Formy finansowania pakietów medycznych
Pakiety medyczne dla firm

Formy finansowania pakietów medycznych – zalety i wady poszczególnych opcji

Pakiety medyczne dla firm pozwalają kadrze oraz pracownikom danego przedsiębiorstwa na korzystanie z prywatnej opieki lekarskiej. Co istotne, taka opieka może wpłynąć na szybszy i tym samym bardziej efektywny proces leczenia. Nic więc dziwnego, że tak wielu osobom zależy na uzyskaniu dostępu do takich świadczeń. Rzecz jasna pracodawcy są świadomi takiej zależności, dlatego coraz częściej oferuja swoim pracownikom dostęp do takich świadczeń. Aby jednak było to możliwe, firma musi najpierw dokonać zakupu pakietu medycznego dla pracowników. W tym miejscu warto więc podkreślić, że istnieje kilka różnych sposobów na sfinansowanie takiego zakupu. Ponadto każdy sposób finansowania ma swoje własne zalety i wady. To właśnie na tym zagadnieniu skupimy się w ramach poniższego tekstu. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Jakie są najczęstsze formy finansowania pakietów medycznych dla firm?

Przy zamawianiu pakietu medycznego zarząd firmy musi podjąć decyzję dotyczącą wyboru formy finansowania. Na szczęście już od dłuższego czasu operatorzy pakietów medycznych zapewniają naprawdę sporą dowolność w tej kwestii. Dzięki temu przedstawiciele poszczególnych firm mogą samodzielnie zdecydować się na określony schemat płatności.

Niemniej jednak praktyka pokazuje, że zarządy firm najczęściej stawiają na jedną z trzech opcji. Są nimi:

  • pokrycie wszystkich kosztów związanych z zakupem pakietu z budżetu firmy;
  • poktycie połowy kosztów związanych z zakupem pakietu z budżetu firmy;
  • zaoferowanie pracownikom możliwości wykupienia swoich udziałów w pakiecie.

Różnice są w tym przypadku ewidentne. W pierwszej opcji to firma pokrywa cały koszt związany z zakupem pakietu medycznego. W drugim przypadku koszty takiego zakupu są z reguły dzielone na pół. Wówczas połowę ceny pokrywa pracodawca, a drugą połowę płaci sam pracownik. Natomiast trzecia opcja zakłada, że firma jedynie oferuje pracownikom możliwość wykupienia dodatkowej ochrony w ramach pakietu medycznego. Jeśli pracownik się na to zdecyduje, musi samodzielnie opłacić całą składkę abonamentu.

Dlaczego wybór formy finansowania pakietów medycznych ma duże znaczenie?

W biznesie każda decyzja dotycząca gospodarowania firmowymi zasobami ma duże znaczenie. Niemniej w przypadku pakietów medycznych wybór formy finansowania nie sprowadza się tylko do wydatków. Taka decyzja może mieć bowiem daleko idące skutki i warto być tego świadomym.

Zacznijmy od ważnej kwestii zobowiązań podatkowych. Wybór formy rozliczania pakietów ma decydujący wpływ na ich późniejsze rozliczanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku dużych firm, gdzie abonament medyczny obejmuje kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób. Wówczas trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jaka forma rozliczeń będzie najkorzystniejsza.

Jeżeli pracodawca postanowi bowiem zafundować swoim pracownikom pakiety medyczne, zakupione abonamenty staną się nieodpłatnym świadczeniem z tytułu zatrudnienia. W efekcie będą one podlegać obowiązkowi składkowemu i podatkowemu. Nieco inaczej będzie w sytuacji, kiedy pracownik pokryje z własnej kieszeni przynajmniej część kosztów pakietu. Wtedy takie zobowiązania będą niższe. Co jasne, całościowe sfinansowanie kosztów pakietu przez pracownika nie generuje żadnych dodatkowych zobowiązań dla pracodawcy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w innym naszym tekście.

Kolejną ważną kwestią jest znaczenie pakietów medycznych w kontekście budowania wizerunku firmy i relacji z pracownikami. Na pewno już sama dostępność takich świadczeń jest dobrą wiadomością dla pracowników. Jeśli jednak pracodawca zapewni pracownikom taką ochronę bez konieczności dodatkowych opłat, będzie to istotny atut. To z kolei może mieć istotne znaczenie np. w czasie rekrutacji oraz ustalania warunków zatrudnienia.

Mamy nadzieję, że wszystkie najważniejsze kwestie ogólne zostały wyjaśnione. W związku z tym teraz możemy przejść do opisania zalet oraz wad poszczególnych rozwiązań.

Opcja numer 1 – finansowanie pakietów medycznych przez pracodawcę

Rosnące zainteresowanie możliwością dostępu do prywatnej opieki lekarskiej jest doskonale widoczne na rynku pracy. Coraz większa część pracodawców oferuje swoim pracownikom dostęp do takich świadczeń. Ponadto naprawdę sporo firm decyduje się na to, aby pokrywać koszty takich abonamentów z firmowego budżetu. Rzeczywiście ma to swoje zalety, ale nie można przy tym zapominać o wadach takiego rozwiązania.

Jeżeli chodzi o zalety tego rozwiązania, podstawową korzyścią jest wspomniane wyżej budowanie pozytywnego wizerunku firmy oraz statusu pracodawcy. Objęcie pracowników dodatkową ochroną w ramach abonamentów medycznych będzie mieć dla nich duże znaczenie. Dzięki temu firma zwiększa atrakcyjność danego stanowiska pracy i podkreśla korzyści związane z zatrudnieniem.

Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, tutaj trzeba wspomnieć przede wszystkim o kosztach. Z jednej strony będą to koszty związane z samym zakupem pakietów medycznych. Co jasne, takie wydatki będą zdecydowanie największe w przypadku dużych firm, które mają bardzo liczną kadrę. Ponadto do takich kosztów dochodzą również wspomniane wcześniej kwestie podatkowe. W efekcie pracodawcy będą musieli nie tylko płacić za pakiety, ale również odprowadzać od nich składki i podatek dochodowy. Z tego względu warto z wyprzedzeniem zarezerwować w firmowym budżecie środki na taki cel.

Opcja numer 2 – częściowe sfinansowanie pakietu przez pracodawcę

Czasami opisana wyżej kalkulacja wydatków sprawia, że firma rezygnuje z pakietu całościowego finansowanai pakietów medycznych swoim pracownikom. Warto jednak wiedzieć o tym, że wcale nie jest to jedyna dostępna alternatywa. W niektórych firmach już od dłuższego czasu obowiązuje zgoła odmienna zasada. Zakłada ona, że pracodawca pokrywa tylko określoną część pakietu medycznego. Jeżeli więc pracownik chciałby uzyskać dostęp do takiego abonamentu, musi samodzielnie uregulować pozostałą część składki.

Co jasne, pod względem dokładnego ustalania warunków finansowania panuje naprawdę duża dowolność. Pracodawcy mogą więc sami określić, jaką część składki mogą pokryć z budżetu firmy. Pod tym względem dwa najczęściej stosowane schematy to:

  1. Schemat pierwszy – 75% ceny pakietu opłaca pracodawca, a pozostałe 25% pracownik;
  2. Schemat drugi – pracodawca i pracownik opłacają równo po 50% ceny pakietu.

Niemniej tak naprawdę każda firma może ustalić swoje własne zasady dotyczące częściowego finansowania pakietów.

Wady i zalety takiego rozwiązania

Na pewno pomysł częściowego finansowania pakietów medycznych ma swoje istotne zalety. Po pierwsze, częściowe finansowanie abonamentów nie obciąża w tak dużym stopniu budżetu firmy. Po drugie, uczestnictwo pracowników w kosztach zmniejsza obciążęnia podatkowe związane z zakupem abonamentów medycznych. Jest więc to kluczowy aspekt z punktu widzenia optymalizacji podatkowej. Po trzecie, nawet częściowe finansowanie takich świadczeń będzie korzystną opcją dla pracowników.

Z drugiej strony częściowe finansowanie abonamentów medycznych ma także wady. Z punktu widzenia pracowników nie jest to tak korzystna alternatywa, gdy porównają ją z pełnym finansowaniem. W efekcie może się zdarzyć, że nie wszyscy pracownicy wyrażą chęć przystąpienia do takiego pakietu. To zaś może mieć wpływ na warunki finansowania dla pozostałych osób, ponieważ operatorzy abonamentów często uzależniają cenę pakietu od liczby osób, które zdecydują się do niego przystąpić.

Dlatego pracodawcy muszą dobrze zastanowić się nad tym, jaki schemat finansowania będzie złotym środkiem. Sama idea jest na pewno warta uwagi, ale jej realizację należy naprawdę dobrze przemyśleć.

Opcja numer 3 – opłacenie kosztów pakietu przez pracowników

Na sam koniec zostawiliśmy opcję, która jest wybierana najrzadziej. Zakłada ona bowiem, że to pracownicy będą pokrywać wszystkie wydatki związane z zakupem pakietu. Na pewno niektórzy od razu uznają, iż nie jest to opcja godna uwagi. Niemniej jednak warto najpierw poznać plusy i minusy takiego rozwiązania.

Najbardziej oczywistym plusem jest fakt, że taka opcja w ogóle nie obciąża firmowego budżetu. Tym samym mogą z niej skorzystać nawet przedsiębiorstwa, które znajdują się w gorzej sytuacji finansowej. Toteż brak możliwości swobodnego dysponowania firmowymi środkami nie musi przekreślać sensu zakupu pakietów medycznych. Co jasne, przy takim układzie podpisanie umowy z operatorem nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obowiązkami podatkowymi.

Nie można także zapominać o pewnym istotnym atucie. Mianowicie dana firma może nawet bez swojego udziału finansowego wynegocjować lepsze warunki pakietu medycznego dla swoich pracowników. Dzięki temu taki pakiet mimo wszystko będzie korzystniejszą opcją niż oferta dostępna dla pozostałych osób.

Natomiast wady takiego rozwiązania są ewidentne. Dotyczą one głównie tego, że pracownicy wcale nie muszą zainteresować się opcją uzyskania ochrony na takich warunkach. To z kolei może także utrudnić albo nawet uniemożliwić podpisanie umowy z powodu braku zainteresowanych osób.

Toteż firma musi mieć pewność, że pracownikom zależy na dostępie do prywatnej opieki lekarskiej, aby wybrać tę formę finansowania. W przeciwnym wypadku taka decyzja nie będzie mieć bowiem żadnego sensu.

W jaki sposób można zamówić pakiety medyczne dla firm z konkretną opcją finansowania?

Zamawianie pakietów medycznych jest obecnie bardzo łatwe i wygodne. Wszystko dzięki możliwości wypełnienia niezbędnych procedur online. Zakup pakietów z pomocą internetu staje się szybszą oraz zdecydowanie wygodniejszą alternatywą.

Co ważne, zarząd firmy może wtedy skorzystać z opcji indywidualnego określenia zakresu ochrony. Wystarczy tylko skontaktować się z doradcą klienta, który pomoże w dopasowaniu warunków pakietu. Taką opcję zapewnia między innymi serwis Polisoteka.

Nasi doradcy klienta robią wszystko, aby znaleźć pakiet, który w największym stopniu będzie odpowiadać potrzebom Twojej firmy. Wszystkim naszym użytkownikom gwarantujemy kompleksowe wsparcie w wyborze pakietu oraz pomoc przy finalizacji zakupu.

Jak skorzystać z tej opcji? Wystarczy tylko wysłać wiadomość e-mail, a nasz doradcą skontaktuje się z Tobą w wybranym terminie. Wiadomości prosimy kierować na adres – kontakt@polisoteka.pl.

Najważniejsze informacje:

  • Finansowanie pakietów medycznych to bardzo istotne zagadnienie, które wpływa między innymi na późniejsze rozliczanie takich świadczeń. Firmy mogą pod tym względem zdecydować się na dwie opcje.
  • Pierwszą w nich będzie opłacenie kosztu pakietów w całości przez pracodawcę, czyli ze środków firmowych. Przy wyborze takiej opcji pracownicy mogą liczyć na bezpłatną ochronę.
  • Druga opcja zakłada natomiast częściowy lub całkowity wkład finansowy ze strony pracowników. Wówczas pracodawca odpowiada jedynie za częściowe sfinansowanie lub po prostu umożliwienie zakupu świadczeń.
  • Z punktu widzenia podatkowego najbardziej opłacalna wydaje się opcja z częściowym finansowaniem świadczeń przez pracowników. W ten sposób pracownicy mogą uzyskać tańszą ochronę, a firma nie ponosi tak dużych kosztów podatkowych.
  • Zakup pakietów i abonamentów medycznych może zostać zrealizowany przez internet. W celu zakupu takiego świadczenia zachęcamy do kontaktu z doradcą klienta Polisoteki – kontakt@polisoteka.pl.

FAQ - Najczęsciej zadawane pytania

Kto opłaca pakiety medyczne dla firm?
W przypadku pakietów medycznych dla firm istnieją trzy możliwe rozwiązania dotyczące finansowania świadczeń. Pierwszych z nich jest pokrycie wszystkich kosztów przez pracodawcę, drugim pokrycie wszystkich kosztów przez pracownika, a trzecim podział kosztów 50/50 na pracodawcę i pracownika.
Jakie są zalety pakietów kupowanych przez pracodawcę?
Taka opcja jest korzystna przede wszystkim dla samych pracowników, którzy uzyskują ochronę praktycznie za darmo. Natomiast pracodawca może wtedy liczyć na lepszy wizerunek, choć taka decyzja oznacza także wyższe zobowiązania podatkowe.
Jakie są zalety pakietów kupowanych przez pracowników?
Tutaj najważniejszym plusem jest to, że pracodawca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów w związku ze sprzedażą świadczeń. Z drugiej strony może to być korzystna opcja dla samych pracowników, jeśli zarząd firmy wynegocjuje korzystniejsze warunki ubezpieczenia.

Porozmawiajmy o pakietach medycznych w Twojej firmie!

Decyzja o wyborze pakietu medycznego może wydawać się trudna, ale nie musisz robić tego sam. Z chęcią pomożemy rozwiać wszystkie wątpliwości.

Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko chwilę, a zyskasz dostęp do wiedzy i wsparcia, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję. Zaufaj nam – razem znajdziemy rozwiązanie idealne dla Twojej firmy.

Mateusz Melon
Mateusz Melon Prezes Zarządu

Otrzymaj bezpłatną ofertę