszerzony zakres ochrony. Ich znaczenie można dość łatwo zrozumieć. Podstawowy zakres ochrony obejmuje fundamentalne zapisy, które są kluczowe w kontekście wybranego ubezpieczenia. Toteż w przypadku ubezpieczeń NNW będzie to ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Natomiast w przypadku komunikacyjnego ubezpieczenia AC będzie to np. ochrona samochodu przed powstaniem tzw. szkody całkowitej.
Opisane wyżej zapisy są absolutnie kluczowe, bo decydują one o tym, jaki charakter będzie mieć dane świadczenie. Jednak poza nimi w treści umowy często pojawiają się także zapisy związane z rozszerzonym zakresem ochrony. One z kolei dotyczą wszelkich świadczeń, które mogą zapewnić dodatkową ochronę posiadaczom takiego ubezpieczenia. Można to zobrazować na podstawie podanych wyżej przykładów. Jeśli chodzi o ubezpieczenia NNW, cennym zapisem dodatkowym może być choćby dodatkowa pomoc w pokryciu kosztów rehabilitacji. Natomiast w przypadku ubezpieczeń AC przykładem niech będzie dodatkowa ochrona szyb lub opon.
Podobna zależność pojawia się także w kontekście pakietów medycznych dla firm. Podstawowy zakres ochrony obejmuje tutaj przede wszystkim: konsultacje lekarskie, specjalistyczne oraz różnego typu badania. Na naszym blogu pojawił się obszerny artykuł poświęcony podstawowemu zakresowi ochrony w takich świadczeniach. Dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy do jego lektury.
Natomiast tutaj skupimy się na świadczeniach dotyczących dodatkowej ochrony w pakietach medycznych. Nie są więc to zapisy o fundamentalnym znaczeniu, ale ich obecność w umowie może okazać się niezwykle przydatna. Zatem czego dotyczą takie zapisy?
Pakiety medyczne dla firm – chirurgia jednego dnia i zabiegi szpitalne
Podstawowy zakres pakietów medycznych obejmuje między innymi zabiegi ambulatoryjne. Są to różne drobne zabiegi, które można wykonać bezpośrednio w placówce medycznej. Jednak znacznie szerszym rozszerzeniem ochrony może być chirurgia jednego dnia. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ona prywatne wykonanie zabiegów chirurgicznych, które nie wymagają pozostania na obserwacji szpitalnej. Są to najczęściej różne drobne zabiegi (np. operacje przepuklin, badanie artroskopii, operacje usunięcia guzków).
Możliwość wykonania takich zabiegów prywatnie oznacza krótszy czas oczekiwania na przyjęcie i bardziej komfortowe warunki. Powstaje więc pytanie, czy pakiety dla firm mogą obejmować również bardziej skomplikowane zabiegi szpitalne? Odpowiedź brzmi: tak, choć ten zapis ma z reguły ograniczony charakter. Pomoc może wówczas sprowadzać się np. do udzielania doraźnych świadczeń lub wypłaty odszkodowania za hospitalizację. Tylko specjalistyczne pakiety o dedykowanym charakterze mogą obejmować pełen wymiar leczenia w ramach pobytu szpitalnego.
Pakiety medyczne dla firm – szczepienia ochronne
Nadejście okresu jesienno-zimowego praktycznie zawsze oznacza lawinowy wzrost infekcji bakteryjnych oraz wirusowych. Jest to także moment zwiększonej zapadalności na grypę, która może mieć dość nieprzyjemne powikłania. Dlatego na początku sezonu jesienno-zimowego pojawia się możliwość zaszczepienia przeciwko grypie. Choć korzystają z niej tysiące osób, nie jest to usługa w pełni refundowana przez NFZ. Toteż pacjenci muszą z własnej kieszeni pokryć część kosztów takiej szczepionki.
Taką zależność zauważyli jednak operatorzy świadczeń medycznych. Z tego względu w zakresie coraz większej liczby pakietów pojawia się dodatkowa usługa dotycząca szczepień ochronnych. Operatorzy takich abonamentów zapewniają przede wszystkim możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie. Jednak w najbardziej rozbudowanych pakietach mogą pojawić się także inne szczepienia ochronne. Najczęściej są to szczepienia chroniące przed wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) lub tężcem. Niemniej dokładny wykaz dostępnych szczepień powinien widnieć w warunkach zawartej umowy.
Pakiety medyczne dla firm – rehabilitacja
Pojawienie się urazu mięśniowego sprawia, że wiele osób automatycznie kieruje swoje kroki do lekarza. Co jasne, jest to zupełnie naturalne podejście, bo ocena powstałego urazu przez ortopedę może być bardzo istotna. Jednak w przypadku urazów mięśniowych lub stawowych zwykłe leczenie tabletkami wcale nie musi być zalecanym rozwiązaniem. Ortopedzi coraz częściej kierują bowiem takich pacjentów na rehabilitację.
Na pewno termin „rehabilitacja” może kojarzyć się wielu osobom ze skomplikowanymi zabiegami, które są niezbędne np. po wypadku. Jednak warto wiedzieć, że współcześnie rehabilitacja ma dużo szerszy zakres. Tak naprawdę to właśnie ćwiczenia rehabilitacyjne stanowią podstawową metodę leczenia niewielkich urazów mięśniowych lub stawowych. Co jasne, takie ćwiczenia odbywają się pod nadzorem fizjoterapeuty lub innego specjalisty. Ich głównym celem jest przywrócenie mobilności i sprawności mięśnia, której brak może odpowiadać za pojawienie się bólu.
Co prawda, NFZ umożliwia pokrycie kosztów takiej rehabilitacji. Jednak wtedy pacjenci muszą czekać na termin przyjęcia, a sama refundacja ma ograniczony charakter. Dlatego dużo większą swobodę zapewnia indywidualna współpraca z fizjoterapeutą. Kompleksowe pakiety medyczne obejmują możliwość pokrycia kosztów indywidualnej rehabilitacji i konsultacji z fizjoterapeutami.
Jeśli nawet wybrany pakiet nie obejmuje tej opcji, często można ją zakupić w formie rozszerzenia zakresu ochrony. Na pewno będzie to dobra decyzja w przypadku osób aktywnych, które dość często mogą borykać się z urazami mięśniowymi.
Pakiety medyczne dla firm – zabiegi fizjoterapii oraz fizykoterapii
Rehabilitacja oznacza przede wszystkim różnego typu ćwiczenia i działania, które mają na celu przywrócenie homeostazy w mięśniach lub stawach. Jednak czasami uraz okazuje się na tyle poważny, że sama rehabilitacja może nie wystarczyć. Wtedy specjaliści często zalecają włączenie do schematu leczenia zabiegów fizjoterapii lub fizykoterapii.
Na początku rozbijemy nieco te dwa pojęcia, aby można je było łatwiej zrozumieć. Fizjoterapia to szersze pojęcie, które oznacza całą gamę potencjalnych działań mających na celu uśmierzenie bólu i przywrócenie sprawności uszkodzonego mięśnia, stawu lub innej struktury.
Natomiast fizykoterapia to węższe pojęcie, bo dotyczy ono oddziaływania na kontuzjowany obszar zabiegami wykorzystującymi naturalne czynniki. Lista zabiegów fizykoterapii może obejmować np.:
- pole magnetyczne;
- krioterapię;
- elektrostymulację mięśnia przy pomocy niewielkich dawek prądu.
Tego typu zabiegi są często stosowane równolegle z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Wszystko ze względu na fakt, że ich połączenie może przynieść zdecydowanie najszybsze i najlepsze efekty pod kątem leczenia. Jeżeli chodzi o pakiety medyczne dla firm, fizjoterapia i fizykoterapia rzadko kiedy wchodzi w podstawowy zakres ochrony. Niemniej dość często są one dostępne w formie odpłatnego rozszerzenia zakresu. Z tego względu warto sprawdzać, jakie świadczenia mogą wejść w ramy zakresu ochrony.
Pakiety medyczne dla firm – zabiegi stomatologiczne
Leczenie stomatologiczne na pewno nie należy do najprzyjemniejszych. Co gorsza, już od kilku lat koszty takich zabiegów idą wyraźnie w górę. Dlatego coraz więcej osób przestaje bać się bólu oraz dyskomfortu, ale zaczyna bać się wysokości rachunku wystawionego przez dentystę. Rzecz jasna wpływ na taki stan rzeczy ma również ograniczona dostępność refundacji NFZ dotycząca zabiegów stomatologicznych. W związku z tym pacjenci muszą samodzielnie dopłacać lub płacić w całości za niektóre zabiegi.
Trudno więc dziwić się temu, że wiele osób pokłada spore nadzieje w pakietach medycznych. Czy słusznie? Tutaj ponownie można przytoczyć opisaną już kilka razy zależność. Otóż rzeczywiście pakiety medyczne mogą obejmować zabiegi stomatologiczne. Natomiast w zdecydowanej większości przypadków jedyną refundowaną usługą jest kontrolny przegląd uzębienia.
Tylko te najbardziej rozbudowane pakiety medyczne mogą zaoferować dostęp do leczenia zachowawczego i skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Co ciekawe, zainteresowanie takimi pakietami jest na tyle duże, że niektóre firmy stworzyły nawet dedykowane abonamenty stomatologiczne. Takie świadczenia ma w swojej ofercie choćby firma Medicover, czyli jeden z największych operatorów medycznych w Polsce. Warto zatem pamiętać o ich dostępności.
Pakiety medyczne dla firm – konsultacje z dietetykiem, psychologiem lub psychiatrą
Jednym z podstawowych zapisów w zakresie pakietów medycznych są konsultacje specjalistyczne. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że to dla nich sporo osób decyduje się na zakup pakietów medycznych. Konsultacje tego typu pozwalają na uzyskanie porady od specjalisty w danej dziedzinie medycyny. Dobra informacja jest taka, że operatorzy abonamentów mogą zapewnić dostęp do naprawdę dużej liczby specjalistów. Pakiety medyczne praktycznie zawsze obejmują np. pomoc: kardiologa, laryngologa, okulisty, chirurga lub ortopedy. Są więc to specjaliści, z których usług statystyczni pacjenci korzystają najczęściej.
Jednak zła wiadomość jest taka, że podstawowy zakres pakietów medycznych nie obejmuje wszystkich specjalizacji. Najlepszym tego przykładem może być psychiatra. Konsultacje psychiatryczne są uwzględnione przez wąskie grono operatorów i to w ramach najbardziej rozbudowanych świadczeń.
Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku specjalistów, którzy nie są lekarzami, ale działają w świecie medycyny. Przykładem mogą być choćby: dietetycy, psychologowie, psychoterapeuci oraz seksuolodzy. Konsultacje z takim specjalistami również są z reguły dostępne jedynie przy wykupieniu rozszerzonego zakresu ochrony.
W jaki sposób można rozszerzyć zakres pakietu medycznego dla firm?
W przypadku pakietów medycznych przeznaczonych dla osób prywatnych operatorzy bardzo często podają proponowany zakres abonamentu. Aby więc go rozszerzyć, klient musi samodzielnie skontaktować się z doradcą i zapytać o taką możliwość.
Jeśli chodzi o zakup pakietów dla firm, sytuacja może wyglądać podobnie. Jednak niektórzy operatorzy pakietów medycznych stawiają na inne rozwiązania. Przykładowo, trzy największe marki w Polsce (LUX MED, ENEL-MED i Medicover) stawiają na indywidualne dopasowanie zakresu ochrony. W takim przypadku dokładny zakres pakietu jest ustalany podczas rozmowy z przedstawicielami firmy.
My również zapewniamy naszym klientom taką możliwość. Wszystkich zainteresowanych opcją zakupu pakietu medycznego z rozszerzonym zakresem ochrony zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem Polisoteki. Wiadomości prosimy kierować na adres – kontakt@polisoteka.pl.
Najważniejsze informacje:
- Pakiety medyczne dla firm to bardzo przydatne świadczenia, które mogą zapewnić dostęp do prywatnej opieki lekarskiej. Jednak korzyści płynące z posiadania takiego pakietu zależą w dużej mierze od jego indywidualnego zakresu.
- Podstawowy zakres pakietów medycznych obejmuje przede wszystkim: konsultacje lekarskie, konsultacje specjalistyczne oraz wszelkiego typu badania i drobne zabiegi.
- Jednak przy zakupie wybranego abonamentu bardzo często można rozszerzyć jego zakres o świadczenia dodatkowe. Dlatego warto pamiętać o tym, aby przynajmniej zapoznać się z wykazem dostępnych opcji.
- W przypadku pakietów medycznych popularne rozszerzenia ochrony mogą dotyczyć między innymi: chirurgii jednego dnia, rehabilitacji, fizjoterapii oraz leczenia stomatologicznego.
- Na rozszerzenie podstawowego zakresu ochrony można zdecydować się w trakcie zakupu pakietu medycznego. Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych taką możliwością do skontaktowania się z przedstawicielem Polisoteki – kontakt@polisoteka.pl.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Czy pakiet medyczny dla firm można rozszerzyć?
- Jak najbardziej. Praktycznie każdy operator pakietów medycznych umożliwia rozszerzenie zakresu sprzedawanych abonamentów o dodatkowe świadczenia. Warto jednak pamiętać, że wykaz dostępnych rozszerzeń będzie zależeć od operatora.
- Jakie są najczęściej spotykane rozszerzenia w pakietach medycznych?
- Najczęściej takie rozszerzenia dotyczą dodatkowych usług medycznych, takich jak: zabiegi fizjoterapii, zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia oraz zabiegi stomatologiczne. Czasami zakres pakietu można także rozszerzyć o konsultacje z psychologiem, dietetykiem lub seksuologiem.
- W jaki sposób można rozszerzyć zakres pakietu medycznego dla firm?
- Obecnie nie jest to problem, bo w przypadku firmowych pakietów medycznych zakres ochrony jest coraz częściej ustalany indywidualnie. Dlatego przy zakupie pakietu wystarczy zaznaczyć, jakie świadczenia powinny pojawić się w jego zakresie.