Ubezpieczenie sportowe za granicą
Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie sportowe za granicą? Jaką polisę kupić?

Planujesz zimowe ferie lub wakacje za granicą? Cenisz sobie aktywny wypoczynek w trakcie urlopu? Ubezpieczenie sportowe jest dla Ciebie.

Ubezpieczenie sportowe to szczególny rodzaj polisy turystycznej. Zapewnia ochronę podczas uprawiania sportu. Tymczasem typowa polisa turystyczna, pomimo tego, że w swoim zakresie zawiera koszty leczenia i NNW, zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za przykre zdarzenie powstałe w trakcie aktywnego spędzania czasu. Dlatego, jeżeli chcesz dać nura i zwiedzić morskie głębiny, szusować na stokach, zakosztować adrenaliny na bungee lub po prostu rozegrać ze znajomymi mecz siatkówki plażowej zaopatrz się w ubezpieczenie sportowe. Nie rezygnuj jednak przy tym ze standardowej polisy turystycznej. Bo kto powiedział, że do wypadków dochodzi tylko podczas uprawiania sportu?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia sportowego?

Zanim kupisz polisę, sprawdź, do jakiej grupy aktywności dany ubezpieczyciel zalicza sport, który chcesz uprawiać. Informacje na ten temat znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) oferowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Wyróżnia się trzy kategorie aktywności: sporty amatorskie, sporty wysokiego ryzyka i sporty ekstremalne. Jeden ubezpieczyciel rekreacyjną jazdę na nartach uzna za sport amatorski, a drugi – za sport wysokiego ryzyka. Polisa musi być skrojona na miarę Twoich potrzeb. Ubezpieczenie sportowe, tak samo, jak ubezpieczenie turystyczne, jest polisą pakietową. Oferty towarzystw ubezpieczeniowych są zróżnicowane. Dlatego przed zakupem polisy dowiedz się też z OWU, co dany ubezpieczyciel proponuje w podstawowym pakiecie ubezpieczenia sportowego i o jakie ryzyka, za dodatkową opłatą, polisa może być rozszerzona. Dobra polisa sportowa to taka, która zapewni pełną ochronę podczas aktywnego wypoczynku.

Ubezpieczenie sportowe – jaki zakres jest najlepszy?

Najważniejszym składnikiem polisy sportowej jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Umożliwia pokrycie kosztów związanych z operacją, pobytem w szpitalu, lekarstwami i specjalistycznym transportem do Polski. Kwoty za leczenie za granicą są kolosalne. Bez właściwego zabezpieczenia się łatwo o gigantyczne zadłużenie. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to kolejny element dobrego ubezpieczenia sportowego. NNW zapewnia ochronę na wypadek urazu, który powstanie w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportu i spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Polisa sportowa powinna też zawierać Assistance, czyli usługi, które umożliwiają otrzymanie pomocy w podróży — od umówienia wizyty lekarskiej, po zorganizowanie transportu medycznego do Polski, czy transportu zwłok. W przypadku polisy sportowej ważne jest też ubezpieczenie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Jest niezbędne zwłaszcza w sytuacji, kiedy urlop chcesz spędzić na szusowaniu na stokach, czy nurkowaniu. Zwykle jest ono zawarte w ramach kosztów leczenia lub Assistance. Organizacja akcji poszukiwawczej i ratowniczej za granicą to przedsięwzięcie, za które bez ubezpieczenia przyjdzie rachunek na niebagatelną kwotę. Podczas uprawiania sportu za granicą warto posiadać też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które zapewnia ochronę na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Ubezpieczyciel gwarantuje pokrycie wszelkich roszczeń – zarówno za spowodowanie u niej obrażeń fizycznych (np. w wyniku zderzenia się na stoku), jak i zniszczenie jej mienia (np. uszkodzenie sprzętu sportowego, czy smartfona). W Polsce ten rodzaj ochrony wciąż nie jest popularny, ale za granicą stanowi normę.

Na jaką kwotę się ubezpieczyć?

Na cenę polisy, obok jej zakresu i kategorii sportu, wpływ mają sumy ubezpieczenia za poszczególne ryzyka w polisie. Najprościej mówiąc, są to kwoty, na jakie się ubezpieczasz. Im są wyższe, tym wyższe odszkodowanie otrzymasz. Podejmując decyzję o tym, na jaką kwotę się ubezpieczyć trzeba wziąć pod uwagę po pierwsze miejsce, do którego się wyjeżdża. Im dalej od Polski, tym sumy ubezpieczenia powinny być wyższe. Po drugie trzeba rozważyć ryzyko, jakie niesie ze sobą dana aktywność. Niezależnie jednak od miejsca pobytu i rodzaju sportu nie należy oszczędzać na sumie ubezpieczenia za koszty leczenia. MSZ zaleca, aby w przypadku urlopu w krajach europejskich, kwota ta wynosiła co najmniej 200.000 zł, a na innych kontynentach – 300.000 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to rekomendacja dla polisy turystycznej. W przypadku rozszerzenia o ubezpieczenie sportowe warto sumę ubezpieczenia kosztów leczenia jeszcze zwiększyć.

Kiedy kupić polisę?

Ubezpieczenie sportowe jest niezbędne zawsze wtedy, kiedy planujesz aktywny wypoczynek za granicą. Standardowa polisa turystyczna nawet w przypadku popularnych sportów może okazać się niewystarczająca. W przypadku spędzania urlopu w którymś z państw europejskich karta EKUZ nie zapewni Ci właściwej ochrony. W razie wypadku i konieczności operacji, czy hospitalizacji wrócisz do Polski nie tylko z urazem, ale i horrendalnym rachunkiem za udzieloną opiekę medyczną. W ubezpieczenie sportowe warto zaopatrzyć się także wtedy, kiedy wycieczkę organizuje biuro podróży. Tylko indywidualnie spersonalizowana polisa gwarantuje faktyczne poczucie bezpieczeństwa. Możesz kupić ubezpieczenie w Polisotece bez wychodzenia z domu! Wypełnij prosty formularz, wybierz zakres – Polisę otrzymasz na adres e-mail.