Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że w całym 2021 roku w Polskich Tatrach pojawiło się łącznie ponad 4,5 miliona turystów. Taka liczba najlepiej świadczy o wielkim zainteresowaniu naszymi malowniczymi górami. Trudno się jednak temu dziwić. Tatry to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim, który jest mekką dla wszystkich amatorów trekkingu. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku wszystkich poważniejszych wypraw górskich liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników. O takie bezpieczeństwo można zadbać między innymi poprzez zakup specjalnego ubezpieczenia w góry. Jak działa ubezpieczenie w Tatry Polskie i kto powinien ją zakupić?
Czy ubezpieczenie w Tatry Polskie jest obowiązkowe?
Jeśli ktoś po raz pierwszy w życiu planuje wyjazd w Tatry, powinien najpierw zasięgnąć informacji dotyczących działania Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN-u). Na terenie parku obowiązują bowiem pewne określone zasady. Jednak nie dotyczą one kwestii ubezpieczeń.
Ubezpieczenie turystyczne w góry jest bowiem świadczeniem dobrowolnym. To oznacza, że nie istnieje żaden odgórny wymóg zakupu tego świadczenia. Co jasne, powyższe zdanie odnosi się do zasad panujących w Tatrach Polskich. W innych krajach zakup takiego ubezpieczenia może być już prawnie wymagany.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia w góry w Polsce?
Każdy doświadczony alpinista wie o tym, że ubezpieczenie w góry powinno gwarantować przede wszystkim zwrot kosztów ratownictwa. Dlaczego? Albowiem w niemal wszystkich krajach na świecie turyści muszą płacić za zorganizowanie akcji ratunkowej. Niemal, ponieważ Polska jest pod tym względem wyjątkiem.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) stanowi bowiem jedyną organizację tego typu, która nie pobiera opłat za swoje akcje. Tym samym turysta nie musi martwić się o koszty ratownictwa. Ponadto koszty ewentualnego leczenia, przynajmniej w przypadku osób ubezpieczonych w NFZ, również nie będą problemem. Dlatego ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży po prostu nie jest potrzebne. Zamiast niego turyści mogą skupić się na innych kwestiach. Jakich?
Tutaj można wspomnieć o NNW, czyli ubezpieczeniu od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Taka polisa zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany nagłym wypadkiem w górach. Pomocne może być również ubezpieczenie turystyczne OC, które ułatwi pokrycie wyrządzonych przypadkowo szkód na czyimś mieniu lub zdrowiu. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach, kup ubezpieczenie turystyczne obejmujące te zapisy!
Jakie ubezpieczenie wybrać w góry w Polsce?
Pasjonaci górskich wędrówek mogą wybrać jedną z wielu polis turystycznych dostępnych w ofertach asekuratorów. Jeżeli jednak chodzi o wyjazdy w Tatry, nie sposób pominąć absolutnie unikalnego świadczenia.
Jest nim polisa NNW na Szlaku opracowana przez firmę PZU przy współpracy z władzami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Taka polisa jest ważna tylko na terytorium Tatr Polskich i Tatr Słowackich, a turysta może z niej skorzystać tylko pod warunkiem posiadania biletu wstępu na dany dzień.
Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie NNW na Szlaku zapewni rekompensatę finansową za doznane szkody na zdrowiu. Jednak nie jest to jedyny zapis zawarty w tej polisie. Oprócz tego jej posiadacze mogą liczyć na refundację kosztów akcji ratunkowej, jeśli będzie ona mieć miejsce w Tatrach Słowackich. Jest więc to idealne ubezpieczenie dla taterników!
Ile kosztuje ubezpieczenie w Tatry Polskie?
Jednym z atutów polisy NNW na Szlaku jest jej cena, która wynosi zaledwie 2 złote i 50 groszy za każdy dzień ochrony. Obecnie opisywaną polisę można zakupić w wariancie jednodniowym albo tygodniowym (wtedy kosztuje 17,50 zł).
Jeśli chodzi o ceny innych świadczeń, te będą zależeć od zakresu ochrony oraz warunków polisy. Na szczęście przy wyjeździe w Tatry Polskie nie trzeba uwzględniać kosztów ratownictwa lub leczenia. Dzięki temu finalna cena polisy nie powinna być zbyt wysoka.
Podsumowanie
Osoby udające się w Polskie Tatry mogą skorzystać z dedykowanej polisy NNW na Szlaku od PZU. Jest to wyjątkowa polisa działająca wyłącznie na terenie TPN-u oraz TANAP-u. Trudno więc o lepszą alternatywę dla taterników. Mimo to trzeba dodać, że ochronę w Tatrach może zapewnić także zwykła polisa turystyczna. Należy jednak dopilnować tego, aby jej zakres obejmował sporty górskie (określone jako sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne).